Mõned küsimused.

Pronksmedal (100p.)

Tere !
Tegin nädalavahetusel tiiru tarude juurde õnneks kõik korras, ainult natuke liigniiskust. Eks ilmad sellised muutlikud vast sellest tingitud. Vahetasin mõned niisked kattematid kuivade vastu. Üks taru ainult häirib, temperatuur kõikide seesolevate raamide ulatuses suhteliselt kõrge ja mesilased tikkusid mõlemalt poolt vahelaua alt kohe välja tulema. Vaheliistusi ei tohtinud üldse puutuda, ükskõik millist püüdsin avada olid vastas ainult mesilaste pead Kas see tingitud sööda väheusest (12 raami sees, mitte küll servast servani sööta täis, niiviisi jäi sügisel ). Või on juba haue? ( peres 2 a vana ema ). Panin ca 1 kg osa tuhksuhkru ja mee segu neile söögiks, kaua nad sellega vastu peavad? Praeguse ilmaga ei julge neid eriti tihti segada, tulevad veel õue lendama ka. Kas veab selle kogusega järgmise nädalavahetuseni välja? Kas tohib sööta mee ja suhkru siirupit? see tuhksuhkruga jamamine on üsna tülikas, tüütu ja kallis ka. Pole varem sellist olukorda olnud.
Kuidas puhastate kasutusel olnud raame? Kuna olen ikka hobikorras mesindaja siis käitun üsna aeganõudvalt ja vist ka primitiivselt. Lõikan sulatusse minevad kärjed välja ja need sulatisse, raamid riputan üles ja põletan gaasipõletiga üle seejärel kraabin terava noaga puhtaks, veelkord õrn põletus ja raamid traatimisele. see kraapimine ole suht tüütu ja ega ideaalset tulemust kah ei saavuta. Ehk soovitate veidi lihtsama variandi?!
Kena päeva jätku ja kiiret kevadet!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

Akan kirja lõpust vastama. Raamide sulatamine ja kraapimine on tülikas töö. Nagu ma aru saan sa löikad kärjed vällja ja paned veneaeksesse vahasulatisse, mis on tehtud alumiinjumist. Sinna raamid terves tükis sisse ei mahu. sellepärast teevad mesinikud sama pöhimõttega vaha sulati kuhu mahub 10-20 raami koraga sisse. Seda köetakse puudega vett kus tekib aur, mis sulatab vaha. Suur tootjad aga teevad selise aparaadi nagu suitsik siia saidile üles pani. sinna vist läks 60 raami ringi sisse koraga, kuid sellejaoks on juba tehtud auru keneraator, mis auru toodab ja siis siia kasti aur suunatakse. See töötab elektri vooluga.

Nüüd raamide puhastamisest. see kuidas sina teed on ohutu ja aega nöudev, kuid suur tootjad teevad seda nii. sauna suur katel aetakse keema, ja sinna pannakse seebi kivi (konsentrati ma peast praegu ei mäleta) ja sinna sisse pannakse raamid ja keedetakse natuke. Mina koorisin peale tulnud sodi pealt ära ja siis raamid välja ja kohe kässariga vee survega sodi maha pesta. ja siis traatimisele.
KUNA AGA SEEBI KIVI ON LEELISELINE JA TOIMIB NAGU HAPPE PEAB TEMAGA ÜLI ETTEVAATLIK OLEMA. kUI NAHA PEALE LÄHEB HAKAB SEAL REAGEERIMA. SEEGA SOOVITAN SEDA ÜLIKONDA NAGU KALURID JÕKE VÕI JÄRVE VÖRGU LASKMISEKS KASUTAVAD, KUS PÜKSID JA SAAPAD ÜHES TÜKIS ON JA KEEMJA JAOKS MÕELDUD KUMMI KINDAID. PAHA EI TEE KA KAITSE PRILLE KANDA, KUI PRITSIMA KIPUB.

nüüd perest millel on temperatuur körge. Nagu sinu jutu järgi otsustan . On minu arvamus see et Selles peres on haudme tegevus lahti läinud. Kuna mesilased on ergud ja ronivad vahelaua tagant vällja kui natuke kiputad. Siis tundub et naad enam kobaras pole.
Nüüd tekib kohe küsimus kas nad on puhastus lenu mönel pääval ära teinud vöi on talve läbi hauet teinud?
Kardan et saad selle perega veel jänti näha.Kuna haue sees siis hakkab sööta tunduvalt rohkem minema. ja kui ilmataat sinule armulik pole on oodata sisse roojamist selles peres. Kuna ilmad ei vöimalda välja lendu võibolla nii vara. Kui aga talve läbi on haudme tegevust teinud on kindlalt nälg ukse ees. Ja kindlasti on nad sisse juba roojanud.

Nüüd küsimus kuidas sa mee ja tuhksuhkru segu tegid ka vedela või paksu. Öige on nii paks nagu piparkoogi taigen. Kui tahad siis saaksid seda lauapeal voolida. Nii paks peab olema. Selle paned kile kotti ja kotile auk sisse ja see raamide peale nii et mesilased saaksid raamide vahelt ligi. Kui aga puhastus lend on tehtud võib anda ka suhkru siirupit 1x1 le segu. Aga tavaliselt kipug see juhtuma sele kuu löpu poole.ja järgmise algusesse. Aga aastad pole vennad.
Kui aga sellele perele siirupit anad arvan et teeb asja ullemaks, sest seda siirupit hakavad nad ümber töötama ja see tähendab ka suuremat vajadust " wc" käia. Kui sa ise kandit teha ei taha siis osta seda.
http://www.emesilane.ee/shop/product.php?id_product=183. Kuid arvan et lihtsalt tuhk suhkur ja mesi on paremad praegu kui see. sest siin on ergutavaid lisandeid juurde lisatud, seda võiksid selle kuu löpu poole panna. See on minu soovitus.

Pronksmedal (100p.)

Tänud!

Tänud vastuse eest!
Eks raamide puhastamine ja vaha sulatamine peab vist jääma nii nagu praegu toimub. Selle 5 - 6 taru pärat pole erilist mõtet hakata eraldi sulatit ehitama, eks aega võtab aga see ju ikka hobi, mitte töö ja leib.
Suurem mure selle ühe taru pärast, eelmine aasta andis palju mett ja suht rahulik pere. Puhastuslendu nad ei ole teinud ja mis tarus sees toimub ei tea tõesti, liiga aktiivsed, et neid seal näha. Tuhksuhkru ja mee segu sai selline veidi vedelam, läbi marli just ei tilgu arvasin, et kui haue sees siis tahavad vett ka saada. Eks laupäeval vaatan kas söök otsas. eks enda mõistus kah otsas. panna uus kandi peale? Ei ole ju üldse võimalik hinnata söödakogust mis sees. Kütta klaaskasvuhoone soojaks ja viia taru sinna, tekitada neile võimalus puhastuslennuks aga kahtlen selles kuna lendavad vastu klaase ja kas lähevad üldse tarusse tagasi? Kui uskuda ilmaennustust siis saab selle pere elushoimine olema üks suur peavalu, lubas ju esimest sooja alles aprillis.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

aktiivne pere

Kasvuhoones puhastuslennu organiseerimist ära proovi, tegu on vist ainult teoreetilise soovitusega vanadest mesindusraamatutest. Olen oma mesindusliku tegevuse algaastatel sarnase katse läbi teinud ning järgimist ei julge soovitada Laughing out loud
Varajase puhastuslennu jaoks tõsta soojal, päikeselisel ja tuuletul päeval taru lõunapoolse majaseina äärde, lumi taru ees kata paari meetri ulatuses mingite plaatide-kaltsude-põhu või muu käepärasega. Taru katus tõsta maha, samuti ka kattematid, et päike soojendaks raame pealtpoolt. Mesilased teevad puhastuslennu ära, samas hakkab haue tempokamalt arenema, nii et söödakulu suureneb tublisti. Varase puhastuslennu ajal võimalik kiirkorras hiilida raamide vahele selgitamaks, et mis seal siis ikka toimub ning vajadusel mõni raam ringi paigutada. Ülivarase puhastuslennu järel ei ole soovitav pere liiga soojalt katta, lennuava kaudu ja/või vahelaudade tagant toimuv intensiivne ventilatsioon ei anna mesilastele julgust liiga tugevaks haudmetegevuseks, seega jätkub sööta natuke kauemaks. Siiski võib kevade hilinemisel olla vajalik eelpoolkirjeldatud puhastuslennu kordamine.

Pronksmedal (100p.)

Tänud!

Mis siis selle kasvuhoone katsega juhtus??
Praeguse ilmadega on pea võimatu sellist puhastuslendu korraldada. Eks üritan kui vähegi võimalik. kas aitaks kui võtan soojustust vähemaks. Praegu on 25 mm tuuletõkke plaat pesa peal ja külgedel ja omakorda kaetud kahekordse peksema tekiga. vahelaudade all ca 2 -3 sm vent vahed.

Pronksmedal (100p.)

Praegune

katmisviis õige.Tekk juba liiast aga muuta ei soovita.Neil omad asjad täpselt paigas.Vahelesegamisega võid asjad väga segamini ajada.Isegi kui ei ole sööda puudus ja lisad sööda peale ei tee asja hullemaks.Sööt soovitavalt ikka nagu metsamesinik soovitas,tainane.
juhul kui tõesti tuleb ilusat ilma siis võib ju proovida puhastuslendu.Võiks ka temperatuuri pesa peal teki all mõõta.
Silver

Pronksmedal (100p.)

Ikka lumi

Jupp aega sellest möödas kui mässasin oma aktiivse perega. praegusel hetkel kõik pered elus, ainult see aktiivne on veelgi kärsitum, ei või isegi taru kaant puudutada kohe kõik seal väljas. loomulikult on neid väga palju vahelaua taga surnud ka. Tegin kandi panemisega ka prohmaka, see voolas kõik taru põhja. Üldiselt ei oskagi enam midagi peale hakata, väljas külm, ei tea kui palju neil seal enam sööta on, kogu talvepesa ulatuses raamid tunduvalt soojemad kui teistel tarudel, kandi voolab juba lennuavast välja. Kui aus olla siis väga nutune olukord, no kuidagi ei tahaks seda pere nüüd vastu kevadet enam raisku lasta minna, aga mõistus on täielikult otsas mida edasi teha, vahepeal oli juba soov kogu kupatus puhtasse tarru ringi tõsta kuid kahtlen, et see mul õnnestub.
 MIS TEHA EDASI?????????????????????????????????????

amatöörile

Saatsin sulle sõnumi postkasti. Loodan et jõudis kohale. Tegutse oma äranägemise järgi!

Peadset kevadsooja!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus mida mina teeksin

amatöör kirjutas:
Jupp aega sellest möödas kui mässasin oma aktiivse perega. praegusel hetkel kõik pered elus, ainult see aktiivne on veelgi kärsitum, ei või isegi taru kaant puudutada kohe kõik seal väljas. loomulikult on neid väga palju vahelaua taga surnud ka. Tegin kandi panemisega ka prohmaka, see voolas kõik taru põhja. Üldiselt ei oskagi enam midagi peale hakata, väljas külm, ei tea kui palju neil seal enam sööta on, kogu talvepesa ulatuses raamid tunduvalt soojemad kui teistel tarudel, kandi voolab juba lennuavast välja. Kui aus olla siis väga nutune olukord, no kuidagi ei tahaks seda pere nüüd vastu kevadet enam raisku lasta minna, aga mõistus on täielikult otsas mida edasi teha, vahepeal oli juba soov kogu kupatus puhtasse tarru ringi tõsta kuid kahtlen, et see mul õnnestub.
 MIS TEHA EDASI?????????????????????????????????????


Ma vastan nii mida mina teeksin.  See ei pruugi öige lahendus olla , kuid mina riskiksin. Kui seda teed on töenäosus   50- 50 % Kui aga ei tee umbes sama. Seega pole eriti midagi kaotada. Mina töstaksin pere ringi puhtasse taruse, nii kiiresti kui võimalik.  Ainult et paar näpu näidet. Kasuta kahe taru vahel riiet et kui raame tarust taruse töstad et ema kaotsi ei läheks kogematta. Ümber töstmiseks vali päiksepaisteline ja tuule vaikne ilm. Siis ei jahtu pere liiga maha.  Raame tösta paari kaupa. Siis ei jahuta hauet väga maha.. Vanast tarust raputa köik mesilased uude, muidu kui seda ei tee vöid kogematta ema ära kaotada.    Õmber töstmise ajal hoia silmad lahti ja vaata palju perel sööta on.  
Seda muidugi juhul kui talve kobaras pole enam. Kuna aga kirjutasid et pesa temperatuur on körgem kui teistel  siis arvan et seal on haudme tegevus sees.

Miks ma seda soovitan sest arvan et ümber töstmine käib kiiremini kui pesa puhastamine ja seega jahutad pesa vähem maha kui puhastades. Mui nüüd sööta vähe vöitu on vöid ka siirupit anda, kuid kandi on iseenesest parem, kuna see ei aja nii kiiresti mesilasi  öue puhastus lennule (wc   se)

Mina teeksin nii, Kuid kuidas sina teed on sinu otsustada.

Pronksmedal (100p.)

Tänan!

 Üldiselt võtan selle asja nädalavahetusel ettekui vähegi päikest ja sooja on. Loomulikult kaotan üsna palju mesilasi kes saavad lendu tõusta ja vaevalt nad enam tarru tagasi jõuavad. Unustasin küsida, kuidas oleks suitsu kasutamisega, siis nad ju hakkavad kohe endasse toitu varuma ja ehk ei lenda niipalju laiali?

Pronksmedal (100p.)

amatöörile

Ära hakka praegu peret ümber tõstma, sellest tuleb rohkem jama kui kasu. Oota ära soojem aeg. Praegu pane raamide peale tahke kandi (mis ei voola!). Kindluse mõttes võid kandi  keerata kilesse ja raamide poolsesse külge lõigata mõned augud.

Pronksmedal (100p.)

Olen

beeboyga samal mõttel.Anna tarule kalle, et su vedel söök voolab kuhugi otsa poole .enne pane vahelaua alla midagi ,võrku ,puuliist nag kamm, et vedelik saab välja aga mesilasd mitte.Siis saad siirupi ära koristada .lapiga, paberiga mis iganes.Sellest piisab.Natuke väike pragamine kah.Ei lugenud eelnenuid postitusi,kuid alles hiljaaegu oli siin kuskil juttu, et praegusel ajal ei tohiks panna vedelat sööta isegi mitte siis kui pessa ei voola.Vedel sööt ärgitab haudme tegemist ja täidab kõhtu.Vedelat tahetakse kannudesse vedada.Praegu peale tihke söök.
Silver

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

miks te talvel häirite


miks te talvel häirite mesilasi??????


siis kurdate veel,et kõhud lahti jne....

Mõned küsimused?

Mis on pestitsiidid? Kas ergutussööt "Neopoll" on samasugune ,kui "Apifonda" või on mingi erinevus? Kas keegi võiks mulle selgitada ,mis on puhastuslend? Kas see toimub märtsikuus,kuid siis on väljas veel külmakraadid. Olen algaja ,sellepärast sellised küsimused.

Pronksmedal (100p.)

vastuseid

http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=navclient&gfns=1...
http://mesindus.ee/search/luceneapi_node/puhastuslend
talviste seedejääkide väljutamine
Neopoll - http://www.modernbeekeeping.co.uk/item/75/neopoll-stimulant-bee-food-1-k... Väidavad, et suhkru ja õietolmu segu, Apifonda peaks sisaldama sahharoosi 85%  ja glükoosi. Mõlemad nii talviseks hädasöötmiseks, kui ka kevadiseks ergutussöötmiseks mõeldud

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

küsimuse vastused

gorilla kirjutas:
Mis on pestitsiidid? Kas ergutussööt "Neopoll" on samasugune ,kui "Apifonda" või on mingi erinevus? Kas keegi võiks mulle selgitada ,mis on puhastuslend? Kas see toimub märtsikuus,kuid siis on väljas veel külmakraadid. Olen algaja ,sellepärast sellised küsimused.


1 küsimus oli pestitsiid?   Et sa aru saaksid siis võiks teda nimetada mürkideks. 


Pestitsiid on vahend kahjurite hävitamiseks.


Enamasti on pestitsiidideks mürgised kemikaalid, millega inimesed hävitavad ebasoovitavaid liike.


Pestitsiidide hulka kuuluvad putukamürgid ehk insektitsiidid ning umbrohumürgid ehk herbitsiidid.


2 küsimus oli apifonda ja neopoll  kohta.  Mõlemad on kevadised ergutus söödad. Kuid seda ma ei tea  kas neopoll - i võib ka anda jaanuaris ,kui mesilased õue ei saa veel.   Osadele ergutus söötadele on lisatud ergutavaid aineid (näiteks pärmi ja muud taolist aineid)  kuid siis ei tohi neid kesk talvel anda, sest se paneb mesilased hauet tegema, kuna aga õue ei saa siis roojavad tarud täis ja nii edasi. Seda mina ei tea kas neopolis seda lisatud on vöi ei.   Tean seda et apifondat aga võib anda kesk talvel.


3 küsimus oli puhastus lend?  puhastus lenuks nimetatakse seda lendu kui mesilased saavad "WC " KÄIA.  Kuna neil wc tarus pole peavad ootama nii kaua kuni õue saavad.Mesindus hooaja alguseks loetakse kevadist puhastus lendu, ja hooaja löpuks sügisest viimast puhastus lendu. mesilased talvel wc  ei käi. ootavad kevadeni. Kui aga toit on kehva , või muud probleemid, roojavad taru täis. ja see ei möju perele hästi.


Puhastus lend toimub tavaliselt jah märtsis, kuid on ka erandeid. Nii varem kui hiljem. Sõltub õues olevatest ilmadest. tavaliselt on siis päikse kääs + kraadid aga öösiti - kraadid   Peale kevadist puhastus lendu hakavad mesilased  uut pölvkonda mesilasi kasvatama. selepärast loetakse seda mesindus hooaja alguseks.    peale puhastus lendu  hakab pesa temperatuur tõusma( kui mu mälu ei peta siis oli 36 kraadi) haudme kasvatus temperatuur!!! 

Pronksmedal (100p.)

Suured tänud

Laupäeval toimus Tarmo Jaaniski juures õppepäev. Kommentaarid olid, et tulemine tasus kolmekordselt ära. Loeng oli arutelu vormis, samas ülimalt professionaalne ja põhjalik.  Perenaine oli valmistanud meile väga maitsva ja rikkaliku lõunalaua. Tore oli viibida hubases ja soojas õhkkonnas. Veelkord tänud Tarmole ja tema perele! Samuti tänud pr. Metsallikule väikese meesnapsi ja ternespiimajuustu eest!


  

Pronksmedal (100p.)

Oel!

Oel, ma tean, et sa oled vähese jutuga aga et sa juba huvi üles kütsid, siis kirjuta meile ka , mida huvitavat õppepäeval kuulsid, nägid. Lühidalt ja peamine. Palun!  


Pronksmedal (100p.)

Lühidalt peamisest

Õppus oli 2+2 tundi, vahepeal tund lõunat. Seepärast saan ainult ülevaatlikult kirjutada. Alustasime taru komlekteerimisest. Kuigi ise mesindan juba aasta Farrari korpustega, oli mulle veel palju teadmata. Siis võtsime üksipulgi läbi mesindamise Farrari korpustega alates puhastuslennust kuni talvituma panemiseni. Kohal oli väga erineva tasemega mesinikke. Alates suurmesinikest kuni päris algajateni. Minule endale kulub kevadel kordamine väga ära. Kui kellegil jäi midagi arusaamatuks, paluti kohe Tarmol jutt üle korrata. Kuna loeng oli vestlusvormis, avaldati oma arvamusi ja mõtteid, kuidas paremini teha. Et täpsemalt kirjeldada, millest räägiti, selleks tuleks raamat välja anda. Oli hariv kuulata suurmesiniku vaevu ja valusid. Nii mõnigi oskab nüüd  tulevikus ohte vältida. Kuigi ise olen suhtunud mesilasemadesse respektiga, siis Tarmo ütles selle ilusasti välja. Emakasvatus on loomine, me loome olendi, kes elab pea 7 aastat. Ise ei olnud siiani süüvinud emakasvatusse emaga peres, siis nüüd sain ülevaate, kuidas see käib. Lisan veel, et Tarmo pidas loengu tasuta, ainult lõunasöögi eest maksime.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Väike palve - selline

Väike palve - selline tagasiside on väga oodatud, aga õigem koht selleks on koolitusteate juures - siis saavad teised ka aru, millisest loengust jutt käib Wink


Tarmo õppepäeva teade on siin: http://mesindus.ee/node/2192

Pronksmedal (100p.)

Pühapäev

Ilm oli nii mõnusalt soe +8 ja tuulevaikne. Mõtlesin siiski riskida ümber tõsta. Kuid kohapeal selgus, et mesilased lennulaual, mõni ka taru eesseinal päikest võtmas. Üldiselt käis vilgas tegevus, tarusse voolanud kandi viidi ära, surnud mesilased veeti välja ja kui õhtul tarru piilusin, siis oli see seest puhas ja kuiv. jäi see riskimine ära. Arvan, et järgmine nädalavahetus panen ühe söödaraami tarusse juurde, kas söödaraam tuleks panna äärmiseks, või üritada teda eelviimaseks sokutada?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Aktiivne pere

Mesilaspere tõstmist ühest tarust teise ei soovita vanem mesindusalane kirjandus enne, kui õhusooja juba 16 kraadi kanti.
Tõenäoliselt võib tugeva pere ringi tõsta ka mõnevõrra jahedamates
oludes, rohke hulk mesilasi katab tihedalt hauet ning liigse jahtumise
ohtu pole. Seega pole eriline mesinduslik kuritegu ka 10-kraadise
(varjus!)  temperatuuri korral päikesepaistel olevat peret teise tarusse ringi tõsta. Eriti kui uut taru on eelnevalt seest soojendatud ning ilm on täiesti tuulevaikne.

Aga nüüd täpsemalt Sinu juhtumi juurde. Ma ei saa mitte aru, mis
põhjusel tahad Sa kõigest hingest ja võimalikult vara taru vahetama
hakata. Selles, et üks mesilaspere on aktiivsemalt asunud hauet kasvatama veidi varem, kui teised, pole midagi eriskummalist. Põhjusteks võib olla vanem ema, parem soojustus, ema sünnipärane kalduvus, tihe talvine häirimine ja veel 100 muud põhjust.
Ja isegi kui neist eelmainitutest mitmed tegurid koos esinevad, ei saa veel väita, et mesilased hakkavad nälga jääma. Kõige kindlamaks toiduvarude kontrolliks on servast teise mesilastega kaetud raami kontrollimine. Lamavtarus seega tegevuse järjekord: otsamatt eemale; vahelaud eemale; äärmised kaks raami eemale; kiire pilk servast kolmandale raamile ja pesaruum kokku tagasi.
Korralikult söödetud ja õigesti koondatud mesilasperes ei teki söödanappust enne aprilli keskpaika, sedagi vaid juhul, kui kevade jooksul pole olnud võimalust grammigi väljast juurde tuua.
Söödaraami tarru paigutamisel arvesta, et see jääks täiesti vastu kobarat.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

metsa mesinik

Mina soovitasin tal  seda ümber tõstmist teha. Muidugi kui ta riskib.   Kuna ta kirjutas et ise tehtud kandi voolas raamide vahele. eeldasin et kui ta selle otse kobara peale pani pidi se kobarale pähe sadama, ja kui nii jätta on huk peaaegu kindel. Kuna aga lamava puhastamine vötab rohkem aega kui uude töstmine, ja töstmise ajal saab raame natuke muuta asukohta vöi suurema kandi kihi eemaldada, ja nääb kas tegelikult sööda puudus ültse oli.     

Kuna pole ise olukorda näinud siis on väga raske adekvaatset innangut anda.. Mis on öige ja mis pole.
  Kuna esimest korda tuli kevadel kandit panna tegin ise ka vea ja maksin pere hinnaga. tegin koti sisse liiga suure augu ja kandi kleepis nad kokku ja kui uuesti vaatama läksin olid kutud. teised 2 peret kus tegin väiksed augud oli ok.

12 mesinduse aasta jooksul esimest korda kus pidin kandit kevadel panema.     Suvel olen kül tarvitanud paarumis peredes . kevadel aga mitte.