Võrumaa Teataja: Lõuna-Eestis oli väga hea meeaasta

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)
Taimi Plado, 10. september 2011

Suvi on jõudsalt sügisesse liikunud, taimed lõpetanud õitsemise ja mesilased korje. Lõppkokkuvõtteid meekoguste kohta on veel veidi vara teha, sest viimased vurritamised on tegemata. Piirkonniti on saak küll erinev, kuid üldjuhul ei jää meesaak eelmise aasta tulemusele alla. Enamik mesinikest räägib tänavusest kui väga heast meeaastast.

Odavam on õppida võõraste vigadest

Laine ja Rein Rehkli tegelevad Hapsi talus mesindusega juba peaaegu paarkümmend aastat. Mesinikeks said nad täiesti planeerimata. Mesilindude kasvatusega alustanud poeg osutus allergiliseks ja ema-isa pidid töö üle võtma. Kuigi Rein Rehkli arvab, et mesilaste pidamisega saab hakkama ka iseseisvalt õppides, soovitab ta siiski osaleda õppepäevadel ja suhelda teiste mesinikega. Nii jääb mõnigi halb kogemus saamata.

Alati ei piisa pikaajaliste kogemuste omamisest. Mesipuu talus oli eelmisel sügisel 25 mesilasperet, kellest kümme talvel hukkusid. Perenaine Maie Krukov peab põhjuseks suhkrut, mis mesilastele sai söödetud. Tegu oli Euroopa odava suhkruga. „Oleme juba kolmandat põlve mesinikud ja vana mesinik, kes on 92aastane, kontrollib praegugi meie tegemisi, kuid ikka juhtub äpardusi. Nüüd oleme suhkru osas ettevaatlikumad,” lausus Krukov.

Saagikus aastati erinev

Eelmisel aastal said Rehklid 24 tarust poolteist tonni mett, mis teeb 62,5 kilogrammi pere kohta. Sama head saaki loodavad nad ka sel aastal. Statistikaameti andmete järgi saab ühelt mesilasperelt keskmiselt paarkümmend kilo mett, rapsipõlluäärsetest tarudest on võimalik koguda isegi 100 kilogrammi.