Kärjed pooleldi kaanetatud. Mis teha?

Pronksmedal (100p.)

Hetke seisuga on kärjed poolenisti kaanetatud. Mis teha kas oodata veel, et äkki kaanetavad ära või võtta välja ja ära vurritada?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

komentaar

mesilased kaanetavad alles siis kinni kui korjet peale tuleb. kui ei tule söövad seda   kaanetamatta mett.
 ideaal tingimustes vöiks met välja vötta kui mesi on  täiesti kinni kaanetatud. ja ka siis kui on kolm veerand kaanetatud.
 Siis vöib kindel olla et mesi on öige niiskusega.

kuid on vel üks varjant  ( SIIS PEAD  HOOLAS OLEMA JA ON KA VÄIKE RISK)

kui mesilased korjavad nektarit ja  siis tekib 7 päävane paus , näiteks 7 pääva sajab vihma ja juurde korjata ei saa . siis 8  päävaks on mesi valmis, kuid seda ei kaanetata nii kaua kuni uus korje peale tuleb, kui aga 8 pääval on koralik korje ilm siis panakse pooleli täidetud kärgedesse nektar, ja kui siis välja vötad on mees liiga palju vett ja mesi läheb käärima.
kui nii juhtub siis on kaks varjanti.
kohe peale vuritamist tagasi sööta, tavaliselt kui on taru vedanud ka kaanetavad, vöi teine vöimalus on  vanas külmikussec  panna 2 - 60 w pirni püti alla pölema. püti ja pirnide vahele panna plekk.
ja oida nii kaua kuni niiskuse protsent on öige.
see vöib kesta isegi nädal.

pirnidega see pärast et siis ei lähe se külmik liiga soojaks
et meele trastiliselt viga teeks. ja plek on selleks et valkus ja sooja hajutada.
otsusta ise milise varjandi kasutad.

Kasutaja SuurMumm pilt

kaanetamata mesi, mida teha?

Minul sama mure.


Korpustarus 5 korpust - 2 alumist haudmele ja eraldatud emalahutusvõrega, 3 korpus täiesti kaanetamata, 4 korpus kaanetatud pooleldi, 5 korpuses ehitavad kärgi ülesse (tõonäoliselt sinna mett ei jõua koguda aga mesilased olid katuse all 3cm kihis ja panin korpuse peale, et neil tööd oleks ja sülemlemis kihku poleks)


 Lamavtarus - täisraamidele on peale pandud magasin, mis mett täis korjatud, kuid kaanetama ei kipu - seda pole tehtud 2 nädalat.


Mis neil mesilastel peas mõlgub ei tea?Mida selle meega teha? Kuidas edasi toimida?

Pronksmedal (100p.)

Äkki mesi juba küps

Kirjanduse põhjal ja siit foorumist antud soovituste põhjal raputasin esimese vooruga kärgi, et näha kas need tilguvad või mitte. Kõik mis ei tilkunud korjasin kokku ja vurritasin ära. Üleeile teise vooruga raputasin veel ja sain 10 kärge mida vurritada.


Siis oli hulk poolikuid kärgi kus tibake kaanetatud ja toores mesi, meelde tuli raamatust loetud tarkus, et ära vurritada ja mesilastele tagasi sööta. Sain ca 15-17kg. Panin selle tünniga kuuri alla, penoplastid sisse. Homme lähen vaatan kas on ka miskit võetud. 6 pere peale pole see ju miski kogus.


Mul oli ka selliseid kärgi mis olid täiesti kaanetamata ja sealt ei tilkunud midagi.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Rahunege

nüüd selle kaanetamata meega maha Smile.
  Nektarist saab mesi mesilaste käes 8 päeva peale korjamist.(Korje sai otsa, loed 8 päeva ja vurritad silmad kinni mee välja.) Seega on kaanetamata mesi ka juba ammu valmis. Ainult selle vahega et kaanetatud mee vee sisaldus võib olla suurem, kuna kaane tõttu seal auramist enam ei toimi. Raputada tuleb sellepärast et kui mesilased toovad veel nektarit juurde, siis võib veel värsket nektarit sees olla. Paar tilka ei tee ka häda.


  Head vurritamist.

Kui korjet

enam ei tule ja kannud mett päris täis ei ole, siis jäetakse need teinekord kaanetamata. Samuti siis, kui tarvitatakse kohe toiduks. Hiljem kantakse alumistest kannudest ülemised täis ja kaanetatakse. Eriti hästi ilmneb see hilisemal meevõtul, kus meekannude sfäär on täies osas kaanetatud.
Reeglina annab mee küpsusest märku kaanetise ulatus, kuid kindlasti ei saa mesinik truuks jääda sellele põhimõttele. Aeg-ajalt tuleb ikka ette, et mesilased ei taha mett kaanetada ja siis peab lähtuma kogemusest või siis antud hetkel hankima neid, et aru saada millal on mesi küps vurritamiseks. Eelnevalt on siin palju näpunäiteid juba toodud.
Küpse mee tunnuseks  on kindlasti see, et mesi ei tilgu raami raputamisel ja konsistentsilt on ta paks ja ühtlane. Viimasel meevõtul ongi mesi tavaliselt tihkem, kui suve esimeses pooles võetud mesi. Seega tõmmates meevõttude vahele paralleeli on võimalik eristada mee küpsust.
Üldiselt püüan tekitada vurritatava mee osas valmismee (kaanetatud) suuremat osakaalu, kuhu paratamatuse ilmnemisel lisan ka mõned napima kaanetisega kärgede mee. See ei pruugi küll nii olla, kuid kaanetamata kärgede mee tõttu võib üldplaanis vurritatava mee niiskustase suureneda, kuid valmismee suurem osakaal hajutab riski ja nii ei mõjuta see mee kvaliteeti sellisel määral, et see käärima läheks. Selline lähenemine järgib analoogselt põhimõtet, et mesi on vurritamiseks küps, kui raam on 2/3 ulatuses kaanetatud. Kogemuse põhjal võin öelda, et see toimib, sest siiani ei ole mee käärimist ette tulnud.

mee niiskusesisalduse mõõtja

Kas keegi on kasutanud seda seadet mee niiskusesisalduse mõõtmiseks? Kuna tänavu on palju kaanetamata mett, siis mõtlesin, et ostaks selle riistapuu ära, aga ei oska arvata, kui suur kasutegur oleks. Äkki keegi jagaks kogemusi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Riinale

mee niiskuse möötja ehk refraktomeeter.
on suht vajalik instrument. enamusel suur tootjatel on seike riistabuu kindlalt olemas.  tema hind on märkimis väärne, kuid kui oled  suure kokuse met käärima lasknud  ja ei saa seda müüa. see saamata raha on tunduvalt suurem kui se ühe kordne ost.
mina ostsin endale siis kui olin 2 korda 40 kg mett käärima lasknud. siis sai mul mööt täis. ja ostsin ära  (ei kahetse)
ma vöin  kindel olla et see   pütiga midagi ei juhtu, ja kui avastan et mee niiskus on lubatust suurem saan mesilastele tagasi sööta, ja siis juba valmis meena uuesti tarust välja vötta

tänud

Tänan, et võtsite vaevaks vastata. Eks mul oligi kinnitust vaja, et see investeering ei ole mõtetu.

Pronksmedal (100p.)

Ma

ei väsi kiitmast venemaa mesinikke. Kui kahtlustate,et mesi on niiske
siis vurritamise ajal puhuge juuksekuivatuse fööniga sooja õhku vurri sisse. Maksimaalse tuule- ja mitte üle 700W-se küttega.Jälgida tuleb sellel aastal ülesehitatud kärgi-võivad katki minna või vurri võrku sulada.
Kasutan seda nippi juba 3-4 aastat. No tagasi sööta ja uuesti vurritada -selle peale võivad minuarust tulla vaid kilplased.