EML'i liikmemaksust

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Koos viimase ajakirjaga 'Mesinik' oli kaasas mesinduse teemaline kalender, mille vajalikkuses ma kahtlen ja EML liikmemaksu arve.  Eesti keelset mesindus kirjandust ilmub nii vähe et, selle kalendri asemel võiks ilmuda aasta mesindust kokkuvõttev 'Mesiniku' eri. Liikmemaks on 15 € on täiesti arusaadav. Nüüd see 65 senti mesilaspere kohta tekitab küsimusi? Enamus mesinikest maksab seda ilma küsimusi esitamata. Kui see lisamakse tehti, oli ta Eesti mee propageerimiseks. Tehti mett tutvustavaid kirjutisi, reklaamlehti mida mesinikud said oma mee ostjaile jagada. Seda tehti paar aastat. Nüüd viimased aastad ei ole teada, mida on 65 sendi pere kohta on tehtud?  Mis eesmärgil seda liikemaksu lisa kogutakse, millele on see kulunud viimastel aastatel?  Varem olnud põhjendus ei kehti enam, uusi pole selgitatud?
Praegu ei näe ma ühtegi põhjust miks peaksin seda lisa maksma, eriti kui seda kogutakse kuhugi 'sukasäärde'. Mu enda pangakontol on samuti ruumi sellel pisikesele summale.

mesinik
Janek Saarepuu

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

olen samal arvamusel

alfaga. Senikaua kui EML juhatuse tegevus ei muutu läbipaistvaks, ei kavatse täiendosa maksta. Ei soovita kasutada võimalust, et üldse mitte maksta ja sellega nö. kirjutada end EML ridadest välja. Ainult EML liikmena on võimalik muuta EML avatuks ja demokraatlikuks organisatsiooniks. Kuigi üldse ei poolda mesindusorganisatsioonide paljusust, siis praegune olukord tingib, et vaatan, kuhu saaksin veel kuuluda. Sinna olen nõus tasuma täiendosa raha.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ise maxan küll ausalt ära


ise maxan küll ausalt ära nagu siiamaani,sest mina pooldan Kolmanda Reichi tulekut ja 1000 aastast rahuriiki!!!

Samamoodi olen ausalt mesilaspered Prias kirja pannud!!!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Lisamaks

Ettevalmistamisel on tööjuhend ja konkurss EML tegevjuhi leidmiseks ja palkamiseks. Loodetavasti toob inimene, kes igapäevaselt tegeleb nii EML kui ka muude mesindusküsimustega juurde nii avatust, läbinähtavust, demokraatiat ja kõike muud mida praegu puudu on. EML liikmemaksu lisamaksust moodustub selle ametikoha palgafond.

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

palju demokraatiat meeldib

Ilmselt jääb see minu viimaseks 25€ eest ostetud kalendriks.
Te muudkui teete ja teete,  ainult mitte ühegi liikme arvamus teid ei huvita-edu igatahes

Pronksmedal (100p.)

iseenesest päris naljakas on

iseenesest päris naljakas on lugeda, et keegi hakkab palga eest avatust, läbinähtavust, demokraatiat ja "kõike muud puuduolevat" tooma. palju maksab avatus ja demokraatia ja mis ühikutes töötulemusi hakatakse mõõtma? seega saab olema vaid üks palgaline demokraatlik inimene autokraatlikus seltskonnas? ilmselt pannakse ka tema tööjuhendisse sama lennukad ja piisavalt konkreetselt mõõdetavad  tegevusjuhised kirja. suht gigantsed tööülesanded! jälgin põnevusega edasisi arenguid, siiski liikmeks astumata. Wink

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

EML

EML kui mittetulundusühing oli siiani omal kohal ja arendas mesindust,ning tekitas uusi konkureerivaid kitsama huvialaga mtüsid kes omavahel purelevad või teineteist ignoreerivad iseennast kiites.Eesti mesinduse arengut ei toimu ja seda protsessi riiklikult ei juhita .EML on nagu väike linnus,mis takistab mesindussektori arengut ettevõtluse suunas.Iga mesinik püüab olla ambitsioonikas kindral oma mesilas,ilma koostöö soovita.Aeg oleks katusorganisatsiooni mängimine lõpetada ,tekitades mesinduse sihtasutuse.Praegu püüame sihtasutuse ülesandeid täita liikmemaksude arvelt,ilma riiklike vahendeid kaasamata.
    On mille üle mõtiskleda.Ettevõtlus teema ignoreerimise tõttu maksan ainult liikmemaksu jõuluks ilma lisata.Ptogramme mis mesinikule midagi eriti ei anna ,peale kooskäimise rõõmu ei pea vajalikuks toetada.
  Mesinduse mikroettevõtja Mart Rannu

Pronksmedal (100p.)

EML rahast

 Peamiselt on liikmemaksude arvelt suurenenud vaba raha hulk, mida EML saab kasutada oma tegevuse finantseerimiseks. EML teostab mesindusprogrammi, mille tegevusi näete www.mesindusprogramm.eu veebilehel. Selle konkreetsed kulud küll kompenseeritakse hiljem EMLile riigi ja EL poolt, kuid esmalt peame raha ise välja käima. Osa rahast seisabki selle tarbeks puhvrina ja kasutatakse laenu asemel (eelmise programmi raames võttis EML  teostamiseks laenu 1 000 000 kr ehk 64 000 EUR, kuid nüüd on laenukoormus tänu omavahenditele vähenenud 21 000 EUR peale). See on võimaldanud parandada EML finantsseisu (väiksem intressikulu).

Samuti finantseerime omavahenditest (liikmemaksudest) üldkulusid ja trükiste ilmumist. Nt "Praktiline mesindus I" sai ilmuda vaid tänu EML vahendite olemasolule. Sel aastal ilmub 7 numbrit "Mesinik" lehte, neist 4 finantseerib Mesindusprogramm ja 3 numbrit EML omavahenditest (liikmemaksudest). Lisaks plaanime mitut väiketrükist nagu neid iga aasta on olnud, ka see raha tuleb liikmemaksudest.

Nagu Mart Kullamaa enne mainis, on plaanis leida ka inimene, kes tegeleks mesinduse küsimustega igapäevaselt: aitaks mesinikke, korraldaks üritusi, koordineeriks trükiste ilmumist. Praegu püüab kõike seda teha juhatus, aga ükski juhatuse liige ei saa EML-is palka, seega on ajalised võimalused väga piiratud. See on takistanud ka EML arengut - pole kedagi, kes võiks täielikult mesinduse sisulistele küsimustele pühenduda (ilma, et ise nälga jääks).

Minu parima teadmise kohaselt on liikmemaksu raha igati otstarbekalt ja säästlikult kasutatud ja tahame sedasi ka jätkata.

Pronksmedal (100p.)

liikmemaks?

kaalun seda kas maksan  väga tõsiselt sest elu on näidanud, et minu raha kasutatakse põhiliselt mulle kaigaste kodaratesse loopimiseks Sad


Kahjuks peab tõdema, et ilma EML ta oleks eesti mesindus paremal järjel kui ta on.


Ikka tõelise sopa ja jama peale on meie ja EU raha huugama pandud. Ainuke mõistusepärane asi on kohalike mesinike õppepäevad, kahjuks. Mõni hea asi on võibolla veel aga meelde kahjuks ei tule. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ministril vähemalt mõistus alles

Tere austatud mesinikud.....
Kirja saab lugeda:
http://dl.dropbox.com/u/37561012/Kiri_P%C3%B5llumajandusministrilt.pdf

Midagi sellist ei toimu Eestimaa lehmanduses, ega ühelgi teisel põllumajandusalal, kui toimub meie maa mesinduses, kus omad - oma eriala liit ...koostab omadele - ise - karme nõudeid ja klausleid.
KUID seekord AU PÕLLUMINISTEERIUMILE, et nad  EML kuulda ei võtnud ning EML püüdlusi abistama ei rutanud....nagu seda registri ning 15 mesilaspere puhul tehti...et EML niiväga neid soovis.
TÄNUD MINISTER SEEDRILE....loodan, et keegi kannab temale need tänud ette, midagi peab ikka head ka siin ilmas olema.

Head tavad on need, kui me üksteist teretame ning loomulikult viisakad oleme. Head tavad mesinduses on ammugi teada.....siis oled neid täitnud, kui Su mesilaspered õnnelikud on ning rõõmsasti kevadesse tulevad.
Head tavad põllupidamises on, kui säilitad mullaviljakuse ja mullaelustikku ei kahjusta.

Meie A. R. ja A. K. topivad need tähendused (hea tava) käitlemise nõuete ette.....pealkirjaks!!?

Kes annakse  A. K. ja  A. R. mõistust ja hoidu, et nad LÕPETAKSID uute reeglite ja nõuete välja nuputamise.....PALUN OLGE NORMAALSED MEHED, te tekitate ainult segadust, HALASTAGE MAAILMA VINGEMATE INIMESTE - MESINIKE PEALE!!!

Pronksmedal (100p.)

taotlus 2010.a

Kirjavahetus on toimunud 2 aastat tagasi jaanuaris-veebruaris 2010. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tänud Mummuke

Kuna see teema on hetkel jälle, uuesti üles tõstetud/aktuaalne.....arutatakse /täiendatakse /parandatakse/tahetakse uuesti ministeeriumile esitada .....käitlemise nõudeid mesinikele , alates esimesest perest......n. ö. kõigile/kogu sektorile täitmiseks.....siis ma ei märganud eelmise esitamise ning ministeeriumi vastuse kirja kuupäeva...Tänud Mummuke...oleme ju kõik , kogu sellest kupatusest aastaid kuulnud. Kuid näed, viäert kirjad ei aegu kunagi....mõtlen siinkohal ministeeriumi vastust!!!

Kuid bürokraatidest hullude maailm ei maga ning meie, mesinike esindajad on nende esirinnas täna ja praegu.....endiselt...siin...

Kui nõuaks õige kõigilt kes tita koju toovad....enesekontrolli graafikuid ja voolava vee analüüse ning kümmekond muud dokumenti ja kausta...sealjuures toitmise ümberarvestusi kuivainesse jne. Kindlasti on vaja ka Maarijal ja Joosepil vanemlikud õigused ära võtta ning trahvida, trahvida, trahvida....et, nad Jeesuslapse loomasõime julgesid asetada!

Pronksmedal (100p.)

LIIkmemaks

MAKSIN LIIKMEMAKSU ÄRA SEST KAVATSEN HAKATA ARU PÄRIMA JOBUDE KÄEST KES EML JUHTKONNAS TÄIE AURUGA EESTI MESINDUST JA MAAELU KÄKIVAD. nAGU NAD OLEKS MAAILMAPANGA PALGALEHEL AGA MITTE MEIE LIHTSATE EESTI KESKMISTE MESINIKE PALGALEHEL.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Huvilistele

teadmiseks, et Saaremaa Meetootjate Ühingu aastamaks on 45 €uro ja EMTS aastamaks 60 €uro.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

liikmemaksust

Siiani olen kõik ilusti ära maksnud,ka  nn. tarumaksu.Tänavu ei kavatse seda enam teha kuna ei näe selleks enam vajadust.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

maksaks küll

aga öelge mulle paar head põhjust miks?

Aimarile

Mida Saaremaa Meetootjate Ühing pakub oma liikmetele selle raha eest?

Pronksmedal (100p.)

EML

EML vajalikkuse on eespool hästi esile toonud mesinikmurka: et Eesti mesindust ei juhiks jobud. Ja jobusid juba jätkub, heaks näiteks on väheefektiivne mesindusprogramm või siis hobimesinikke halvustavad kirjutised. EML ei ole ju sama, mis selle juhatus. Kui juhatus ei meeldi, siis tuleb juhatuse valimise ajaks kohale minna ja ise kandideerida või hääletada endale sobiva kandidaadi poolt.

Tubli, Beeboy!

Lõpuks sai välja öeldud, et organisatsiooni saavad muuta vaid liikmed ise. EML on vabatahtlik, mitte käsu korras loodud ja toimiv ühendus. Tema tugevus sõltub sellest, kui palju iga liige viitsib oma aega ja mõtteid panustada. Senise suhtumise tulemuseks ongi praeguse koosseisuga juhatus.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Paar küsimust. Kes on need

Paar küsimust. Kes on need jobud, tooge nimeliselt välja. Praegu on kõik Eesti mesindust vedavad inimesed kahtluse all! Mis osas on mesindusprogramm vähe efektiivne? Millised oleks parendamise võimalused? Või on mõni muu idee, nt. raha kõigile kätte? Ja viimaseks, kuna mul ei tule meelde ühtegi hobimesinike halvustavat artiklit siis, paluks viiteid neile.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Vastan

SMÜ liige saab teada kõigist mesindus seaduse muutustest kohe, mitte 5 aasta pärast. Kutsume liikmetele loenguid pidama huvitavaid mesinike, näiteks viimati käis Mart Kullamaa, kes pidas väga huvitava loengu oma APIMONDIA reisist, mullegi oli huvitav kuulata. Kaitseme oma liikmeid. Näiteks üks kokkuostja keeldus ühele meie liikmele raha maksmast mee eest, mis ta oli saanud aga oli siis sunnitud ikka maksma. Meie liikmete huvid on esindatud ka ministeeriumis. Enamus raha lähebki ruumide üüriks ja loengupidajate tasuks. Kodulehte maksavad ka liikmed kinni.

  Kahjuks ei ole nad siiani nõus mulle palka maksma Smile.

 Organiseerime koos vaha ostu ja sööda ning ravimite oma ka. Kõige tähtsam see et käime koos ja info liigub.

Pronksmedal (100p.)

Paar küsimust*

Antud kontekstis pidasin ma jobude all silmas inimesi, kes kasutavad ebaausaid võtteid oma huvide läbi surumiseks. Eesti mesinduspoliitikas valitseb salastatus ja mina ei ole KaPo, et saaksin konkreetseid tõendatud näiteid tuua. Avalikkuse eest salastatud tegevus tekitab tahes-tahtmata kahtlusi (EML juhatuse tegevus, mesinike-ametnike ümarlaud jne). Meelde tuleb käesoleva mesindusprogrammi koostamine, kus üks tuntud mesinik kasutas ebaausaid võtteid EML suhtes. Hobimesinikke halvustavaid kirjutisi on esinenud Maalehe on-line versioonis.
Mesindusprogrammi väheefektiivsust tõendab mesilasperede suur suremus läinud sügisel. Programmi raames räägitakse palju mesilashaiguste seirest, aga konkreetsetest tõrje- ja raviskeemidest vähe.
Kuidas mesindusprogrammi raha paremini kasutada, seda ei saa otsustada üks mesinik, vaja on laiemat arutelu. Võibolla osa sellest toetusest anda kohalikele mesindusseltsidele sihtotstarbeliseks kasutamiseks. 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mis

sa hämad? Räägi nimedest. Sa ainult süüdistad kedagi aga ise ei oska midagi paremat välja pakkuda. Mind huvitab näiteks väga kes see üks tuntud mesinik oli kes kasutas ebaausaid võtteid ja EML suhtes ja mis võtted need olid ja kuidas üks suur organisatsioon allub ühe mesiniku terrorile. Kuna ise olin ka tollel ajal asja sees SMÜ juhina, siis oleks see vajalik info. SMÜ ei saa teha ju koostööd organisatsiooniga kes laseb endast üle sõita.

  Muide viimane aeg on Mesindusprogramm 2013-2015 kokku panna, aasta pärast juba otsustamine. Siis jälle kisa lahti.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Lp. Beeboy, ma ei suuda leida

Lp. Beeboy, ma ei suuda leida artikleid Maalehe online versioonis mis halvustavaid hobimesindust, tundub et neid on lausa mitu. Vajalik on viidata konkreetselt.
Ei saa nõustuda mesindusprogrammi ebatõhususe väitega. Mesinikele pakutakse koolitusi programmi raames nende kodukoha lähedal, ehk koolitusrahad lähevadki kohalikele seltsidele kes õppepäevi korraldavad. Käies ise üle Eesti õppepäevadel, on neil alati ühed ja samad näod. Teisi lihtsalt ei huvitagi enda täiendamine. Tehke mida tahes, mingi osa inimesi ei huvitu. Süüdistama ollakse muidugi varmad!
Mesindusprogramm ei vastuta mesilasperede kadumise eest! See on mesinike tegemata töö ning huvi puudus enda täiendamise vastu. Mitmel koolitusel kus olen ise käinud on väga põhjalikult räägitud tõrje- ja raviskeemidest, näiteks kahekordne lestatõrje. Kui ikka lestade tõrjet alustatakse septembris-oktoobris siis ei ole enam midagi head loota. Talvemesilaste kasvatamist alustavad mesilased alates augusti algusest!

Pronksmedal (100p.)

Lp. Beeboy,*

Mis puutub Maalehe kirjutistesse, siis ma mõistan, et raske on leida seda, mida ei taheta leida, aga ma loodan, et asjaosalised on tulemustest õpetust võtnud.
Koolitused kui sellised poleks paha, aga lektorite teadmiste tase on väga kõikuv ja ei arvesta alati kuulajaskonna ootusi. Õigem oleks teha parimate lektorite ja praktikute esinemistest audio-video salvestusi ja siis need mesinikele kättesaadavaks.
Mina olen aru saanud, et mesindusprogrammid ongi just algatatud mesilasperede hukkumiste ja arvu vähenemise tõttu. Jah, lestatõrjest on ehk tõesti räägitud, aga tavaliselt räägitakse väheefektiivsest HiveClean-ist või vahenditest, mille suhtes on lestadel tekkinud resistentsus või mis jätavad vahasse jääke. Ma muidugi tean, et augustikuiseks heaks tõrjevahendiks on sipelghape, aga kuidas seda optimaalselt doseerida, et kahju mesilasperele oleks minimaalne, pean ise katsetama.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Liikmemaksust ja EML-ist

Lähipäevil kavatsen liikmemaksu ära maksta. Põhjenduseks soov kaasa rääkida Eesti mesinduse tuleviku teemadel. Niisama kiruda pole ju tõesti mõtet, ikka tegutseda pigem.

Halvustavatest artiklitest oli ka siin juttu, pigem on ikka kommentaarid olnud halvustavad. Aga kuna Maalehele oli viidatud, siis üks lause artiklist:..../Paljud hobimesinikud eeldavad, et kui on alla 15 pere, ei ole vaja mingeid hügieeninõudeid täita./....   Mida loeb siit välja meeostja? "Hobimesinikud toodavad mett räpaselt!" Kui see ei ole halvustav, mis see siis on?

 

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Ei ole nõus metsamesiniku

Ei ole nõus metsamesiniku väitega. Mõtlev ja arukas inimene loeb sellest lausest välja et, on neid hobimesinike kes ei pööra sellistele asjadele tähelepanu. Minu jaoks on palju 3 ja väga palju 5  sellist mesinikku. Sõnastus oleks võinud olla parem ja neutraalsem, sellega nõustun aga, sisu jätaks samaks.
Ma ei saa ka nõustuda et, see lause halvustab hobimesindust! Pigem on see tähelepanu juhtimine probleemile. Pea jaanalinnu kombel liiva alla peitmisega ei ole probleem olematu. Kui peale selle lause suudaksite terve kirjutise läbi lugeda, siis näete et see ei ole üldse hobimesinike vaenulik!

Pronksmedal (100p.)

Ei ole nõus metsamesiniku*

Samast kirjutisest lõik: "Turul kehtivad kõigile võrdsed nõudmised. Ei saa anda ühele grupile mesinikest eeliseid teiste ees."
Mul ei ole midagi eurotoetuste saajate vastu, aga kui nood hakkavad teiste üle ilkuma, siis on see silmakirjalik ja jälk.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

hobimesinikest

kas poleks see lause paremini kõlanud kujul:"paljud mesinikud eeldavad ,et ei ole vaja mingeid hügeeninõudeid täita" ? viide hobimesinikele on siiski pisut suunitletult halvustav. olen ise käinud meeköögis ,kus põranda materjal polnud vahakihi alt määratletav. jätan siinkohal täpsustamatta kui suure meetootjaga oli tegemist Wink

Kasutaja Metsatagune pilt

Tsitaat

 "Keegi ei tea, mida mingi nurgatagune mesinik oma mesilastele sisse söödab, osa ravimeid on väga mürgised, osa mitte. Kutseline mesinik ei manusta ravimeid korje ajal." Link: http://eestielu.delfi.ee/eesti/laane-virumaa/tamsalu/elu/kogenud-mesinik-avaldab-kogu-toe-mee-kohta.d?id=63694358

  

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

... silmakirjalikusest

Ma tundsin ära enfdale suunatud viite.Hea on see .oled saanud aru eurotoetuste kasutamise positiivsest osast mesindusele .kuid pead ilkumiseks
seda kui  räägin sellest kuidas toetuseni jõuda.Silmalirjalkus pole see kui nimetan asju õige nimega.Ebaseaduslikku mee tootmist ja müüki ei kiida hesks,tehku seda sõber tuttav või kasvõi mõni minister.Ma ei tea kes oled ,
kuid  solvata mõtetult ilma eesmärgita oskad hästi.
   Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)

... silmakirjalikusest*

Mart, minu kommentaar ei olnud sinu pihta, vaid tollele, keda ma oma kommentaaris tsiteerisin. Sinuga on kõik OK!

Pronksmedal (100p.)

euronõuded ja juhatus

olen näinud super mesindamisruumi, aga mesinik ei pesnud pärast kakal käimist kunagi käsi.....


Kes peab hügieenist kinni see peab , kes ei pea see koristab ruumi ainult üks kord ja kontrolli jaoks.


Mis puutub etteheidetesse siis ministrile kirja saatnud  AK ja AR on väikemesinike usalduse kaotanud.  Teiste kohta ei infosulu tõttu seisukohta võtta.


Kohalikud seltsid peaks saama suurema osa rahadest koolituste ja ravi jne jaoks.

Pronksmedal (100p.)

Mesindusprogrammid

Mesinikmurka mõte, et mesindusprogrammi toetuste kasutamise otsustus anda kohalikele mesindusseltsidele, on väga mõistlik. Mesinikud ise teavad paremini, mida neil rohkem vaja on, kas koolitusi, varroatõrjevahendeid, mesilasemasid või muud. Siiani on mesindusprogrammid olnud väheefektiivsed ja samamoodi jätkata pole õige.

Pronksmedal (100p.)

mainitud arikkel

on jah paras pärl! " Maidulegi on kauplustest tagasi toodud juba kristalliseeruma hakanud mett, mis siis tuleb uuesti kuumutada ja villida." ja siis pisut allpool "Mesinik müüb tegelikult usaldust. Mee tootmisel on võimalus igat moodi selle
õige ja hea tootega manipuleerida, kas või näiteks eespoolkirjeldatud
kristalliseerunud mee sulatamisega." Seega, kui on usaldus paberite ja kontrollitemplitega võidetud, siis võib julgelt taaskasutusmett kliendile kulla pähe sokutada. Laughing out loud
ma pole küll kohanud mitte ühtegi hobimesinikku, kes sedasi meega sopedaks ja solgutaks, küll aga teevad seda turule ja poodidesse mee tootjad.
ma ei tea, kas on loll ajakirjanik, kes sellise asja kirja pani, tituleeritud mesinik või  mõlemad. nii rumalat soperdist ajakirjandusse paisata pole mesinike ja mesinduse seisukohast küll teretulnud nähtus. artiklist kumab selgelt läbi mesiniku püüd teisi alaga tegelejaid, eriti nn. "nurgataguseid" hobi korras mesindajaid avaliku pasaga üle loopides endale poolehoidu võita. tulemused on aga nagu vastu tuult pissimisega, täis on lastud laskja ise eelkõige. võibolla polnud see artiklis kõneall oleva mesiniku eesmärgiks aga paraku artiklis niimoodi on välja küll kukkunud.

 

Pronksmedal (100p.)

sarnaseid probleeme leidub kindlasti

mõlemal, nii hobi kui paberitega mesinikel. aastas korra kontrollijate poolt templi oma paberile saanu ja kõvasti meedias kireja ei tähenda automaatselt seda, et tema toodang hobimesiniku omast seetõttu parem on. muide, hügieeniliselt toodetud ja mingitele normaktidele vastav, aga samas tootena täielik saast ei tohiks küll kellegile tundmatu asi alla, seda on meie poekesed ju täis. hügieeniasi aga sõltub ikka pigem inimese sisemisest kultuurist ja kasvatusest. kakaste kätega võib täiesti edukalt nii euronõuetele vastavas plekk-kuuris kui ka mittenõuetele vastavas puukuuris meevillimisega toimetada (olen mõlemaid variante isiklikult näinud). et see tempel või tiitel mingilgi määral midagi sisuliselt tähendaks, tuleks tootjale panna pidev, regulaarne ja aastaringne, praegusest tunduvalt karmim järelevalve nagu näiteks liha- ja piimatööstustes kuni kaamerate, andurite ja pidevalt tagumiku taga nuhkijateni välja. vaevalt seda keegi mesinik päriselt tahab. seetõttu pole nn. kutsemesinikel just eriti arukas ajakirjanduslikes üllitistes rõhuda ühe või teise poole justkui halvema või parema peale ning teha probleemide käsitlemist kas a) konkreetsete faktidega tõestatavate juhtumite põhjal tuua need täpselt välja mitte a la "kõik need või nood on räpakollid ja sulid, nurgatagused, poolpidused, tolad jne.", b) kui ongi vajadus lihtsalt tähelepanu juhtida aga konkreetsed faktid puuduvad (sel juhul aga, mida põrgut te üldse jahute?), siis tehke palun seda näpuga kellegi olematu suunas vehkimata ja umbisikulist solki pritsimata, samuti vaadake enne enda kapsaaed kriitilise pilguga üle. võibolla on sealgi probleemi juured? on seda palju oodatud?

Kasutaja Metsatagune pilt

"Kogenud mesinik avaldab kogu tõe mee kohta."

Kuna kuulun mesinike auväärsesse seltskonda alles lühikest aega, on taoliste artiklite ilmumised mulle natuke šokeerivad. Eesmärk on ju selge - tahetakse saavutada mesinduses sarnane olukord põllumajandusega üldiselt, kus eluruumi on ainult suurtele. Erinevus on ainult selles, et selle asja ajajad on kolleegid mesinikud ise, mitte mingid umbisikulised euronõuded või võim ja valitsus. Artiklit siin põhjalikumalt tsiteerimata on niigi selge, et mida suurem tootmine, seda enam töötatakse konveier - meetodil, seda enam juhindutakse oma tegevuses üksnes kasumist, seda pealiskaudsem omakontrolli võimalus, seda anonüümsem lõpptarbija. Miks peaks küll aga üks "nurgatagune" oma mesilastele mingit müstilist "saasta" söötma? Ja mis "saasta"? Nimetage mõni ja öelge kust seda saab? "Nurgatagusel" on käed pestud ja ta sööb oma mett koos perega ise, viib sugulastele, kingib sõpradele ja oh õudu - on onud kuulda, et ülejäägi realiseerimise eest oma luust ja lihast püsiklientidele saab ka veel mõne ebaseadusliku euro. Lubamatu. Kinni panna! Siberisse saata! Veel parem - kohe seina äärde, muidu hakkab veel siberis ka mesilasi pidama.


Aga kui tõsiselt rääkida, on mõnede suurmesinike selline käitumine häbiväärne. Vähemalt kõrvalt vaadates. Mingi eneseväärikus võiks ikka inimesel olla. Eriti mesinikul.
 
        

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

kogu tõde

Olen ka ise suur toriseja - peab tõdema. Viimasel aga vaadanud asju teise künka otsast.
Suur ja väikemesinikel ju tõsine probleem. Nimelt suured tahavad massiliselt mett toota.
Ilma väiketootjate aga ei suudeta hinda kõrgel hoida. Olen ise aru saanud, et pole vahet kas pead 1-10 või 30-50 või 150-200 peret. Ajaliselt kulub nende vahemikus olevatele peredele ikka samapalju aega.
Jutud et mesindus on keeruline on suht BS. Keegi ei taha ju, et konkurent asuks naabermajas.
Hinna panevad paika aga just väikemesinikud. Nagu mainitud, et mesinikud söövad ise jagavad tuttavatele ja ülejääva müüvad. Näitena siis umbes nii. Väikemesinik 5 peret saab 100kg mett 20per taru. Sellest sööb ise 20kg, annab lastele 20, tuttavatele 30kg. Alles jäänud 30kg aga turustab. Hinda mida küsida tuleb nüüd arvestada suhkru peab ostma 5le perele ehk 5x20kg=100kg e 100euri kuskil. Ravimid peab ostma. Näiteks apistan 35euri pakk.
mesinik armastab oma linnukesi, mistõttu ei usalda vaid üht ravimit katsetab midagi veel ütleme 15euri eest.
Kuna mesinik tahab ka emasid siis 5 ema üle aasta ehk 2,5tk aastas 20€tk on 50euri juures.  Inventaarist ei räägi. Väidame et selle teeb ise või on olemas. Kuigi tänapäeva nõuetele roostevabast loetakse vaid mesinusraamatust.
(normaalne oleks, et mesinik ostaks 1 raamatu ka aastas kuid seda  parem ei kajasta.)
Seega 30kg meest peab piisama 100 euri jaoks
St 100/30=3,33euri kg võiks olla mee hind. 

Võtame nüüd müügi teema mesinik laisk topib kõik mee 3l purki, kuhu paneb 4,2kg. 1kg=0,7l  Keskmiselt seeaasta müüakse 3l purki 20€ eest.
20€=4,2kg

1kg=4,76€
Nüüd võtes, et mesinikul on 30kg mett 30x4,76~143€ millest 100 euri on kulud ravimitele ja 43€ on mesinudsest saadud tulu.   Kuid kuna see on hobi, siis kulunud aega sellesse ta ei arvesta. Kuid igavatel hetkedel ikka arvutatakse veidi, mistõttu ongi reaalsus, et leitakse, et töötasu oli kuskil 50senti või vähemgi tund (tulu ju vaid 43€)


Suurmesinik aga toodab 2-10 tonni mett jagab ja sööb ise sellest ära samamoodi 70kg. See kogus on suht tühine suurt kogust kaedes.
Öeldakse, et aeg on raha. Siin soomlastel oli artikkel kus mainiti, et parimal juhul saadakse 1 taru ajaline kulu 2h peale aasta lõikes.
Point siin on see, et mesitarusid on palju. Väiksel tegelasel kulubki aega rohkem juba kohalejõudmiseks ja asjade ettevalmistuseks kokkupanekuks.
Samas väikestest lahti ka öelda ei saa. Üheltpoolt hoiavad nad (väiksed) hinda kõrgel. Samaaegselt suured saavad targutada ostjatele, mis nõudeid nad täidavad ja kui puhtad nende ruumid on.
Olen ise arusaamale jõudnud, et mõlemaid nii suuri kui väikseid on vaja. Võiks ju toimuda koostöö. Kuid minule vähemalt tundub, et mesinduses erinevad liidud loobivad julmalt kaikaid kodaratesse väikestele. Õigemini suured tegelased on erinevates liitudes endale soojad kohad hankinud ja jutustavad väikestele kui raske ikka mesilasi pidada on. Siit ka minu arvamus, miks Eesti liitudes ei ole koostööd ühise rindena. On kaks parteid väikemesinikud ja suurmesinikud.  Omavahel läbi ei saada. Tambitakse rusikatele rinnale ja ühist keelt ei leita.

Viimasel ajal toimunud mesindusseminarid mida erinevad liidud korraldavad meenutavad vähemalt minu arust küll mesinikele mesilase pildi näitamist. Ok mõni pilt on ka mesinik taru juures veel parem teeb video pinisevast mesilasest.
Igasugustest uuendustest ja edasiarendusest ei ole juttugi. Kõik on keeruline ja raskesti käsitletav. - Tartus tutvustatav mesinuspäevik oli väikemesinikele ikka suur kosmaar - mida kõike ei pea hakkama täitma.  Hakka veel kirja panema, kui õhtul hobimesinik lõõgastub aias toetudes mesipuule ning vaadates kuidas mesilased töötavad - silm paljudel puhkaks.

Igasugused materjalide hinnad võrdustatakse hullumeelsusega. Poepidajad
tahavad ka singivorsti ja selle nimel topitakse hinnale miinimum 50%
otsa. -mönuga.

Samaaegselt ei soovita ka uusi  välja õpetada - konkurent ikkagi. Infost
kust midagi saab ei räägita. Grupeeritakse vaid suurmesinike poolt. 
Olen jälginud päris mitut mesiniku, kes kasvanud hobimesinikust suureks
nii 10 pealt 50ne ja rohkema peale. Suureks saades on kohe ka suhtumise
muutus silmaga nähtav. Inimesed suhtlevad vaid teiste samagusustega ja
ülejäänud on täielikus infosulus.

Isiklikult on kurb vaadata, mis toimub. Samas, et midagi teha, peaks olema palju vaba aega ja suur entusjast.  Eestlaste iseloomu teades sellest aga suurt arengut loota poleks.
Olukorrast mesinduses

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja rebaseonu pilt

mõni mõte

Tore et info liigub ja asju kõrvutades jõutakse tõele märksa lähemale kui mistahes mesijuttu kuulates
Keegi ütles et sõnad on antud poliitikutele selleks et mõtteid varjata
Kaevudes selle ütlemise juurtesse kangastub ühe end teistest paremaks pidava rahvakillu tarkus mis isegi trükivalgust näinud.
Üks viimase aja totakamaid sõnapaare on "ebaseaduslik mesi". Varsti hakkab toll jahtima salamett?
Kui ilmus Kivirähki "Rehepapp", lugesin selle järjest läbi. Filigraanne teos mu meelest. Kirjutatakse sellest kuidas eestlased mõisast asju virutasid. Öeldakse ka prohvetlikud sõnad et kui mõisasid enam ei ole, hakkate teiste eestlaste järelt varastama. Mis need arvukad teenustasud ja aktsiisid muud on. Ostetud ja shlikerdatud seadused omakasu eesmärgil. Elektri "võrgutasu" on suurem kui tarbitud energia. Igatsugu tsunftijäneste püüd turgu manipuleerida oma kasuks või tellimustööna. Mis sai rahva omakasupüüdmatust teenimisest? Ahjaa, sellest räägitakse kogu aeg. "Kui sa ei taha mingi asjaga tegelda, siis räägi sellest lakkamatult". (c) Kolmanda Riigi propagandaminister. Kahtlustan et ka tema ei olnud esimene kes sellele tuli.
"Rehepapist" veel. Üks tegelane omandas maagilise väe kiriku ukse tulistamisega. Ta võis teha mida ainult tahtis.
Ja mida ta siis tegi? Andis peremehele peksa. Jõi ära pudeli viina ja hammustas klaasi peale. Sõi seepi sest see maitses talle, see ei teinud kõhtu nüüd haigeks. Lõi jalaga paar koera surnuks. Läks mõisasse ja keppis mõisateenija Luise poolsurnuks. Istus siis maha ja pidas aru mida oma väega veel teha, seda jagus vaid üheks päevaks. Mõtles ja jäi magama.
Ja oligi kõik mida ta korda saatis talle antud väega!
***
Kasutagem meile antud aega ja väge paremini
Head päeva!

EML süüdistamisest

Tahaks täpsustada - et üsna viimasee ajani on EML püüdnud olla ikka kõikide mesinike esindaja. Paraku aga loodi vahepeal väga segastel asjaoludel EU-st saabuvate rahade jagamiseks n.ö. mesinduskomisjon - kus EML sai olla esindatud 1 liikmega (A. Kilk isikus), ülejäänud liikmed (3...või oli neid isegi 4) olid suht ruttu kokku klopsitud küll mitmesuguste  n.ö kutsemesinike seltside vms esindajatest (kes võiblla kokku esindsid ca kümmekond n.ö suurema äriga tegelevat mesinikku) . Nii sai ka nende survel mesindusprogrammi sise viidud teema "Mesialsemade tõuaretus" ja seda siis mesilasperede arvu suurendamise sildi all.
Allakirjutanu avaldas oma arvamust selle kohta juba ca aasta tagasi... (mis teenis üle 7000 kliki...), ja nii minu kui paljude teiste arvamus oli - et see teema (kus emadekasvatusest, kui asja nimetad õige nimega,  otsest kasu hakakvad lõikama suht vähesed mesinikud  - on ikkagi äriettevõtlus. Tekitades lisaks kõigele muule - ka ebaauset konkurentis nii seniste mesialsemade kasvatajate seas  - kui ka mesinika vahel üldse. Pidanuks  ikkagi äriettvõtluseks teha siis vastavaid taotlusi PRIA liinis - koos ettenähtud omapoolsete sissemaksetega. Ja et too raha - mis selleks siis n.ö. Eesti mesindusele eraldati (ca 800000 krooni 2 aasta peale) - saanuks mesinduse huvides paremini kasutada. Kasvõi peretoetustena.
Sellises mesinduskomisjonis (kuhu olid kaasatud ka PM liikmed).  kes siis juhtimise mesindusrahade suunamisel  enda kätte võttis - polnud EML-l enam suur kaalu midagi muuta.
Ka pole siiani edastatud infot - kuhu siis nood puutumatud piirkonnad loodi, mida on juba tehtud ... ja kes siis neid konkreetselt kureerivad. Kuna need asjad on kinnimakstavad meie mesindusele eraldatud EU rahadest - oleks ikka huvitav teada - mis toimub - ja toimuma hakkab?!
Lugupidamisega
Peep MartverkHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tubli Peep! ei hakka me siin


Tubli Peep!

ei hakka me siin mingist peretoetusi saama...kindlasti brüsselist eraldatakse,aga reamesinikeni need ei jõua...kõik vajub ennem laiali nagu udu...me kirjutame siin ainult läbi pria,aga see on ka kõik...maxame 50 pluss eur aastas liikmemaksu oleme pria registris jne...

kordan veelkord...-isegi täitanud kitse pidaja saab toetust aga mesinikud mitte ...miks see nii on???Eesti Riiki on olnud üle 20 aasta ja ikka pole kõige elementaarsemaid asju saadud korda teha...

Ütlen oma isiklike kogemuste ja õppetunni põhjal...SEE asi on ikka täitsa PERSES

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

EML liikmetest

Peep Martverk'i jutust jääb kõlama, et Eestis toimib mesindus
varimesinike poolt ohjates. Ollakse ühe asja eest väljas senikaua, kuni
midagi pole finantsiliselt saada.

Kui rahad tulekul, on koheselt supipoti juures "teised kampsunid" ja EML
astub viisakalt kõrvale. Just sellise asja tõttu ei toeta ka meie EML
tegevust. Tegu selge korruptsiooniga või siis maksti pistist avalikult
EML ladvikule, kes otsustuse kantis suurematele jopedele üle.EML peaks ikka olema väljas iga väiksemagi mesiniku eest.  Toetama ja
esiletõstma Eesti mesinike poolt tehtud jõupingutuste eest toota
kodumaist mett ja mesindusest saadavaid teisi saaduseid.

Hetkel vähemalt minul jääb küll tunne, et EML'i peetakse üleval nn
"vabade õhtute sisustamise klubina"- kus mingeid otsuseid ega aktiivsust
ei toimu. Väiksema otsuse juures tundub et EML astub lihtsalt kõrvale. 
Ja väiksemad jäävad oma probleemidega üksi - nagu tavaliselt.

Aimar Lauge?

Aimar, ma loodan, et sa Peep Martverki küsimustele vastad. Mind huvitab, milline on  EMTS-i visioon Eesti mesilaspopulatsiooni kui terviku omaduste täiustamisest? Praegu peetakse erinevaid mesilasrasse, tõuge läbisegi ja tulemuseks on segavereliste, mitte alati heade omadustega mesilaste mass ja nii juba aastakümneid. Mis selles muutub EMTS-i tegevusega?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Millele

ma pean vastama? Kas ühele kibestunud inimesele või? Las parem puhkab närvi Smile.