Mesindusalane gallup

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Foormis ja jututoas vesteldakse tuliselt mesindusest maast ja ilmast koos ilmaruumiga.Kõik teevad kokkuvõtteid,seda võiks teha ka mesindus.ee kasutajad,kui omanikud lubavad.Püüaks leida mesinduse parema ja halvima ürituse mesinduse valdkonnas.
   Näiteks :Apimondia,Karksi mee festival või ümarlaud,kutseliste kinnine konverents,mesi Hiinasse jne.
    Head muljetamist
         Mikroe...Mart

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Viimane MESINIK

Väga hea jutu on kirjutanud Aivo Sildnik! Tänud....just selline see mesiniku "magus"  elu tegelikkuses tõega ongi! Kogu aasta 2013  ajalehe MESINIK parim lugu MESINDUSEST  - mo meelest!
Muidugi hea kirjanik on ka Metsamesinik oma Apimondia muljetega!

Kuule Mart - muljetamise ettepaneku tegija....Kas ikkka peab seda halvimat otsima???? Iga rea peal ju niigi - nii seda, kui teist! Ning ürituse - või mille iganes korraldamine on väega suur koorem .......... ning ka "ebaõnnestumisel" on palju suurem -õpetlik positiivsuse vari .....järeldused vaataja silmades - ju seinast seina!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Jälle viimane MESINIK

Sisukas! mitu väärt lugemist!
Tänud Ardi Asten... siira ja ausa kirjatüki eest! Mõnus on mesinike maailmas olla, koos selliste imeliste inimestega, nagu seda on Ardi! Varem sai korduvalt tööka Ardi mesindust näha, kui tal veel seda uhket mesindusmajagi ei olnud . Ja nüüd ajalehest loed, et see ära põles! Kuid alati on tal olnud nutikad lahendused ja vinge lähenemine mesindusele! Üks parimaid ja ausamaid lektoreid on ta samuti! Tänud jagamast , edu ja vastupidamist paljudeks - paljudeks aastateks soovides!

Minu maailma pilti muutis tugevasti ka Reet Karise vajalik uurimus... Varem ma lihtsalt ei oleks uskunud, et tarudest - õietolmust, võib sellise buketti mürke leida... see selgitab väga palju! Saku labor ei olnud võimeline midagi sellist tuvastama - täiesti mürgitatud mesilatest!

Lauri Kallase : Eestis on elaniku kohta juba kuus vannitäit põllumürki! Sirge selja ja selge mõistusega kirjutatud tõde ... hää, et sellise arusaamaga mesinik on EML juhatuses!

ka Aleksander Kilgi PBMNi konverentsi kokkuvõttest oli tore tõdeda... et näiteks Soomes on AHM osas sama TAVALINE pilt nagu meil suhtarvudes ~30% mesilasperedest batsillusega ja 10 kliinilist pilti Soome kohta aastas - meil oli eelmisel aastal kliinilist pilti suhtarvus vist rohkem! Köömne tolmeldamine jm..jm.

Mart - kes siia selle arutelu välja käis ... soovis, et ka midagi halba leitaks!

Leidsingi seekord... nimelt järjekordne COLOSS , MIS PEAKS uurima mesilasperede suremust - on sama mannetu, kui eelmisel aastal! See ei ole meie Eesti riigi mesinduse jaoks .... Meil hoopis teised probleemid, kui teistes riikides!
Meil on  põhiline suremus seotud agromürkidega , mida teistel riikidel EI OLE! Eelmise aasta 336 alustajast vastaski ainult 95 sellepärast, et mis sa lollidele küsimustele ikka vastad!
COLOSSI KOKKUVÕTE -Eesti mesinikud ei ole nii lollid, et ema probleemiga peret üldse pereks peavad! Ning selline tunne on, et selle küsimustiku on tõlkinud masin - võiks nagu maakieli suupärasem, või loogilisem olla! Muidu ajab lausa naeru peale!

COLOSS

metsamumm kirjutas:

Leidsingi seekord... nimelt järjekordne COLOSS , MIS PEAKS uurima mesilasperede suremust - on sama mannetu, kui eelmisel aastal! See ei ole meie Eesti riigi mesinduse jaoks .... Meil hoopis teised probleemid, kui teistes riikides!
Meil on  põhiline suremus seotud agromürkidega , mida teistel riikidel EI OLE! Eelmise aasta 336 alustajast vastaski ainult 95 sellepärast, et mis sa lollidele küsimustele ikka vastad!
COLOSSI KOKKUVÕTE -Eesti mesinikud ei ole nii lollid, et ema probleemiga peret üldse pereks peavad! Ning selline tunne on, et selle küsimustiku on tõlkinud masin - võiks nagu maakieli suupärasem, või loogilisem olla! Muidu ajab lausa naeru peale!

Nii kahju on et Eesti mesinikud elavad endiselt omas mullis ja süüdistavad oma probleemides kõiki teisi aga peeglisse vaadata ei oska. Väide et, põhiline suremus on seotud agromürkidega, pole ju tõsiseltvõetav. Vaadates ükskõik millist uuringut või kokkuvõtet näeb ju põhiliseks põhjuseks endiselt varroalesta. Lihtsam on ju süüdistada ilma ja põllumeest kui oma peresid korralikult ravida.
COLOSS uurimusega püütaksegi jõuda asja tuumani mitte ei koguta lihtsalt andmeid et kui palju panin talvituma ja kui palju jäid ,vaatamata mesiniku tegevusele/tegevusetusele, kevadeks ellu.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja smart pilt

Arvamused

Ma kasutan siinkohal suurepärast võimalust mitte vait olla, kuna agrokeemia teema mesinudses on sageli käsitletud bipolaarselt ja utreeritud. Üritan olukorda lühidalt ja võimalikult objektiivselt kirjeldada.
Miks mesilased surevad? Varratoos või mürgid?
Loomulikult ei ole selles teemas absoluutselt õigus ei ühel ega teisel. Üks tahab 99% mesilaste suremusest ajada mürkide kaela ja teine alatähtsustab nende mõju.

Pole mingi uudis, et varratoos (lest koos kaasnevate viirustega) on mesinike jaoks väga suur probleem. Õnneks siiski on aastakümnetega õpitud seda efektiivselt ravima ja pädevamad meisnikud tulevad sellega kenasti toime. Tõsi, vahel võib raviskeemis vigu sisse tulla ja tagajärjed on karmid.  Peab tõdema, et sageli on just väiksemate mesilate talvise 100% hukkumise korral ka minul esimeseks kahtluseks vead varratoosi ravis, kuid mõte liigub kiiresti edasi pestitsiididest saastunud suira juurde.
Väited, et mesinikud ei oska peeglisse vaadata ei ole kindlasti adekvaatsed. Mesinikud on korduvalt nii ministeeriumile kui ravimiameti esindajatele väljendanud muret ravimite kättesaadavuse pärast. Millegipärast ei taha ka laiemalt keegi mesinikke varratoosiga aidata, ehkki kui see oleks meie ainus probleem ja sellele leitaks ka adekvaatne lahendus, kas siis ei lõppeks ka mesilaste kadumine ja mesinikepoolne virisemine agrokeemia kasutamise üle? Lihtne, kiire ja mugav lahendus?

See, et mesinikel on probleemid varratoosiga ei õigusta tekkivat lisakahju agrokeemiast. Varratoosi kui argumendi kasutamine agrokeemia kaitseks on pisut demagoogiamaiguline. Kahjuks on see laialt levinud. Piltlik näide: kui tallegg`is on linnugripp ja nad on sunnitud hävitama 20000 kana, siis ei ole õigustatud, et keegi läheb ja mürgitab ära veel 5000 kana. Lisaks peab arvestama pestitsiidide mõju mesilaste käitumisele. Närvimürkidega kahjustatud mesilasperes häirub normaalne elutegevus, ei suudeta hoida haudmel õiget temperatuuri, pärsitud on hügieeniline käitumine jne. Sellest tuleneb mesilaspere vastuvõtlikkus haigustele ja suurem haavatavus ka varratoosile. Kas sellisel puhul on süüdi ainult varratoos või osa süüst on ka pestitsiididel?
Muidugi on tehtud palju "teaduslikke" uuringuid (rahastatud syngenta, bayeri, monsanto jt. huvitatud osapoolte poolt), mis laias laastus kõik näitavad, et nende tooted on mesilastele eriti ohutud ja probleemiks on meil ainult varratoos ning vanad ja rumalad mesinikud. See on justkui õpikust mahaloetud tekst, mida kasutavad tööstuse ja institutsioonide esindajad. Viimati kuulsin eelmisel nädalal Poola vetameti esindajalt, et nende riigi spetsiifiline probleem mesinduses on varratoos ja vanad mesinikud, kes ei saa varratoosiga hakkama (kui originaalne).

Mida ma öelda tahan on see, et vee sogaseks ajamine ei ole mingil viisil diskussioonile kasulik. Ei maksa tuua pestitsiidide arutellu argumendiks ei mesinikke ega varratoosi. Samuti peab hoiduma igal võimalusel pestitsiidide süüdistamisest. Seni kui ei räägita nende sünergiast on need kaks eraldi teemat. Ilmselt ükski mesinik ei ole agrokeemia fänn, aga peame suutma hoida argumenteeritud ja tõsiseltvõetavat joont. Kui keegi viitab uuringutele või kokkuvõtetele, siis ka allikad oleksid väga teretulnud meie foorumi kvalitatiivset taset tõstma. Saaksime üheskoos arutada konkreetselt läbiviidud uuringute tugevusi ja nõrkusi.

See ka, et kui keegi teab kuidas oma peresid aastast-aastasse vetapteegist saadavate preparaatidega korralikult ravida, siis on see alati teretulnud nõuanne!

Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ma tahan siit ära!

Siit - ülbete maalt ! Selline tunne jäi mul Rapla mesinduspäevalt!
 Mul oli eelinfo, et lektor on erinevate varrotõrje vahendite katsetaja ning räägib kindlasti oma kogemusest.... kuid seda ei toimunud! Tema enda kogemuste jagamist nimelt, pigem tehti reklaami erinevale keemiale, kaitseriietusele ja kaitseprillidele - et, ostke meie kaupa!
((( Rapla maakonnas on kohalik suurepärane mesindusteadlane Tiit V. .. kes on tõesti katsetanud ja uurinud pea kõiki vahendeid ja seadmeid omal nahal /mesinduses - ning oskaks ja teaks rääkida jne. jne. jne. Kuulajate hulgas olid enamus väga suurte kogemustega-  väärikad eluaegsed - elukutselised, targad mesinikud - kellesse suhtumine tundus minule üleolev.....)))
 KOHTUSIN Raplas hoopis inimesega, kes on võimeline leeklambiga sülemi (tundmatu mesilaspere) hävitama, kuna too imeline organism -- VÕIB OLLA NAKATUNUD VARROALESTA!
To inimene, kes pakkus palju- kümneid vahendeid varrotõrjeks ei oska isegi sülemist varroat eemaldada...... (( KAS HÄVITAMINE ONgi ABISTAMINE??Või tõe selgitamine?))
Ta rõhutas pidevalt resistentsuse teket, et selle tõttu on vaja pidevalt varroa tõrje vahendeid vahetada ja tema arvates tekib resistentsus isegi orgaaniliste hapete kasutamisel! ????
Ma ei suuda, ega soovi pikemalt kommenteerida... kuna ta väitis, et isegi sipelghape sisaldab amitraasi... ise näitas stendil sipelghape +amitriin segu jne. jne...
KUIDAS LUBATAKSE SELLINE INIMENE MESINIKE ETTE!?

Ta soovitas näiteks suira kärjed oblikhappega tõrje ajaks peredest eemaldada jne. jne. ... Järelpärimise peale õigustas seda lubihaudme tekkimisega jms.  ... Täiusliku organismi tunnetamiseni on tal veel pikk tee käia!....
IME KUI SELLISE LÄHENEMISE TULEMUSEL MESILASPERED VEEL KELLEGIL ELUS ON!
Muide olen ka tegelikkuses näinud mesilaste (mesilasperede?) kuumtöötlust - ma ei nimeta seda enam mesilaspereks - kuna ta on eemaldatud oma kodu-kärgedelt - mis on juba ise - vastu talvitumist - äärmiselt suurt stressi tekitav!
Ma ei talu looduse suhtes selliseid inimkatseid!

COLLAPSIT seostas ta üldse : vanade tarude, tumedate kärgede, hiirte jne. jne. jne....

MA OLEN ÕNNETU JA MURES KOGU MEIE rahva ja MAA MESILASPEREDE PÄRAST !!
Kui kõnelema hakkavad ..... õnneks olin lahkunud - kui kõnetooli tõusis järgmine TÕEKUULUTAJA , Jan-R. Raukas , kes kuulutas, et Roundup EI OLE MESILASTELE OHTLIKE AINETE HULGAS !

Nii, et siinsamas kogume allkirju Mesinike Pöördumisele ja siinsamas rõõmustame eesrindliku põllumajanduse üle!

Ma tahan siit ära!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Õnneks

Saaremaal käis loengut varroatoosist pidamas Leo Vari ja tema rääkis küll üle hulga aja täiesti mõistliku juttu. Meie mesinikele meeldis ja oskas ka küsimustele vastata. Meil plaan teda veelgi kutsuda.

  Ega sul, Metsamumm, pole kohaliku suurepärase mesindusteadlase Tiit V. materjale, mida saaks lugeda? Kui sul mandril elu kibedaks tehakse, tule saarde.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Org. hapete resistentsuse osas!

Toetuski ta Sinu väitele Aimar, et kuidas sellega siis on? Tean , et kasutad ise happeid? Oled siis resistentsust täheldanud, või! Mo meelest, kes hapete resistensust väidab - ei ole hapete mõjumise matsust aru saanud!
Õppematerjalid, mida mesinikud ootavad on ESIMALT - oma enda praktilised kogemused .... või teiste omasid, mida on nähtud tegelikkuses - MIS TOIMIVAD TEGELIKKUSES!

ET, võiks/saaks teha järeldusi! Näiteks tümooli preparaatide osas... oli kena kuulda, et lektor, koos meie kohaliku mesinikuga ütles , et tugev lõhn on  tarust välja tunda! Kuid edasi!!!??? Kuid mesilaste maailm on ju LÕHNADE maailm - mis toimub mesilasperes? Kuidas mesilaspered sellega hakkama saavad? Kas suudavad hauet õigeaegselt toitma hakata? Kuidas mesilaspere käitub? lamavas , või korpustarus?? Kas lõiv, mida maksame SEGADUSE EEST, tugeva lõhna lisamisel mesilasperre! Mis seal toimuma hakkab- kas -võimalusel- haudmepealt ära kolivad, või selle maha jätavad ? Või korpuses esimese matsuga välja voolavad? Tasub tümooli preparaatide kasutamist mõne lesta mahasaamiseks soovitada, või nagu seda vahepeal soovitati SOOJALT lausa mahemesindusse!

Hendrik Hansen pidas kolm päeva Eestis loenguid! Igal pool näitas ka varroa filmi... kuidas esimesena see helehall isa .... jne. jne. ... Meil oli sel ajal juba  oblikhappe pulbriga (GAASITAMINE) tõrje väga levinud, roosprits ja aurutamine olid möödas ... Ning selle tõttu jäi hästi meelde - see oblika lagunemine sipelghappeks - 180 kraadi juures - valge suitsuna! Kui oblikhappe kuumusega liiale minna - siis muutus suits kollakaks ning pidi juba 220-230 kraadi olema!
Nüüd Raplas rääkis lektor mingitest vaakumitest OBLIKHAPPE LAGUNDAMISEKS SIPELGHAPPEKS jne... Kust sellised andmed saadakse? Usun  tunnustatud Taani mesilaste arsti edasi, kuna lihtsalt oman ~80 kliendi ja oma mesindust nähes sellealast kogemust!

Tundsin lihtsalt Raplas totaalset survet mesindusele - iga taru tervisekaardi jms. lisandumisel...

JA MIND SOLVAB MESILASPEREDE ASJATU KIUSAMINE NING TOTAALNE SELGEKS TEGEMINE... et, Eesti mesinikud ei saa varroaga hakkama - --- kui nad ikka 3x aastas oma tarudesse keemiat ei topi! Ning mind tegi väga ettevaatlikuks see, et Põllumajandusamet istus kohal ning kuulas hoolega seda õudust pealt!

Pronksmedal (100p.)

Ma tahan siit ära*

Õnneks on eespool ära toodud ka selle lektori nimi.  Teised mesindusseltsid teavad siis sihukesest hoiduda.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Kahjuks

pole ma mingi spetsialist haiguste alal. Mina ravin omi peresid 1x aastas ja olen rahul. Samuti ei loe ma lestasid.

  Mis surve see on, et nõutakse tervise tõendit, tarukaarti, ravimiarvestust ja tervisekaarti jne?  Ma olen arusaanud, et seda nõutakse kõigilt loomapidajatelt ja vaevalt et selle on välja mõelnud Raplas kõnelenud lektor.


  Kas Leo tõesti käskis peresid ravida 3x aastas keemiaga?

Tiit.V materjale saaks kusagilt lugeda?

Pronksmedal (100p.)

Miks selline...

hüsteerika järsku? Minu internetituttav Ukrainast teeb juba 32 aastat oblikhappe aurudega vana Nõukaaegse meetodi järgi lestatõrjet ja väga rahul. Lesehauet kontrollides 10 pere kohta 2-3 lesta. 90 pere raviks kulub tunni ümber aega ja saak pidevalt 100+ kg talvitunud pere kohta ning talvekahjud praktiliselt olematud.
Lisaks on veel üht koma teist positiivset mille jätan enda teada , muidu tekkib turule liiga palju mett Lugege 80-ndate vene mesindusajakirju  ja saate teada.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tänud Jaak

Mul sama pilt, kui Sinu Ukraina tuttaval! Ning ajakulu kah väike! Tee tõrjet või öösel tähti vaadates ...
Võrdluseks näiteks mesilasperede kuumutamisel ajakulu ühe pere kohta 2 tundi - alustades kärgedelt kasetti raputamisega ning peale "saunas käiku" tagasi pesa sulgemiseni! ( Näide meie üli-üli-üli püüdlikust maailmast))

Selgitan Jaak0001 oma aastatagust suurt ehmatust - Sinu isiku suhtes - hakkan sellest alles praegu toibuma!... pidasin Sinu tarku kommentaare siin mesinduse keskkonnas - austatud mesindusõpetaja Jaak Riisi väärilisteks ... ning kui ta meie hulgast lahkus ja ~nädal hiljem jälle siin Jaak0001 kommentaare jagas - oli tunne, et tervitusi  teisest ilmast!

Kui juba jutuks läks!
Siis sattusin 22. märtsi kohta infot vaadates - mesindusprogrammis - nõustamise veerul sellisele lausele:
Sülemi puhul oleks profülaktilises mõttes abiks korduv ümberajamine puhastele kärgedele, esmalt just kärjepõhjale.
Jutt käib AHM - kohta!
Ma ei ole selle lausega päri ... Nimelt on haudme haigus ikka laste haigus ja sülemid on ikka enamasti rikkaliku korjega ajast jne. jne. Täiskasvanud mesilased saavad batsillust kanda ainult meepõies .... lühidalt ei tohi hulluks kah oma desoga minna! Selle üli- üli - püüdlikuse tulemusel teemegi sellele suurepärasele organismile kahju ... juuuuu
Kuidas SUUR FOORUM seda kommenteerib?!


Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vaadake

Seal on hästi näha mesilastäid....kes söövad mesilasema toitepiima! Filmis arvatakse need ekslikult  lestadeks - kuid nad paiknevad paksult emal .... Mulle on näidatud mesilasema, kes oli paksult mesilastäidega kaetud. Kuna meil Eestis kasutatakse parasiitide tõrjeks enamasti happeid... siis on meil mesilastäi ja ka trahhea lest - akaraapise lest praktiliselt kadunud!
Nägin seda filmi eile poole pealt - kodused vaatasid, kui Jänedalt koju jõudsin!
Praegu üritasin kiiresti mesinduse lehele saata, kuid arvuti jupsis ning ei lase liigset kustutada!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vaadake praegu kimalastest filmi!

Seal on hästi näha mesilastäid....kes söövad mesilasema toitepiima!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vaadake praegu kimalastest filmi!

Seal on hästi näha mesilastäid....kes söövad mesilasema toitepiima!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vaadake praegu kimalastest filmi!

Seal on hästi näha mesilastäid....kes söövad mesilasema toitepiima!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vaadake praegu kimalastest filmi!

Seal on hästi näha mesilastäid....kes söövad mesilasema toitepiima!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Metsamumm'ile

Metsamumm kirjutas: /...Sülemi puhul oleks profülaktilises mõttes abiks korduv ümberajamine puhastele kärgedele, esmalt just kärjepõhjale. Jutt käib AHM - kohta! Ma ei ole selle lausega päri .../


Mis sel soovitusel viga on? Ma isegi täiendaks, et enne AHM-kahtlusega sülemi tarrupanekut võiks seda hoida kaks päeva kastiga keldris. 
Kõige selle toimetamise tulemusena söövad mesilased sülemlemisel kaasavõetud võimalike haigustekitajatega mee ära.
Kui panna AHM-iga perest tulnud sülem kohe tarru alustavad mesilased viivitamatult kärjeehitusega ja põhiperest kaasa võetud meevarud paigutatakse alles ehitusjärgus kannudesse. Sinna peale tuuakse väljast juba lisa. Nii ongi AHM-i eosed kenasti tallele pandud ja satuvad mingil hetkel vaklade toidulauale. 

Pronksmedal (100p.)

Aitäh...

Tundsin kadunud Jaak Riisi päris hästi ja end temaga küll võrrelda ei julge. No ja arvatavasti oleme ka Sinuga  mõned korrad Jänedal ning mujal lühidalt vestelnud.
Aga jah  pea 40 aastat ikka  suviti käsipidi tarudes oldud. Kogu aja end täiendanud saadaoleva kirjandusega ning viimased15-18 aastat ka vene ja ukraina internetilehekülgi külastades.
Kunagi veel  tööl olles (valved 24 tundi)oli väga meeldiv võimalus öösiti tundide viisi beeland. ru-s istuda ja selle eest veel korralikult firma poolt palka saada.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Aprilli Mesinik!

Tänud Asten Ardile! Ta on hea lektor ja ta ise on öelnud, et kirjutamine ei meeldi talle..... kuid, artiklid ju sisukad, väga siirad ja ausad ning mõnusad lugeda! JA ÕPETLIKUD KÕIGILE!
(Tänavu on tõesti aprillis juba mesilaspered kolmel korpusel ning lamavtarudes - kus talvitumine oli näit. magasiniga on juba kolm magasini peal...  Lühikese talve ja vahepealsete väga soojade ilmade mõju... mis andis palju remmelgate ja pajude mett! Kes laiendamisega tänavu hiljaks jäi ... võib arvata, et niikui nüüd soojaks pöörab tuleb suur sülemlemise laine!)

Ka see on Ardil supper õige, et kõige olulisem hea talvitumise võti on juuli lõpu ja augusti kuu rohke haue!

( Olen näinud, et mesinik hakkab alles augusti teisel poolel vurritama - tarud kuivalt mett täis - ema istub paaril raamil käputäie haudmega - seal ju mitu põlve mesilasi vahele jäänud!
Ma ei ole seni ka aru saanud - neid ema munemise piiramise tsirkust/kiusamist ja eraldamist! Olen näinud, et ema istub emalahutusvõre all jahedas korpuses, üleval kaks pooltühja korpust, kuna korjet ei ole ja siis pere ka ei arene, .. ema muneks paremini ja rohkem, kui ta saaks loomulikult olla mee all!!!
Kuni jaanipäevani öeldakse ju, et mida rohkem hauet seda uhkem ... selge ju- siis on peakorjeks suured pered vajalikud! Siis algab ka tavaliselt kaanetatud magasinide/korpuste vurritamine pihta ja tagasi panemine - kes seda ei tee peavadki torne kasvatama!
Võib olla tõesti - need mesinikud, kes mitmeid kordi ei vurrita - peavad emade munemist piirama - kuna viletsal korjeaastal - või viletsas korjekohas ... söövad n. ö. suured "lihapered mee ära))

Ka see on Ardil supper õige, et kaks mesilagruppi kõrvu - üks võimas ja teine mesila lahjavõitu , nagu oleks kaks erinevat mesinikku!

( Olen korduvalt elus sellele mõelnud - et, hakkan juba vaikselt uhkeks muutuma, et mul suured tugevad pered ja haigusi pole ... KUI KOHE SAANGI PLAKSUGA KÕIKE, KOGEDA! Küll 2011/2012 kadusid mahepiirkonnas pooled pered tühjaks  jne.. See ongi parim õpetaja, kes oskab just oma tagasilöökidest rääki! Rapla kandis oli selline vinge inime Rehtsalu Arnold - need tagasilöögid õpetavadki kõige rohkem! Kuidas ta musta värvi õietolmu terasid oma õietolmu seest välja korjas jne. jne. jne.)

Veel MESINIKU LEHEST :
* Hea kirjanik on ka Ülo Lippa ... Veidi - veidi, kübeke rohkem oleks oodanud päris mesindusest.. näiteks MISSUGUNE SEE MESILASTELE PÜHENDATUD AUSAMMAS VÄLJA NÄGI! Meilgi siin mitmeid kordi see kõneaineks olnud, et teistele kõigile on ausambaid , aga tublile/imelisele mesilasele polegi - ja näe Ukrainas olemas!... Ühe vinge/väga praktilise, ausamba idee/projekti pakkus kunagi välja , näiteks too sama Rehtsalugi jne.))

* Ümarlaua osa .. jälle nii õnnetu / mesinduse jaoks nagu edasiminekut ei mingit! Olgugi, et Kevvail nupp nokib ja ta peaks suht konkreetne olema! Ju mesinikud esitasid jäejekordselt oma soovid väega laialivalguvalt! Eelmine minister ootas ju paari/kolme konkreetset nime - vetarsti kandidaadiks.. Nagu on teistes riikides! Mesinikke tegelikkuses/delikaatselt abistavad arstid - kes on ise mesinikud spetsid! Need EML poolt mõnepäevased kohustuslikud kursused, mida on vet-arstidele ju varemgi  tehtud ei tee kedagi selle ala spetsialistiks!
Kunagi ütles ( ka praegu Rapla peavet) dr. Lumi, et mida me tahame,- et tema volitatud veterinaarid ravivad lehmi, heal juhul ka lambaid ja koeri jne jne...et, nad tuleksid mesilasperesid ravima - abistama ! unustage ära!!??? Muidugi ei lähe me hambaarsti juurde põlvehäda kurtma!
Sajandi vahetusel (aastatuhande vahetuse kevadel) käis üks mesinik mitu korda AHM vastu vetarstilt abi otsimas - lõpuks sai antibiootikumi , millel oli vene kopikates/rahas hind peal! Olen tunnistajaks, et see nii oli.. sai 10 aastat vana ravimit!
Ühes piirkonnas oli haudmemädanikuga probleem, kuid pered surid seal ära ning see koht müüdi maha ja ainult 4-5 aastat hiljem hakkasid keegi / uued omanikud seal mesilasi pidama --- ning Rapla Vet-Keskus helistab minule, et otsitakse konsulenti, kes tuleks ja aitaks! Ma teadsin esimesest sõnast, kui kuulsin koha nime , et mis probleem seal on... Kuid ma olen lihtsurelik/pole attesteeritudki - ning VETKESKUSEST tülitatakse mind - saatku veterinaar kohale, kui neilt abi otsitakse!!
Ka konsulendina olid suured probleemid, kui nõustamislepingule sai kirjutatud : mesilashaiguste ravi ja profu"laktika nõustamine! PRIA-st saadeti nõustamislepingute aruanded PM ministeeriumi lahendada, et loomahaigustega tohivad tegeleda ju ainult tõpratohtrid, mitte konsulendid! Kurja kirja peale - palusin siis nimetada mesilashaigustega tegelevaid vetarste Eestis - lõpuks ikka maksti nõuande toetused välja... kuna PRIA-le tehti eraldi korraldus, et ainult mesinduses - võivad ka konsulendid mesilashaiguste osas nõustada! 
Selliseid näiteid võiks tuua kümneid: kuidas minu tuttavad KAKS vetarstid helistavad ning ütlevad, et neil siin üks mesinik küsib abi, et räägi temaga...vetarsti telefoniga siis!!
- NII, ET AINUKESED KES KÕIK SEIRED, KAARDISTAMISED JA ABISTAMISED TEGELIKKUSES SUUDAVAD ÄRA TEHA ON PAAR/kolm MESILASTE vetarsti Eesti peale! Riigi palgal - riigile kuuluvate hobuste seljas!
Kas see on väga keeruline aru saada??!!!!

Lõpetuseks mul on kohutav allergia igasuguste paberite (eriti uute kohustuste) vastu ... mida te kogu aeg välja mõtlete - küll tervisekaardid tarudesse ning nüüd see hüpper/supper mee suhtes!
Kogu austusest Anna vastu ... tehke lihtsalt üks kleeps - meesildile lisaks (nagu oli näiteks Raplamaa rahva lemmikmesi) ... ning kui meeproov on organoleptiliselt tasemel , andkegi too kleeps mesinikule kaasa .... ja kogu lugu ... miks te sellega ministeeriumi tülitate ...Neil seal niigi Tunnustatud eesti maitse ja ristikuleht jne. jne. jne....

Hääd lumist kevadet!