Eestlane sööb üha vähem mett

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kai Simson
30. november 2009 15:07

Kuigi nii mesinikud kui tarbijad väidavad, et mee tarbimine üha suureneb, siis statistika järgi on see tänavu võrreldes mullusega aga kahanenud.

2007. oktoobrist kuni 2008 septembrini tarbiti kokku 857 tonni mett, kuid 2008. aasta oktoobrist tänavu septembrini vaid 649 tonni mett, vahendab Statistikaamet.

Keskmiselt sõi eestlane aastas vaid 480 g mett, aasta tagasi 640 g.

Kahanenud on ka keskmine meesaak ühelt mesilasperelt. Kui viimase aasta jooksul saadi 20 kg pere kohta, siis aasta varem 25 kg.

Kahanenud on ka mesilasperede arv 30 000-lt 25 000-le.
Suurenenud on mee import Euroopa Liidust. Kui 2007-2008 toodi aastas sisse 87 tonni mett, siis viimase aasta jooksul aga ligi kaks korda rohkem ehk 146 tonni.

Veidi on suurenenud ka mee eksport, mida viidi ELi 6 tonni. Aasta tagasi aga vaid 2 tonni.
Originaaltekst Maalehest:
http://www.maaleht.ee/news/mesindus/mesi/eestlane-soob-uha-vahem-mett.d?...

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kommentaarid

Lugege neid kommentaare, siis saate aru mille vastu peame üheskoos võitlema hakkama!

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Poku, ole hea ja pane

Poku, ole hea ja pane artiklitele paar esimest lõiku ka juurde, siis annab veidi rohkem infot lingi kohta.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

ahh..

Statistikaamet... Ei maksa tõsiselt võtta. Kui neid uskuda siis peaks terve Eesti kaasa arvatud imikud ja vanurid olema padujoodikud. Vat ei tea, kes minu eest selle viina ära joob.. Ja mu laste ja naise, ämm- äi takkapihta. Viinapudel seisab mul terve aasta juba sügavkülmas. Eelmisel nädalavahetusel võtsime äiaga paar pitsi ja nii seisab see pudel vist veel aasta. Ja keskmisest palgast rääkides.. nujah.
Arvan et viimasel aastal ostetakse rohkem otse mesinike käest, see ei kajastu kusagil ja ega ka mesinikud eriti ei kipu maksudega EV pillavat avalikku sektorit finantseerima, sellest ka tagasihoidlikumad numbrid. Kellel muidugi euroametnikud kukil need plekivad nii et vurr väriseb. Ja riik ässitab üht valevabrikut ja varsti on jälle mingit seadust oodata.. Nii see tavaliselt käib ju.
Arvan et häda pole midagi. Rasketel aegadel tavaliselt mee tootmine tõuseb.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Statistika

See statistika ei näita tuhkagi ja seda uskudes oled poolega petta saanud ! Küsid miks poolega ? Aga pool sellest võib tõde olla ülejäänud on juba arvutatud mingi põhimõtelise valemiga . Meil pere 2 liiget ja mett oleme söönud juba 4 kuni 5 kg ja ma ei ütleks ,et seda oleks vähe . Rebaseonul on selle alko.teema suhtes täiesti õigus valetatakse selleks ,et valutumalt napakaid seaduseid saaks vastu võtta .

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kommentaarid

Selliste arvamuste muutmiseks tuleks teha kõvasti lobitööd.
http://www.maaleht.ee/news/mesindus/mesi/eestlane-soob-uha-vahem-mett.d?...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Lobitöö

Poku küürakat parandab ainult haud ,kes on vinguja see jääb ka siis vinguma ,kui mee päris ilma rahata saab siin lobitöö ei aita .Müüsin ka ise umbes 10 kg mett kodust otse tutavatele 80 eek .kg ja sain kriitika osaliseks ,et kas ise jooksid pipetiga mööda lillepõldu ,et sellist hinda küsid ! Aga poes kalli konjaki ostmisel ei kõhkle kunagi raha välja andes. Kahjuks ostjad ei arvesta sellega ,et on vaja kärjepõhja ja kogu see töö sinna juurde +inventaar. Täitsin siin mingi tabeli ka oma aja-ja töö kohta ja sain mee kilo hinnaks 323 eeku . siis oleks tulud kulud nullis . Ilmselt see statistikaamet kasutab just selliseid lehekülgi oma andmete hankimisel.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Elukutselised vingujad?

Just lugesin üht tabavat kommentaari ( ühest teisest asjast), kus kirjutaja arvas, et tegemist on elukutseliste vingujatega, see võrdlus on ka nende kommenteerijate kohta üsna tabav.
Aga mis puutub lobitöösse, siis tulekski hakata rohkem rääkima , mis tööd see mesinik õieti peab tegema, et see meetilk purki jõuaks.
Vastasel juhul ei mõista mee ostjad, et mee tootmine pole niisama lihtne, kui sööjale näib.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Veel lobitööst

Usun ,et rääkimisest üksi ei piisa ,kui oleks võimalik kuidagi koondada need igasugu filmid mis mesindusest räägivad kokku ja saaks siis neid kuidagi teles näidata .Internet on ju neid täis ja osad annavad populaarteadusliku filmi mõõdu väljagi .Aga see on vist suht võimatu . Maaleht on ka selline koht kus iga nädal võiks mingi nupuke mesiniku töödest toimetustest ilmuda . See on lihtsat uitmõte minu peas ja ei ole mõeldud kellelegi kohustuslikuks tegemiseks aga mõte siiski.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

jõhker omahind

Mis tabel see küll oli, mis Sulle sellise karmi hinna andis? Ja muide kui oled huvitatud, võiksid proovida minu varianti tulude-kulude arvutamisest http://www.hot.ee/metsamesi/beeeconomist.xls
Kindlasti pole see variant veel täiuslik nii et soovitused asja paremaks tegemiseks on teretulnud.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Just

seda tabelit ma kasutasin ja hind jõhker selleks ,et alustasin kevadel täiesti nullist . Kirja panin kõik ostetud materjalid tarud inventar jne . Sellel tabelil on ka konksud mõni rida ei lase ennast kasutada nõuab parooli !Aga lihtsalt huvi tekkis ja sisestasin numbrid kuigi teadsin ,et kasumit ei ole .

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

.

Parandage mind kui ma eksin.
Mee hinnast 1/3 läheb tagasi mesilastele- kärjepõhi, uued emad/nende kasvatus, inventari uuendamine, mesindusruumi investeerimine, transport, ravimid jne. Teine kolmandik läheks ilmselt maksudeks. Käibemaks, ravikindlustusmaks, töötuskindlustusmaks, tulumaks, kahmulasja maks. Talin tahab kauplemismaksu kehtestada. Järgi jääks 1/3?
***
Kas mitu tonni korraga müües on käibemaks otsas mis tuleb riigile maksta või on mingi muu arvestus?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Tore

Kui on mett mida tonnidega müüa ise asi kuhu ? Aga maksukogujaid see ,et 1/3 sulle jääb ilmselt ei huvita, nemad teevad seaduse ja maksad nii ,kui tsirinal.Mina arvasin ka ,kui olin FIE ,et rahakott on minu jagu ja ega ma palju ei eksinud. Rahakott oligi minu aga maksuameti raudtee sõitis sellest koguaeg läbi.Kui saaks makse maksta tulemi pealt elaks kuidagi ära aga need riigipoolt pealesurutud avantsilised maksed panid mind raskustesse. Ja Tallinn tahab kogu müügikasumist osa saada nagu katuse raha ,kui tahad müüja siis maksa.

Kulla Poku

Oled kuulnud üht vanema rahva ütlemist, et kõik, mida ei pea ise tegema on lihtne raha ...

Nii kui ise peab liigutama hakkama on uhh ja ohh ja ahh ja oi-oi oi , kui raske mul ikka on ja kui raskelt tuleb see va rahake ...

edasi kasutab igaüks ise oma fantaasiat...

eksid rängalt rebaseonu

Maksukaarnad võtavad julgelt ligi kuuskümmend protsenti sellest, mis investeeringutest järele jääb ...

oh ja ah matkal

oli kord vene ajal selline multikas

ah:mul matkamisest rõõmus meel
oh: me ei eksinudki teelt

kui hobimesinikule mesindus tohutult põnev harrastus, siis elatusmesinikule üks suur hädaorg. kõik on kohutavalt kallis, välja arvatud ebainimlikult madal eesti mee hind.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

?

Mesilastega tegeleja ja spunk ei viitsinud vist artiklit läbi lugedagi, lailatavad ei tea millest!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Ei saa aru

Kulla Mesilastega tegeleja (külaline )18:38 mis on pokul tekemist raha teemaga ,kui statistika näitab ,et Eestlane sööb üha vähem mett lugege ikka teema algust ka ennam kui uh ja ah teete. Aru ma ei taipa !

mida-mida

Sööb jahh vähe mett ja on ülimalt hinnatundlik klient ja viriseb alati, ''mis teil mesinikel viga - saate lihtsalt raha, ise ei pea miskit tegema - linnud ju korjavad'' - ''miks nii kallis'' - ''mina pean aasta läbi rügama - näe teil mesinikel lihtne elu, pisut suvel ju liigutate ja raha tulebki '' - jne jne jne ....
Meite inimene alustab ikka juttu midagistki ostes (olgu selleks siis kasvõi mesi, mis pole muuseas esmatarbe kaup) ikka rahast, ja kallist hinnast, mis on olnud vähemalt mul 50-65 krooni kilo.
Kunagi keegi üritas selgitada, mis vaja olnuks teha selleks, et inimesed teadlikumaks saaksid - lugesin huviga ...
Ettepanekud olid tal asjalikud, kuid siis kaldus jutt jälle rahale ja selle kõige tasuvusele - üldiselt tehti mees maatasa ...

Nii, et entusiasm on küll hää asi, viib elu ju edasi, kuid aitähhi ja ilusate silmade eest poest süüa-juua ju ei anta...

Ja polnud see ühti nii, et pole lugenud - olen ikka küll lugenud - lihtsalt ilmselt astusin kellegi varba peale vist ...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

tõdemus

Jah nagu bussis trügides-vabandad igaks juhuks, kui tundub, et oled kellegi varvastel tallunud ja nii ongi õige-igaks juhuks ette vabandades, võid vabalt järgmisele varbale astuda.
Kahjuks aga osutus see bussitäis rahvast mesinikeks, keegi ei viiksata isegi-kannatlik rahvas.
Paljalt tõdemisega ei muuda tõesti midagi, selleks on entusiasmi tarvis, nagu sa ise ütlesid.
Üks mesinik kindlasti ei saa selle kõigega hakkama, selleks see arutelu ongi, et koos mõelda, kuidas edasi minna.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tabeli read

Tomm!
Minu idee järgi peaks parooli all olema ainult need lahtrid, mida kasutajal pole ette nähtudki muuta, st. kõigisse valgetesse lahtritesse peaks olema võimalik numbreid sisestada. See on asja kogemata ärakäkkimise vastu.
Ning ettepanekutest programmi paremaks tegemiseks ja info vigadest paluks mulle postkasti, ükskõik kas siia või kodulehe omasse.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Jõhker oma...

Mesi on mitmekülgse kasutamisega ja selle hulka ei
soovi hinnata.Fakt on ,et mee nõudlus ja hind on para-
nenud.Igasugused omahinna tabelid on puhtalt aja
raiskamiseks ja omahinna suurendamiseks(mesiniku
aeg).
Väike või suur mee tootja ei saa läbi ilma raamatupidamiseta mis annab Fie puhul tuludeklaratsiooni täitmis andmed.Ise kasutan Merit
Aktiva programmi ja olen rahul.Alustamiseks soovitan
proovi versiooni.Otsimata kasuta www.merit.ee/aktiva.html
Mikroe... Mart
Ettevõtluse teine samm on raamatupidamine.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Tabelist veel

Metsamesinik
See tabel on tegelikult väga hea ja sa oled sellega tõsiselt vaeva näinud, mulle see meeldib ja küllap on teisigi veel kes on sellega tutvust teinud .Sellise suure ja mahuka tabeli koostamine nõuab ilmselt kõvasti tähelepanu aga vigu tuleb ette ka kõige hoolsamatel ,see ei ole kriitika vaid juhin lihtsalt tähelepanu kuna sa olid nõus tabelit teistega jagama .Panen siia kirja need mõned valgete lahtrite asukohad mis parooli nõuavad ,kui sinna üritad numbrit paigutada.

Tabelis /August/ Teostatudtööd/Mee võtmine tarudest /ajakulu lahter nõuab parooli.

Tabelis/ September/Sissetulekud ja väljaminekud /Muude mesindussaaduste müügitulu /ühikuhind -ja km/tk/kg ka need valged lahtrid nõuavad parooli.

hmhh

üks arutelu moodi jutuke siin küll oli http://mesindus.ee/node/870
lõpp on kuhugile kadunud ...
Kes viitsib leiab ise üles - kuid siin on ju näha, pisut hakkas juba neid ettepanekuid kriitika vahele tulema (ilmselt ühelt kirjutajalt) kuid milleni kogu lugu jõudis Sad((

aga edu teile - ehk läheb seekord käima ja käivitajaks on Pokumees - müts maha, kui see nii on...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Söömisest

Eestlased söövad statistika andmetel vähem mett aga kes on need inimesed kes suhkrusöömise nimel on valmis peaaegu tapma. http://www.youtube.com/watch?v=EEaE3QM7k3o

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

väga huvitav lugemine

Kahju, et ise veel sellel ajal siin kirjutamas ei käinud-nüüd saan aru, miks mõned minu algatatud teemad on saanud teatud vastukaja ja , et vanade kaladega ei maksa mõõtu võtta. Sellegi poolest, ei kavatse ma loobuda mõnede ebamugavust tekitavate ja leierdatud teemade käsitlemist, sest usun , asjad lähevad paremaks, kui rohkem arvamusi ja mõtteid vahetatkse ja probleemid omavahel selgeks räägitakse.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

beeeconomist

Huvitav, laadisin netist alla ja töötasid kõik read, kuigi ühe kummalise nähtuse ikkagi avastasin. Võib-olla on probleem mingite baitide kadumajäämises üles-alla laadimise käigus. Igatahes võtan täna õhtul asja uuesti ette ja kontrollin veelkord hoolikalt üle.
Aitäh märkuste eest!