Mesilashaiguste seire

Mesindusprogrammi meede 1.8 Piirkondlik mesilashaiguste seire, mida juhib Arvi Raie, toimib kuidagi ligadi-logadi. Ameerika haudmemädaniku juhtudest tuleks mesinikke teavitada, et nad teaksid nendest kohtadest eemale hoida.


Mesindusprogrammi esimese poolaasta aruandes on kirjutatud, et 01.11.2010 kontrolliti ja inspekteeriti kahte emakasvatusega tegelevat mesilat Tartumaal ja 10.11.2010 ühte emakasvatusmesilat Saaremaal.  Külastatud mesilatest võetud 3-st meeproovist osutus 1 proov positiivseks ameerika haudmemädaniku tekitajale (eosed). Aga millise mesila oma? Saatemesilastega võib ju nakkus edasi levida. Kevadel olevat AHM peresid olnud ka Läänemaal.

Üldse on mesilashaigustega tegelemine meil üheülbaline: aetakse kas üldist juttu, jahutakse ainult HiveClean´ist, ravimite arvestusest  või ähvardatakse VTA inspektoritega. Näiteks Suurbritannias on mesindusinspektorid oodatud külalised igas mesilas, sest nad teavad mesindusest kõike, vastavad mesinike küsimustele, annavad soovitusi ja nende tegevust mesilas on õpetlik jälgida. 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

küsimus?

kuida ravida AHMi?

Pronksmedal (100p.)

AHM ravi

AHMist ja selle tõrjest saab lugeda: http://mesindus.ee/files/Infovoldik_AHM-2009v.pdf

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Minult


võeti meeproov aga AHM eoseid sealt ei leitud.

Selgituseks AHMi eoste leidumisest mees. See et meeproovis on leitud eoseid ei tähenda veel et mesilaspered on haiged. Näiteks on inimese organismis olemas uinuvas olekus vähirakud aga enamikel inimestel need ei aktiveeru. Sama lugu AHMiga. Üldiselt arvatakse et igas mesilasperes on olemas AHMi eoseid. Eestis tehtud meeproovides on kuni kolmandik olnud saastatud AHMi eostega.

  Mida teha kui sinu meest leitakse AHMi eoseid? Tuleb pöörata rohkem tähelepanu desinfitseerimisele ja hügieenile. Tarusid ja inventari tuleb vähemalt korra aastas desinfitseerida, väike inventari peale iga kasutuskorda. Kõik kärjed mis on sügisel väljavõetud ja kus oli sees hauet tuleb üles sulatada. Seda tuleb teha minimaalselt 3 aastat- nii pikk on AHMi peiteaeg. Eosed ise säilivad üle 30 aasta.

  Mesinik kellelt avastatakse AHM on tubli mesinik, kuna ta on sellest teada andnud. Tihti aga mesinik ei teagi et tal on pered haiged ja saastab kogu ümbruskonda. Tihti on pere surnud aga veel keset suvegi seal lennuauk lahti ja haigus levib või tuleb uus sülem ja asi kordub. Eestis on aastas üle paarikümne AHMi juhuse aga hirmus lintsimise eest mesinikud ei julge sellest teatada.

 Probleem on muidugi ka vet süsteemiga. Ootan huviga, kuidas vet süsteem reageerib karumõmmi poolt teatatud haigus juhusele. Kas tehakse 3 km. raadiuses garantiini soon ja kas kõik mesilaspered selle sees üle kontrollitakse.

Mesilashaigused käivad ikka mõõda mesilasi, mitte kivisid-kändusid mõõda.

Head mesindamist.

Pronksmedal (100p.)

Kuidas avastada AHM

Tehke lollidele selgeks, milline see AHM tegelikult välja näeb: " Kas tal on kirves seljas või vöö vahel???"