Postimees: Eestis saab taas hakata mesinikuks õppima

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)
27.09.2011, Madis Filippov, PM

Tõenäoliselt saab juba alates järgmisest aastast omandada Eestis taas mesiniku elukutset. Alates 1994. aastast mesinike riiklikku tasemeõpet ei toimunud, vaid vahepealne õpe oli hobimesinduse tasemel.
 
«Plaanis on hakata uuesti mesinikke õpetama, kuna viimane lend mesinikke lõpetas 1994. aastal,» rääkis haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsioonibüroo konsultant Asso Ladva. Ladva sõnul on vahepeal teinud ühekordseid õppeid näiteks Eesti Mesinike Liit, aga seda pigem hobimesinikele.

Eelmise aasta lõpus kinnitati mesinike kutsestandard ja sellele tuginedes koostati nüüd riiklik õppekava.

«2012. aasta jaanuaris peaks hakkama see pihta,» lausus Ladva. «Jaanuaris saaks anda esimesed teoreetilised teadmised. Soojal ajal saaks talvel õpitut rakendada.»

2009. aastal aasta mesinikus valitud Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli mesinduse õpetaja Jaak Riis kinnitas, et õppekava oli väga vaja, sest muidu sureks mesindus välja. Ta rääkis, et vahepealsel ajal oli mesindusõpe koolides sees väikeses mahus valikainena.

«Me anname õrnad teadmised, aga mitte kutset,» iseloomustas ta praegust seisu. Riis avaldas lootust, et Olustvere kooli tuleb varsti mesinduse eriala, mida saaks õpetada kaugõppes ühe aasta jooksul.

«Teeme selle jaoks tööd ja loodame seda kõige sinisilmsemalt juba järgmisel aastal,» rääkis Riis. «Huvi mesinduse vastu on tohutult suur. Näiteks, kui me teeme neljakümnele inimesele mesinduskursusi, siis pooled soovijad jäävad ukse taha.»

Ladva märkis, et õppekava määruse kooskõlastusring sai läbi ja kuna nurinat kuulda polnud, saab selle ilmselt lähiajal kinnitatud.

Määruses on kirjas, et selle eesmärk on võimaldada õppijal omandada teadmised, oskused ja hoiakud töötamiseks põllumajanduse valdkonnas mesinikuna ning luua eeldused õpingute jätkamiseks ja elukestvaks õppeks.

Mesinikutöö on kõrge vastutustundlikusega ja eeldab iseseisvat töö kavandamist ning elluviimist. Omandatav viies kutsetase eeldab nii vaimset kui ka füüsilist küpsust, mistõttu on õppesisu koostamisel peetud vajalikuks õpetada seda eriala keskhariduse baasil õppemahuga 40 õppenädalat.

Sõltuvalt mesiniku eriala õppe eripärast, kus praktika hõlmab mesinduse aktiivse perioodi maist oktoobrini, hinnatakse mooduleid kui tervikuid, eristamata teooriat ja praktikat. Lõpueksami hinne kujuneb moodulite kokkuvõtvate hinnete ja praktika kokkuvõtva hinde kaalutud keskmisena – seega on kogu õpe orienteeritud pidevale saavutusvajadusele ja motiveerib õppima.

Usalduse saavutamiseks kooli ja töömaailma vahel on õppeprotsess ja hindamine avatud, kool kaasab erialaliitude esindajaid moodulite hindamisse.

Õppeained

Mesilaspere bioloogia (1 õppenädal)
mesilaspere hooldamine (14 õn, sh praktika 10)
inventari ettevalmistamine (3õn, sh praktika 2)
korjebaas ja mesindussaaduste tootmine (11õn, sh praktika 7)
haiguste ravimine ja kahjurite tõrje (4 õn sh praktika 1)
mesila majandamine (3õn)

Kokku 36 õppenädalat, sh praktikat 20 õppenädalat.

Allikas: Postimees
 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

Millal ja kas see ometi tuleb

Tere!

ootan väga, millal see tuleb, praegu vist mingid takistused! Kas ikka hakkab Jaanuarist?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ministeerium

on riikliku õppekava kinnitanud ja Riigi Teatajas ilmunud. Nüüd oleneb kõik koolidest. Helista Olustverre ja uuri kaugel neil asjad on. Mingeid muid takistusi enam pole.

Ootan

Õppida oleks tõesti tore ja vaja. Olen suht algaja, õppimine iseseisev ja vanemate tegijate nõuannete järgi. Seega vajaks  kooliharidust kah selles vallas.


Huvitav

Kas eesti suurmesilad plaanivad tõesti sellste õppinud mesinike palkamist  või tehakse mesindusõpet lihtsalt euroopa rahade kätte saamiseks ?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

RE:

Nii palju kui mina asjadest aru saan, siis kindlasti on nõudlus pädevate mesinike kui töövõtjate järgi olemas aga õppekava ei ole ellu kutsutud mitte ainult tööjõu koolitamiseks vaid ka mesinduse järjepidevuse tagamiseks. Suur osa tegijatest mesinikest on tulnud just Olustveres koolist, aga viimane lõpetaja oli Aivar Raudmets aastal 1992 kui mälu mind ei peta. Õppe tellijaks on riik ja raha saab kool, mitte mesinikud. Seda kas tegu on euroopa või eesti rahadega ma ei tea ja ei näe erilist vahet ka. Igaljuhul nendele mesinikele ja muudele asjapulkadele, kes on suutnud selle asja nii kaugele ajada, et nõnda suure aja järel eestis taas mesindusõpet pakkuma hakatakse, minu poolt soojad kiidusõnad!

Väga hea, et  on võimalus

Väga hea, et  on võimalus õppida kutseliseks mesinikuks. Praegu olen läbinud ainult Eesti Maaülikooli mesindus kursuse 6 tundi. Algatuseks on ka sellised kursused väga head.