Mesilased tarust väljas

Tervitused kõigile uue seltsilise poolt.
Mul selline mure või küsimus-mis või kes ajab mesilaste mõistuse sassi. Esiteks kahtlustan lolli mesinikku st. ennast, hiirt, ema hukkumist, nosematoosi, lesta, ...? Lugu järgmine. Panin pere talvituma 9 raamile. Pere ise moodustatud 3 kunstpere ühendamisel augustis. Jäin nende tegemisega veidi hiljaks ja kartsin , et äkki jäävad eraldi võttes kõik liiga nõrgaks , seepärast nad ühendasingi. Ühendamine läks üsna rahumeelselt, sööt võeti vastu hästi , pere oli sügisel küll veidi imelikult aktiivne, novembris iga vähegi soojema ilmaga lendasid ringi. liigselt kinni ma neid enda arvates ei matnud. Küljematid sama materjal mis tuuletõkkeplaat, aga immutamata. peal 2 õhukest laste villast tekki. Detsembri algul avastasin , et taru katuse plekk on kuskilt veidi vett läbi lasknud. Teadmata , palju pleki ja laudade vahel jääd võib olla ja , et see sulaga tilkuma hakates raamideni ei jõuaks , vahetasin teki veidi paksema vastu  ja lisasin ka õlgedest koti. 4 detsembril vaatama minnes , kuidas olukord on , tõmbas jala nõrgaks. Mesilased kuhjas lennulaua peal? Esimene mõte oli , et neil on liiga palav. Taru avades leidsin , et lisaks on nad ka küljemattidele kobardunud, kuid ka raamide vahed oli neid täis. eemaldasin küljematid ja suurendasin lennuava, peale jätsin ainult 1 õhukese teki. mesilaste käitumises ei toonud see kaasa mingit muutust. kartes , et tihased , tuul ja vihm neid kõiki tahedaks teevad, panin ümber taru kaldu eterniidi tahvlid ja nende ümber katteloori. Vihma ja tihaste vastu see küll aitas , aga mesilased paraku puusse ei läinud. Ja nendel üksikutel külmadel öödel nad kangestusid ja hukkusid. Lisaks oli katteloori all ka taru ventilatsioon puudulik. 17 dets. otsustasin selle eksperimendi lõpetada. palju sinna veel mesilasi alles on jäänud ei tea. lennulaual jalutavad veel üksikud, küljelaual oli ka kobardunud üks rusika suurune tropp. raamide vahele peab neid ka jaguma, sest taru põhjalt sulega surnud mesilasi kokku pühkides , tuldi kohe vaatama , mis toimub. Kui keegi viitsib nii pikka juttu lugeda ja oskab minu äpardust selgitada oleksin väga tänulik. Ja veel tausta infoks. Ema 2013a - soetatud Mai Endlalt. Sööt - Meveda Apisuc, lestatõrje- kevad ja sügis - Beevitaal ja oblikhape, nii vesilahus kui sügisene tilgutamine . lesta pudenes korralikult. Tarus hiirt ei ole ja ei ole ka lennulauda ja taru sisemust  täis roojatud. Enda teadmised veel keskpärased, kogemust 2 aastata. Aga 2013 aastal olen end harinud nii õppepäevadel kui ka kirjandust lugedes ja edast targematelt nõu küsides. Seega julgen väita , et veel ise ei tea , aga aru saan millest jutt käib. Ja veel ülejäänud 7 perel pole tahtnud lennulaudadega kolistama hakata , seega pole neid ka kuulanud ja kui nad just surnud ei ole on neis kõik rahulik.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Pakun, et

asja probleemi tuleb otsida perede ühendamise ajast. Mingil põhjusel jäid vanade ja noorte mesilaste suhe paigast ära. Sellest ka sügisene lendamine. Mul omal ka sarnaseid juhuseid olnud. Sööda võtavad ilusti vastu aga on arusaadav, et pere on rahutu.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesilased pole jõuluks kobardunud

Tore ,et selline mesilaste käitumine on võetud vaatluse alla ja vaadelda tuleks sündmust kuni hukkumise või kevadrevisjonini.Kunagi möödanikus sellise juhtumid jätaks selle teema alt välja.
 Mittekobardunud pere olemas,avastasin oblika -suhkru vesilahuse tilgutamisel novembri lõpus.Eri tunnuseks oli eriline
tigedus.kõik kärjevahed ja laepealne mesilaste poolt hõivatud.
Kaks nädalat hiljem,teostades järelkontrolli polnud käitumises midagi muutunud.Teen ettepaneku jätkata selliste perede jälgimist,pildistamist,avalikustamist,kuni vastuse saamiseni.
Avada pere ja otsida vastust kärje vaatlusega olen siiani lükanud edasi tigeduse tõttu.
 Julget kaasalöömist,ehk tuvastame midagi olulist.
        Mikroe... Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Üks on kindel

Üks on kindel , kui on nii soe nagu praegu on 1-7 kraadi sooja on külje matid liiast. Külje matid lisatakse miinuste olemas olul,
2 asi vahe laua ja kui on paigaldatud ka külje matid. Pannakse nende ja pöhja vahele 2 cm liist et tekiks ventilatsioon. See viib kobarast välja niiskuse,   Kuna praegu on suht soe, siis kobaras vöis külje matide töttu mesilastel palav hakata ja see sundis neid  tarust väljuma.

Sellist peret pole ma veel näinud kus mesilasi oleks talvitumisel liiga palju olnud.

Tänud vastuste eest.

Liist küljemati all täiesti olemas, paraku 1 cm ja mattide paigaldamise ajal oli temperatuur püsinud paar päeva kerges miinuses. Suve tagasitulekut ei julgenud loota. Soe oli neil ka kindlasti, sest raamide pealt oli katsudes päris soe, sisse piiluda ei tahtnud, ega ema ometi munema pole hakanud? See et vanade ja noorte mesilaste suhe paigast ära, tundub üsna loogiline, nimelt jätsin kirjeldamata ilmselt mitte vähetähtsa asja, kuni lõpliku koondamiseni septembri lõpus oli tarus 14 raami pluss otsalauad kuhjas mesilasi täis. Söötmist alustasin 20nenda augusti paiku ja kuna ei teadnud palju raame saan üldse välja võtta söötsin need kõik hirmuga täis. Lisaks loomulikule vananemisele said nii osad vanad mesilased end lihtsalt surnuks töötada, aga mis teha ega muidu targaks ei saa kui sul endal või su rahakotil peab ikka valus olema.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kui pesa peal

käega katsudes on soe, siis on karta et haue sees,mul oli ka ühel perel enne uut aastat haue sees, kevadeks pere nõrgenenud ja langetist palju.Mina vähendaks soojustust miinimumini ja suuremate külmade saabudes lisaks soojustust juurde, või isegi alles varakevadel,mummud külma ei karda ,peaasi et oleks süüa ja kuivas pesas talvituvad paremini

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kui taru

kui tarus olevate raamide ja mati vahele kä paned ja tuned suht sooja (ligi kaudu 36 kraadi celsust) vöib öelda 99% se töenäosusega et mesilased on hauet kasvatama hakanud, kui se jätkub  (haudme kasvatus) siis on tagajärjed järgmised. Mesilased kurnavad end ära, söövad palju ja välja ei saa vöi lähevad ka miinus temperatuuridega vällja, muiduki tagasi ei jöua .ja nii edasi.
ainuke vöimalus on neid peatada, kui vötad köik padjad maha. ja oiad neid nädal aega ilma (juhul kui miinuseid ei tule).ehk siis vötavad möistuse pähe et veel pole kevad, kui miinused tulevad paned ainult pealmise mati tagasi. külje matid pane alles 5 miinusega. proovi kas vötavad möistuse pähe.

mönele pere ei taha isegi see aidata.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

mesilased

minul vähemalt elavad, aga korpustaru ühele  korpusele panin liistude peale veel padjapüüri, matte ei pannud--ei mahtunud ja kõrvale jätsin õhu ja padjapüür ulatub sinnagi---8 raami jäi sisse

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Pole kobardunud ...

Kolm nädalat hiljem olukord pole muutunud.Ühe äärmise tühja raami võtsin  välja,järgmine oli raske.Õelused rohkem torkida ei lasknud.
     Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

Mesilased tarus laiali!

Söövad kandit! Võiks kiiremini süüa!Kas puhastuslend toimunud, osa on jah välja lennanud, püsivad tarus!

Aasta mesinik

Sa võid pere ise ära tappa

Seal võib mitu põhjust olla. Pere võib olla tõesti ülekuumenenud tänu haudme olemasolule. Aga võib ka nälg olla ja võib ka pere ilma emata olla. Kui pere on juba raamide pealt kõvasti soe ja sa ta soojustuse äravõtmisega maha jahutad, siis juhtub see, et mesilased kobarduvad haudme peale, et see ellu jääks ja söödani ei ulatu ning surevad sinna nälga  olgugi, et ääreraamides võib sööta küll olla. Torka õhuke lauanuga sooja koha pealt liistu ja raamide vahele ja vaata kas nuga jääb mesiseks.Kui jääb , siis võta küljematid ära ja tekita ülemiste tekkide alla õhuvahe, et peres temperatuur langeks tunduvalt. Kui nuga ei jää mesiseks , tuleb sooja koha peale kandit anda üks pakk (2-2,5 kilo). Pere oli suur ja kevad pole veel käes. Külma võib veel tulla  ja siis nad eriti tarus ei liigu. Võta kõik katted, nii pealt kui külgedelt ära üheks päevaks ja vaata,  pere jääb vaiksemaks.Selle lühikese ajaga nad nälga veel ei sure kui nad siiani surnud pole. Pere tõmbub  haudme peale kokku ja lihtsam on kandit peale panna. Pane suitsulõõts käima aga võib-olla ei lähegi seda vaja aga igaks juhuks hoia kõrval kui kandit panema hakkad. Anna hästi veidike tossu kui liistud ära võtad. Võta kiiresti  kolm liistu ära ja pane pandi kiiresti vastu raame aga soovitan kandipätsi alla panna ühekordse marli, et kandi mesilastele kaela ei vajuks. Kandi on kilepakis.Paki ülemisele poolele jäta kile alles,et kandi ei kuivaks kõvaks ja  alumiselt lõika kile ära ning pane selle asemele marli. (minul on kogemus, kus ostetud kandi oli veidi pehmevõitu ). Mesilased närivad marli ise puruks. Nii on kindlam.Kata kilega see osa, kuhu kandi panid  kõvasti kinni nii, et tarust tulev soe jääks kile alla ja hoiaks kandi pehme ning ka nii, et mesilased kile servade alt välja ei pressiks kui kandi nahka panevad.Siis pane sama kate, mis seal  enne oli, tagasi. Küljekatted pane tagasi siis kui puhastuslend tehtud. Muidugi kui väga suur külm peaks veel tulema, siis pane katted varem tagasi.    See, et mõned mesilased välja tulevad, pole nii hull kui see, et nad nälga surevad. Püüa võimalikult vähe kolistada ja usu, et kõik läheb hästi. Kandit müüb Meveda OÜ. Muide, kuula peresid ja hoolega. Mõnes  teises peres võib ka probleeme olla. Ma ei taha hirmutada, aga kontrollimine on tarkuse ema.Ja lennuaugust  tõmba ettevaatlikult surnud mesilased ära, et õhk liigiks. Edu!