metsatöömasinad ja mesilased

Kas on kellegi kogemust mesilaste käitumisest talvel mesitarude lähistel möllavate metsalõikusmasinate müra ja vibra peale? Äsja selgus, et jaanuaris läheb metsalõikuseks ja lageraiele minev metsapiir on tarudest u 80 m kaugusel. Kahtlustan, et tekkiv vibratsioon ehk ennekõike, aga võibolla ka müra ajab keset talve mesilased ärevile.  Kolida ka nagu kuhugi neid pole, metsata maatükk väike, isegi on tarud kõige kaugemal metsast (küll karudemure pärast, aga nüüd selgub, et hoopis masinad ...).
Mida oskate soovitada?
Lamavtarud on, kenasti talvituma säetud.  Panna lennuavad selleks paariks nädalaks kinni? Ise talvel kohapeal ei ela ja ei saa ka hästi olukorda jälgida.

Murelik hobimesinik

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lendlad võib kinni küll panna...

 Kuid ei ole oluline...Kaugus - 80 m - on küllaltki suur ning metsast sõidetakse ju mõne päevaga ..tankidega üle...need mõned päevad elavad üle! Kui puudevedu ja muu liiklus just tarude vahetus läheduses ei toimu...
See on solvav küll, mul on kahel korral metsamehed gruppi sisse sõitnud.  Raidest pole keegi teatanud. Tarud n. ö. kõrgema koha peal noorendiku servas...ja sa ei kujutagi ette, et kusagil kaugemal, noorendiku taga on neil lank plaanis ning otsustavad su tarudest meetri kauguselt tee tekitada! Osa tarusid kõrvale tõsta...hää veel, et püsti jätsid! Kord veeti ka suur 3m puude riit vahetult mesilagrupi juurde...nagu maa oleks otsas...ning kuhugi mujale panna pole....ei huvita kedagi, et mummid mures! Kahel korral olen pärnade lähedusse mesilagrupi tekitanud....peenemad 30-40 aastased 6 tk võeti lihtsalt hakkeks kaasa. Teises kohas maantee ääres- looduskaitse ala sees lihtsalt laiendati teed ning Teedevalitsus võttis n. ö. pärnaalle vahetult tarude kõrvalt maha! Lähed kohale ja oled keeletu...nägu venib kaks korda pikemaks, kui muidu oo....

Pronksmedal (100p.)

metsatöömasinad ja mesilased*

Lennuavasid ära küll kinni pane aga muidu on nii nagu metsamumm kirjutas, et ära närvelda ja mõtle tulevase raiesmiku peale, mis võib olla hea korjemaa mesilastele.

Jututoa moderaator

Lageraie mesilasgrupi kõrval

Minul toimus möödund talv mesilasgrupist umbes 30 m kaugusel langi peal lageraie. Mingisuguseid erilisi ettevaatusabinõusid ei olnud kasutusel. Pered tulid elujõulistena kevadesse.

Teine vaatenurk võiks terve mõistusega inimesel olla see, et majandusmets ongi ühel hetkel küps ja tahab mahalõikamist. Paduroheliste ullikeste hala, et Eestimaa müüakse metsast puhtaks ja kõik hävitatakse, ei kannata mingit kriitikat. Pigem on meil alaraie, kui üleraie metsades. Hoopis teine teema on vääris- ja püsielupaigad, reservuaarid jne, nendes metsades ei murta oksagi ja kogu liigirikkus säilib kenasti. Muide, selliste metsapindade arv kasvab suht jõudsalt tänu ennast rohelisteks nimetatavate ärikate jõupingutuste najal, et võimalikult palju erinevatest fondidest omale raha kaukasse kühveldada. Kokkuvõtvalt tuleb endale selgeks teha, mis on majandusmets ja mitte ajada folkloori tasemel juttusid kurjadest röövkapitalistidest.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Padurohelisi ullikesi

ei ole kohanud....rohkem on inimesed mures, et toimub ainult lageraie ning sanitaar, või harvendusraiet enam ei tehta!
Aga võib olla keelaks ka majandusmetsas mesilaste lennu ja karumõmmide hulkumise kah ära!
Majandusmetsas ju remmelgad niidetakse varakult välja jne. jne.
Mina ei ole seni tõesti aru saanud, et mida see majandusmets tähendab....ega kogu ülejäänud loodus kaasa arvatud linnukesed, kes meie mesilasi söövad ei pea n. ö. reservuaaridesse kolima?? Et tüvede kasvamist ei segaks ?
Tegelikult ma ei ole päris hästi ka aru saanud, mida see tootjarühm tähendab?
Nii, et ju ma üks folklorist olengi!

Töötades ise harvesteri peal

Töötades ise harvesteri peal ja olles hobimesinik siis arvan 80m olevat piisav vahemaa, et mitte oluliselt häirida mesilasi. (Inimloomale paberite järgi on ohutu vahemaa harvesterist 75m). Kindlasti see natukene häirib mesilasi, sest müra ja vibratsioon on päris tugevad metsamasinatel. Lennuavasid ei soovita kindlasti kinni panna.