Peakorje

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

 Viimased paar nädalat on olnud jahedad ja tekitanud mesinikele palju tööd. Sülemlemise vältimiseks on kasutatud igasuguseid nõkse. Täna väljus minulgi ootamatult sülem, perest kus kohast seda üldse poleks oodanud. Kuigi sülem oli väike, kaalus kilo ja natuke peale. Enamus mesilasi ei tahtnud vist tarust välja tulla. Teine võimalus, et see tung polnudki nii tugev.

 Kolmandat päeva kaal kasvas lõpuks. Mul tekkis küsimus, kas on alanud peakorje? Õitseb suurel hulgal juba igasuguseid taimi. Vaarikas, Ristik, Naat, Heinputk, Kollakas, Jasmiin, Lumimari jne. Kuidas teistel mesinikel? On juba märke peakorjest? Nädal tagasi oli tunne, et tuleb ikaldus meeaasta siis nüüd paistab asi paremuse poole minevat.

Kokkuvõte 19 juuli seisuga. Vaikselt ikka tuleb veel nektarit. Vaarikas ei õitse juba 2 nädalat. Pärnal on ka see aasta vähe õisi, seega ei tea millel mu mesilased korjavad. Kuna ma vahetasin perel ema ja võtsin korpuse meega ära. Ära võetud korpuse asendasin kunstkärjega. See on üks põhjus miks tarukaal viimased hommikud -2 kilogrammiga miinuses on. Ema võtsid mesilased vastu enamvähem kohe vastu. Arvan, et selleks aastaks on korje lõppemas. Siinkandis pole suuri põlde rapsiga. seega jääbi peredele umbes 60 kg mett mida saab ära võtta.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Kelleri mesilased..

Ilmselt on minul Eesti kõige põhjapoolsem mesila, vähemalt mandril. Meil algab kõik paar - kolm nädalat hiljem, kui mujal. Nii elavad meie mesilased nagu keldris,võrreldes sisemaaga. Ümberringi on meri ja see hoiab kevadel ilma jaheda. Möödunud suvel tuli juuli keskel mesilasi sööta. Lõunapool oli siis päris hea korje.  Kui viimasel paaril aastal on vaarika ja valge ristiku õitel näha olnud ainult kimalasi, siis eile oli pilt hoopis rõõmustavam. Valge ristiku õied lausa elasid mesilastest. Ka vaarikaõtel oli näha tegevust. Eks kõik sõltub ju öisest teperatuurist. Kui eelmisel suvel oli öösiti nii kümmne kraadi ringis, siis möödunud ööl juba +14. See viitab peakorje algusele. Niiskust on piisavalt , kui ainult sooja ja lennuilma antaks.............

Ilusat Jaani kõigile!

 

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Eile oli just siin lõuna

Eile oli just siin lõuna Tartumaal tuuline ja pilvealune ilm, põhjapool oli ilusti näha ilus helesinine taevas. Mis aga ei liikunud oli pilvepiir. Nii jäigi kuni õhtul kella 9'ni mul siin pilve. Korje kaal oli ainult 0,2 kg kasvu. Täna on juba parem.

 

Pronksmedal (100p.)

Korje

Meil oli eile tõesti selle aasta parim korjepäev.

Loodame, et et Kõigevägevam on sel aastal mesilastele armuline......

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

praegu ikka paakspuu

praegu ikka paakspuu tegija-miks keegi paakspuud ei maini-nende putkedega vihelge oma naisi saunas-need ju mürgised...tundub,et põhimeetaimede tundmisega ikka suured raskused...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Paakspuu

See on hea, et sinul paakspuud palju läheduses. Ma kirjutan sellest mida leidub minu mesila läheduses. Paakspuud mul pole. Samas tean, et ka paakspuu marjad on mürgised. Heinputk ei ole mürgine taim. Kasutatakse ravimtaimena ja loomad söövad meelsasti.

Pilt Paakspuust.

Pronksmedal (100p.)

Eks mesilane...

Eks mesilane teab , kust kiiremini suurema noosi saab. Meil on paakspuud külluses, aga mesilased eelistavad hetkel enamjaolt teisi meetaimi. Jahedama ilma korral on nad aga paakspuul tagasi. Ilmselt eritab paakspuu nektarit madalamal temperatuuril , kui metsvaarikas  või valge ristik.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

no mida juttu...

no mida juttu...

paakspuu

Käisin keskpäeval ringi oma majalähedaste paakspuupõõsaste vahel ja ei märganud ühtki mesilast, õhtul peale 8 oli neid natuke peal, õitsemine ka lõppjärgus. Eelmisel suvel käis kõva korje varahommikust hilisõhtuni, sai just viimane paakspuumaitseline meepurk tühjaks söödud. Samuti ei saand see aasta väga omapärase maitsega kastanimaitselist mett ja paistab, et harilikult pärnalt ei saa see aasta  isegi õisi tee jaoks.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

peakorje

29 juuni oli kaaluga perel eilsega võrreldes 5,2 kg kasvu. Mai lõpus korjati päevaga 5,6 kg. Nüüd lubab kuni reedeni ilusat ilma. Siis jälle jahedaks ja vihmaseks. Paneb muretsema kas mesilased ikka jõuavad piisavalt korjata?! Enamus peresid on loobunud sülemlemast, isegi need kes enne ei saanud pidama kuppude ehitamist. Ühe pere jätsin täiesti emata, kuna selline jube tung sülemleda.  Saavad varsti uue ema

Lõuna-eestis oli esimene tõsiselt ilus ilm. Kuiv, soe ja tuulevaikne. Taimed eritavad nektarit kõige rohkem  kui öösel on üle +15C ja päeval +25C.  Täna oli +24C ja öösel +13 C ( Tartu)

Tuligi ära, väljas suur palavus ja mu mesilased korjasid 6,3 kg nektarit. Kui öö oleks paar kraadi soojem siis pole võimatu 10 kg nektarit päevas. Kuna mu kaal on 100kg ja pere kaal 89kg siis paari päevaga on selle pere jaoks kaalumine läbi. Peab nõrgema pere alla panema.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

On ikka ilm, vahel on talvel

On ikka ilm, vahel on talvel ka soojem kui viimastel öödel. Eile õhtu vähendasin tarudel lennuavasid kuna paar päeva on kaal langenud juba kilo. Just läksid õitsema mesikas, pajulill, põdrakanep, ussikeel ja kohe läheb ka pärn. Et pärn piisavalt nektarit eritaks peaks olema +25C ja öösel vähemalt 15 C. Suurt lootust heale korjele ei paista  kuskilt. Tavaliselt lõppeb peakorje juuli teisel poolel. Eile õhtul oli süguse tunne. Kord sadas siis paistis päike ja kui päike pilve taha läks siis ei tahtnud enam väljas ollagi. 

www.yr.no/place/Estonia/Tartumaa/Tartu/detailed_long.html

Jututoa moderaator

väga külm öö

..oli virumaal, kõigest 2 soojakraadi kella 3 ajal

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Võin peakorje selleks

Võin peakorje selleks aastaks kokku võtta.  Selle aasta mee saak jääb üheks mu kesisemaks, ca 30 kg pere kohta või natuke rohkem.  Minu mesindamise aja jooksul on olnud ainult üks aasta nigelam. Tol aastal polnud mõnel mesilasperel tilkagi mett mida ära võtta, siis olid enamuses krantsid. Vihma sadas terve suve. Sel aastal oli ikka ka kuivemat aega. Ja kui sadas siis ikka nii, et kõik ujus. Viimased päevad  on olnud vahelduva pilvisusega ja kuiva päeva pole olnud. Ainult möödunud reede ei sadanud. Eile sadas siin samuti kõvasti kuigi Ülenurmel ainult korra tibutas. Vahemaa on 25 km.

 Selle aasta mesi on hästi tume ja selge. See näitab, et võilille mett pole sisse jäänud. Juunis tarvitasid mesilased selle ära. Rapsi ka pole kuna see läheb enne kaanetamist juba kristallidesse. Perede ja mesilas rasside võrdluses tundub olevat üks itaalia pere teistest mitmekordselt üle. Ta töötas ka terve suve ilma vahele segamata. Kevadel jäi ta arengus teistest maha. Kuidas pered on suvel käitunud ja korjanud, selle järgi hakkan ka valima järgmise aasta emakasvatus peresid.

Tarukaalu kasvu näeb sellelt pildilt. Selle hulgas on haudme, mesilaste, vaha, õietolmu ja mee hulga kasvamine. Maha on arvutatud perede laiendamine ja raamide ära võtmine. Puhast mett on sellest 60-70%. Sellega pole veel loomulikult kaalu jälgimine lõppenud. Loodan, et ilmad lähevad kuivemaks ja mesilased saavad vähemalt elatuskorje. Peredes on liiga palju kaanetamata mett.

 

Eelmine aasta oli just juuli lõpus suurim korje. Võibolla kui ilma peab siis mesilased saavad nektarit. Õitsevad ju veel mesikas, põdrakanep, nõmm-liivatee, lumimari, ohakad, kanarbik kui seda kellegil mesila läheduses on.

 Kitsendasin juba eile osadel peredel lennuavasid ja täna hommikul veel. Liigniiskuse tõttu nektarit pole ja siis tekibki vargus.

Halbades ilmaoludes on

Halbades ilmaoludes on krainidest abi. Minul on eelmise ja selle aasta meesaagid isegi üle aastate keskmise (siin Põhja-Eestis tuleb vihm meesaagile kasuks). Olen iga aasta saanud ka võilillemett. Kasutan Tšehhist pärit krainide liini, täiesti sülemlemiskaine.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Võilill ei erita igal

Võilill ei erita igal aastal nektarit, see aasta sai seda lausa terve korpuse mõnelt perelt. Kõik sõltub temperatuurist, alla +23C jääb nektari eritus nõrgaks. Ööd peavad ka soojad olema. Teine asi, kui taimed kannatavad liigniiskuse all siis pole loota, et mesilased selle nektari kuskilt välja võluvad. Mu mesilased lendasid ja isegi vihmaga kuid saak jääb alla selle mida ootan. Korralik pere peaks andma 4 korpust mett rapsi põldude puudumisel( rekordid jäävad 6 korpuse juurde). See aasta saan umbes 2 ja parimailt 3 langstroth korpust. 10'ne pere keskmine tuleb 40-50 kg pere kohta ja seda on vähe ( kevadel oli 13 peret). Mul on singeri kaini pered ja nemad olid terve suvi sülemlemis palavikus kuid mett peaks saama 2 korpus ikka. Ma pole veel kohanud sülemlemis kainet kraini mesilast. Kui sa tõesti ei pidanud midagi tegema sülemlemise vältimiseks siis äkki ongi sülemlemis kaine. Enamus kraini pidajaid teevad sülemlemis hooajal lendperesid, eemaldavad ema põhiperest jne. Itaalia mesilase puhul pole vaja neid trikke teha. Osa itaalia mesilase liine on sellised kes ka halva ilma ja korje puudumisel ei ehita kupualgeid kuhu ema saaks muneda, samal ajal ehitavad kärge ilusti. Õnneks mul pole kunagi peres nälga olnud ja seega pole ka näinud kuidas itaalia mesilane hauet välja tassib. Minu silmis on itaalasel miinused kehvem talvitumine, kevadel liiga vara välja kippumine ja sügisel kaua haudmine mis tegelikult on mesiniku süü kuna on jätnud emale ruumi munemiseks. Suurim itaalase pluss on Ta on ilus mesilane. Muud ma tema kiituseks ei ütlegi, sest mul on veel meeles krainidele tehtud kiidulaul 25 juulil Ülenurmel.

 Kevadel krainid kippusid välja samal ajal kui kollased. Pesad olid enamusel peredest puhtad v.a kahel krantsil.

 Kui tahad näha milline ujutus on olnud meil siin juulis siis vaata Tõravere ilmajaama andmeid, see on minust 5 km kaugusel. Päevaga tuleb kuu norm maha ja seda nii iga paari päeva tagant. Selliseid üleujutusi pole ma ammu näinud nagu see aasta. Isegi täna käis meist äikese vihm üle. Suurem sadu jäi natuke eemale. Tarukaal on kas nullis või kui jahedam ja vihmane siis miinuses.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Respekt

Voh. Jutt konkreetne, ei mingit udutamist a'la pokkerimängijad laua taga. Et arva silmist ära mis peo tal on ja kas blufib. Enda mesindussuve kohta saan öelda palju kära ja vähe mett. Hakkasin kevadsuvel peresid paljundama. Kokkuvõte- kolmest tarust 11, neist 2 sülemit. Oli uute perede röövimist aga sai hakkama. Kolmel tarul kupp ebaõnnestus, andsin siis paarunud emad. Ühes oli väärema, seal löödi maha. Sain Aegviidust Ülo Lippa käest uued mammad- tänu talle siinkohal! Pidasin ta soovituse kohaselt ööpäeva koos saatemesilastega "plommi" all emapuuriga tarus, siis võtsin kleepsu ära. Kõik võeti omaks ja emad munevad praegu. Kõik pered lähevad ülesmäge. Ülol on ka koduleht

http://www.hot.ee/metsamesi/

Soovitan kõigile. Ise plaanin sealt näpuga järge ajada tarude talvituma panemisel ja söötmisel. Tibusid loetakse sügisel, mesilasi kevadel. Järgmise meeaasta alus pannakse eelmisel sügisel. Jõudu kõigile.

Ahjaa, mett sain selle mööbeldamise peale 21 kilo. Tume mesi. Tuleval aastal tahaks tarude arvu duubeldada.

Smile

Pronksmedal (100p.)

Lehemesi.

Naabrimees käis kurtmas, ei saa kuusehekki pügada, paksult mesilasi täis.

Ju siis mesilased "lüpsavad" kuuski, kui õisi napib.

Mõni aasta tagsi oli ülihea lehemee aasta,ehk kordub.

palun nõuannet

mul elab krainide sülm teist nädalat kastis. vaba taru pole ja laiendada niikuinii ei taha. pigem vähendada või asendada. siin soovitati viia tarutäis metsa äärde ja maha valada ning siis sülem sellele kohale tarru pealelennuks.

probleemidest: krainid on oma paigaga kaks tarukohta kõrval ilmselt juba harjunud ja lendavad seega valesse kuhta.
mis saab, kui tugev eesti tige pere lendab peale ümbertõstmise tõttu nõrgenevale kraini sülemile?
täna kergitasin katuseid. tigedad on jälle magasinid täis kandnud ja kinni kaanetanud ning kõlgutavad jalgu. samas vanadel krainidel magasin tühjavõitu ja ringitavad taru kohal. ilmselt peavad jälle plaani. praegu hästi korjavad tigedad maha lüüa tundub vähe veider.
tigedate ema püüdsin leida aga esimese ringiga ei õnnestunud ja siis oli juba kõigil viie taru rahval mulle üht-teist ütelda....

kuna ja kuidas siis see vahetus tuleks teha?

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

vastus

Kui sa lased tigedal perel lennata peale rahulikule perele siis peaksid arvestama, et ka see rahulik pere muutub tigedaks mingiks ajaks. Kindlasti tekib suur võitlus. Kui sul seal rohkem peresid läheduses pole siis krainid tulevad oma vana koha pealt ilust uude kohta.  Vastasel juhul lendavad lähimasse tarusse mis on nende eelmisel asukohal lähemal.

 Mina soovitan kindlasti tigeda ema üles otsida ja sinna hoopis uus ema anda või panna see sama kraini pere sinna samasse tarusse. Alguses vahelaua taha ja siis hiljem kokku üheks pesaks.  Kohe kokku pannes lähevad nad kindlasti kisklema, just vanemad mesilased lüüakse maha. Pered peaks enne kokku laskmist ühe lõhna saama. Seda on lihtne teha korpustarudes kuid pole võimatu ka lamavtarus.

Minu kogemused tigedate mesilasetaga jäävad juba 8-10 aa tagasi. Ei korjanud ühtegi rohkem mett, keskmiselt pigem. Ei tea kuskohast tuleb arvamus, et tigedad korjavad rohkem? Minu kogemused nendega ei anna neile ühtegi pluss punkti, pool punkti saavad talvitumise eest. Neil oli vaja hoopis kõiki mööda õue taga ajada. Sindrid on jubedad sülemlejad. Ühest perest enam kui 2 sülemit. Kui lasta neil sülemleda siis tarusse mesilasi lõpuks ei jäägi. Mul on praegu 2 krantsi kes ka tigedad, vähemalt minu jaoks. Läbivaatuse ajal saan neil kahelt alati vähemalt ühe nõela kuhugi. Ja nad tiirutavad ümber minu.  Mõlemale on juba uus ema antud ülemisesse korpusesse. Lasen neil muneda kuni söötmiseni ja siis eemaldan vana ema ning panen kokku.

Korjest ka. Täna tõid tugevamad pered päris palju nektarit. Mul õitseb siin kurgirohi, jumikas, ohakad ja mesikas. Osalt on veel põdrakanepil õisi. Muidu käib juba suurem varastamine kui mõnda pere kaua lahti hoida. Igatsugu mesilasi on kohal. Nii kollaseid, musti kui halle. Kaal on nullis või väikeses languses. Põhilne töö on perede koondamine kahe korpuse peale.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Tigedikest

Ei ole jah täheldanud et kurjamid rohkem mett annaks, pigem keskmiselt. Et pere läbivaatus on täielik mahtra siis kuppe tihti ei leia või sülitan ja panen taru tagasi kokku. Eile koondasin üht kevadist sülemit ja leidsin sealt 2 (KAKS!) tühja kuppu, otsad lahti. Ühe sülemi sain ca 2 nädalat tagasi kätte naabrimehe pähklipuu otsast. Teine läks ilmselt kõige kaduva teed. Tähelepanu nüüd kõik. Raamatud ütlevad et mesilased sülemlevad 11- 13 vahel. Ilmselt minu krantsid kella ei tunne või on neil lihtsalt po#ui, sest välja lendasid nad 17.30 õhtul. Ja nüüdseks on kevadisest sülemist järgi keskmise pere jagu tiivulisi. Mett pole sealt kärgegi saanud sel suvel, tegin neile eile kommunismi- kõik kaanetamata kärjed ülemisest korpusest jagasin kolmele noorele perele, neil oli söögiga kitsas käes. Koondan tasapisi peresid, panen kärgi talvekorda.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

ma hakkasin naerma lasua

ma hakkasin naerma lasua selle peale kui lugesin, et mesilased sülemelevad 11-13 vahel. Olen ka ise lugenud raamatutest. Ärge selle järgi tegutsege, parem veel pange see raamat tagasi riilulile.  Minu hommikune kõige varem sülem tuli välja umbes 7.00, mäletan seda hästi kuna mu õde läks tööle tookord ja ajas mu üles. Ja õhtune enne kella 18't. Enamus sülemelevad kella 10- 16 vahel.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Selliseid tarkusi on kahjuks

Selliseid tarkusi on kahjuks meie raamatud pungil, hakka või ise kirjanikuks.

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

sõda läbi

tänan, alfa. kaks taru sain tõmmata 10 kärje peale, ühele neist teen sinu soovituse järgi- krantsid kõrvale jne.

aga mett saingi 70L nagu arvasin(50 kärjelt). sealjuures kahte tarru jäi kummaski veel10 kärje jagu nektarit. riiulisse said kärjed tõstetud läbisegi.sellele vaatamata on üks pangetäis oluliselt läbipaistvam ja rohekam. seega kellel lehemee võimalus ,võib vist veel pisut passida. ja meil ümberringi põdrakanep ja mesik õitseb täies ilus. üleaedne kutseline mesinik oli ka oma saagiga väga rahul. võibolla ametiuhkus ei lubanud popsist kehvem välja paista Wink

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

eks jah seda jmpsi

eks jah seda jmpsi raamatutes piisavalt.mesilaste maailm on üks selline raamat...-kirjutatakse siberi 300 kg meesaakidest...irw...ütleme et vene taru raami kärg madalam ka.agA no 3 kg vist ikka mahutab-seljuhul vaja 100 meeraami,mis teeb 10 korpust pere kohta-ainult mee jaoks pluss haudmekorpused...

no ikka igate moodi on püütud mesindusõpikutes järgida suure vene teadlase lõssenko õpetust-me ei oota armuande looduselt,me võtame need ise...ega ikka ei võta küll.

no ei ole võimalik muuta mesilaste bioloogiat ja geneetikat 150 aastaga-kui see on välja kujunenud kümnete miljonite aastatega...mis ma siin ikka jahvatan.soovitan alfa nõuandeid järgida ja veel see metsamesi.ee lehekülg...ja veel oleks hea kui te saaks mõnes suuremas mesilas terve hooaeg kätt harjutada-isiklikult see protsess vabal tahtel läbi tehtud,soovitan kõigile soojalt...

vot sellege saagiga on nii,

et oskusliku majandamise korral - kulla mõmmik võib saada rohkemgi, kui 300 kg mett pere kohta...
asi on ajastamises ja korjemaas ja ilmastikus ning mesilaste koguses kinni ...

mis puudutab Siberit ja meesaaki, siis on see ka seal võimalik oskusliku majandamise korral (sõltub väga paljudest asjadest, kuid on enamjaolt kinni takistis nimega inimene.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ok.tundmatu herra...kui sa

ok.tundmatu herra...kui sa nii kõva petsialist oled...äkki näitad oma õiget nime ka...pane nüid oma näpukõsõ kenass tekin peale tuttu...

äkki seletad oma 300 kilose teoorias lahti vähemalt...et 5 ema muneb ühes tohutus tarus ja saangi 300 kilo pere kohta oh jah...reede õhtu aru saadav...-ma ise ka vaikselt tinutan siin ja ootan kolmandat poega...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

ühe ema perega on 150 kg

ühe ema perega on 150 kg täiest võimalik. minu rekordi tegi üks itaalia peredest vist 2005 aa.  6 korpust kaanetatud mett. Pärast seda olengi eesmärgiks võtnud, et üks pere peaks andma vähemalt 4 korpust mett ja parimad rohkem. See aasta ei õnnestunud ilma pärast. Eeldused selleks olid loodud. Mul pole oluline perede arv vaid ühe pere produktiivsus. Järgmine aasta tekitan teise grupi juurde. Nii peaks perede meesaak paranema. Üle 10 pere ühes kohas pole hea hoida. Kodu juurde jäävad aretuspered ja need kes pole tigedad.  Üldiselt mul polegi enam tigedaid, viimased emad lähevad vahetusse enne suhkru söötmist. Siis jääb 2 kraini pere ja ülejäänud kollased. Krantsidega on asi ühelpool.

mmh

to alfa - küs  sulle, kas viid mesilasi korje paiga lähedale ka ?? või om aasta ringselt ühes kohas.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

300 kilo

Nägin üht joonist Venemaalt. Joonisel 5- 6 korpust, emalahutusvõred vahel ja igaühes ema. Ajastatud õitsemiste ajaks haudmekatkestus, siis jäeti ema vaid alumisse korpusesse võre taha. St. kasvatati 5 emaga megapere ja siis lapiti peale Pisa torn. Venemaal peab ju kõik samõi- samõi olema, eks nad siis püüavad. Aurumassin ja raadio olevat Venemaal leiutatud, kindlasti on ka korpustaru kodumaa Venemaa Smile)) Üks vene mesinik olla ühte peresse 20 munevat ema pannud ilma võreta. Viimane on müüdi tasandil, aga poleks ju paha kui peres 2 ema munevad ja teist maha ei löödaks.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

teoreetiliselt

Mõte, mitmest emast ühes tarus on huvitav ja ilmset teostatav, kui panna nagu sa räägid emalahutusvõre vahele. Hiljem võib olla võib selle eemaldadagi, sest perel peaks üks lõhn olema ja emad kaklema ei lähe.

Samas, mis on asja mõte? Kasvatad suure torni, kus elab sisuliselt kolm peret ja sina loll küünitad redelilt neid korpusi! sama hästi võib sul olla lihtsalt kolm peret ja majandad rahumeeli. Onju?

Lõpuks peaks toodang olema ikka sama-komest tarust saadu ja se suur torn-ma arvan, et erilist vahet ei ole, võimalik et kolmest tarust saab rohkemgi mett ja seda vähema jandi peale.

 

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Pronksmedal (100p.)

Kaks munevat ema .....

Kaks munevat ema võib ühes peres olla küll, ka ilma emalahutusvõreta. Sellest oli juttu ka "Mesinikus". Aga minu teada on nii ka siinkandis mesindatud. Kunagi üks Keila kandi mesinik jutustas, kuidas ta kaht ema ühes peres peab. Jutt tundus uskumattu.

Ta lõikas emadel astlatel teravad otsad maha ja lasi siis omavahel kakelda, kuini emad maha rahunesid. Hiljem olevat isegi nii juhtunud, et mõlemad emad munesid sõbralikult ühel kärjepoolel. Pered olnud hirmsuured ja toonud kõvasti mett.

Aga kahjuks olen selle mehe nime unustanud ja ilmselt mesindavad sel praegu juba lapsed, või lapselapsed.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Mesilastega rändamine

Mesilastega rändamine uutele korje aladele tasub siis ära kui enda piirkonnas korjet pole. Minul on ümberringi suured raielangid ja söötis põllud. Tõsi, üks põldudest oli see aasta vilja all. Kuid sealtki oma kasu, nimelt ohakas kasvab päris edukalt. Kui võtan praeguse asukoha taimed kokku siis kurta ei saaks. Korjet on kuni sügiseni. Mesilastega pole rännanud, sest vajadust selleks puudub. Ainus taim millele rännata on raps ja kas see olekski nii hea mõte? Ühes piirkonnas on maks. 13 pere. Minust eemal 500m on 8 pere ühel suurel mesinikul. Tal seal lamavtarud ja ega suurt hoolt ei kanta.

 Pere nr. 12 andis see aasta 4 korpust mett, kaalult teeb see 26-28 kg x 4. Ehitas ka 4 korpust uusi kärgi ( oli eesti raamil kuid viisin üle langstrothile). Esimese mee sain juuni keskel. 10raami kaanetatud 80%, eesti raamid. Teiste perede arvestust pole veel teinud, kõik korraga meeles ei püsi. Kolm korpust sain enamus peredelt kes ei sülemelnud ja piisava hulga mesilasi juuliks kasvatasid.  Pered kes said sülemlemise vältimiseks pooleks lööd ei andnud ka korralikult mett, neil siis heal juhul 2 korpust. Ja kõik pered kes sülemlesid ja muidu edasi ei läinud 1 korpus emalahutusvõre pealt.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

kahe ema kohta

Kuulsin sellisest mesindamisest M. Valtini käest 2006 aa. Katsetuse tegin 2007 aasta kevadel. Kaks pere talvitus kõrvuti. Kevadel aprillist panin nad üksteise peale, kohe kokku ei lasknud. Üks peredest oli nõrgem, umbes 5-6 raami. Kuna ma üheks pereks tegi ei tulegi meelde aga emad eraldasin emalahutusvõrega kui kokku panin. Mõlemad munesid väga hästi ja sülemlema ei läinud. Juuni lõpus-juuli alguses võtsin ühe ema ära, et mitte lihapere teha.  Siis hakkas see pereosa kuppe tegema kuhu ema jäi, ei sülemlenud ikka. Kokku oli sellel perel 65 eesti raami. See tegi jubeda torni. Katsetusena see oli mõeldud ja mett väga palju ei saanud. Umbes 45 täis suuruses eesti raami, kolm korpust olid 1/2 raamidega. Heal mee aastal oleks kaks eraldi pere rohkem andnud.

 Kaks kollast ema ühes peres on üsna tavaline, nad on teiste emade suhtes leplikumad kui tumedad emad. Eelmine aasta vahetasid 4 pere salaja emasid ja läksid kahe emaga talvituma. Kevadel oli osadel veel kaks ema alles. 2008 aastal oli Pere nr. 1's kaks ema jaanipäevani. Vana ema munes ka väga hästi. Tavaliselt jäetaks vana ema hooleta . Muneb küll aga üldiselt vähe.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Kaks ema

Kahe ema mõte oli selles et üks suur pere korjavat enam mett kui kaks väiksemat mis summalt kokku sama suure annavad, ka on suur pere tervem ja tugevam. Torn läheb jah kõrgeks, tuleb vahepeal tühjendada. Ma edaspidi kindlasti proovin, järgmise suve plaani kuulub praeguse seisuga emade kasvatamine oma tarbeks. Teoorias ma olen juba kõva käsi, vaatame mis praktikas välja tuleb Smile