Maakodu: Mesilased ei väsi üllatamast

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Riin Muljar, 26. detsember 2010

Meekärgedest saame magusat mett, ja mesilasi teame ka tublide tolmeldajatena, kes aitavad tõsta aia- ja põllukultuuride saagikust. Kuid kas mesilasi saaks kasutada ka näiteks tüütu maasikahaiguse hahkhallituse tõrjel?

Asja on uurinud Helsingi ülikooli professor Heikki Hokkanen, ta tegi Soome maasikaistandikes mesilastega katseid 2006.–2008. aastani. Hahkhallituse tõrjeks kasutas biofungitsiidi Prestop Mix, mida toodab soome firma Verdera Oy.

Tegu on preparaadiga, mis põhineb mullas looduslikult leiduval seenel Gliocladium catenulatum ning mida on lubatud kasutada ka mahepõllumajanduses. Preparaadi põllule viimiseks ei kasutanud ta aga inimtööjõudu, vaid hoopis töökat mesilastearmeed. Nimelt kinnitati iga maasikapõllu ääres paikneva mesilastaru külge väike kastike ehk dispenser, kuhu lisati Prestop Mixi pulbrit.

Dispenseril on eraldi avad sisenevatele ja väljuvatele mesilastele. Nii saavad pulbriga kokku ainult väljuvad töölised, sisenevatel aga jäävad jalad puhtaks. Sedasi ei tassi nad preparaati tarusse. Nektarit ja õietolmu otsides külastavad mesilased sadu või isegi tuhandeid õisi päevas. Seega viivad nad oma karvase keha ja jalgade külge jäänud biopreparaadi pulbrit ka väga paljudele õitele.

Putukate abil teostatud taimekaitsemeetodit nimetatakse entomovektor-tehnoloogiaks. Sellel on pritsimise ees mitmeid eeliseid, näiteks vähenevad tööjõukulutused (töö teevad inimeste eest ära mesilased) ja väheneb tõrjele kuluv aeg. Meetod on ka hästi keskkonnasõbralik: mesilased viivad preparaadi ainult õitele – täpselt sinna kuhu vaja. Tänu sellele väheneb preparaadi kulu ning taimede lehed, varred ja mullapind jäävad puhtaks.

Biopreparaati sisaldavad dispenserid tuleb tarude külge kinnitada võimalikult maasika õitsemise alguses, sest nii suudab preparaadis olev parasiitse eluviisiga seen kõige paremini hahkhallituse eostega konkureerida ning need ka lõpuks õielt välja süüa.

Loe edasi siit: http://www.aialeht.ee/news/aialeht/taimehaigused/article.php?id=37268427

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kas see jutt selline naljakas

kas see jutt selline naljakas pole või???
et saabuvad mesilased pesevad oma jalad vahepeal puhtaks?