Sügisene emavahetus

Pronksmedal (100p.)

Nüüd, sügisel otsustasid 2 pere mesilased millegipärast ema välja vahetada. 3 nädalat tagasi panin tarudesse lesta tõrjumiseks ribad - EKOPOL (vene toode). Eile, siis 3 nädalat hiljem mesilasi üle vaadates avastasin, et 2 peres (9st) toimunud vaikne emavahetus, mõlemas tarus hulk lahtinäritud emakuppe, veidi kinnist hauet ja vana, märgitud ema kadunud. Ühes peres nägin ka noore uue ema ära. Nüüd süda muret täis - korralikud suured pered, kevadel hukule määratud, kuna lesed on ammu kadunud. Mida teha? Ise mõtlen, et peaks mõne nõrgema pere ohverdama ja emad veelkord vahetama ja pered kokku liitma. Kas nüüd (suht sügisel) veel perede liitmine tuleks kõnealla?  Kas lesta törje ribad võisid mõjutada emasid välja vahetama? Samas ribad toimisid hästi, lesta oli kõvasti tarupõhjas maas. Plaanin nov. algul veel oblikat ka tilgutada. 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Ilmateade lubab kuni +15


Ilmateade lubab kuni +15 sooja ja mesilased ei ole kobaras, toovad usinasti veel õietolmugi. Mina küll ühendaksin need  2 paarumata emaga pere mõne väiksema 2 perega - saab suured korralikud pered, kes kevadet näevad. (paarumata emad enne välja!)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mina ei oleks mesilastest targem!

Viimasel ajal on nii, et mõni puhta nirakas pere, kelle oled mõttes maha kandnud....tuleb kenasti ületalve ning on veel võimsa kevadise arengugagi, pealekauba. Kuid samas suur ,tubli, ja ei mahu talvepesasse ära/ noore siniverelise emmega on just kevadeks peaaegu otsad andnud.
Kas neil Vene ribadel on mingi väga tugev lõhn man?....siis võib emavahetust ribade süüks ajada.
Mina ei puutuks enam neid peresid.....seostan uute emade kasvatamist pigem , rohmakate mesindusvõtetega, kus kallis/"vana" emme sai mingil põhjusel viga, näiteks meevõtmisel!
Ümber noore ema tõmbub kobar tihedamaks samuti ning küll kevadel paistab....keda liita! Võib juhtuda, et mõnest tublist perest on järel peotäis rahvast - ümber maailma parima ema...voh, siis on haudmevälja järgi õige aeg otsustada, keda liita ja lahutada..... Tänavu oli väga pikalt soe ja veel hiljuti oli leski siin ja seal näha....kui need emad jäid paarumata, siis selle mesila ka kaks viimast leske tulevad selles tarus ületalve....Leskede eluiga sama pikk, kui emmedel - soojas vööndis - loodus on praktiline, selletõttu kupatatakse nad meil külmal põhjamaal , välja..(või lähevad ise). Olen mõnikümmend aastat tagasi sellise eksperimendi teinud, et mingil põhjusel koorus septembri lõpus ema, ja  ta jäi paarumata ning siis nägin - selles talvekobaras lasti ka leskedel talvituda!
KUID VALIK ON TEIE! Suurem kobar talvitub kindlasti ikka paremini, ning kindla emaga on ka varakevadel  aegsasti haue sees.

See, et kõvasti lesta maha tuli, ei näita niivõrd tõrjevahendi häädust, vaid seda.....et oli mida tulla....näitab, et lesta oli palju!
Austage imelist organismi MESILASKOBARAT.....Suvel on ta lihtsalt suurem , hõredam ning talveks tõmbub koomale....ÄRGE TEDA KOGU AEG , OMA EMA OTSIMISEGA TUULUTAGE, EGA JAHUTAGE! Stress, tülitamine soodustab ka lesta arengut.
Head talvitumist!

Pronksmedal (100p.)

Üllatused jätkuvad

Eelmisel nädalal otsisin uued, st paarumata emad üles, need perest välja ja uued (st paarunud emad kehvemast perest)saatepuuriga sisse.  Üks ema võeti ilusasti vastu aga teine oli koos saatemesilastega puuris surnud Sad  No ei tea, mõlemad ühesuguses puuris, kanditükk ava ees. 2 päeva pärast vaatasin, üks ilusasti välja söödud ja rahulikult sebis kärje peal. Teisel oli justkui veidi hakatud kandit väljastpoolt sööma, seestpoolt oli ka justkui veidi näritud aga jah, 2 päevaga 3 saatjat ja emme kõik puuris sees surnud???? Mismoodi??? Rohkem ei riski sellesse perre emasid tampida. Mida edasi teha ?

Lasta see pere üle talve elada ja enne haudmetegevuse algust teistesse pereesse laiali raputada? Või nüüd kohe sügisel pere laiali lüüa ja söödakärjed säilitada kevadeks ?