Vaha säilitamine

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Kas on mingit vahet, kuidas hoida vaha, kas ketastena või kärjepõhjadena?


Plaanis on suurem kogus põhjadeks vahetada, kuid enne kuulaks kogemustega mesinikke Smile

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Kärjepõhjana

Kärjepõhjana soovitaks säilitada. Värskeid, alla aasta seisnud kärjepõhju on suht halb kasutada, kuna need on liiga pehmed ja vajuvad eriti suvel palavate ilmadega tarus kokku või venivad välja.  Seetõttu endal mitme aasta varu kärjepõhju alati laos ootamas.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

kärjepõhjad

Küsimus on rohkem selles, mida nimetad suureks koguseks?
10-20kg ehk 10-20 pere jagu ehk omakorda sinupuhul vist 2-3a kogus ei ole probleem.
Kui aga vahetad näiteks 10a jagu, siis on probleem.
Ise ei ole kordagi üle 3a vanuseid kärgi kasutanud. LIhtsalt nad muutuvad ülikõvaks, kui juba paberipaki seest lahti võtta. - vahavabrikus on 3% vett sees väidetavalt. - Lukek on isegi 5% nähtud.
Teine probleem on hoiutingimused. Need peaksid olema kuivemapoolsed ja kuskil 6kraadi sooja talvel ja suvel ei tohiks temp üle 15kraadi minna.  Vastasel juhul kas külmutad vaha ära või sulatad.
 See jutt et kärjepõhi vajub tarus ära on BS kuubis. Arvatavasti laisa mesinikuga tegu, kes ei viitsi kärge korralikult kinnitada. või siis annab korraga mitukümend kärge ette. Pole minul seda probleemi veel olnud. Kärg võiks või peaks seisma vähemalt 5 nädalat. Isiklikult selleaasta kogemus näitas nii.
Hommikul sooja saiana pressitud kärg lukelt, "vett täis ja mahlane", lõuna ajal ära vahetatud ja õhtuks tarru pandud - ei lagunenud väga küll ära. Oli veidi pehmem, kuid sellega oli ka parem teda traatide vahele suruda mitte sulatada.
Nb lukel hetkel vahavahetus 2€ kg ja transport 0,4€, kui kohale tuleb.
NB2 varu kannatust luke vanamehega

Vaheta sügisel, kevadel ei saa kärge kergelt kätte. - siis kõik soovivad.
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ma


olen kasutanud üle 20 aastat vana kärjepõhja, need olid siis veel rullis ( laius tuli omal õigeks lõigata). Täiesti kõlbulikud olid ja mesilastele ka meeldisid- ehitasid ülesse.

  Hetkel kasutan 1-3 aastat vanu. Hoiutingimused on mul sellised: -20 kraadi- + 20 kraadi. Hoian kahte 5 kg pakki üksteisepeal max. Seisnud kärge on kindlasti parem raami sisse lasta aga ega värskega ka häda pole. Ise hoian ka osa vaha ketastes. Igaljuhul soovitan samuti sügisel vahetada järgmiseks aastaks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

kärjepõhjadest ja vahast

Tänud vastamast. Seis on täpselt selline, et ca 15 kg vaja vahetada Wink . Möödunud aastal vahetasin läbi mesinduspoe (ca 3kg), vahetuse eest raha ei võeta, kuid saadud põhjade kogus mind ei rahuldanud ja peakorje lõpuks oli defitsiit käes Sad . Täna lähen  otse Lukesse. Minu kogemus eelmisest suvest, et mõnel raamil esines küll kokkuvajumist aga seda ainult vertikaalselt traaditud raamidel. Seda sellisel kujul, et külgmised ääred kippusid viltu vajuma ja ühel raamil "sõitis" üks traadivahe kärge vastu alumist liistu. K-põhju kinnitan kettaga, ikka nii, et painutan ca 1cm ülevalt äärest täisnurkselt ära ja sulatan ülemise raamiliistu külge kinni. Traadi sulatan põhjale kuuma kettaga. Ise valmistan raame ainult horisontaalse traatimisega!


Hoiustamisest veel. Mis juhtub, kui vaha läbi külmub? Hoian oma valmis raame ja muud inventari elumaja II korruse mitteköetavas ja õhurikkas ruumis. Talvel valitsevad seal kindlasti miinuskraadid Shock


Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

kärjepõhjad

Traatimisest ja kärje paigaldusest.
eesti raamil puuduvad tavaliselt need ülal ja all ääres olevad sooned kuhu k.kärg sisse lasta- võrdlus langstrothiga.

Ise olen eesti raamil ülevalt ka painutanud kärje 90kraadi alla ja siis jpptekolviga kinni sulatanud mõlemalt poolt.
Teisalt ka rulliga üle traatide jooksnud ja altservast vahatüki peale surunud ja siis omakorda veel jootekolviga üle.

Lainetamise enimlevinud probleem on liiga palju kunskärgede ettetegemine ja selle omakorda  aastaks seisma jätmine.
Siis kevadel küll on kärg tihti laines-- mesiniku enda viga hoiustamises.


Reinuwader kirjutas:
Hoiustamisest
veel. Mis juhtub, kui vaha läbi külmub? Hoian oma valmis raame ja muud
inventari elumaja II korruse mitteköetavas ja õhurikkas ruumis. Talvel
valitsevad seal kindlasti miinuskraadid
ShockKui pakina läbi külmub võib 2 asja juhtuda.
Esmalt muutub vaha valgeks ja kõik veesarnane ollus lahkub vahast ja vaha muutub väga rabedaks.
Tavaliselt see rabedaks muutunud vaha effekt on lahtistel pakkidel ja üksiseisvatel kunstkärje lehtedel.

Teine variant on, et ei juhtu midagi. 

Viimasel ajal olen tuttavatele pakkunud vahasulatus teenust. Ja on toodud väga palju nn kivistunud kärjelehti minule uuesti sulatusse. Enamjaolt seetõttu vaatangi ette, kuhu ja kuidas panna kunstkärjed.

See, et üle 10kg või 2 pakki üksteise peale panna pole soovitatav on vist igaleühele selge. Sarnane effekt on ka minna magama ja asetada 24kg sangpomm tagumiku peale.
Vaha lehed lihtsalt pressivad end nii kokku, et juuni kuus kui temp tõuseb ei saa neid lehtesid enam pakist lahti, ilma et nad ei deformuleeruks.


Möödaminnes. Ehk keegi kirjutab kõik vahavahetus vabrikud üles. Et inimestel oleks parem ülevaade kust teenust sisse osta. Ennast huvitab ka rohkem juba piiritagused kohad, kus ja mis hinnad seal on suuremate koguste puhul.

Pronksmedal (100p.)

Ka vahast ja kärjepõhjast

Vahetan Lukel 100-250 kg korraga.St 3-4 aasta varu mõnikord kodus.
On olnud 3-ja ka 4 pakised virnad ning kokkukleepumist pole märganud.Kunagi Lukelt suvel tuues värskelttehtud kärjepõhjad olid nii märjad, et vastu seljaduge olevad küljed olid koju jõudes kadunud.
Seisavad ületalve(de) kütmata ruumis-25kuni suvel+35 ei ole märganud mingit värvi ega muud muutust.
Viimade Luke partii (möödunud sügisel toodud) tundus pehmem. Tarudes pole enne tänavust suve märganud värskelt sissepandud raamide juures kunstkärje lahtirebenemist traatide küljest.
On juhtunud aga siis kui ise olen häda sunnil sülemeid kunstkärgedele pannud.
Juba 10-15 aastat vähemalt ei kinnita uut kärge raami pannes teda ülemise liistu külge.Rohtla Antu soovitus. Minul jääb ülemise liistu ja kärjepõhja vahele umbes 1cm vahet.
Traadin 15-20 aastat vertikaalselt.Minu arust nii traatides saab suuremate pööretega vurritada ja aega vurritamiseks kulub vähem.
Ka ei lõhu nii palju vurritades värskelt ülesehitatud ja mett täis kärgi.
Miinuseks on, et raame kuni tarussepanekuni tuleb hoida vertikaalselt. Muidu vajuvad otsad mingile poole ära kui lapiti virna laduda.Ja ma ei viitsi üle 4 traadi panna. Traatimine üldse üks nürimaid ja tüütumaid töid minumeelest.
Millegipärast ei meenu, et 1-2 aastat laosolnud kettad oleks värvi muutnud.Kui põhju vaja pole olen vaha müünud mujale.Ostavad kirikud ja teised küünaldega tegelejad.Nemad maksavad isegi paremini kui Luke.Mul paar kurba kogemust Lukega.Ega ei tahaks
nii suurt kärjevaru koju aga Ain ütleb, et pole raha vaha ostmiseks. Vaheta vaha kärjeks ja müü kodust. Aga paarisaja kilo kärjepakkide jaoks läheb ikka omajagu kappe vaja

Pronksmedal (100p.)

blaaa blaa

Raivo kirjutas:
Teine probleem on hoiutingimused. Need peaksid olema kuivemapoolsed ja kuskil 6kraadi sooja talvel ja suvel ei tohiks temp üle 15kraadi minna.  Vastasel juhul kas külmutad vaha ära või sulatad.

Kui juba teiste jutu BS hindamiseks läks, siis ma ütleks sellise loba kohta ka BS (BS astme võib lahkesti igaüks ise välja mõelda). Enda kogemused näitavad pigem seda, et kärjepõhjaga ei juhtu mitte midagi selle hilisema kasutamise mõttes kui teda talvel kasvõi -30C hoida. Kui aga keegi kärjepõhjadele inkubaatorit hakkab ehitama, siis soovin vaid edu, igaühe enda teha, millega oma aega sisustada..

Raivo kirjutas:
See jutt et kärjepõhi vajub tarus ära on BS kuubis. Arvatavasti laisa mesinikuga tegu, kes ei viitsi kärge korralikult kinnitada. või siis annab korraga mitukümend kärge ette. Pole minul seda probleemi veel olnud.

Tore, et mesinik Raivo on selline virkuse ja usinuse etalon! Kärje kokkukukkumise põhjuseid on peale kinnitamise muidugi veel omajagu. Alates taru ehitusest, mesila asupaigast, tarus olevate mesilaste hulgast, kärjepõhjaks kasutatud vaha omadustest, kärgede tootjast, ilmaoludest jne. jne. Mis seal salata, olen jah tõesti laisk mesinik ja ei viitsi kärgede etteandmiseks alati oodata sobivamaid kliimaolusid või siis hakata neid paarikaupa ette andma, veel vähem hakata kärjepõhju miskise jootekolviga jootma või muud asjatut akrobaatikat harrastama. Kõik need laiskuse ilmingud kompenseerib mul täiesti edukalt -30C ... +30C juures aasta 1+ hoitud kärjepõhi. Toimib!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Vaha vahetatud

Käisin Lukes ära. Ettevõtte leidsin päris hõlpsasti üles. Olin enne ette helistanud ja aega ei kulunud ning ketaste puhtusega ei noritud, kuigi perfektselt kollaseks neid ei olnud kraapinud.  Saadud põhjde kvaliteeti saab hinnata tuleval suvel Wink Mingi aeg hoian neid toas, et kui ongi liigselt vett ehk aurub vähemaks.               Kas on kellelgi probleeme olnud hoidlas hiirtega, et kas neile kärjepõhjad ka maitsevad?  Vurritatud raame on nad küll rünnata üritanud, ju seal suira vms. Kuna raami kogused pole teab mis suured, riputasin need lae alla liistudele. Kuna seal õhk liigub ei tohiks ka hallitada ja koidele soodne olla. Loomulikult jätsin paarisentimeetrised vahed. Eelmisel aastal panin raamid kinnisesse kasti ja äädika lapid peale. Koid ei olnud, kuid kärjed kippusid hallitama- umbne.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

luke

paar aastat tagasi tuli mul keset suve veidi põhja puudu ja läksin lukele. papi küsis, et kas vihmaveega sulatatud. vastasin, et ikka jah. papi ütles seepeale, et jaa-jaa ja lõi hinnale õlle jagu juurde Laughing out loud. koduni mõtlesin selle üle ja kui traatima hakkasin , siis raputasin põhjade vahelt vett välja. kolmest kilost päris õlle jagu ei tulnud, aga ega väga palju puudu ka ei jäänud. hiljem pole sellist nalja enam olnud.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Kuidas hetkel Luke või mõne


Kuidas hetkel Luke või mõne teise valmistajaga olukord on, hunnik vaha ootab vahetust.

Pronksmedal (100p.)

Vaha


Iga reede saad kohapeal vaha vahetada. Hea kui ette helistad paar päeva, siis saad teada kas kunstkärge neil olemas.