Mesilaste haiguste ravi

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Sooviks teada millist ravi teevad mesinikud sügiseti mesilaste peal. Sai korra foorumis ringi vaadatud, kuid üheski teemas ei jäänud silma paremat seletust kasutuse kohta.

Olen ise veidi hapus seisus, nimelt viimastel aastatel olen aidanud väikemesinike, kuid seal on probleemiks ravivahendite kättesaamine, ja täpsemalt nende kirjeldus kuidas kasutada st millistes vahekordades, mis aja tagant jne jne. Ei leidnud ka head netilehte erinevate ravide kirjeldustega. Ka seda mis aja tagant muutuvad mesilased ravile immuunseks. Seetõttu ei tahagi väga halba seisu jääda vaid enda kogemustele toetudes.

Ehk viitsitakse seletada pikemalt enda kogemustest.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Varroatoosi ravi võimalusi ja kogemusi BeeVital HiveClean prepar

Algatasin foorumis selle teemalise mõttevahetuse . Ehk leiad midagi kasulikku.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

apistaan

Köige lihtsam on apistaan. seda pannakse 2 riba suurele perele 1 väiksele perele. ( Väike pere on 3-5 haudme raamiline ja suur on 6 -10 haudme raamiline. Kasutada vöib teda kas enne pea korjet vöi peale sügisest mee vöttu.

pöhjus miks ei tohi korje ajal panna on  kahjulikud ained jäävad mee sisse. Köikide ravimiteka on nii (välja arvatud pipiin) öhu temperatuur peaks öösiti olema  tuplisti + ssis siis on head tulemused. Ravimeid aga soovitaks vahetada iga 3-5 aasta tagant, muidu lestad muutuvad resistentseteks. Pipiini aga tuleb kasutada siiskui hauetenam tarudes ei ole. (PIPIIN ON PÖRANDA ALUNE KAUP) . paljud teised kaa.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

  Kopeerisin kolm lehte I.

 

Kopeerisin kolm lehte I. Nõmmist brosüürist "Mesilaste Haigused ja kahjurid" Tabel on päris hea võrdluseks. 2006 aasta trükk. Autor vast ei pahanda selle tegevuse peale, vastasel juhul andku teada ja ma võtan maha.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja summ-summ pilt

sidrunhape

Kas keegi sidrunhappega on proovinud? Tundub küllaltki süütu vahend.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

lestadest

Evolution of the mite number, depending on the level of initial infestation
Initial
infestation
1st month 2nd month 3rd month 4th month 5th month 6th month
 1 mite 16 32 64 128 256 512
 5 mites 80 160 320 640 1280 2560
20 mites 320 640 1280 2560 5120 10240
In normal brood rearing colonies, the number of mites doubles every month!

Jube lugu nende lestadega. Kujutage ette nüüd kui unustate ühe aasta neid hävitada?

 

Sakslased on ka kasutusele võtnud ühe ravi. BienenWohl on nimi, oskab keegi sellest midagi rääkida? google tõlkijaga  lugedes saksa weebilehti saan aru, et toimib hästi.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

uitmõttest teooriani

Mõtiskelsin neid ridu lugedes, et jaa, kui mesilased on haiged, siis tuleb neid ravida. Uups-üks uitmõte hakkas vahele kisama, et kui ise haige oled, siis ...noh, siis lähed arsti juurde või kui tõesti vaid köha, nohu või midagi lihtsamalt- lähed apteeki ja ostad...Ooot oot, mida sa ostad? no, oletame, et arst ütles, et ostke valu vaigistit või prostamol unot või .... Arst ütles, et osta, aga mitte naabrimees soovitas või telekas reklaamiti!

Meie mesinduspoe müüad ei oska sulle midagi soovitada, sest nemad pole ju sagali isegi endised mesinikud ja ammugi mitte proviisorid-nema müüvad seda, mida poe omanik müüki pani (mõnel neist pole eesti keeles ühtki sõna peal).

Ah, et kuhu ma sihin? Ei sihigi, lihtsalt arendan oma uitmõtet, mis mulle rahu ei anna.

Mis aga veelgi hirmsam, mesilasi ravitakse ka siis, kui nad haiged pole-nii öelda profülaktika mõttes-kas me ise ka profülaktika mõttes mõnd kangemat rohtu võtame? Vaevalt küll, sest külmetuse vastu aitab soe saun suurepäraselt või kurgu valu vastu  taruvaik või mesi,kuum jook , aga ei enamat!

Kui sellest mõttearendusest omale järeldust hakkasin välja mõtlema, selgus tõsiasi, et mesilasi ravivad meil mesinikud omal käel, kelleltki kuuldu põhjal, võhikust isehakand arstid, mitte profid. Ae, kus on profid putukateadlased, arstid ?

Kuidas see tervete mesilaste ravi aga edaspidi tunda võib anda, kas muutuvad mesilased rohtude toel kasvades nõrkadeks või kaob lihtsalt resistentsus või muutuvad lestad rohu suhtes imuunseteks ?

Seda kõike ma ei tea, aga kes siis teab, kes aitab, kui halvim juhtuma peaks?

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

 Varroalestad pole haigus

 Varroalestad pole haigus vaid mesilaste parasiidid nagu loomadel kirbud ja täid. Kui parasiite liiga palju tekib siis see võib hävitada mesilaspere.  Praegu on kõige paremini näha mesilasperedes kui palju lesti seal on. Hauet jääb järjest vähemaks ja lesti satub rohkem ühte kannu. Sellisel juhul kooruvad tiibadeta mesilased. Olen neid endalgi muru sees ronimas näinud. 2007 a. sügis oli eriti hull. Olen juba see aasta teinud esimese ja teise ravi BeeVitaliga. Ainult ühel perel on näha rohkem lesti alla kukkumas kui tavaliselt. BeeVitaliga esimest korda tehes tilgutasin 20 ml mesilastele. Tulemus oli siiski väga nigel. Ma tean, et lesti on mitu korda rohkem kui alla kukub. Seepärast tegin eile( 5 päeva vahe) 30ml'ga kõik need pered uuesti. Täna kahjuks ei jõudnud veel vaadata tulemust. Veel panin tähele eile õhtul ühel perel taru ees mürgistuse saanud mesilasi, alla 10'ne. Keeled olid pikalt väljas ja jalad taeva poole siputamas.

 Mesinikud kasutavad igasuguseid ravimeid kuid teadmata mis neil toimeaineks on. Ribad on ühed lihtsamad ravimid ja keregemini kasutatavad. Mitu aastat ühe ja sama ravimiga( pigem võiks nimetada mürgiks neid) tehes muutuvad lestad resistentseks. Näiteks on venemaal toodetud Fumisan sama toimeainega mis inglismaal toodetud Apistan, hinna vahe on ainult 2 kordne. Netist uurides igasuguseid mürke lestadele, ei saa neid ühtegi ohtuks nimetada.  Jääke mee ja vaha sisse ei jäta nt. saksamaal toodetud Bayvarol.

 Varroalestade hävitamisega peaks võimalikult vara alustama, kohe kui mesi võetud võiks esimese ravi teha perele. See aitab mesilastel talveks saada terveid mesilasi. Hilisemal ravil on võimalus mesilaste halvaks talvitumiseks.

Pildil kõige rohkem lesti kukkunud pere võrkpõhja tulemus. 20 ml Beevitalit tilgutatud.