Müüdid, mis ei taha kaduda

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Olete kindlasti kokku puutunud inimestega, kes kas teie või teie tuttava käest mett ostes on teinud väga kummalisi ja arusaamatuid avaldusi või märkusi, nagu näiteks: mesi on kristalliseerunud, ilmselt on sinna sisse segatud suhkrut või siis: mesinikud söödavad mesilastele sellepärast suhkrusiirupit, et seda siis õige mee pähe müüa jne.

Muide kõik, kes sellise jutuga lagedale tulnud, ei ole ainult tavakodanikud, vaid olen sarnast juttu kohanud siingi, lausa mesinike enda käest. Üks selline meemüügi kuulutus oli alles hiljuti mesi.ee lehelgi, kus mesinik müües oma mett lisas, et tema poolt müüdav mesi on puhas ja solkimata. Mida ta selle solkimata all küll mõtles? Igatahes jättis ta sellise kuulutuse kaudu mulje, et "keegi kuskil" solgib, ehk siis lisab suhkrut või teeb veel teab mida, sellised teadmised on tugevalt juurdunud.

Neid erinevaid müüte ja väärarusaamu meest ja mesilastest on esinenud läbi aegade. Kahetsusväärne on aga, et selliste juttude levitajateks on osutunud peamiselt mesinikud ise! Ühed teevad seda lihtsalt rumalusest, teised aga kindla sihiga teiste mesinike halvustamiseks, et enda pakutavat mett paremini müüa.

Kogenumad ja kauem mesindanud mesinikud teavad neid jutte õige mitmeid ja kindlasti rohkemal määral, kui mina siin praegu välja tõin. Igatahes ajendas see mind sellisele mõttele, et võiksime üheskoos välja töötada 10 punktist koosneva lehe, kus oleks kirjas kõik enam levinud valearusaamad, mis on koostatud lihtlauselises vormis ja oleks kõigile üheselt arusaadavate seletustega, kuidas asjad tegelikult on.

Loodan väga kõigi abile, et need 10 tähtsat punkti saaksid võimalikult laiapinnalise toetuse ja oleksid kõigi mesinike poolt ühes koos heaks kiidetud.

Selliste lehtede trükkimiseks võiks hiljem paluda abi EML juhtkonnalt, ma usun, et sellist ühist algatust kindlasti toetatakse. Laatadel ja turgudel oleks mesinikel lihtne neid lehekesi meepurgiga koos levitada ja miks mitte ka oma sõpruskonda pisut mesindusteemadel valgustada. Seda kõike teha ainsa eesmärgiga - kummutada üheskoos levivad müüdid, mis mesinikele ja mesindusele palju kahju on tekitanud.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Rapsimesi...

.... ei kõlbavat süüa. Isegi siin foorumis võrdles keegi kunagi seda peki või rasvaga.

Rapsimesi..

Minule rapsimee maitse ei istu, tundub tõesti kuidagi rasvane. Solkimise all ilmselt mõeldakse mujalt toodud mee müümist Eesti mee nime all.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mee solkimine

Saarlased cvöitlevad selle eest et möned ärimehed, Kes meite saarel elavad. Kasutavad sellist taktikat et ostavad akaatsjate mett, lätist, leedust vöi isegi ungarist, lisab sinna 30 toni ulka 1 toni isa mesilaste korjatud mett, ja köik see saab hetkega saarematt korjatud meeks köik see 31 tonni.
Seda nimetame me mee solkimiseks. Ega meel see tötu midagi viga pole kuid, tarbijale akaatsia meet saaremaa mee pähe müües on tarbija petmine. Ja selle vastu me ka vöitleme.

Seda et keegi suhkrut mesilastele sisse söödab et rohkem met saada on vähe ,kuna , mesinikud kardavad kliente kaotada. see ei lase mesinikel seliseid asju teha. Muidugi ei saa seda välistada et keegi ei tee, kuid see on ikagi üksikud.

Pronksmedal (100p.)

võltsmesi

Eks selle all peetakse silmas ikka suhkrusiirupi sissesöötmist peakorje ajal või paar nädalat enne vurritamist. Olin vene ajal sovhoosis mesinikuna tööl ja kui oli oht, et meeplaan ei tule täis siis oli lausa käsk sööta siirupit, sest kogu sovhoosi juhtkond oleks ilma jäänud preemiatest ja punalippudest. Nüüd on korjetingimused palju paremad ja enam ei sööda. Arvata võib, et mõni ikka tegeleb sellega. Diastaasi arvu järgi saab kindlaks teha kas on söödetud, arv peaks ikka olema 20. ringis , 10. ringis on juba kahtlane. Viimane kord kui lasin mett kontrollida oli diastaas 23.

võltsmesi

Teemase jutu jatkuks-- sellist mee solkimist toetab PRIA kiidab heaks maakonna komisjon ja LIIder programm. Suitsiku eestvedamisel ehitada saarele mesinduskeskus see ei kõlba asjapulkade arvates.Tuleb toetada solk mee müüki vale nime all. See oleks küsimus ministeeriumis?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Pokul

mõte ikka rohkem selles,et tavainimesele asi väga lihtsalt,aga kindlasti korralikult selgeks teha.Siin foorumis käijad teavad asju küll,mesilastest ja nende tegemistest mitteteadvale inimesele on vaja selgitada.Hea mõte poku. Kuigi ma ise väga algaja mesinik,olen siiski asja eemalt näinud juba sellest ajast kui vanaisa mesilasi pidas. Pole mina veel näinud paarikümne aasta jooksul,et ükski meepurk aastaringselt imeliselt vedel oleks olnud. Jah minu jaoks on see loomulik,aga väga paljud on küsinud,et kas mesi vana või mis? Pakun välja ühe lause - Korralik,puhas mesi kristalliseerub (tahkub) teie kapis mõne aja möödudes.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja einokaiko pilt

Toetan ...

Toetan Pokumehe algatust mesinduses müütide murdmisest. Selgituste jagamine peaks olema , aga palju laiapõhjalisem. Jah , 10 punkti mee müügil antud paberi lehel on väga hea , aga see peaks olema nagu viisitkaart , mis suunaks meie lehele , kellel huvi rohkem. Peab kurvastusega märkima , et mesindus.ee , aga ei paku eriti teavet inimesele , kellel mesindusest siiani mingeid teadmisi pole. You Tube-s on selgituslike videosi küll , aga need kõik võõramaa keeles. Kui oma jõud videode tegemisel jäävad nõrgaks , siis võiks vähemalt parimad palad You Tube-st tõlkida. Usun , et nii mõnestki asjast huvitatul tekkiks tõsine huvi mesiduse vastu , kui oleks korralik esialgne teavitustöö mesindusest ja eesti keeles. Miks nii arvan , aga minult on küsitud , et kas internetist saab mesilaste elu kohta teavet ja küsijateks on olnud põhiliselt kooliõpilased. Mõelgem siis , kas sellelt lehelt võhik saaks esialgselt rahuldava pildi mesilaste elust - väga kahtlane ?! Tulevasi mesinike tuleks kasvatada juba koolieast alates . Küsige enndalt , kas me ikka tahame Eesti mesindust päästa. Minule tuleb suvel igatahes üks naabripoiss praktikale , kes ka katusemesindusest huvitatud ja pealegi tahab ise taru ehitada , muidugi isa abiga.

Pronksmedal (100p.)

Saarlased,

kuuldes, et olen mesinik, hakkasid kohe kiruma oma suurpakendajat. Nii, et ta on omal maal kuulus. Pidavat mett Poolast tooma. Äsja ostis üks poolakas mult kojuviimiseks 10 kg mett kaasa. Probleemid samad mis meilgi, et ei usaldata oma mesinikke. Siit edasi, et ei tohi EML poolt teostatavat meekvaliteedi kotrolli vähendada (ühed jõud töötavad selle nimel). Kui kujutada kogu eesti mesindust ühe suure ettevõttena, siis igal korralikul ettevõttel on oma sisekontroll.

Pronksmedal (100p.)

saarlased

Sotsialismi ajal oli ju mesindus üks suur ettevõte. Oli mesindusvalitsus, olid rajoonide mesindusagronoomid, vetarst jne. Kõik pidid ära elama kasumist, mida aga ei olnud. Mee plaan oli 7 kg. vurrimett pere kohta. Mesindusvalitsuse töötajad olid aga tublid ja rõhusi kogu aeg kaudsele tulule mida toovad mesilased tolmeldades põllukultuure. Riigipoolsed dotatsioonid olid suured. Mesinikud said aastaringselt täispalka, umbes 1 rubla 20 kopikat pere kohta. Koormusnorm mesinikul oli 60 peret , paljudel oli palju rohkem peresid, et saada suuremat palka. Praktiliselt 6 kuud ei olnud mesinikel midagi teha, rääkisime muidugi, et vaja vaha sulatada, raame kokku lüüa jne. Tegelikult istusin kodus ja vahtisin lakke.Tänapäeval ma ei kujuta ette, et üks ettevõte võiks kahjumiga töötada.

Ühe punktina võiks olla et

Ühe punktina võiks olla et alla aasta vanustele lastele ei ole mett soovitatav anda.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Põhjendamatu soovitus

Et hirmutame lapsed (lapsevanemad) ära ja siis hiljem hakkame jällegi ümber kasvatama?

Pronksmedal (100p.)

laps

See on küll jama, et alla lapsele mett ei tohi anda. Miks ? Mina andsi küll ja midagi ei ole juhtunud. Jälle üks tark kes tahab hirmus tark olla.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

võib-olla

ehk mõtleski tiit seda müüdina. seega võiks mõtted esitada pisut selgemal moel. näiteks nii.
müüt:alla aasta vanustele lastele ei ole mett soovitatav anda.
tegelikult:mistahes toiduaine suurtes kogustes võib tekitada väikelapsel allergilisi reaktsioone. seepärast on soovitav ka meega alustada vähesest ja jälgida lapse vastuvõtlikust.

müüt:rapsimesi ei kõlba süüa
tegelikult: rapsimesi on seebi välimusega õlimaitseline ollus, mis parema puudumisel kõlbab süüa küll.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lugedes siinset

lugedes siinset foorumit,nähtub et ka mõnele täiskasvanud inimesele poleks tohtinud viina anda...

Pronksmedal (100p.)

Mõned...

mulle teadaolevad täiendused eelkirjutajate jutu juurde..Alla aastastele lastele ei tohi mett anda. Rääkis Aleksander Kilk 5-7 aastat tagasi peale mingilt Tertus toimuvaga analoogselt ürituselt naasmist.
Alginfo pärineb Norra arstidelt kus mingil aastal 4-5 imikut haigestusid (surid?) botulismi väidetavalt saastatud mee söömisest.
Vist on olnud üksikuid haigestumisi ka Soomes ja Rootsis.
Massilist suhkru söötmist suuremate mesinike poolt ei usu.
Kui kõlakas levib on ostjad läinud. Kui siis algajad või mõni kodunt kaugel turul müüja veidi lisaks väga viletsal aastal.
Kaua vedelat mett on väidetavalt Saare- ja Läänemaal.
Igaühe juttu ei usuks aga Pihlak Ukut usun küll.
Kõige raskem on panna eestlasi rapsimeesse uskuma.
Isegi Rohtla Antu raamatust ettenäidatud kiidusõnad ei aita. Samas rapsimesi vähema happesuse tõttu nõrga maoga inimestele väga hea-ei tekita kõrvetisi.
Üldiselt POKU on väärt teema tõstatanud
Kes kui palju välismaa meega segab ei tea aga mingil aastal seisis Valga tollilaos 200 tonni mett lahtitollimise ja Eestissetoomise ootel. See on iu pea 20% Eesti meetoodangust. Mulle rääkis sellest üks Valgamaa mesinik
Tal vist poeg või tütar oli seal tööl

Oh-sa!

Sain ikka korraliku kambaka. Tegelikult ma ei mäleta kust ma seda lugesin ega ka seda kuidas seal täpne sõnastus oli. See oli aasta või paar tagasi. Pean vist sama tegema mis Suitsik, pillid kotti ja punuma. Viimane oli nali nii et ärge lootke.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

väike täpsustus

et siis hakkabki välja settima asjaolu, et ohtlik pole mitte mesi ja mitte allaaastasele, vaid beebibotulismi põhjustav bakter ja imetatavale lapsele. mõni imetab kuuenda elukuuni, mõni tublisti üle aasta. kui juba trükitult väidet levitada, siis ei tohiks see olla stiilis keegi kunagi vist suri miillessegi.

Oh-sa II

Lahmin natuke veel. Pokumehe mõtet edasi arendades võiks siin lehel olla eraldi osa tarbijatele. Lihtsalt ja lühidalt mesindus saadustest. Meest, õietolmust, suirast, mes.mürgist jne. Sellest kuidas neid säilitada ja soovitavalt kasutada (minult on küll küsitud mis temp. hoida, kuidas vedelaks tagasi saaks ja isegi seda kuidas nad seda tassivad.) Samas võiks olla n.ö. "loe edasi" võimalus neile keda asi rohkem huvitab. Viide sellise lehe olemasolust meepurgi sildil ei võtaks palju ruumi.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

OK, kirjutan siis ka

OK, kirjutan siis ka vol2.
Botulismi suhtes on siinkirjutajatel peaaegu õigus. Ega neid baktereid muidugi igal pool kihina ei vedele. Suurim võimalus tervistkahjustavate bakterite meesse sattumiseks on hobusetalli lähedal. Ja ahel käib sedaviisi, et mesilased oma kevadisel veeotsingul eelistades kergelt virtsast vett (mineraalained) võivad viia baktereid tarru. Sealt võivad need koos meega sattuda lapse suhu ja võib-olla on laps vastuvõtlik ning haigestub. Ja seegi oht kummitab vaid rinnaga toidetavaid imikuid, lisatoitu saades muutub väikelapse mao ja soolestiku mikrofloora selliseks, et botulismieosed selles keskkonnas enam ellu jääda ei suuda.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

tjah

Kui mu väike õde end ära lõi või kukkus ja kõvasti nuttis, siis sai lutt mee sisse pistetud ja mure oli murtud. Aga me elasime ka maal, kasvasime kõik puhta lehmasita peal üles ja kaev oli lahtine. Kevadel oli vesi peaaegu maaga triiki. Vesi oli selge ja hea maitsega. Kanamuna sai otse kana kasimata perse alt pesast pätsatud, augud sisse ja toorelt nahka pandud. Kanasitta nokkisime varvaste vahelt ja sõjamäng läks edasi. Igasugu botulisme ja salmonelloose sõime hommikusöögiks vbla mitu tükki.
Üles kasvasime kõik. Mina olen teinekord natuke imelik aga see läeb tavaliselt üle.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Beebid ja mesi

Pean oluliseks veelkord rõhutada, et mesi võib olla ohtlik alla aastastele beebidele põhjusel, mis metsamesinik välja tõi. Üldse alla aastastele lastele menüü koostamisel peab olema ettevaatlik, sest nad on allergiate tekkimise suhtes vastuvõtlikud. Rebaseonu, paljud ohtlikud bakterid on avastatud võrdlemisi hiljuti, botulismi bakter nt 1976, sellepärast oligi sinu lapsepõlv palju muretum, et ei oldud ohtudest teadlik. Tormi, kas saaksid palun kustutada kommentaarid, mis antud küsimuse kahtluse alla seavad, sest oleks vale kui mee tarbija mesinike foorumist eksiarvamuse leiab ja seejärel ise valesti käitub. Loomulikult ei ole see oht reaalne ja igal lapsevanemal on õigus ise otsustada, aga ohtudest peab leidma adekvaatset kajastust. Praegu on "mesinduse müütide" teema all mitu kirjutist, millest võib jääda mulje nagu oleks see müüt, et mesi võib beebidele ohtlik olla.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

:)

Kustutame, keelame ära..
See et botulism avastati 1976 ei tähenda ju et seda enne olemas ei olnud Smile Tähendab, see mõjutas ka meid. Ka tavalised toakärbsed käivad hobusesõnniku peal, selle puudumisel koerasita, kassisita (jätkake ise) peal oma mineraalide varu täiendamas. Ja need raisad lendavad täiesti segamatult toas ringi, maanduvad toidule, ronivad lapse näol!
Surm kärbestele!
***

Eks vaata ise Tormi, võid mu jutu ära küll kustutada.
Smile

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Priit Aimla sketš...

... tuli kohe meelde: Pärast seda, kui meil viin kuulutati alkoholiks, said meie metsad tugevalt kannatada. Metsa lõhn on alles, metsa värv on alles - aga metsakohin keelati ära! Laughing out loud

Teeks siis nii, et jätaks

Teeks siis nii, et jätaks minu punkti et mesi on tont teab mis ja Karumõmmi punkti et valge viinaga on hea, nimekirjast välja ja läheks põhiteema juurde tagasi. Mul juba hirm et vedasin Poku hea mõtte rappa.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kusjuures...-vanasti

kusjuures...-vanasti metsatöölised segasid mett viina hulka ja jõid õhtul-hoidis ära valusad lihased...

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

vahekokkuvõte

Nii siis olemegi jõudnud esimese viie punkti kirjapanekuni.
Kuivõrd need sõnastused sellisel kujul sobivad või ei, selle üle jõuab arutleda veelgi, peamine eesmärk on esilagu mõtted kirja panna.
Vabandan mõningase korrektuuri pärast.

1.Korralik, puhas mesi kristalliseerub, tahkub teie kapis mõne aja möödudes.

2.mesindus.ee ei paku eriti teavet inimesele , kellel mesindusest siiani mingeid teadmisi pole.

3.Müüt, et rapsimesi ei kõlba süüa, ei vasta tegelikkusele.
Rapsimesi on küll seebi välimusega ja õlimaitseline, kuid parema puudumisel kõlbab süüa.
Rapsimesi oma vähema happesuse tõttu sobiks näiteks nõrga maoga inimestele -ei tekita kõrvetisi.

4.Seda, et keegi suhkrut mesilastele sisse söödab, et rohkem mett saada, üldiselt ei tehta, kuna mesinikud ei soovi klientide usaldust kaotada.

5.Alla aasta vanustele lastele ei ole mett soovitatav anda.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Side tagasi.edasi

1) Vajab korralikku ümbersõnastamist, kui tahetakse välja tuua põhiliselt nähtust, et mesi kristalliseerub. 2) ei ole eriti vajalik ja kaheldav ka sisu poolest 3) See on üsna kehvasti sõnastatud punkt, sest teeb rapsimett veel rohkem maha kui vaja oleks. Võiks kirjutada hoopis nt, et rapsimesi erineb teistest metest küll oma konistentsilt, maitselt kui ka lõhnalt, ent on õigustatult paljude lemmikmesi 4) Usalda oma mesinikku või otsi uus mesinik! 5) ok!

Tagasiside

Kui seda 5-ndat punkti üldse panna siis ikka õige sisuga. Mesi võib olla vastunäidustatud rinnaga toidetavatele imikutele. Kuda see 2 punkt siia sai ei saa aru. Ei ole sel pistmist suurt meega ega müüdiga. Rohkem ikka mesindusega.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

...

1. veebruar 2011 - 18:30 — tiit
Ühe punktina võiks olla et alla aasta vanustele lastele ei ole mett soovitatav anda.
7. veebruar 2011 - 20:21 — tiit
Kui seda 5-ndat punkti üldse panna siis ikka õige sisuga. Mesi võib olla vastunäidustatud rinnaga toidetavatele imikutele.
Tiit, sul oli esimesel korral õigus ja viimasel korral panid mööda!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

veel üks punkt-mesi ei pruugi

veel üks punkt-mesi ei pruugi kristalliseeruda või kristalliseerub 2-3 kuu jooksul
paakspuumesi ja lehemesi vist sellised...

Pronksmedal (100p.)

P3

Smart versioon on ainult leevendus. Tegelikult on kõik meed erinevad, mitte ainult rapsimesi

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kas

kas nii võib öelda:imetatavale lapsele pole soovitav mett anda, sest mesi võib sisaldada imikule tema mao aluselise keskkonna tõttu eluohtlikke baktereid.
sellisel juhul ei süüdista me alusetult mett vaid ohtlikke baktereid. teiseks ei aja me segadusse liigaastal aastaseks saavaid lapsi, kas nad oma sünnipäeva päeval ikka võivad esimest korda mett maitsta või ei ,kuigi kuupäeva kukkumisel pole mee söömisega vähimatki pistmist.

rapsimee puhul võiks potensiaalne ostja teda, et tegemist on väga suurel määral monomeega. üks mu meeostja ajas silmad pahupidi kui ütlesin ,et peaksin külvama ühe peenra jagu kurgirohtu. tema ei tahtvat monomett Laughing out loud

Pikalt mõtlemata

Pikalt mõtlemata pakuks tänu Spunkile. Rapsimesi on monomesi nagu näiteks kanarbikumesi. Maitselt mahe, sobib mao probleemide korral.

Pronksmedal (100p.)

Meeuuringu voldik

Tere!

2005. aastal toimunud meeturu uuringu tarbijaküsitluse raames trükkisime ka voldiku, mis oli mõeldud küsimustikule vastanute jaoks. Iga vastaja sai pärast vastamist selle voldiku.

Kahjuks ma ei suutnud praegu leida selle voldiku kujundatud versiooni, aga leidsin algteksti:
http://linuxator.com/files/voldik_2005.pdf

Voldiku eesmärgiks oli justnimelt müütide kummutamine ja tarbija informeerimine. Eriti arvestades asjaolu, et tarbijate teadlikkuse kontrollimiseks küsisime küsimusi samadel teemadel ning me ei tahtnud, et neil valed järeldused jääksid.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

Lisaks

http://www.tarbija24.ee/?id=274644
http://www.pere24.ee/?p=145
http://www.tarbijakaitse.ee/modules.php/modules.php?op=modload&name=News...
http://www.nupsu.ee/?menu=news&page=viewnews&item=24843
http://buduaar.ee/Foorum/Forum/topic/248293&lk=0
http://et.wikipedia.org/wiki/Botulism

Kõigis artiklites on viide ühele Briti algallikale, tehakse kopipeist sealt või wikipediast.
***
update 10.02.11.
nonii. Saatsin Tartu Ülikooli Mikrobioloogia Instituuti vastavateemalise päringu. Vastus on ammendav, toon selle siin ära. Autor on dotsent.

Tere!
Siin on tõetera sees. See, et mees võib botulismi eosed olla, on juba pikka aega teada. Esimesed viited ja seosed imikute botulismiga artiklitena on 70-date lõpust. Panin allpoole ka ühe esimeste artiklite refereeringutest.
See teadusartikkel, ilmselt mille põhjal ajakirjandus räägib, on ka abstraktina lisatud.
Üldiselt olen ma suhteliselt skeptiline, et mingi aine võiks olla universaalselt kasulik ja tervistav kõikides olukordades. Samuti, kui me väidame, et tegemist on bioaktiivse ja antibakteriaalse toimega, siis peame kõigepealt defineerima, mis on bioaktiivsus. Kõik bioloogilised looduse objektid on vähem või rohkem bioaktiivsed - söövitavad midagi, eritavad mingit ainet, mis midagi teeb jne. Selles ongi olulisus, et bioaktiivsed omadused tuleb täpselt defineerida, need iseenesest võivad olla kasulikud, indiferentsed või kahjulikud. Ka tekstist läbi käivale allergiale on põhimõtteline põhjendus olemas - mee täpne koostis on teadmata, kuid kindlasti on seal võõraid taimseid ja looduslikke valke ja suhkrute-valkude ühendeid (glükoproteiine). Need ühendid aga suudavad käituda antigeenina/allergeenina. Seega ei saa väita , et põhimõtteliselt ei saa mesi olla allergiat tekitav - saab ikka , sest põhimõtteliselt on see tänu temas asuvate keemiliste ainete rikkalikule konglomeraadile võimalik!
Mis puutub antibakteriaalsusesse, siis oletan analoogia põhjal, et need põhinevad suuresti osmolaarsusel - hästi kõrge suhkrukontsentratsioon tõmbab bakerist vee välja, mistõttu bakter hukkub (analoogia liha soolamisega). Kõrge suhkru kontsentratsioon on ka see, miks vanaema hästi tehtud ja magusad moosid ei läinud hallitama, samas kui tänapäeval ihnsa perenaise, kalli ja seetõttu vähese suhkruga moosid käärivad, hallitavad, lähevad halvaks jne. Muide, kui mett lahjendada veega, siis ta muutub kasvu pärssivast ainest mikroobide kasvu toetavaks, sest suhkru kontsentratsioon langeb ja seda madalamas kontsentrasioonis suhkrut saab bakter kasutada vajaliku energia allikana. Antibakteriaalsed omadused ei ole samuti universaalsed - mõned mikroorganismid on vastupidvamad, mõned tundlikumad. Eriti vastupidav on kõikidele väliskeskonna faktoritele, sealhulgas kõrgele teperatuurile, desinfektanditele, kemikaalidel jne. botulisimitekitaja. Põhjus on eostes - need on ääretult resistentsed. Tänu eostele säilivad botulismitekitajad ja teised klostriidid (gaasgangreeni, teetanuse tekitajada) pinnases eostena aastaid ja aastkümneid. Eosed ongi need, mis mees säilivad ja muutuvad vegetatiivseteks vormideks imiku kõhus, hakates seal toksiini tootma.
Kokkuvõtteks - põhimõtteliselt võib botulism meega levida. Iseküsimus on, millele mina vastata ei oska, kui palju seda juhtub. Üksiktel juhtudel kindalsti, kuid millise numbri me kirjutame sõna "üksikud" asemele, seda ma ei tea. Ilmselt on loogiline ka see, et mida rohkem kasutada mett (imikutel), seda rohkem on ka juhte.

Parimate soovidega,

Tõnis Karki

J Pediatr. 1979 Feb;94(2):331-6.
Honey and other environmental risk factors for infant botulism.
Arnon SS, Midura TF, Damus K, Thompson B, Wood RM, Chin J.
Abstract
Infant botulism results from the in vivo production of toxin by Clostridium botulinum after it has colonized the infant's gut. Epidemiologic and laboratory investigations of this recently recognized disease were undertaken to identify risk factors and routes by which C. botulinum spores might reach susceptible infants. Clostridium botulinum organisms, but no preformed toxin, were identified in six different honey specimens fed to three California patients with infant botulism, as well as from 10% (9/90) of honey specimens studied. By food exposure history, honey was significantly associated with type B infant botulism (P = 0.005). In California, 29.2% (12/41) of hospitalized patients had been fed honey prior to onset of constipation; worldwide, honey exposure occurred in 34.7% (28/75) of hospitalized cases. Of all food items tested, only honey contained C. botulinum organisms. On household vacuum cleaner dust specimens and five soil specimens (three from case homes, two from control homes) contained Clostridium botulinum. The known ubiquitous distribution of C. botulinum implies that exposure to its spores is universal and that host factors contribute importantly to the pathogenesis of infant botulism. However, honey is now an identified and avoidable source of C. botulinum spores, and it therefore should not be fed to infants.

PMID: 368301 [PubMed - indexed for MEDLINE]
Child Care Health Dev. 2010 Dec 9. doi: 10.1111/j.1365-2214.2010.01186.x. [Epub ahead of print]

Parents' and primary healthcare practitioners' perspectives on the safety of honey and other traditional paediatric healthcare approaches.
Kumar R, Lorenc A, Robinson N, Blair M.
River Island Paediatric and Child Health Academic Centre, Imperial College Northwick Park Hospital Campus, Harrow, and Centre for Complementary Healthcare and Integrated Medicine, Faculty of Health and Human Sciences, Thames Valley University, Brentford, UK.

Abstract
Background   Traditional and complementary healthcare approaches (TCA) are widely used for children, often because of perceived safety. Honey is a traditional remedy for upper respiratory tract symptoms in infants. Health officials currently advise limiting honey use because of the risk of botulism. Objective  This paper discusses honey as a traditional healthcare approach for children in a multi-ethnic community, and parents' and primary healthcare practitioners' (PHPs) perceptions of its safety. Design  As part of a larger study exploring beliefs about TCA, this paper focuses on perceived safety and use of honey, using data extracted for detailed analysis. Eleven parent focus groups (n= 92) and 30 interviews with PHPs were conducted. Qualitative data analysis used the Framework approach. Setting  London Boroughs of Brent and Harrow Results  TCA, particularly home remedies, dietary and religious approaches were popular for children. Honey was a particularly common TCA, reportedly used by 27 (29%) parents for their children. Honey was believed to be traditional, acceptable, accessible, natural and safe. It was most commonly used for respiratory tract symptoms and administered with hot water and lemon juice. PHPs were more concerned about the safety of TCA than parents. Almost half (40%) of PHPs mentioned the use of honey for children, few perceived it as a 'treatment' or were concerned about botulism. Others were aware of the risks and some reported challenges in communicating risk to parents. Conclusion  TCA are commonly used for children, honey in particular for respiratory tract symptoms. Parents and some PHPs appear unaware of the risk of botulism from honey use in infants. Healthcare practitioners should ask routinely about the use of honey and other TCA, and consider different parental belief systems in ethnically diverse populations. Further research is required on the use and efficacy of honey for infants, to raise awareness of its benefits and risks.
© 2010 Blackwell Publishing Ltd.
PMID: 21143272 [PubMed - as supplied by publisher]

Seega: botulismi võimalus ON olemas.
Ligi 62 miljoni elanikuga Suurbritannia kohta 3 juhtu.

Kasutaja Mesipuu pilt

Mee taskutark - koostame trükitud kujul väikese taskuraamatu

1.Korralik, puhas mesi kristalliseerub, tahkub teie kapis mõne aja möödudes.

Minul on korralik ja puhas mesi, kristalliseerub mõne aja möödudes "vaid siis kui hoian jahedas". Soojas ruumis hoides mee kristalliseerumine aeglustub. NT tarus püsib mesi, mesilaste toit talveläbi kristalliseerumata jne.

2.mesindus.ee ei paku eriti teavet inimesele , kellel mesindusest siiani mingeid teadmisi pole.

"Mesindus.ee ei paku süstematiseeritud, lahtimõtestatud ja lihtsasti mõistetavat mesindusalast ja meeteavet. Mida teha? -
Fotod/joonistused/joonised koos lühikirjeldusega (NT PowerPoint esiltuse vormis ligikaudu 20 slaidi ulatuses): tarutüübid; mesiniku kaitse- ja abivahendid ja ohutus; mesilaspere koosseis; mesilase anatoomia (üks piltslaid); enamlevinud korjetaimed ja nendest saadud mee erisused; esmane mee kvaliteedi kontroll; ohud mee tarbimisel; esmaabi mesilasmürgist tingitud allergiale.

Sellise paarikümnelehelise teatmiku valmistamine ei tohiks olla kulukas, dubleeritult kodulehel lisatavale materjalile.

4.Seda, et keegi suhkrut mesilastele sisse söödab, et rohkem mett saada, üldiselt ei tehta, kuna mesinikud ei soovi klientide usaldust kaotada.

Mesinikud söödavad mesilastele suhkrulahust asendussöödana tavetoiduks. Suhkrulahus on mesilaste soolesitikule meest parem, kuna tarbimisel jääb sellest vähem jääke ja seetõttu jõuab mesilane äraoodata kevade ja ei tühjenda soolestikku tarusse.