Millise parasiidiga tegu?


Tere kaaskodanikud

Paluks abi ühe võimaliku parasiidilise tuvastamisel. Nimelt mõned päevad tagasi taru põhjas asuvalt surunud mesilaselt avastasin pealt ühe nö.  pruuni´´lestalise``, kuna alles algaja pole kindel kas tegemist varroalesta või mõne muu tegelasega ning millised abinõud tuleks kasutusele võtta, et võimalikest soovimatutest külalistest vabaneda? Ehk teadjamad oskavad aidata, lisan ka lingi millelt näeb pilti.

http://fotoalbum.ee/photos/RRLMX/101296469

Ette tänades.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Minu silm näeb varroalesta.

Minu silm näeb varroalesta. Foorumis palju teemasid selle kohta ja internetis samuti. Keegi teadjam kindlasti kirjutab kas ja millal on mõtet hakata üldse talvel lestatõrjet tegema ja mis tulemusd sellel on.

Pahalased

On olemas ka mesilasetäi nimeline satikas, kes väidetavalt on pruuni värvi. Ise teda näinud pole, aga kirjeldust olen kirjandusest lugenud.

Kasutaja päike pilt

fotolt ei ole eriti midagi

fotolt ei ole eriti midagi näha, vabalt võib kõik pakutud variandid olla õiged või valed, aga tulemus sellest jääb ju väga oletuslik ja võimalik, et isegi vale.


 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kahjuks ei ole fotolt

tõesti aru saada, mis seal mesilase peal on. Tagasihoidliku resolutsiooni tõttu ei andnud ka suurendamine tulemusi. Kui teeksid uue ja veidi suurema pildi, siis võib-olla midagi näeks...
Kui ka on lest, siis tõrjele mõelda on varavõitu, las teevad puhastuslennu ära ja pere kosub veidi. Kuigi teisest küljest... Seni kuni mesilased hauet kasvatavad areneb ka lesta populatsioon suuremaks...
Lesta pilti vaata http://www.metsamesi.ee/mesinikule/suvi/#biotorje . Pole just ka parim, tehtud vana fotokaga mitu aastat tagasi, proovin tänavu suvel uue pildi saada.

Pronksmedal (100p.)

varroa

ja mesilasetäi peaks olema selgelt eristatavad. siin saidil saab näha kuidas need kaks putukat lähemalt välja näevad (alumine seal siis täi):

http://www.faunoekjmueller-magdeburg.de/Varroa-Milbe/varroa-milbe.html

teemaalgataja toodud pildil paistab üsna varroale omase kujuga. eks ta ise saab lähemalt vaadata. lestavaba mesilat praktiliselt pole ja keset talve nüüd paanikasse pole ka mõtet sattuda ja tõrjega talvitumist häirima hakata. ilmad peaks stabiilselt vähemalt 4 plusskraadi olema.

Suured tänud vastajatele.

Suured tänud vastajatele. Püüan satikat lähemalt uurida ja välja selgitada, kas tegemist siis mesilastäi või lestaga.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tuvastamine

Algajal tekkivad küsimused ja aitajaid leidus.Vaatlemise on lest mõtekas mesilaselt eraldada valgele taustale.Abivahendina sobib suurendusklaas või mikroskoop.
   Kui te sügisel mingit tõrjet ei teinud siis pere säilimine on suure küsimärgi all.Pole varajase tõrje kogemusi,kuid peale puhastuslendu püüaks määrata
lestasust ühte mesilastega raamivahesse oblikhappe tilgutamisega,põhjale  paigutada paber,plastmassist kaan või midagi muud,mis võimaldaks pudenenud lesti lugeda ja hinnata olukorra raskust.Vajadusel teha korralik tõrje.Tõrjet tulib vajadusel teha kuni 5 korda.Võib esineda ribade toimaine
resistentsust.
   Mikroe... Mart

Tänud ka Mardile. Küsin veel,

Tänud ka Mardile. Küsin veel, et kas peale oblikhappe tilgutamise on ka muid alternatiive ja kuidas lestalisust määrata? Keskmiselt nii, et loen ära mahakukkunud lestad ja korrutan selle tarus olevate raamivahedega?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vastan

Võimalusi on,kuid mina jään tilgutamise juurde,kui kõige lihtsam ja kiirem ilma keeruliste lisavahenditete.Meid huvitab mitte lestalisus vaid nende vähesus.Usinusega saad määrata hukkunud lestad peale igat tõrjeseansi. Lõpptulemusi töödeldes leiame koefitsendi selle pere jaoks.100 perelises mesilas hukkunud  lestade loendust teostati ja tõrjuti 5 korral erinevate vahenditega ja nõrk lestakahjustus jäi ikkagi.
    Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)

Lestade arvukus.

Uuringud näitavad, et iga loomulikku surma surnud lestada kohta on tarus 130-150 elus varroalesta.
Seega tuleb alla pudenenud lestade arv korrutada 130-150, et teada lestade ligikaudset arvu peres.
Näiteks:
Kui pudeneb 10 lesta, siis on peres ligikauselt 10x130-150=1300-1500 lesta.
Vaata,http://mesindus.ee/node/355
Varroatoositõrje otstarbekas strateegia ja taktika mesilas (R. Männiste, november 2006)

Kasutaksin veel juhust ning

Kasutaksin veel juhust ning küsiksin teadjamatelt, et missugune raviviis lesta vastu oleks kevadel kõige otstarbekam? Kuna olen algaja ja ravimeid mitut tüüpi ei oska veel orienteeruda. Ette tänades!

Pronksmedal (100p.)

Kevadine lestatõrje

Tere.

Endal küll kevadise raviga kogemused puuduvad aga soomlaste raamat "Praktiline mesindus" ütleb, et kui maikuu keskpaiku langeb tarupõhjale asetatud kontrollpaberile üle kahe lesta ööpäevas siis tuleb tõrjet teha sipelghappega. Ja veel üks hea meetod kuidas kevadel ja suvel lestatõrjet teha on asetada tarusse lese raam. See kujutab endast tavalist raami millel on 1/3 kuni 1/2 alumisest osast tühi kuhu mesilased saavad ehitada  lesekannusid. Selle alumise osa võib ka liistuga eraldada ja sinna sisse teha väljavõetava sektsiooni aga see ei ole ilmtingimata vajalik. Kui mesilased on lesehaudme kaanetanud siis lõikad selle välja ja koos sellega eemaldad siis ka haudmes peituvad lestad.

Veel millel on mõningane lestavastane toime on KAC-81, mida siis saab kevadel ja suvel lisada joogivette. Aga olgu siinkohal ära öeldud selguse mõttes, et ainult selle peale lootma ei saa jääda. Mina valmistan KAC-81 nii, et võtan 30g männipungasid ja 190g koirohtu, millele valan peale 2l keevat vett ja panen termokotis seisma vähemalt 24h. Joogivette lisan seda 20% ja sügisel lisasöödale lisan seda 1l söödalahuse kohta 3...6 spl. Koguseliselt soovitan seda korraga valmistada niipalju kui enamvähem kohe ära kulub kuna see ei taha väga kaua seista.

Kuna oled algaja, siis soovitaksin sul veel põhjalikult lugeda kaasmesiniku metsamesinik kodulehte, mis asub aadressil http://www.metsamesi.ee/mesinikule/suvi/#biotorje . Sellel lehel on väga palju kasulikku informatsiooni elust enesest ja mindgi väga tihti aidanud.

Andres.

Tänan nõuande eest, kindlasti

Tänan nõuande eest, kindlasti proovin lisada joogivette KAC-81´te ning üritan ära proovida ka lesehaudme raami lisamise. Selguse mõttes küsin üle, et kui hakkan lisama lesehaudme raami, kas on ka vahet kuhu ma selle tarus asetan (lamavtaru), ehk siis kas keskele, kus toimub haudmetegevus ja kas alati tohib välja lõigata kogu osa raamist, või tuleb mingitel perioodidel ka midagi säilitada, et leskede arvukus väga väikeseks ei jääks? Samuti ka KAC-81 andmine, et kas selle koos joogiveega andmine võib toimuda pidevalt, või ei tohi sellega üle pingutada, ehk siis vahepeal annan lihtsalt vett?

Ette tänades

Pronksmedal (100p.)

Täpsustav vastus

Tere.

Leseraami võid paigutada haudmeosa äärte poole ja kui sa just emadekasvatusega ei tegele siis võid koguaeg kõik välja lõigata kuna mesilased mingil määral teevad ka teistele raamidele lesehauet, kuid kui ei ole teiste raamide peal lesehauet siis mina soovitaks ühe või kaks rida lesehaudme kanne alles jätta kuna mingi kogus leski pidavat vajalik olema pere normaalseks toimimiseks. KAC-81 võib joogiveega pidevalt anda.

Andres.