Vargus?

Olen veel õige roheline mesindaja. Eile hilisõhtul toimus minu hinnangul kõige tugevama pere lennulaual ja esiseinal pidev ja kiire ning ärritunud sebimine . Iga paari minuti järel tassiti paarisrakendi vahel pooliku eluvaimuga mesilane välja ning visati või lennutati taru ette maha. Hommikuks oli laipu kogunenud sadakond. Samas teistes tarudes oli öörahu tasase ja tavapärase sumina saatel. Ka varahommikul (kell 6) olid nad lennulaual vilkalt sebimas. Kas on tegemist vargusega või pean kahtlustama mingit haigust.
Kuna ülejäänud seitsmes tarus oli kõik tavapärane, jääb ka võimalus, et on mingi sülem kuskil metsas end sisse seadnud (minu lähikonnas 5 km raadiuses teisi mesinikke ei ole).
Kas keegi oskab anda nõu, kuidas edasi tegutseda?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Ega...

häkki mõni sülem peale lennanud pole. Juhtub küll harva aga ise aegade jooksul näinud 3-4 juhust kui sülem tuleb ühest tarust välja ja teise sisse.
Mul juhtus viimati  tänavu ja läks suht tugevale perele peale.
Suvi kuidagi imelik varsti august käes ja läksin ülesjäänud sülemipüüdjaid maha võtma paar päeva tagasi aga 2-te 3-st valvati tõsiselt.Mingi 40-50 lennulaual ja esiseinal.
No nad mul metsasolevate gruppide ümber 300-500 meetri raadiuses.

Ilmselt ongi nii. Ka täna

Ilmselt ongi nii. Ka täna hommilul kella kuue ajal käis laibakoristus ja tegemist ainult töömesilastega. Mingi hetk hakkasin arvama, et leski viiakse välja, aga nii see polnud. Ilmselt asjatu paanika, varem pole lihtsalt analoogilist olukorda olnud. Aitäh vastamast.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

röövimine

Kui on röövimise kahtlus, siis tömba lennu ava nii kitsaks et 1 mesilane koraga lenu avast sisse ja välja mahub. siis nörgemad pered suudavad ründajaid kaitsta paremini. nad ei pea nii suurt lendlat kaitsma.

Leskede välja eitmiseks nats vara vöitu.

Mina ise nägin ka see aasta selist asja et pisike  sülem lendas teise taru, kus oli elujöuline pere sees.
See oli ka minule ülatus ,kuna minu staasi juures pole ma enne selist asja näinud.  (staasi üle 10 aasta).

Kuid sügisel kui korjet ei ole väljast siis on suur oht röövimiseks.
Aga et sa kindel oleksid peaksid tarust väljuvad mesilased  värvima umbes 10 konna ja siis vaatama kas sinu enda perede hulgas on värvitud mesilasi näha vöi ei. saaksid teada kas on omad mesilased röövijad vöi ei.
on juhuseid kus omad mesilased röövivaid omasid peresid.
kuna ütled et  5 km raadjuses rohkem peresid pole on se väga töenäoline varjant.

Millega

värvida. Olen lugenud, et jahu võib puistada.? Tänaseks on küll tapatalgud läbi ja eile oli ka võimalus taru lähemalt kaeda. Käis tavapärane tegutsemine. Korje on kesine olnud - tarudes küll erinev arv meekärgi, aga kaanetatud on kõik vaid ühe kolmandiku ulatuses ja hauet on nii palju, et justkui valmistutaks peakorjeks, kuigi loodus ütleb, et see aeg on lõppenud. Loodan veel naabertalu mesikaväljade peale.

Pronksmedal (100p.)

Leskede ahistamine.

Kuigi on juuli lõpp,käib osades peredes juba leskede ahistamine täie hooga. Ikka paar, kolm , mesilast lese kallal.
Kas see annab märku vara saabuvast külmast sügisest, eks aeg annab vastuse.
Kuumade ilmadega on mesilaste lend aktiviseerunud. Ilmselt on lehemee kraanid veidi tilkuma hakanud.
Meil on pea igal aastal lehemee korjet olnud. Kanarbik jääb lennuulatuset välja. Tänu lehemee korjele muneb ema augustis usinalt.
Teises grupis aga korjatakse kanarbikku. Eelmisel aastal küll väga palju kanarbikumett  polnud, aga emad munesid hoolega.

Pronksmedal (100p.)

Kui

see taru on sul reas esimene siis võivad koormaga kojutulijad sinna lennata. Reeglina võetakse ka vastu. Eriti oli nihukest asja nõuka ajal
ristikut tolmutamas käies.Seal tarud reas ja põllul orjentiire mesilaste jaoks vähe.
Otsmised tarud läksid mõnikord nii mesilasi täis,et tuli tarudel kohti vahetada.
Ega praegu enam ei mäleta kas kakeldi ka või läks rahulikult.

Tõepoolest,

praegu üks ristikupõld veel toredasti õitseb ja ka taru kõige äärmine reas. Aitäh vastamast.

Tõepoolest,

praegu üks ristikupõld veel toredasti õitseb ja ka taru kõige äärmine reas. Aitäh vastamast.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Kui ikka mööda seinu ronivad


Kui ikka mööda seinu ronivad ja sissepääsu otsivad, siis on rööv tõenäoline. Mul mesilas tehti kuu ajaga tugev pere täiesti tühjaks, kohalejõudes leidsin  üllataval kombel vaid tarust emamesilase. Taru ümber oli selline röövlend, et arvasin tarus sadu röövleid olevat, sees oli aga võibolla 50.

Emamesilasega katsetasin uues tarus uut peret tekitada, eks peagi ole näha kas õnnestus.

Röövi tõenäosus on ka videost näha mille videoblogisse lisasin.  Rööv võib toimuda ka nii, et lennulaual võitlust nagu näha ei olegi.

Vaatasin

seda videot ning selle põhjal võiks arvata, et toimub aktiivne ja tavapärane tegevus kuuma ilmaga suures peres ja pigem arvaks, et tarus väga palju mesilasi ja lennuava jääb väikeseks. Sel aastal on meie kandis olnud tohutu sülemlemine. Alles eelmisel nädalal nägin väga suurt sülemit laskumas paar kilomeetrit eemal minu kodust ühe kõrge puu otsa (juuli lõpp ikkagi). Tulid nad suuna pealt, kus on ca 7 km rabamassiivi. Ka minu mesilasse tuli juuni lõpus kaks võõrast sülemit, püüdsin nad kinni ja praeguseks on nad üles ehitanud (mõlemad pered) üle 10 raami põhjadega ja veel magasinid kärjepõhjadega (kasutan lamavtarusid). Mett on ka korjatud usinasti, aga kaanetatud siiski vaid kolmandik nagu ka mu põhitarudes. Ja ka hauet on korralikult. Kui nad tublisti üle talve elavad, siis proovin neile uued emad anda, et veidi kainusele kutsuda.
 Igal juhul trall lennulaual ja taruseinal on ära lõppenud, pere täies elujõus ning tegutsemishoos. Tänud kõigile, kes vastasid ja mõtlemisainet andsid.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Tarus oli ruumi küllaga,

Tarus oli ruumi küllaga, peale lennuava vähendamist mingil põhjusel üsna kohe kadusid veerevad võitluspaarid lennuava eest ära.  Kui kunagi aega rohkem tekib võiks isegi proovida koostada mingisugust videosessiooni erinevate tarude juures kindlate ajavahedega.

 

Muideks teemavaäline kommentaar, aga ülimalt huvitav on jälgida stoppkaadris lendavate mesilaste trajektoore. Palju sellekohast teadustööd Eestis tehtud on , vist mitte eriti palju. Videotehnika areng annab kindlasti midagi juurde.

Kui

juba teemast välja minna, siis olen vahel kümneid minuteid jälginud lennulaual toimuvat, et pisutki aimu saada nende taruvälisest tegevusest.Lugesin kuskilt, et lestade tõrjeks võib suvisel perioodil kasutada ka sookailu lehti, asetades need pesaruumi. Kuna raba kõrval, siis  proovisin kohe järele. Tulemus oli selline, et järgmisel hommikul oli lennulaual kaks "valvemesilast", kes siis nakitsesid üle kõik need väljujad nii kõhu alt kui selja pealt, kes valvurite juurde läksid. Oli see nüüd sookailu lehtedest pesaruumis või millestki muust. Huvitav oli see, et osa mesilasi lausa keerasid end külili, et neid saaks kõhu alt puhastada