Varratoosi ravimid

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Jänedal toimunud ürituse raames esines mesinike jaoks väga oluline külaline-ravimiameti esindaja. Väga põhjalik ja informatiivne ettekanne! Tänan!

Siiski, paljudel mesinikel on probleemiks legaalsete varratoositõrjevahendite kasutamisel lestade resistentsus toimeainete suhtes. Paraku aga selgus, et ravimiamet pole sellest probleemist teadlik ja seetõttu ametnike seisukohast justkui puudub uute ravimite müügiloa väljastamiseks alus ja vajadus. Muu seas peab ravimi müügiloa taotlemisega tegelema ravimi tootja, mis aga eesti turu väiksusest tulenevalt ei ole tõenäoline stsenaarium. Et seda probleemi kuskilt otsast üldse mesinikele vajalikus suunas lahti arutama hakata, siis peaksid kõik mesinikud, kellele probleemi sisu tuttav ette tuleb, teavitama sellest ravimiametit. Ravimi resistentsusest saab teavitada ametit järgneva vormi kaudu:
http://ravimiamet.ee/veterinaarravimi-k%C3%B5rvaltoime-teatis
Seni kuni me pole suutnud ravimiametile oma probleemi arusaadavaks teha ja uusi toimivaid ravimeid turule saada on trahvide maksimummääraks juriidilistele isikutele ravimite illegaalse käitlemise puhul 32000 eurot ja eraisikule 300 trahviühikut ehk 1200 eurot.
Kui sisuline probleem eksisteerib, siis ei tohiks lasta selle lahendusel vormiliste nüansside taha takerduda. Eestis on registreeritud kolm varratoosiravimit, Bulgaarias on see arv 9, Saksamaal 5, mis on siiski oluliselt parem kui kolm.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Et siis

lühidalt öeldes, kui ikka apistan,või bayvarol pole mõjunud tuleb sinna teada anda ?

Toimeained

Resistentsus tekib, kui pidevalt ühe ja sama toimeainega vahendit kasutada. Seega pole küsimus niivõrd turul olevate vahendite rohkuses, kuivõrd nende kasutamises. Uusi vahendeid jaksavad Eesti-sugusele turule tuua ainult väga suured ja rikkad tegijad, sest registreerimise tariifid on ropud (ja Ravimiameti kehtestatud). Neidsamu tegijaid me ise sõimame seoses putukamürkidega (Bayern, BASF jne). Oblik- ja sipelghape on aga alati olemas (ja kuna ravimiametnikud lõhna ja silma järgi nagunii aru ei saa, mis riba sul tarus on, võid rahulikult ka sõbra käest Venemaalt saadud vahendit panna). Mitte et ma oleks Ravimiameti teavitamise vastu - olen selles osas lihtsalt pessimist.

Pronksmedal (100p.)

skeptiline

registreerimise tariifid on kogu selle asja juures vaid üks osa kuludest. eesti turg sellele kaubale on tõesti sedavõrd pisike, et on isegi raske ette kujutada, kes hakkaks teiste ravimite müükitoomiseks selliseid kulutusi ja asjaajamise jama puhtalt heast tahtest tegema ning oma taskust peale maksma. lubatud varroatoosi ja üldse veterinaarravimite osas võiksid kehtida kogu euroliidu ulatuses ühised reeglid, siis poleks vaja kohalikel loafriikidel enda peakest mõttetuste üle vaevata. ma ei näe mitte ühtegi reaalset ja mõistlikku põhjendust, miks me peaksime eestis mängima näiteks saksamaastki pühalikumat loasüsteemi. olukorras, kus turud ja võimalused pole isegi ligilähedaseltki võrreldavad? võiks lihtsalt lõpetada jalgratta leiutamise ja kokku leppida, et mis on lubatud kordades arenenuma riigi turule saab lubatud olema ka siin. see pole ju ainult mesinduses ja ravimitega nii, sama jama on kõikjal. saksamaal on väga karmid nõuded ja kõike testitakse-sertifitseeritakse ülima põhjalikkusega aga ei, ikka vaja eestlastel endil veel enda turu jaoks vint üle keerata ning mõni ennast tähtsaks teha tahtev asjapulk oskab veel üht-teist jaburat otsagi kirjutada. hinnad ka muidugi paneme asjaajamisel nagu mõnes suurriigis ja kümnete ning sadade miljonitega turul.
mingi veebivormi ja käputäie mesinike halinaga siin ilmselt midagi ei muuda, asi on kinni juhtoinaste ajudes. üritage seal kasvõi kellegile rääkida, et alandage neid tariifegi vähe mõistlikumaks.. ja vesi tuleb teile enne peale kui oma lausegi jõuate lõpetada. kui mõni ravimiametnik veel teie muresid mõistabki, siis rahandus tõmbab ikka kangi.
ehkki ilma ravimiteta varroa vastu alati ka ei saa, pooldan ise maksimaalselt ravimivaba probleemilahendust. eelkõige toetada mesilase enda looduslikkku vastupanuvõime arendamist. mitte liigsekkuda, mitte poputada nõrku ja kehva vastupanuvõimega liine, mitte keemiaga ülemanustada, kasutada bioloogilisi võtteid varroa elutegevuse takistamiseks jne. toimib päris hästi.

Tarumaniga nõus

100%. Hiljaaegu lugesin mingi ameeriklaste uuringu kokkuvõtet (mida ei suuda praegu üles leida), kus jõuti järeldusele, et muude tegurite kõrval on mesilaste (ja kimalaste jm) kadumise üks komponent kultuurmesindus, koos oma tootlikkusele suunatud tõuaretuse ja veterinaariaga, mis nõrgendab tüvesid ja poputab haigusi, mis siis omakorda löövad valusamalt metsikult elavate mesilaste pihta. Nii ameerikamaal.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Sai


sel aasta kevadel taodeldud luba uue ravimi kasutamiseks. Olla selline kord et kui on piisavalt põhjendatud siis ravimiamet annab loa 1x ravimi toomiseks. Vastus oli muidugi eitav. Põhjuseks oligi et pole ühtegi probleeme siinsete ravimite suhtes mesinikelt saabunud. Õnneks on EL selles probleemist aru saadud ja on alustatud väikese ravimituruga piirkondades seadustega olukorra muutmist. Minu isikliku arvamuse kohaselt piisab 3-4 erinevast toimainest, hetkel vaid 2.

  Lugege siit V peatükki : http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/bees/docs/honeybee_health_communication_et.pdf

Pronksmedal (100p.)

katsetus

Meil saadaolevad ravimid on lisaks mõttetult kallid. Aasta alguses proovisin lahendada probleemi juriidilisest aspektist a la "vaba turg" nagu inimeste ravimitel. Toimeaine on üks, kuid pakkujad erinevad firmad. Ei jõudnud kuhugi, kuna mul oli vaja lisainfot, mida ma ei valdanud, kuid mida A. Kilk valdas. Ta isegi ei vastanud mu e mailile. Naaberriikides kompenseerib riik mesinikele ravimite kulud. EML juhatus ei ole isegi arutluse alla võtnud, et  teha meie riigile ettepanek samamoodi käituda. Kui teha riiklik tellimus läbi riigihanke, võiks saada ravimi üpris soodsalt kuna kogus oleks tõsiseltvõetav ja samas mesinikel  tekiks põhjus end PRIAsse registreerida.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Meeldiv kontakt

Täna helistas mulle ravimiametist igati meeldiv ja koostööaldis proua, kes küsis mõned täpsustavad küsimused mu kaebuse suhtes ning edastas selle Euroopa ravimiametile. Tänas mind ja soovis häid pühi!

Sellest kõnest jäi mulje, et võib-olla tõesti mesinikud virisevad liialt olles ise mitte ühtegi liigutust teinud olukorra parendamiseks?! Eks näis, kuhu see asi jõuab, aga selle vormi täitmine võttis tõesti ainult viis minutit ja esialgu tundub, et midagi sellest ikkagi kasu võis olla.
Mart,
mesinik