Seebikivi kasutamine

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Tere, küsimus selline kuidas ja millises vahekoras tuleb see seebikivi lahus teha näiteks ,kui mul on 1l.seebikivi kontsentraati siis vee kogus millega seda segada ,et lahus ikka toimiks kas 1:100 ,1:200 või 1:50  . Kahjuks sellekohast infot kusagilt ei leidnud ,kas oskab keegi sellel teemal mind aidata .

Tomm

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja pihlpet pilt

Seebikivi

Kui sa tahad seebikiviga puitu puhastada, siis minu personaalne arvamus on, et seebikivi ei ole kohe üldse hea vahend puidu jaoks! See kahjustab väga tõsiselt puidu struktuuri..

Ma küll vaatasin seda filmi "aastaring mesilas", kus üks vanem härra ka väga seda seebikivi kiitis, kuid mina puidu puhastamiseks/desinfitseerimiseks ei soovita! Seebikiviga mina isiklikult  puhastan metallist detaile elektrolüüsi teel. Saab ka ilma elektrolüüsita, kuid võtab kauem aega.

Puidust mesindusinventari puhastan mina vesinik peroksiidi ja ammoniaagi seguga. Vahekorras 2osa vesinikperoksiidi ja 1 osa ammoniaaki. Peale kannan ma seda, kas mingisuguse pintsliga mille "karvad" ei ole orgaanilised (need lihtsalt lahustuvad selle seguga ära) või pesupritsiga. Vanni asju uputada ei saa, sest see segu hakkaks vannis päris korralikult keema. Ka pesupritsi teen ma väikese koguse, sellise mille kohe ära tarvitan.

Siis kui see detailidel on mõnda aega see keemia mõjunud siis võtan karukeele ja käin ohtra veega veel detailid üle. Vesi neutraliseerib kogu reaktisooni.

See segu iseeneset hävitab ka kõik kahjurid ja muu orgaanilise (olgugi, et ka puit on orgaaniline, siiski see on puidule kahjutu). Tulemuseks on välimuselt täiesti uued detailid Smile

Nii kindlasti seda protseduuri läbi viies kasutada väga paksusid kummikindaid ja mingisugust õhupuhastit hingamisteede ees. Hea oleks isegi gaasi mask. Sest ammoniaak ei ole just kõige meeliülendavama aroomiga ja ärritab hingamiselundeid. Ka ei teeks paha kasutada prille.

Ja maha seda ködi valada ei tasu. Mina pesen asju tsink vanni kohal, selliselt, et kogu kraam jääks vanni ja siis pärast lasen vanni ääreni vett täis ja lasen mõne aja seista, et see loodusele kahjutuks muutuks ja seejärel valan selle oma reovee süsteemi.

Ma ei tea, kas oli teemast mööda ka nüüd aga igatahes selliselt puhastan mina oma puidust inventari.

seebikivi

4% seebikivi vesilahus keemaajada ja seal saab  kõike mesindusinvertari, ka puitu desinfitseerida ja puhastada.

Puidust kärjeraam kannatab isegi kuni viis korda seebikivi.

Silmeees on kindlasti kaitseekraan ja käes kummikindad, kui palja ihupeale läheb siis tuleks veega mahapesta.

ammoniaagist ja seebikivist

Vaata ''pihlpet'' asja seisukohast 2500 raami vajab pesu ja selle amoniaagikoguse peale ka mis peaks kuluma selle toimingu juurde ... brrrrrrr Sad((
Seebikiviga on igatahes toimetada sellise koguse puhul etem, kuigi ka pakutud lahus töötab - seda küll tunduvalt väiksemate koguste puhul ...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Raamide pesu

Kas peab ikka raame pesema, 2500 raami puhastamiseks ja vaha eemaldamiseks sobib aurutamine kõige paremini ( minu kogemus ).

Saad puhtama vaha ja raamide puhastamisele kulub väga vähe aega. Aurutaja tegemine pole mingi kunsttükk. Võin mõne pildi hiljem teha ja näidata.

 

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

NB!

Mõeldakse ikka desinfitseerimist, mitte lihtsat pesu.

 

Kui teile paistab, et see on nii, siis see ongi nii - teile paistab.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Deso

Aurugeneraatorist tuleb 120 kraadine kuumus, eeldatavasti tapab see ka AHM eoseid. Saad puhta vaha ja puhtad raamid.

Kah paar sõna seebikivist...

Kui paar taru aianurgas, pole vast vahet, kas puhastada/desinfitseerida vesiniku-ammoniaagi segu või lihtsalt leeklambi ja  kaabitsaga, kui aga puhastamist vajab paarsada või paartuhat raami, jääb seesuguse tegevusega küll ajahätta. Aurutajatega kogemus küll vahasulatamisel olemas, aga raamide puhtus mind ennast sulatamisjärgselt ei rahulda....ikkagi jääb vaha- ja taruvaigujäänuseid kohati raamidele, samuti on oluline seebikivi puhul ka desinfitseeriv toime   aga siinkohal oleks ikkagi huvitav juky poolt testitud ja toimivast aurutajast mõnd pilti näha! Endal ja oma ringkonnas piirdub siiani efektiivseim kogemus ses osas ikkagi seebikiviga...kasut.  siis 98,5 % list granuleeritud seebikivi ca 5 % lahuse tegemiseks, ehk mahtudest rääkides 100 liitri vee kohta ca 5 kg seebikivi jne. Kui teha tunduvalt kangem lahus või keeta raame lahuses väga pikalt, hakkab lahus tõesti puitu nn. läbi keetma ja raamid muutuvad „pehmeks“, ehk ilmneb  nn.tselluloosi keetmise efekt, kus seebikivi asemel kasut. küll hapet, aga põhimõte üks. Kui aga kõiges jääda mõõdukaks,  ei kahjusta protsess puitu oluliselt ja igati päri sinisilm´a  väitega, et ca viis sellist keetmist kannatavad raamid vabalt välja,  lihtsalt küsimus taandub kasutatava lahuse kontsentratsioonile ja keetmise ajale. Tean mesinikke, kes keedavad ca 10 % ´lises lahuses, mis annab soovitava tulemi küll kordades kiiremini, kuid maksavad lõivu raamide ea pealt! Paari aasta eest käis samane teema mesindusfoorumist läbi, kus küsiti ka raamidele jääva kibeda seebimaitse kohta ja et kas see mesilasi ei kahjusta ega peleta.  Otseselt see mumme ei häiri, samuti laagerdab seebikivi esialgne keetmisjärgne terav lõhn ajajooksul (sealt ka moraal, et  seebikivilahuses tasuks raame töödelda ikkagi sügis-talvel, mitte vahetult mesindushooaja eel)! Loomulikult tuleb raamid koheselt lahuses keetmise järel loputada ja loputusvett soovitaks ka vahetada. Samuti jääb samas lahuses pikemalt  raame keetes lahus lahjemaks, mistõttu aegajalt tasuks seebikivi lisada ja kui lahus ikka juba tökati karva hakkab omandama, uus teha.

Veel üks nipp, mida mõned mesinikud kasutavad – nimelt neutsaliseerib  seebikivi teatavasti äädikas! Tuhandete raamide puhul tõesti ei kujuta sellist „mulistamist“ ette, ise aga lasen oma tagasihoidlikuma koguse  peale seebikivilahuses keetmist ja loputamist korraks ka äädikalahusest (samuti keevast) läbi ja tulemuseks on praktiliselt lõhnatu ja  puhas raam. Äädikalahus lisaks neutraliseerivale toimele, keedab ka puidu pinnastruktuurist seebikivi välja, mis lahuse pinnale vahuna tõuseb. Neutraliseerimata kujul jääb puitu aga paratamatult ka loputusjärgselt seebikivi, mis raamide täieliku kuivamiseni omasoodu edasi toimetab ja puidu pinda pehmendab, neutraliseerides aga enam mitte! Äädikalahus, kui kellelegi peaks huvi pakkuma, mida ise neutraliseerimiseks kasutan on ca 2-3 liitrit 30 % äädikat 80-100 liitri vee kohta või ca 1 liiter 70-80 % ´list samale veehulgale.

Ja loomulikult ohutusnõuded ja -vahendid nii käte, näo, kui muus osas ennekõike!

Samuti nagu seebikivi lisamine võib katlast lahuse välja visata, kui seda korraga ohtralt lisada, teeb seda ka äädika lisamine, kui seda keeva vette kallata !

Edu kõigile !

Robi.

 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Seebikivi

Sain Oktoobris sümboolse tasu eest 4 taru, kolmes mesilased ka sees ,ja kogu inventari mis mehel kodus oli , kolm ,nelisada kärjeraami mida koid ja hallitus katnud (paar kolm aastat seisnud raamid) jne. Vaha sealt muidugi sulatusse aga raamid on korralikud ,ainult  kohati tugevalt roojaga määrdunud  ,kahju lihtsalt ära visata .Suurema sodi ja vaha kaapisin juba küljest ära kui need nüüd seebikiviga puhtaks pesta siis kestavad nad 4 -5 aastat jälle nii enam vähem heladad .Ja seebikivi neutraliseerimiseks raamidel arvan ,et peaks piisama äädika lisamisest loputusvette . Mis puudutab tarusid siis nendega on kõik korras seest hähti puhtad kevadeti pestud ja põletatud , lestatõrje sügisel ka  tehtud .

aurugeneraator

juki kirjutas:

Aurugeneraatorist tuleb 120 kraadine kuumus, eeldatavasti tapab see ka AHM eoseid. Saad puhta vaha ja puhtad raamid.

Aurugeneraatorist võib küll tulla 120 kraadine aur aga kas selline temperatuur ka raamideni jõuab on küsitav. Kirjandusest võib lugeda et auruga desinfitseerides on effekt 30-60%, seda siis olenevalt auru kuumusest ja töötlemiseks kulunud ajast. Pealegi jätab aur raamidele vahajääke. Kui võimalik siis peaks kindlasti seebikivilahuses raame desinfitseerima.

Propaaniga põletades saab

Propaaniga põletades saab desifinfitseeritud raamid. Enne kärjest puhtaks teha.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Tänud Robile

Tänan sain oma küsimusele vastuse ja ühtlasi teada ,et keemiapoe müüja tõmbas mind tillist müües mulle 1l. 47,1 % kontsentratsioonilist valmis seebikivi lahust väites ,et sellest saab 100 l pesulahust. Arvuta kuidas tahad aga 4 - 5% töölahust sellest kogusest saab umbes 10 liitrit ja natuke peale .Ostuhetkel ma ei teadnud kui kange peab pesulahus olema.Õpitakse vigatest ,kui aga vigu on palju on kerge õppida !!!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Aurugeneraator

Koosneb katlast, millel on kaitse ventiil, manomeeter ja auruvoolikud. Samuti kärgede kastist, kuhu paigutad alla sõela ja filtreeriva riide  , et vaha puhastada. Tööpõhimõte on järgmine; vesi katlas keema, kui vesi surve all kuumutada saavutab 120 kraadi juures 3>4baari survet. Sellise survega auru laskmine kasti täidab selle väga ruttu ( aurul ja hullul on palju jõudu). Algul tegin ilma surveta siis oli kasti temperatuur 98 kraadi, Rõhu all 110 min. Muidugi kast võiks olla soojustatud. Kümmne minutiga on puhastadud umbes 30 kuni 40 raami, see, et väike vahakirme peale jääb, ei ole hullu ega see kuhugi ära ei kao. Raami välja võttes raputad korra vastu kasti ja normaalselt puhas. Mesilasele meeldib vahane kärg rohkem, kui keemiliselt puhastadud.

Pronksmedal (100p.)

mismoodi,millest

on katel valmistatud,kui suure mahuga,millest tehtud kaitseventiilid,kuidas vett lisada,millal vett lisada .Selliste kateldega on ennegi saunu ja maju kõrgemale tõstetud kui maapind.

Silver

Seebikiviga toimetamine

Lähiajal plaanis kärjeraame puhastama hakata. Kui kaua aega peaks raame seebikivi lahuses keetma? Või piisab sellest, et ajan lahu keema ja siis seisavad seal mingi aeg.

Vello

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina teen

nii, et see aeg mis mul läheb pesuriga raamide loputamiseks on teised tünnis keemas. Ehk siis mõned minutid, pole aega täpselt võtnud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mina teen nii

mina teen nii, ajan lahu keema, panen raamid sisse, siis ootan kuni uuesti keema hakab, selle ajases koorin lahuse pealtsodi mis raamide küljest lahti tuleb, sodi kerkib pinnale. koorimiseks kasutan plastik raamiga kurnamis söela (tihedama poolse vörguga. kui sodi enam ei tule, 5-10 minsi täpselt ei tea. siis vötan lahu seest vällja , ja pesen üdrofori survega raamid puhtaks. Kuna käsard pole.
Kuna teen üksi siis kui katlast raamid eemaldan , siis kohe pesen ja pärast pesu panen uued raamid katlasse.

Olen proovinud ka nii et panen ene pesu uued raamid katlasse, kuid siis kipug sodi uuesti raamide külge jääma, mida pesed, kuna raamid jahtuvad kiiresti maha, ja kässari survet pole. seega olen nii teinud,

lahu koorin sellepärast et siis on vähem sodi mis uuesti raamide külge vöib jääda

ohutuse tagamiseks ostsin endale saapad ja püksid ühes tükis ( mida kalamehed kasutavad kalal käies ,kui paati pole ) et ennast mitte seebikivi lahuga söövitada, ja keemja kummi kindad.
Ohutus üle köige

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja aldis3 pilt

Virkon S

Kas keegi kasutab ka Virkon S-i, soomes on see väga laialt levinud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

virkonessi

virkonessi kasutan peno korpuste tesoks, kuna neid ei sa leeklambiga tesifitseerida, raamid aga seegikivisees, kuna se pole ainult teso vaid ka peseb raamid ka puhtaks. konkspeidlid ja muu teson ka virkonessiga.

Kasutaja toonurm pilt

seebikivist

seebikivi ehk NAOH,mu 60 liitrine veepaak,mis varem rippus saunakerise küljes kuuma vee tootmiseks.Täidan 80%veega.lisan 2-3 spl. seebikivisoola,uputan 4 seitsmekaupa kokkuseotud punti lahusesse lauale seotud kiviga,keedan veidi,vaht eraldub pinnale,koorin vahu,loputan raamid külma surveveega jakuivama!Nii toimin juba 4 aastat,ei mingit puidu pehnemist ega leelise jääke!Raamide puhtus hea ja mikroobivaba.Pole arusaadav,millises ühendis ammoniaak,aga ta haiseb igati ja on hingamiselunditele väga halb.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Uurisin vee keemis temperatuuri rõhu all

juki kirjutas:

Koosneb katlast, millel on kaitse ventiil, manomeeter ja auruvoolikud. Samuti kärgede kastist, kuhu paigutad alla sõela ja filtreeriva riide  , et vaha puhastada. Tööpõhimõte on järgmine; vesi katlas keema, kui vesi surve all kuumutada saavutab 120 kraadi juures 3>4baari survet. Sellise survega auru laskmine kasti täidab selle väga ruttu ( aurul ja hullul on palju jõudu). Algul tegin ilma surveta siis oli kasti temperatuur 98 kraadi, Rõhu all 110 min. Muidugi kast võiks olla soojustatud. Kümmne minutiga on puhastadud umbes 30 kuni 40 raami, see, et väike vahakirme peale jääb, ei ole hullu ega see kuhugi ära ei kao. Raami välja võttes raputad korra vastu kasti ja normaalselt puhas. Mesilasele meeldib vahane kärg rohkem, kui keemiliselt puhastadud.

1,5 at all on keemistemperatuur 110 ,2 at 120 ja 4 at siis 145 .Arvan üle 2 at ei ole mõtet survet tõsta

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Kasutan

raamide desinfitseerimiseks ca. 8% st või kangemat seebikivi lahust. 6 tunniga võimalik pesta ca. 3000 raami. Loputus surve pesuriga ja külma veega. Mul mõned raamid siiani pärit aastast 1994, kui mesindusega sai alustatud (raudtraat) ja palju raame aastast 1998 (0,3 traat ja 6 traati raami kohta). Oluline, et kogu see seebikivi lahus korralikult keeks ja survepesuriga korralikult üle teha.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kas ilma seebikivita

AimarL kirjutas:

raamide desinfitseerimiseks ca. 8% st või kangemat seebikivi lahust. 6 tunniga võimalik pesta ca. 3000 raami. Loputus surve pesuriga ja külma veega. Mul mõned raamid siiani pärit aastast 1994, kui mesindusega sai alustatud (raudtraat) ja palju raame aastast 1998 (0,3 traat ja 6 traati raami kohta). Oluline, et kogu see seebikivi lahus korralikult keeks ja survepesuriga korralikult üle teha.

ei saa ,saan oma raamid puhtaks seebikivis keetmata,kuumavee pesur võtab päris ilusti puhtaks,kui midagi jääbki usun mummude tööindu ei vähenda,lasen 2 at all auru siis temper. 120 sellega ei tohiks ükski elav ellu jääda.Kui keegi tahab rääkida pommidest,siis pomme ega surma ei karda.Miks ma nii tahan,sest laiskust ka parasjagu.