emade kasvatus ja paarumisperede tegemine.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Tegin selle päeviku kande, et jagada oma katsetamisi emadekasvatus valdkonnas. Kui emade kasvatus hooaeg läbi saab võtan asja ilusti kokku ja siis muudan kogu päeviku kande.

alustan päris algusest.29 mai isolaator peresse. 30 mai kell 20 ema sai pandud Nicot isolaatorisse. Järgmine hommik kella 8 ajal lasin vabaks kuna oli kõik täis munenud. 4 juuni oli vihmane ja jahe ilm, ainult +9 C. Kuid vaglad koorusid just sellel päeval ja ma asusin vihmavarjuga pere juures toimetama kus plaanisin emasid kasvatada. Kupualged vakladega sai tõstetud maksimum 10 minutiga. Kokku 24 tk. Pere oli rahulik, mis siis et vihma sadas ja tuul puhus. Suitsu ei kasutanud ja mesilased ei lennanud. Järgmine vaatus oli 11 juuni. Vastu oli võetud 17 kuppu mis on väga hea. Eemaldasin paar väiksemat.  14 juuni puuristasin kupud. Puurid varustasin söödaga, mesilasi sinna ei pannud. 16 juuni hommikul olid kõik emad koorunud. Nüüd oli vaja teha paarumispered ja emad kuhugi ära paigutada. Paar ema kuppu panin juba kuppudega varem peresse. Üks oli sülemenud pere, teine vana emaga ja kolmas oli pere kellel ei suudnud sülemlemistungi ära jahutada. Vana emaga pere kuppu maha ei närinud seega vahetavad ema välja. Lõuna ajal moodustasin paarumispered kuuele emale.  Tarukesed varustasin apifondaga. Hoian neid kinni vähemalt kolm päeva.  Kokku sain omale 11 noort ema. Ja 3 tk läks sõpradele. Emad peaks paaruma 9-10 päevaga kui ilma on.

Emakasvatus meetod. 28 juuni.

Kupud pannakse kasvama tugeva pere ülemisesse korpusess. Pere on tavaliselt vähemalt 4 kopust juba siis. Vana ema eraldan kahte alumisse korpusesse, siis tuleb haudmeta mee korpus. Kõige pealmises korpuses on igasugust hauet. Kasvatusraami panen kahe lahtishaudme kärje vahele. Niimoodi tehtud ammpere töötab samal ajal nii kärje ehituses kui korjel. Sülemelemistungi ei ole siiani tekkinud. Kraini peres pole kuppe kasvatanud, kas samuti ei lähe sülemelama ei oska öelda. Praegused kupud mis kasvavad on kahel mootodil kasvatatud. Üks kirjeldatud meetodil ja teine emata ammperes. Emata pere võttis vähem kuppe vastu kuid kuppude suurus ei paista üldse erinevat nende kahe meetodi vahel. Soojema ilmaga teen pildid ja lisan võrdluseks. Kui emad on koorunud siis saab neid kasutada paari tunni jooksul ükskõik millises peres kuna nad ei oma veel pere lõhna. Hiljem enam ei ole lihtne paarumata ema anda.

Viimased emad see mesindus hooaeg kasvama.

4 juuli Nicot isolaator pere 15'sse. Ema on eelmine aasta ostetud. Lesed on ilusad kollased ja mesilased paistavad ühtlaselt kollased. Juunis kasvatatud emad olid kõik ühtlase värviga ja sama ema järglased.

Ema on sellel pildil

6 juuli. kell 14 panin ema isolaatorisse. Kell 18 vabastasin ema, kõik oli enam-vähem täis munetud( üksikud kannud olid tühjad). Teadsin juba ette et, ema muneb ruttu kõik täis. Eelmine kord oli see ema juba isolaatoris.

8 juuli. Pere ettevalmistamine emadekasvatuseks. Kokku 5 korpust.

 

Keskmine: 5 (10 häält)

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Emamesilased

Emadest.

Koorusid 16 juuni hommikul. 24 juuni hakkas munema esimene emadest ja teised 25'ndast juunist. See teeb 8 ja 9 päeva sünnist. Kirjandus ütleb, et emad hakkavad munema 10 päeva vanuselt. See on kindlalt ümber lükatud!  See kellega emad paaruvad vabas looduses ei  oska isegi aimata. Seda näeb kui hakkavad kooruma esimesed töömesilased. Loodan, et sattusid minu valitud pere lesed! Päris raske on tegeleda tõuaretusega kui ümberringi ainult krantse kasvatatakse. Kes on tigedad ja nende juures käiakse kosmonaudi skafandritega. Mitte ükski ema ei läinud õnneks paarumisel kaduma.

Enne kui uued ema kooruvad 3'ndal juuli sooviksin veel 4 noort emamesilast veel ära müüa. Kellel soovi võtku ühendust 56228046. Saata saab Cargobusiga üle eesti.

Emad on sülemelemiskaine emamesilase järglased. Mesilased on väga rahulikud.  Mina ei vaja läbivaatuseks midagi. Isegi mütsi võin varna jätta. Vahel ettevaatuse mõttes siiski kasutan( kui on tuul). Vahel tuleb mesilale kasuks kui on verevärskendust toodud.

Välimuselt sarnased pildil olevale. Itaalia rassi kuuluvad mesilased.

Paarumisperest pilt.

 

ema märgistamine

Märgistatud ema

mis hinnaga

mis hinnaga müüd emamesilase ja mis tõugu ta on
ettetänades A. T.

mis hinnaga

mis hinnaga müüd emamesilase ja mis tõugu ta on
ettetänades A. T.

mis hinnaga

mis hinnaga müüd emamesilase ja mis tõugu ta on
ettetänades A. T.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

emamesilane

Hind on nagu enamusel paarunud mesilasemade puhul. 250.- kuid alati on võimalik kokkuleppida . Järgi on veel 2 emamesilast.  Kuuluvad itaalia rassi, nagu pildiltki näha on nad kollased. Järgmised emad saab ette tellida 25'ndaks juuliks. Siis on Ülenurmel mesinike suvepäevad. Ma soovitan mesinikele tuua iga paari aasta tagant vere värskendust mesilasse, seda ükskõik millise mesilase puhul. Kraini või itaalia, kumb enam meeldib. Veel kasvatatakse meil buckfasti, tema sobib ainult puhtatõuliselt.

    Kui emasid jääb üle sügisel siis teen varuema pered talveks ja pakun neid kevadel. Maha ei löö kindlasti noori emasi. Praegu on kasvamas 24'st pandud emast 22 ühes peres ja kes teab palju teine vastu võttis, loodan et mitte väga palju. Igal juhul pean sorteerima kuna emade paigutamise võimalus on piiratud. Eelistan juba kuppudena neid valida. Kui nad juba kooruvad siis pole ilus neid maha lüüa.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ülenurmel siis

ülenurmel siis kohtume,...mul mõned itaalia emadega pered ketkel on...kraini tõumaterjal ilmselt vähem kontrollitud,miks ta muidu sülemleb 14-15 raami pealt...aga itaallasega soomlased kõvasti vaeva näinud ja on kohe ikka teine tera...

eks edaspidi proovin ka krainat muretseda rohkem,talimaad vist kasvatavad...kui üks 30grupp itaaliat ja teine 30 krainat siis kohe näha...aga eks tuleviku plaanid alles...kui ikka tõesti see sülemlemine nii metsik krainal...-siis ei ole midagi teha-jätan ainult mõne pere krainat katsetuseks....

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Pean sama tunnistama, et

Pean sama tunnistama, et singeri tõugu emad see aasta ei saagi sülemlemist lõpetatud. Esimesed kupud tegid siis kui neil oli kaks korpust, ruumi küllaga, katsid 16 raami umbes. Ja nüüd on siis vanal emal kes sai tehtud kinnise haudmega 10 raamiga kopusesse. Hakkas uuesti kuppe tegema nädal tagasi.  Lisasin teise korpuse talle õigel ajal. Oli ehitamise võimalus, mett oli võimalus panna ja ka emal oli ruumi munemiseks. Nüüd ongi ainult 2 korpust üles ehitanud. Pere on 4 korpuse peal, ei teagi mis temaga teha. Täielik ebaõnnestumine . Lõikasin emal tiiva ära, et ei saaks metsa minna.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

emamesilased

Selleks korraks said mul mesilasemad otsa. Uued kooruvad 3'ndal juulil ja 25'ndaks juuliks peaks paarunud olema siis toon soovijatele kaasa Ülenurmele mesinike suvepäevadele. Lugesin kahes kasvatus peredes olevad kupud kokku. 35 tk, tugevamas peres on 20 ja teine tegi 15. Miskipärast ei meeldinud ülemine rida neil, sealt ainult keskelt 5tk. Kuna kõik kupud ei sobi siis teen valiku sooja ilmaga.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

emakasvatus tabel

Kes soovivad emasid kunstlikult kasvatada, panen siia lingiga väga tarviliku abimehega.  www.hot.ee/jash/ematabel.xls

Laadige see tabel arvutisse ja seal saab oma soovile vastavalt muuta kuupäeva kuna alustatakse emakasvatust.  Osalt on ta inglise keeles. Et tabelit kasutada on vaja exeli programmi. Punasega oleva kuupäeva asendamisel arvutab programm ise kõik kuupäevad uuesti.

 

Tabel ise näeb välja selline.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesilasemade kasvatus

    Elu sunnib emakasvatusega tegelema,sest äriplaani järgi kohustuslik    perede arv kvaliteetkuppudega ei tule välja ja mitu sülemit lendas külapeale.

 Lähipäevadel tuleb kohale Noconi emakasvatus komplekt,veidi hilja,kuid

 tahan proovida.Soovita midagi innustavalt  head,et alt mitte minna esimese

 katsetusega.

            Mikroe... Mart

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Emade kohta

Kõige paremad emad kasvavadki just juuni keskelt kuni juuli teise pooleni. Nii et, päris õige aeg. Emadekasvatus on seotud korjega. Paremad emad tulevad siis kui korje. Nicot'iga kasvatamiseks paar juhist. Kui paned ema õhtul sisse siis hommikul kella 10'ks peaks olema munetud. Kui sel ajal mune pole siis jäta see ema rahule. Temal võib minna päris mitu päeva enne kui hakkab seal munema. Enne kui hakkad kupualgeid paigutama kasvatusraamile lase vakladel kooruda. Päev enne kuppude kaanetamist võid vaadata kuidas nad välja näevad kui huvi. Muidu võiksid esimese vaatuse teha 13'ndal päeval alates munemisest ja väiksemad ära võtta( alati ei tähenda väiksem kupp väiksemat ema). Kindlasti 14'ndal päeval puurista kupud.

Tulin just oma emakuppude juurest. Krõbistavad kuid kooruma peaks tegelikult esimesed alles rohkem kui 24 tunni pärast. Panin osad kupud paarumisperesse.  Ühes peres said kõik kupud puuristatud, teises olin miskit valesti teinud, igatahes kupupuure ei saanudki panna( ei mahtunud liistude vahele) ja 8 ema on puuristamata. Jääb homse hommiku peale.

Täna puuristatud emakupud.Teises peres jäid puuristamata.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Nagu reality show- Braavo

Nagu reality show- Braavo !!!

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Emad hakkasid eile kella

Emad hakkasid eile kella 17'st kooruma. Kõik on ilusad suured kuid mis mind hämmastama paneb, et kollasel emal on osad järglased kirjumad kui tavaliselt( mul on segaverelisi ja neil on järglased enamalt kollased) . Kuna ka see on ostetud ema kellel järglased nad on siis ei saa ma aimatagi kus kohas ta paarus veel vähem kellega. Enamus emasid on küll kollased nagu peab  - mõnel on vähesed vöödid.

Aga see siin on kes? pronksi karva itaalia mesilane?

 

Minult on juba ette tellitud paras ports emasid. Lubatud on ikkagi kollased kuid osa paistavad olevat juba esimese põlve ristandi. Pronksi karva mesilasemad on nii krainil kui buckfastil. Kui keegi soovib just sellist kahtlast värvi ema siis andku teada. Vägagi tõenäoline on, et see ema on buckfasti ja itaalase segu. Jätan mõned omale katsetamiseks. Kuid kindel plaan on siiki saada kollaseid kes on paarunud kollastega.

 

Mõni ema on lausa üleni kollane( väga üksikud). Kunagi samasugused olnud talvitusid suhteliselt halvasti. Kunagi ei tea mis põhjus oli, võimalik et ise süüdi. Ameerikas on aretatud just sellist värvi tõug kellel ka kitiin on kollane ( ema leidmine on hästi lihtne). Tõu nimi on Cordovan. Nende müügi hind on kõrgem võrreldes teiste tõugude mesilasemadega. USA lõuna osariikides talve peaaegu pole, nii et talvekindlust nad oluliseks ei pea. Sealt on nad levinud üle maailma.

 Cordovan'i tõu mesilased ja lesed on ka peaaegu täiesti kollased. Kuna lesed on 100% ema moodi siis järgmine aasta võtan just sellelet emalt lesed. Talvitumiseks teen koondpere kuu lõpu poole kui aega on.

Kuld-kollase ja itaalia loodusliku mesilasi võrdlus

 

Paarumis pered said selliste mesilasemadega:

P.p 1 kollane

P.p 2 kuld-kollane( kitiin kollane)

P.p 3 kirju- pronks

P.p 4 kollane

P.p 5 kollane

P.p 6 kollane

P.p 7 kuld- kollane (kitiin kollane)

P.p 8 kuld- kollane (kitiin kollane)

P.p 9  kirju

P.p 10 kirju

P.p 11 kirju

P.p 12 pole

P.p 13 kollane- (pruunide vöötidega)

P.p 14 kollane

P.p 15 kollane

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Täna märgistasin neid

Täna märgistasin neid emasid kes said antud kuppudena paarumisperedele. Õnneks seal kirjusid polnud. Uurisin eile ühelt emadekasvatajalt miks mul nii juhtus, et osa on pronksi karva. Tuleb välja, et itaalia mesilasel on suur hulk variatsoone, kuld-kollasest mustani. Tõenäoline on siiski ema paarumine teisest tõust lesega. Ema paarub kuni 20 lesega!? Ma arvasin, et ikka alla 10'ne. Väga lõdvad kombed sellel emamesilasel .  Mulle meeldivad enim kuld-kollased emad. Neid on lihtne leida ja on eriti rahulikult raamil. Mida tumedam seda rohkem jookseb ringi. 

   Emasid kasvatada ja lasta paaruda paarimisperes on lihtsam kui põhiperes. Üritan tükkaega kollast ema anda ühele krantsile. Uskumatu, nad ei võta vedu,tahavad ise kasvatada. Juba kaks korda on ebaõnnestunud. Neil pole tükkaega ema olnud. Seda viimast antud ema pole veel leidnud kuid kes teab, äkki lõid ka selle maha ( ma andsin kupuga ema). Eelmine kollane löödi nende enda krants ema poolt maha kes oli kasvatatud kes teab kuskohas. Paarumisperedes on siiani kõik emad ilusti paarunud ja kaduma pole läinud. Põhiperedes paaruvad emad mõned päevad hiljem. Need emad mis sai nüüd paarumisperedesse peaks paaruma 11-13 juuli. Esimene võiks muneda juba 12 juuli . Homme panen viimased emad see aasta kasvama . Nende emadega vahetan välja neid emasid kes sügisel kuidagi kahtlased või on eelmisest aastast. Ja loomulikult kes on tigedad. Valik langes sellele emale kellelt sai võetud esimene kord järglasi. Tema järglased olid kõik ühtlaselt kollased ja ilusad. Tema puhul võin kindel olla, et mustad lesed ei avaldanud muljet .

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

paarumislend

3 juulil koorunud emad käisid täna paarumislennul. Neljal emal oli lehv taga. Emad on 5 päevased. Raamatud väidavad , et emad lähevad paarumislennuke 7 päevaselt??? Üks ema läks kaduma. Paarumispere nr 9 mesilased olid kella 17 ajal väga ärritunud ja jooksid mööda tarukese seina ringi. Taru on natuke halvasti suunatud kuid ei usu, et see on ema kadumise põhjuseks. Võimalik, et ema lendas valesse paarumisperesse või sattus lindude söögiks. Veel on selline võimalus, et ema polnud lennuvõimeline ja kukkus rohu sisse. Vaatasin kõrval paarumisperesse, seal oli õige ema ja lehviga. Teist ema ei avastanud. Kaduma läinud ema mesilased tulid mööda tarukese seina sinna kus on teine ema. Korje väga hea ja kõik paarumispered vedasid omale piisavalt nektarit, sööta pole vaja. Mõnel perekesel on liiga vähe mesilasi ja mõnel liiga palju.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

esimene ema muneb tänasest!

esimene ema muneb tänasest! Just kontrollisin emasid. Kõik emad on nüüd paarumas vist käinud. Täna nägin kuidas üks ema tuli paarumistarust kell 15.15 välja, tegi tiiru ja kadus kaugustesse. Veel on mitu ema muutunud suuremad kui nad varem olid kuid mune veel ei näinud. Mõlemad kuldkollased emad käisid kaks päeva tagasi paarumas, üks muneb( oli paarkümmend muna juba) teisel mune veel ei õnnestunud näha. Homme peaks pooled emad munema.

Kella 20.30 ajal avastasin et, paarumispere nr 5 on oma enda ema suruks nõelanud!? Algul arvasin, et võõras ema on puntrasse võetud kuid pikemal läbivaatusel avastasin, see nende enda ema. Kõrval paarumisperedes olid emad olemas. Põhjust ei tea, nüüd on emata ja kuna mul pole uut kuidagi võimalik anda siis peavad ootama 21 juulini enne kui ema saavad. Peab neile kuidagi lahtist hauet andma et väärema ei tekiks.

See emamesilane kes pildil, muneb hommikust ja täna sai ta 7 päevaseks. Kuna ta on paarumisperes kus on palju kinnishauet siis ei saa teda kauaks sinna jätta. Otsin talle sobiva pere. Temast saab mu järgmise aasta algema, kas lese- või emakasvatuse jaoks.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Emade kasvatus

 Nicot komplekt on käes hoidsin päeva tarus ja lasin ema karpi munele ainult 54 tunniga pole 30-sse kupualgesse munetud.Ema teisega asen-dada ei taha.Kuigi krants kuid tegutsevad neljas korpuses sülemlenud

 ei ole andis võilille ja vaarika mett ühesõnaga sammuke kiidetutest ees.

  Kas mesi ja vaha aitaksid.

 Igaljuhul jätan naad kaheks päevaks takseerima ja siis vaatan mida

 teha puhand peaga.Lootsin et esimene proov on lihtsam.

            Mikroe... Mart

  

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

 Lase see ema sealt välja

 Lase see ema sealt välja natukeseks, nii kauaks kuni ta uuesti hakkab munema raamidesse ja siis proovi uuesti. Pole mõtet hoida teda seal kinni. Sa ei saa ühe vanuseid vaklu. Minul on emad munenud ära 10 tunniga. 2007 ei hakanud üks ema munema ja see aasta mais ei hakanud ka ema munema. Mais sain 6 muna ja kasutasin need ära. Valisin uue ema kes munes täis 12 tunniga kogu isolaatori. Mul on vaja umbes 30 vakala korraga, nii et ema ei olegi üle 6 tunni vaja kinni hoida. Kollane mesilane paistab meelsamini munevat isolaatorisse kui tumedam.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ma tõesti ei tahaks küll

Ma tõesti ei tahaks küll avastamiste ja müüdimurdmise mõnu vähendada, ma ikka teen seda, sest olen ka raamatute tarkust tähtsaks pidav.

Kaks väidet, mis sinu tegemiste puhul raamatutarkusest erinv juhtus olema - emade paarumislennust ja munema hakkamisest, võivad olla tingitud itaalia rassi eripärast-ka pole teada millist rassi jälgis kirjutaja, kui ta sellised andmed kirja pani- need pole ju lambist sinna kirjutatud. Põhjuseid võib olla ka teisi.

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Pokumehest taibu

pungil raamatutarkust - mitu mesipuud kahh on ja mitukümmend aastat neid mesipuid pead ?

Vahest on targem lugeda, kui kirjutada ...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ma ei pretendeerigi sellele,

Ma ei pretendeerigi sellele, et olen liiga tark, vaid panin kirja oma täheepanekud , mis kirjutajale kindlasti abiks on. Järjekordse nimetu külalise nõme lalin ei lähe mingil määral mulle korda.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

    Kui oled alles algaja

    Kui oled alles algaja mesinik siis on kõige paremad abimehed raamatud ja teised mesinikud. Siis püüad kõike raamatu järgi teha. Mida kauem mesindad seda rohkem teed kas oma huvi järgi või vajaduse järgi. Näiteks, raamatud ütlevad, et alla +13C ei tohiks taru avada. Ja kui ma alustasin elas veel selline mesinik nagu Vello Arro ja tema ütles, et kui on vaja pere avada siis tuleb teha ka +6C'ga. Minul on see aeg möödas kui raamatu järgi teen, nüüd avastan ja proovin ise. Vahel loen ka raamatust kui miskit rohkem huvitab. Võimalik, et kollased mesilased paaruvad kiiremini kui teised. Pole veel teisi tõuge niimoodi katsetanud. 9 päevaga on ennegi munema hakatud kuid 7'ga oli midagi sellist mida kuskilt raamatust polnud leida.  Väikesed paarumispered mis on raamidel neid on hea jälgida. Ma tegin 1/2 eesti poolraami pooleks ja varustasin kunstkärje ribaga, üks pereke saab kolm raami, millest ühes on toiduvaru. Alumist liistu osadele raamidele ei pannud ja mesilased saavad niimoodi selle peaaegu põhjani ehitada. See aasta on rohkem emadekasvatuse katsetus aasta. 15 paarumisperega õppimine on päris hea. Järgmine aasta olen selles juba tugevamja teen perekesi rohkem ja varem.

     Nüüd on selge kuidas mesilastel paarumine õnnestus. 2 mesilasema hävis. Esimene juba 5'ndal elupäeval. Temast ei tea midagi. Teine nõelati oma mesilaste poolt surnuks kuid miks ei tea. Teised on elus ja terved. Munema hakkas 7 päevaga kindlalt 3 ema. Eile ei kontrollinud munemist, nii et selle kohta ei oska midagi öelda mitu ema 8'ndal elupäeval munema hakkas.

      Kui ma kirjutan midagi siia pigem neid asju mida olen ise kogenud. Raamatud võtan appi äärmisel juhul. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

olen kohtunud alfaga

olen kohtunud alfaga mesindusõppepäeval nüüdseks ja võin kinnitada-tegu äärmiselt andeka ja põhjalike teadmistega mesilastepidajaga.-kes siin iniseb tema kallal,võiks lasta endale 1000 nõela tagumikku....

pokule

pokumees sa võiksid tõemeeli olla tagasihoidlikum oma õpetustega ja rohkem lugeda staazikamate mesinike soovitusi,võta õppust karumõmmilt,kes momendil on muutunud päris taltsaks.
A.T.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

 Oleks nii kena kui te oma

 Oleks nii kena kui te oma sõnasõda peaks kuskil teise foorumi kandes. Ma püüan seda emadekasvatuse ja sellega seonduvana hoida. Küsimused ja soovitused on alati teretulnud.Aitäh Kui kellegil on kogemusi mida võiks jagada palun kirjutage neid siia.

 

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

kupualged munadega

Tegin esmakordse katse kupualged munadega. 3 päeva tagasi panin 11 muna kupualgetega kasvatusliistule. Täna oli plaan asendada kõik puudu olevad Nicot'i isolaatorist. Kokku oli otse mundadest kasvatatud 5 vakla.  Natuke alla poole siis. Samas oli ülemisel liistul 3 päeva tagasi vastu võetud kõik 12 vakla kuid tänaseks järgi 8. Avastasin veel, et mesilased söövad vaklu ära isolaatorist. Ema välja laskmisel oli kõik peaaegu täis munetud siis tänaseks olid pooled munad-vaglad ära puhastatud.  Põhjus võib olla selles randis mis tekib kupualgele. Mesilased püüavad seda parandada vahaga kuid eriti ilus see ei tule.

Paarumis peredes peaks kõik emad munema. Vaatasin mõnda perekest kus eile ema veel ei munenud, ööga on esimesed munad tekkinud. Usun, et ka teised emad munevad.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Täna- homme on see päev

Täna- homme on see päev kui hakkan emasid paarumisperedest ära võtma. Kõik emad munevad ja paarumisperedes pole enam ruumi neile munemiseks. 2 ema jätan omale  järgmise aasta algemadeks ja ülejäänud reisivad mujale eestisse. Eelmiste emade töömesilased juba kooruvad, ilusad ühtlase kollase värviga. Minu kasvatatud lesed on edukamad olnud kui ümbekaudsed krantsid.

Pilt paarumisperest, raam on 1/2 eesti pooleraamilisest raamist. Paarumistarusse mahub neid 6 kuid ma jagan tarukese pooleks. 2 ema ja kumbki saab 3 raami. Osadel raamidel on almine liist ja osadel mitte. Paistab, et ilma liistuta on parem. Mesilased saavad rohkem pesaruumi. Pildialbumisse panin veel pilte emadega.

www.mesindus.ee/node/1063

 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Emade kasvatus

 Rabarberi joogi mõjul Alfale.Ema lasin välja ja sain 13 muna kuid 48

 tunni pärast oli järel 0 äriplaan kõrbeb.Vanamooriga (kuigi hea ) enam

 ei mängi,võtan ette noorema kes peaks andma häid krantse ,kui ei 

 õnnestu tuleb kirjutada seletuskirja PRIA-le.Loodan ,et meesaak rapsist ja  müügitulu veavad mind kriisist välja.

 Alfa miks munad visati välja enne amperesse andmist.Kirjandus räägib

 munade korralikust elueast kannatab välja transpordi aja ja keldris

 mõnulemise tõumaterjali puhul.

   Situatsioon ajab joo..

  Mõningad pered rännates sattusid valgele mesikale ja rapsile.Järgmi-seks investeeringuks raha vaja,sest uus europarlament õnnestus

 tööle lükata.Omad kahe häälega võitlevad minu heaks

       Mikro... Mart

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

emad kes ei mune 12 tunniga

emad kes ei mune 12 tunniga isolaatorisse tuleb sealt vabastada. Võid hoida teda seal mitu päeva kuid vaklu ikka ei saa ja kui mõned vaglad saad siis nad pole ühevanused. Mai lõpus panin samuti ühe ema isolaatorisse, tema munes kahe päevaga 6 muna. Lasin välja ja võtsin teise emamesilase kes munes 12 tunniga kogu isolaatori täis.  Mesilased söövadki osa vaklu ära, põhjust ei tea, võimalik et need servad kannus ei meeldi neile. Kui ema välja lased siis võtad emalahutusvõre ära Nicot'ilt ja jätad vaba ligipääse munadele. Mesilased ise vaatavad mis sobib ja mis mitte.

Teine võimalus on ju vaglad tõsta kupu algetesse

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

16 päeva sai täis ema

16 päeva sai täis ema isolaatorisse panemisest ja koorusid selle aasta eelviimased emad. Viimased emad kooruvad laupäeva hommikuks.

Kupupuurides on nad veel hästi abitud kuid praeguseks kõik paigutatud paarumisperedesse kus emadsid pole olnud juba 14'ndast juulist.

 

Äsja koorunud emadel pole lõhna ja nad pole eriti kiired, pigem abitud. Neid on hea anda ükskõik millisesse peresse ilma, et mesilased vaenulikuks muutuks. Kõik 8 ema lasin otse paarumispere raamide vahele. Varasemalt pole ühtegi surnuks nõelatud, ei usu et ka täna seda tehakse.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

koorumine

Selle aasta emadekasvatus hakkab läbi saama. Viimastest kuppudest koorusid juba 2 emamesilast. 11 ema ootavad veel koorumist. Õhtuks peaks pooled kuppudest väljas olema. Ja teised hommikuks.

Just tehtud pildil on näha ema valmikuid. Ronivad üsna vaevaliselt kupupuuri mööda. Seekord sattus kupupuuridesse töömesilasi.  Noored emad on kahes keskimises kupupuuris.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Täna võtsin ette emade

Täna võtsin ette emade märkimise ja kontrollisin viimaseid emasid kas munevad. Noorte munevate emade märkimine pole üldse lõbus töö. Emad on väga kiired ja liikuvad. Ei taha neile haiget ka teha. 11 ema muneb 13'st. Osad koorusid 25 juulil, nii et natuke on aega veel. Paarumislennul ei kadunud ühtegi ema kuid üks ema kadus andmisel. Perekeses oli kaanetatud kupp, vaglad eelmisest emast veel, kes sai uude peresse antud. 2 emamesilast said uued pered. Lasin nad ühelt raamilt teisele ja loodan, et maha ei lüüa. Algus oli palju lubav. Emasse suhtuti hästi. Eriti üks peredest kes oli emata 1 tund ja paanikas. Teisega oli sama kuid mesilasi vähem ja rahulikumad. Vahetan välja itaalia-kraini ristandeid kes on nüüd kole tigedad kuna korjet peaaegu pole. Eriti tigedad on kraini mesilastega tehtud paarumispered, põhjus võib olla et neis on enamuses vanad mesilased ja lahtist toitu pole.

Praegu ei oska veel öelda kas pakkuma neid kellegile hakkan kuna osa on lubatud juba ette ja omal on vaja 5-6 emamesilast. Võimalik, et kuni 4 ema on veel üle. Tahan paarumispered kokku panna kuna hiljem on seda raskem teha.

Mõned pildid noortest emadest. Näevad kenad välja. Piltidel on nad veel märgistamata.

 

 

 

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Viimased tööd

Viimased tööd paarumisperedega on kõige raskemad. Nende kokku panemine ja likvideerimine on eriti jube töö. Mesilased on korje puudumisel kõigi võõraste mesilaste vastu vaenulikud. Eile panin 3 paarumispere kokku ja võtsin veel mesilasi ning hauet lisaks tugevamalt perelt. Peresse jäi üks ema kelle olukorrast pole täna aimugi. Arvatavasti võetakse vastu kuna osa on oma mesilasi ja neil lihtsalt teist ema pole.

Täna kontrollisin kõik perekesed üle. Seis on hea, üks ema vist tuleb maha kanda. Ta hakkas munema 12 päevaselt( enamus 8-10) ja täna polnud veel paarumispere pesa täis munetud, ainult ühel raamil. Veel on kaks ema kes üldse veel pole munenud kuid on suuremaks muutunud, vahest ikka hakkavad munema. Said täna 11 päeva vanaks. Kokku on 7 ema viimasest voorust alles.  Kaks kuni kolm ema on veel üle. Kui kellegil on ema vaja siis helistagu. Nädalalõpuks tahan nad kõik peredesse saada.

Mõned pildid neist. Tegin kõigist emadest pildi kes veel paarumisperes.

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

emadekasvatus läbi

 Selleks aastaks on emadekasvatus läbi.  Kokku paarus mul siin perekestes suve jooksul  umbes 35 emamesilast. Üks ema läks kaduma lennul ja üldse munema ei hakanud ka üks ema. Põhjus miks paarunud ema munema ei hakka on teadmata. Võimalik, et lennul läheb miskit halvasti. Samas võib olla asi leskedes.  

 Endal vahetasin välja kõik kurjad, halvasti talvitunud ja sülemlejate mesilaste emad. Praegu on veel 1 ema puuris. Püüdsin vana ema kinni ja tund aega hiljem ei olnud pere ärritunud, nagu oleks neil ema. Sai 2 x läbi vaadatud. Ei olnud kuppu kuskohast oleks ema välja tulnud. Välja vahetatav ema on 2 aastane. Itaalia ema ei maksa kindlasti kolmandaks aastaks jätta. Kevadel ei mune ta enam eriti palju ja pere jääb nõrgaks. Sama kehtib ka teiste tõugude-rasside suhtes. Kui ema jätta alles siis kolmanda eluaasta kevad-suvel jääb pere areng seisma. Kogenud seda nii segavereliste kui ka krainadega. Ühtegi itaalia ema pole hoidnud nii kaua.

Eile ja täna panin paarumistarusid kokku. Alles jätsin neile 2 ema, kummagile kokkupandud perele. Hiljem panen nad ühte langstroth korpusesse talvituma. Kevadel saab kahe emapere.

Pilt kokku pandud paarumisperedest. Ühes sellises väikses korpuses paarub 2 ema, kummagil pool on lennuava. Paremad tunduvad need korpused kus on ava korpuses mitte põhjas. Korpuseid alguses eraldab krohvimisvõrk, et mesilased kohe kokku ei saaks. Suurt sõda ei tekkinud, kindlasti ükskuid meilasi nõelati surnuks kuid näha polnud. Suurt vargust ka mul mesilas pole see aasta esinenud. Itaalia mesilane juba võõraid oma tarusse ei lase! Olgu see mesilane või mõni muu satikas. Paarumisperes nr. 5 on  veel ema sees, tema igaksjuhuks varus. Alguses ei munenud ta korralikult kuid nüüd ei pea enam piiri. Ruumi puudusel muneb mitu muna ühte kannu.

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

pildid

Lisan mõned pildid oma selle aasta emast ja tema tegemistest. Enamus emad on trehvanud head ja paarumine halvast ilmas hoolimata oli väga hea.

Ühes peres kooruvad punakad mesilased, kellest pilti veel pole. Nad on krantsid kuid väga ilusa välimusega. Ema järglased pole ühtlaselt ühesugused vaid on igasuguseid.

P.4 sai kuldkollase ema 14 juulil otse paarumisperest. Temast on saanud üks lemmikuid tänu oma üleni kuldkollasele välimusele.

Koorumispäev 3 juuli 2009

Märgistamine ei õnnestunud eriti hästi kuid tema puhul pole see vajalik. Igaüks leiaks ta raamidelt!

 

14 juuli, munema hakkas 10 juuli ehk 7 päevaselt.

11 august pildid kus kooruvad juba ta enda töömesilased.

Ja tema haudmest pilt...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Suvel sai palju pildistatud

Suvel sai palju pildistatud ja jagan neid nüüd ka teistele ka. Pildid mesilast ja mesilastest, rohkem küll mesilasemadest. Osa pilte on ka mesindus.ee weebilehtedel näha.

Pildi on sorteerimata ja pole järjest ajaliselt.

picasaweb.google.com/jandrys/MesilaI

picasaweb.google.com/jandrys/DropBox

picasaweb.google.com/jandrys/Mesindus02

picasaweb.google.com/jandrys/407ReisMesilatesse

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

isegi vihane demagoog

isegi vihane demagoog karumõmmi mitmel pildil näha-minu õnneks küll külgprofiilis...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

väga hea

hästi mõnus ja selge lugemine. Alles ma olin õnnelik, et selleks aastaks on mesindamisega läbi ja nüüd ootan uut kevadet juba niii kannatamatult!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Meslasemade kasvatamine

Foorumis surfates leidsin alfi memuaarid kuid kuidas takistada mesilaste munade söömist jäi vastuseta.Olen sama tark,kui 4 aastat tagasi
     Mikrie... Mart

Ehk leiad siit vastuse


http://www.livescience.com/9421-bees-eat-kin.html

http://www.sciencedaily.com/releases/2006/12/061204123251.htm

 

 

Kuna emadekasvatus käimas, siis võib see olla aktuaalne nii mõnegi jaoks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Kuidas sul sel aastal emad

Kuidas sul sel aastal emad paarunud on ? Ilmad on juba pikalt üsna ebasõbralikud.