mure mure

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

Ma olen oma lamavtarumummide pärast kohe päris mures. Kuigi sülmlemise vältimise võtted on mul üldjoontes teada, on asi teoorias lihtsam kui praktikas. Asjale lisab keerkust ka tänavukevadine ilm. Kui mina olen nädalavahetusel kohal, siis sajab ja läbivaatus on võimatu. Kui mind pole, tulevad nii mummid kui päike suure hooga välja. Igatahes toimus üleüldine massiline sülemlemine, mis mul mesindamishoo üldse ära võttis. Mõni sülem sai kinni võetud, mõni sihilikult metsa lastud(piinlik piinlik on tunnistada), sest ka minu võimetel ja  inventaril on piirid.

 

eelmisel pühapäeval (14.juuni)siis õnnestus nad lõpuks korralikult läbi vaadata, tuul oli küll kõva, aga vähemalt ilm kuiv.

Kahes peres polnud ei hauet ega ka emakuppe. Ema leidmine on minu jaoks rohkem õnne küsimus. Seega uskusin, et küll ta hakkab munema ja kõik on ok. Alles ju sülemlesid ja ema veel tarus paarumata.

Ühes tarus oli veidi kinnist hauet ja oli ka kuppe. Need koristasin ma kiirelt ära.

Täna vaatasin siis uuesti üle. Ei olnud ei kuppe, hauet ega ei näinud ma ühtegi ema ka. Nüüd närib hinge kuri kahtlus, et ega mu mesilased ometi päris ilma emata pole jäänud....kas oodata veel või teha midagi. Aga mida...Alguses lootsin, et leian uhestki perest mune, et siis panen teistesse ka igaks juhuks sealt raami. kui ema pole, siis teevad ema. Kui aga pole vaja, siis saavad lihtsalt veidi tööd juurde.

Vääremaga toimetulek on jälle üks hull ooper ja seda ma ka enam teha ei taha!

Vägisi võtab isu ära, kui kõik ei lähe nii nagu peab

Seda kannet ei ole veel hinnatud

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

tuttav tunne

Kui mul oli umbes 10'kond pere siis pidasin tumedamaid "krantse". Neil oli umbes niimoodi, et ühest perest tuli 2-3 sülemit ja ma ei imesta kui mõni ka metsa pani. Kindlasti on minu teadmisel 3 ema minema pannud, neist üks puhtatõuline kraini. Kui palju minu teadmata, ei oska aimatagi. Noored emad kooruvad siis võivad juba järgmine päev lennata ja vahel isegi otse kupust minna sülemisse. Seda sellisel juhul kui teda on juba enne päev seal kinni hoitud.

 Mäletan aega kui algas sülemelemine mai lõpust. Tahtmine mesindada läks ära. Tarusid polnud, raamid said otsa ja sülemikaste polnud enam ammugi. Kõige hullem oli kui tuli noore emaga sülem. See läks veel kõrgema kuuse otsa. Ühe võtsin 5m kõrguselt. Kõrgemaid puid mesila juures õnneks pole, kask neile ei meeldi. See kuuse hekk mu mesila juures, oli varem pigem nuhluseks. 

Otsisin oma päeviku välja. Aasta 2000 20 mai. Kuna ma täidan päevikut õhtuti siis on seal päevatööd kirjas. Väljavõte siis:

P.1 sülemeles 2 korda päeva jooksul 12.00 ajal ja sülem lendas peale P.8 sülemile. (läks tagasi tarru). 17.00 ajal panin ema puuri. Läksid kuuse hekki. Sülem kasti ja jahedasse keldrisse. Suur sülem. Kast oli ääreni mesilasi täis.

P.2 kupu andmine( sülemeles eile).

P.3 Sülemles kella 11 ajal.

P.4 andsin ema.

P.5 Sülemels kella 15 ajal. Läbi ei vaadanud, sülem läks tagasi.

P.7 ema andmine.

P.8 sülemles kella 12 ajal . lendas P.1 sülemile peale ning läks P.1 tarru.

P.13 sülemles kella 11 ajal. Lendas P.3 sülemile peale. Panin p.3'ga kasti. Viisin keldrisse.

P.14. 3 Kuppu peres.

PS. Kõige varajasem sülem kella ajaliselt on olnud mul 6.45 hommikul ja hilisem natuke enne 18't.

Kus oli õudusunenägi. Ma olin nii pettunud mesilastes tookord. Need olid vana emaga sülemid. Noore emaga hakkasid sülemlema 27'ndast maist.  Ma ei lugenud palju kokku tuli sülemeid kedadsuvel aga ilmselgelt palju. Samal aastal alustasin emade väljavahetamist kollaste vastu.

Mida teha kui ei tea kas ema on või mitte. Kasuta kontrollraami. See, et nad sinna kohe kuppe teevad ei tähenda ema puudumist. Kui neil on suur sülemelemis tung siis teevad ka aseemakuppe. Kuid tavaliselt tuleb ka noor ema sinna lähedale kus on haue. Ma leian 99% juhtudest ema üles, olgu ta paarunud või paarumata. Võibolla seepärast, et kollane ema eristub hästi teistest mesilastest. Tumedate leidmisega pole ka eriti probleeme olnud. Emade märgistamine on väga oluline. Niimoodi leiad ta ruttu ja tead ka seda kas nad on salaja mingisuguse jamaga hakkama saanud.

Kuppude eemaldamist ma ei soovita sülemlemis meeleolus olevale perele. Selline ei ehita kärge, ei korja ja ikka ehitab kupud tagasi. Kõige parem on vana ema eradada. Kui on korpustaru siis ülemisesse korpusesse koos kooruva haudmega ja kui lamavtaru siis taru tasku osasse. Kuppe võib eemaldada siis kui on korje tekkimas, selline võte on päris tihti toiminud. Veel on üks võimalus. Vana ema hävitada ja lasta uus ema neil ise kasvatada. Jättes ühe kupu ei saa nad sülemelda. Ka selline pere ei ehita kärgi kuid tal taasub korjemeeleolu kiiiremini. Kui aga jääb kasvõi üks pisike kupp veel kuskile peitu tuleb sülem ikka välja.

See aasta ei saa ma mesilastest üldse aru. Mul on 4 sülemit tulnud, 2 ühest ja samast perest. Ja see viimane. Tarus on kolme korpuse jagu mesilasi. Ehitas raame ilusti. Päev varem pandud raam oli samuti poolenisti juba üles ehitatud kuid nemad ikka sülemlesid. Sülem oli vaevalt üle kilo. Emamesilane ei jõudnud isegi lennata nii suur oli.  Ma saan aru sellest, tulid välja kuna 1 kupp oli tekkinud aga miks enamus mesilasi ei tulnud sülemiga kaasa? Nad tegid juba varem ühe kupu, sealt koorus ka ema kes kadus ära. Arvan, et lõid maha kuna sülemit ei tulnud. Kes neist üldse aru saab!?

Edu mesindamisel, saad sellest üle ja õpid vigadest. Nagu me kõik!

Pronksmedal (100p.)

Lendpered

Krainid on mul Mai Endla käest ostetud Singeri  emade järglased. Olen sülemlemisest jagu saanud lendperede moodustamisega. Kõige parem hetk lendpere moodustamiseks on kui sülemikupu algmed on ehitatud, aga ema pole neisse veel munenud. Mesilased ehitavad tüviperes asemakupud, millest parima välja valin. Üljäänud murran maha, kui  vaglad enam emakasvatamiseks pole sobilikud.Kui tüviperes on juba sülemikupud, siis pere passib kuni noore ema munemahakkamiseni.

Kuna krainide areng on kevadel kiire, siis esimese lendpere moodutasin võilille õitsemise ajal. Lendpere kogus nii mõnegi kälje võilillemett ja töötab praegu ka täistuuridel. Tüviperes noor ema muneb ja lend on hea.

Muidugi peab krainidel olema peas piisavalt ruumi, muidu kipuvad varakult kuppe ehitama.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lendpered-sellel aastal

lendpered-sellel aastal lendpere emad koorusid,paarusid,munesid-kaanetatud haue sees juba ja tahtsid jehhat panna õnneks tühi taru kõrval mesilas ja panid sinna kehva ilma tõttu...teoorias raamatut on kena lugeda...-aga praktikas asjad ei toimi 100 prossa...

ja mis mõttega sülemlemise vastu lendpere teha kui kupud tühjad,,,-lendpere tehakse lahtisele kupule...-see oli VALDOLE...kui võimalus hakkan eesti raamil korpuseid 12 raamil tegema...-nahhui need lamavtarud...kolhoosi ajal head küll...eesti raamil korpus on tegija vististi...

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

kusjuures

Korje käib mul täie hooga alates esimesest ilusast päevast, pühapäeval oli see vist.  Ema märgistamiseks olen isegi pliiatsi varunud, juba eelmisel aastal. Aga ema märgistamise eelduseks on tema vähemalt ühekordne leidmine Ma ei teagi nüüd, ootan veel ja vaatan mõne päeva pärast, kuidas olukord on tarudes. Ma ei soovi muud, kui ainult hauet näha, tõepoolest, seda on ju niii vähe palutud.....Ja oma vigadest ma püüan õppida. See mul alles teine iseseisev mesindussuvi. Olen nende mummide peale lugematuid kordi(ehk sama palju, kui olen nõelata saanud + sülemid) vihastanud, aga see läheb kohe üle, kui näed millise hoolega nad korjel käivad parematel päevadel.

Eelmisel nädalal, kui õhk oli jälle kahtlane tarude ümber, mõtlesin, et kui täna ka keegi sülmeleb, siis paned kuulutuse üles-" ÄRA ANDA hunnik mesilasi koos tarudega, võimalikult kaugele praegusest asukohast." Nad on mitu päeva nii mõnusalt vaarikates möllanud, et preemiaks panin tarukatustele isegi uue katte

Julgust on vaja ja pealehakkamist ja selliseid toredaid kaasfoorumlasi, nagu teie Aitäh!

Annan teada, kuidas asi lahenes!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

ahjaa, tekkis küsimus

Kuidas teie meistrid oma taruinventari hangite? Eelkõige huvitavad raamid!

Kas teete ise saematerjalist, ostate valmis jupid ja klopsite kokku, ostate traaditud või kärjetatud raamid???? Mul seisab siin väike uuenduskuur ees ja mõtlesin enne tuiskamist nõu küsida.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

raamid

Ma ostan korraga suurema koguse ja lähen ise järele 65 km kaugusele.. Praegu oli langsroth raam 5 krooni, ilma traadita. Eesti raam samuti. Hästi korralikud raamid, ei kaarud ega lähe kõveraks. Ma võiks ise ka teha aga lihtsam on osta siis ei pea leiutama ja sobivat puitmaterjali ostma.

 

Pronksmedal (100p.)

Karumõmmile

Ma ei väidagi, et kõik asjad 100% toimiksid. Olenevalt olukorrast tuleb ikka üllatusi ette.

Kui teha lendpere lendpere vana emaga ja  tüvipere sülemikuppudega, siis säilib seal sülemitung ju edasi ja pere ei hakka enne tööle, kui noor ema munema ja pole ka välistatud sülemi äralend.

Kui aga teha enne kuppudesse munemist, siis see pere naljalt sülemlemismeeleollu ei lähe. Pere kasvatab ema ja töötab. Muidugi mitte täie jõuga, aga ei laiskle 100%.

Sellised on minu kogemused.

 

raam

Palun räägi täpsemalt kus kohast sa ostad Eesti raami 5 eeguga
Parimat,
A

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Meehaldjas pilt

Alfa´ga võib luurele minna

Alfa´ga võib luurele minna küll- tema juba oskab saladust hoida

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kui palju siis seal tarud

kui palju siis seal tarud maksavad...-no seal´odavas kohas...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Invetar

Vaevalt ta pahandab, reklaamist on alati kasu. Kas just ta kõige odavam kuid kui vaadata kui palju maksab invetar poodides siis tasub ka teiselt poolt eestit sinna raamide ja tarude järgi tulla. Väike mesinik kellel alla 10 pere saab hakkama ise tehes ja kohalikust poest ostes. Minul oli see aaasta vaja 600 raami  siis poest neid juba ostma ei hakka, ma peaks oma raha peale väga vihane olema. Kvaliteet oli ka parem kui ise tehes Smile

 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Tarukaup

alfa kirjutas:

Vaevalt ta pahandab, reklaamist on alati kasu.

Netis andmete avaldamine on tegelikult rangelt keelatud. Eriti veel, kui ei ole eelnevalt omaniku käest luba küsinud. Ehk vahendajana on olukord raske

alfa kirjutas:

. Kvaliteet oli ka parem kui ise tehes Smile

 

Kvaliteet on ülisuper. Ma tegin ise ka siiani ca 100raami aastas ise. Kuigi mul on kvaliteet endal aastatega paranenud , siis ausalt mul ei siiani õnnestunud nii häid teha -- võrdlen üleüldiselt masstoodangut.

Langstroth raamidega üldse igavene jura. Üritasin neid ise teha. Kuid loobusin peale seda, kui olin suutnud teha 10tunni jooksul vaid 20 raami.(algajana läks loomulikult ka palju esmakordselt praaki)  Vaev, aeg ja kvaliteet andis igast otsast soovida.  Seetõttu olengi arvamusel, et iga tegelane peab jääma enda "lippide" juurde.

Sai siin just ise viimane partii Jaanipäevks korpustarusid roheliseks võõbatud ja nüüd pean ka ise juurde neid hankima veel.

tarud

Kui sealt Valgast tahta ametlikult osta, siis pidavat käibemaks otsa tulema, mis asja kalliks teeb...

sülemleb

siin lõunarindel ka hullusti, need vanemat sorti murtavad plastikust võred ei pea vist mitte piiks! neid peenikese piiks! emaseid kinni. Piiks! mind huvitab esialgu kas tuli ema kaasa või mitte, alla kõik ja kasti,vahtsed 30mm laudadest korpused kiirkorras, talveks kui elavad ja paljunevad niikaua siis 25mm peno kruvidega ümber vist ja. Ja üks nähtus oli liitsülem, vist kolmest perest, piiks! temaga, alla kõik. Talmetil oli Võrus mingi väiksema piluga võret lennuava ette, aga ma ei viitsi sulle saata. Kõrgemad olen veekahuriga niisama alla lasknud, nüüd peaks neil ring peal küll olema. Vott see on et ei tegele sordiaretusega, emane peab ikka suure piiks!-ga olema, siis püsib majas, kuppe peab valima, seda tahtsin öelda. A miks mõnes kupus 3-4 muna paistab olevat seda mina ei tea, õpin iga päev. öösel vorbin raame
Kui sügise mett vaja maitsmisek siis teatage

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Mummudest

Tõin Aimar Lauge käest 2 paarunud Buckfasti ema. Lasin ühel saatjaskonna minema ja läksin pere juurde kuhu seda anda tahtsin. Nädal tagasi ei mingit munemist, kupp terve. Tegin juunikuu alguses heast perest kupuga lisapere, viimati vaatasin pere läbi nädal tagasi, enne ärasõitu. Nüüd vaatan et ohooooo.. ohoo! Haue. Kurat. Kuhu ma emme topin siis. Ja kust krt munev ema tuli??! Võimalus on et kusagilt tuli sülem koos emaga.. Igatahes läksin teise taru juurde, see on tugev aga ilma emata. Raske südamega panin emme sinna... Vaatasin hoolikalt enne üle et kuppe ega hauet ei ole. Ka paarumata ema ei tohiks seal olla. Kui jälle mingi lendemme pole vahepeal koos saatjaskonnaga tulnud.. Ema oli juba üksi puuris, panin koos kandist tropiga kärgede vahele. Oleks te näinud mis trall hakkas.. ) Üks mumm avastas emme, andis teate kohe lähematele mummudele edasi ja paari sekundi pärast kihas puur uudistajatest. Emme ise oli häiritud sellisest tormijooksust. Vaatasin et paar mummu püüdsid ema läbi ava toita, agressiivsust ei olnud. Jätsin ta paigale.. Eks homme vaatan mis tast sanud on. Esimene ema andmine oli. Teine emme on veel koos saatjatega puuris, panin kontrollkärje et midagi ehku peale ei jääks sedakord.

Pronksmedal (100p.)

Karumõmmile

Mina kirjutasin ledperest, Sina aga pealealelennust kaanetamata kupule.

Esimesel juhul jääb ju lendperre vana ema. Lahtisele kupule pealelennul aga kasvatab lendpere endale uue ema.

Vahetult enne peakorjet on minu kogemustel ikka mõttekam teha lendpere vana emaga. Mesilased vabanevad haudme hooldamisest ja kogu jõud suunatakse korjele.

Pere tööind on ikka kõige kõrgem, kui peres on korralik munev ema.

Üks huvitav tähelepanek veel. Ilmselt on see tingitud mereääre pikast külmast kevadest ja selleaastasest kevadise õietolmu puudusest.  Ilmad olid lihtsalt nii külmad, et mesilased ei saanud õietolmu korjata.

Minu mesilased pole veel sel aastal sülemlenud. Kahes peres olid kupud, tegin lendpered.

Vana emaga lendpere alustas kohe tormiliselt. Tüvipered alustasid täie jõuga peale noorte emade munema hakkamist.

Eks näib, mis saab , kui juuli lõpus korje lõppeb. Siiani pole mul küll kunagi hiliseid sülemeid olnud.