Mesindamine metsas

Tere kallid mesinikud!

Seoses kolimisega Saaremaalt Pärnumaale otsin uut kohta oma mesilindudele.
Leidsin potensiaalse piirkonna mis on aga yks ääretu metsamassiiv. Valdavalt nõmmemetsad. Samas käib seal aktiivne metsa majandamine RMK poolt ja arvan et raielankidelt ja noorendikelt, samuti ka kanarbikult oleks seal korjata küll. Pluss, jääks ära mure "keemiliste põldude" pärast.
Siinkohal oleks teretulnud näpunäited kogenud metsamesinikelt. Näiteks tekkis küsimus kui suur on mesilaste lennuraadius metsas? Kas nad saavad ühelt langilt teisele üle metsa, läbi metsa või mööda sihte? Kui vanad langid oleksid maksimaalse korjetaimestikuga? Kui palju ja kuidas saab vältida metsloomade nagu näiteks karu või nugise kahjustusi. Kas on reaalne oht meevaraste päras(st. tundub müstiline mulle, et keegi seda teeks: ) Kas on erinevusi metsas talvitumisel võrreldes kultuurmaadega?
 
Lisaks veel, et saaksin käia tarude juures u 2 nädalaste intervallidega. Ja tegu siis hetkel 2 pere ja 5 taruga.

Kas kellelgi on kogemusi mesindamisega RMK maadel? Kui reaalne on saada nõusolek?

Ehk siis palun hüva nõu.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja Sammalhabe pilt

Parem karta kui kahetseda

Varastatakse praegu kõike - mett, mesilasi ja tarusid. Ja ka kõike korraga. Viiakse ära ka elumajade juurest, metsast rääkimata. Metsa puhul on see eelis, et oht kellelegi silma jääda on väiksem, samas ilma jäämise oht suurem kui kuri silm juba peal.

Nugiste ja muude loomade puhul usun, et kui nad talveks majapidamisele lähemale kolida, on see risk oluliselt väiksem.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mesilased metsas

Lennuraadius tiba tagasihoidlikum madalama haljastusega võrreldes. Päris suurest metsast mesilased üldjuhul üle minna ei taha, peavad nad ju kõrgele tõusmiseks palju pingutama ja nii väikesel putukal on iga energiaühik arvel. No 10-meetrisest panevad üle nagu seda polekski.

Raielangid hakkavad head saaki andma 3-4-5-ndal aastal, palju sõltub mulla viljakusest ja rohttaimede kasvust. 
Nugiste vastu Sa vaevalt millegagi saad, karu eemalepeletamiseks aitab elektrikarjus ja puuokste külge riputatud helkivast fooliumist ribad (krõpsupakk tagurpidi). Veel on metsas probleeme punaste sipelgatega. 
Meevaraste ohu müstiliseks nimetamine on liiga enesekindel mõte. Nagu Sammalhabe juba märkis, varastatakse kõike mis ei ole tugevalt oma kohale keevitatud. Ja kui on keevitatud, lõigatakse lahti ja varastatakse ikka ära. Minul on kõik ära proovitud. Kuigi olen valdava osa kanarbikukorje ajast, sh. ka ööd metsas, on leitud hetk mesilagrupis vandaalitsemiseks, proovitud mett kätte saada ja isegi tuldud isegi ilmse mõttega mõned tarud sõiduauto haagisel minema viia. 

Selge, selge

...selge, et kõige rohkem on siis karta seda va inimlooma. Tõesti, pole veel õnneks meevarastega kokkupuuteid olnud aga võtan teatavaks (kusjuures loetud päevad tagasi leidsin yhest metsavahelise tee kraavist u 6 tühja magasini koos kattemattidega. Paistis et need seal yletalve hunnikus olnud ja tõenäoliselt ka pikanäpumeeste töö. leiaks omaniku saaks juhatada kohale, Viljandimaal, Päri kandis.

Niisiis milliseid õpetussõnud leidub veel teadjatel mesinikel, peale vargaohu, metsas mesindamise kohta. Või oleks targem mõni tsiviliseeritum koht leida. Praegu muidugi kõigil mesinikel käed jalad tööd täis aga loodan, et leiate aega panustada.


Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mine metsa ...

Enne metasaminekut tee selgeks mesindamine uues kohas. Testi mesilasi ja uusi kinnistunaabreid peale seda mõtle metsaminekule.Metsaviimisel annab suurt abi ATV.
    Mikro... e Mart

   

Pronksmedal (100p.)

Umbes samad mõtted ka minu peas.

Idee tasandil on asi olnud juba paar aastat aga see suvi hakkan tegutsema. Viin oma tigedad pered metsa, lankide ja rohumaade keskele. Õnneks üsna kõrvaline koht ja niisama jalutajaid(virutajaid) seal ei liigu. Ja kui liigub, siis edu minu ülitigedate virutamisel...Ma olen laisk ja mugav inimene, seetõttu ehitasin spets haagise tarude veoks. Viin nad korjele ainult paariks kuuks, talvituma tulevad tagasi kodujuurde. Jätangi koos käruga metsa, lihtsam vedada ja lihtsam elektrikarjust külge aretada. Ma olen veel nii laisk, et ehitasin ka spets tõstuki kärupeale. Internet on ideid täis. Eks siis suvepoole kommenteerin, kuidas plaan õnnestus. Edu tegutsemisel.

mitte veel päris metsas

Minu mesilaste metsakolimise plaan jäi sel kevadel siiski ära. Mõte on endiselt kanarbikule minna. Rannamees, jään ootama sinu metsakogemusi.
Tänan kõiki nõu eest.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mesindamine metsas

mul ka plaan,selleks ehitan paviljoni ratastel ,,kuhu mahub 30 peret,põranda küte sisse, siis kevadel varakult paju massiivide juurde,siis võililleväljadele ja kõige viimane kanarbik,Venelastel mitu rekkatäit näiteks päevalille põllu ääres.See on venelastel ja euroopas väga populaarne,rändmesindusega tõuseb saagikus mõned korrad,makõll usun kui on õitsev lilleväli ümber mesila mis mummud teevad:rabavad tööd teha hommikust õhtuni,kanarbik igal pool nektarit ei eralda Talimaa jutu järgi ,ütlesin talle sul Tootsi raba külje all ,oled või sees,tema mis kasu kui nektarit ei eralda,et viib kaugemale.Metsamesinikul sellega suured kogemused viib kanarbiku väljadele ja elab seal terve korjeaja :karud ,vargad .Usun siirat selle kasulikkuses rohkem kui Pria toetustesse ja tootjarühma.Pisisuli Heino Pärnumaalt

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Heinole ...

 Kui oled arvamusel ,et metsaminekuks pead olema pisisuli,siis olen arvamusel ,et mesindussektoris tasub olla avalik ettevõtja.
 Metsamineku tehnikale on liiklemis nõuded mida tuleb arvestada-Nõuete eiramine võib minna kalliks.Pisisulinduse avastamisel kasutatakse suurendamise koefitsenti.
  Pria ja tootjarühma  kasulikuse teemadel ,turueitede jutukesi puhuda pole mõtet.',sest isiklikud kogemused sinul puuduv, Mingile ,raamatus näpuga järge vedavale või internetis istuvale  algajale,ei näe ette mittemingisugust abi arengukava.
Toetused pole kohustuslikud,kuid nende kasutamine on arengu probleemide lahendamise võimalus.Toetuse võimaluste kasutamisl on kindlalt eesrindlik ja parim Tullide pere.
    Uus arengukava avab toetuse uksed neile mesinikele,kes on jätkusuutlikult mesindanud kaks aastat ja tootnud üle 4000€  eest mesindussaadusi.
   Kui keegi leiab mingisuguse vale,siis andge  teada ,arendame teemat.Ärge nakatuge spunklusest.
        Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mardile...

on selles osa täiesti õigus,vaguniga liikumiseks mis on veel ülegabariidiline ,tuleb täita rangelt eeskirju,osta luba maanteeametist teedel liikumiseks,tehniliselt laitmatus korras olema,kummid ei tohi olla pragunenud,selleks olen käinud autojuhi täiendkoolitusel Pärnu Bussipargi autokoolis parimate soovidega pisisuli ... Heino

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Külastasin hiljaaegu üht

Külastasin hiljaaegu üht omaaegset tugevat mesinnikku, kel seisis metsaserval terve kahurvägi järelhaagistel ja veokitel olevate tarumajadega. Kurb oli sellist seisu vaadata, kuid iga asi saab ühel hetkel otsa. Leidmaks viimasel ajal Eestimaal kohta kus  3km raadiuses ei oleks põllumajandusest puutumata head korjemaad kuhu ka voli oma mesikoloonia asutada on teatud piirkondades tõeline katsumus. Asjal on veel kümme muud tahku, kuid ma arvan, et ajad muutuvad koguaeg kord paremaks ja kord veel paremaks, seega seltsimehed unetud, entusiasmi !!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kui võimalik

räägiks selle kahurväe omanikuga,kogemuste saamiseks.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Metsa viimiseks

Mart kirjutas:
Enne metasaminekut tee selgeks mesindamine uues kohas. Testi mesilasi ja uusi kinnistunaabreid peale seda mõtle metsaminekule.Metsaviimisel annab suurt abi ATV.
    Mikro... e Mart

    palju tõhusam odavam traktor järelkäruga,saad viia sinna kuhu sõiduautoga iga pätt eipääse

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Metsa viimiseks

Mart kirjutas:
Enne metasaminekut tee selgeks mesindamine uues kohas. Testi mesilasi ja uusi kinnistunaabreid peale seda mõtle metsaminekule.Metsaviimisel annab suurt abi ATV.
    Mikro... e Mart

    palju tõhusam odavam traktor järelkäruga,saad viia sinna kuhu sõiduautoga iga pätt eipääse

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

  Tsitaat:Kui oled arvamusel

 

Tsitaat:
Kui oled arvamusel ,et metsaminekuks pead olema pisisuli,siis olen arvamusel ,et mesindussektoris tasub olla avalik ettevõtja.

subjektiivne arvamus ,mis nähtavasti eriti paljudele peale ei lähe (nagu pedepropagandagi)
Tsitaat:
Pria ja tootjarühma  kasulikuse teemadel ,turueitede jutukesi puhuda pole mõtet.',sest isiklikud kogemused sinul puuduv,

tahad sa ehk rääkida oma pikaajalisast kogemusest mesinduse tootjarühmas.
Tsitaat:
Mingile ,raamatus näpuga järge vedavale või internetis istuvale  algajale,ei näe ette mittemingisugust abi arengukava.

kust pärinevad andmed ,et Laanemesinik on raamatus näpuga järge vedav algaja? kas PRIAst?
Tsitaat:
Uus arengukava avab toetuse uksed neile mesinikele,kes on
jätkusuutlikult mesindanud kaks aastat ja tootnud üle 4000€  eest
mesindussaadusi.

olen saavutanud suurema jätkusuutlikuse kui mõni santija ja 4000€ pole mulle mingi eesmärk. mis nüüd saab?
Tsitaat:
Ärge nakatuge spunklusest.

olen meelitatud tähelepanust Smile


Pronksmedal (100p.)

esimesed katsetused

Sain paar peret juurde ja tegin kohe proovi rännata.
Kogu teekond ca 30km, kell 5:00....7:00.
Peale lõunat käisin kontrollimas, töö käis täie hooga ja uus tööpõld oli
kenasti omaks võetud.
Paar taru viin eraldi järgi, kuna ei saanud vahepeatust teha.

Selgunud puudused:
Käru on liiga kerge ja kipub põrkama. Koormarihmad olid küll pingul aga paar korpust läksid ikka veidi nihkesse. Mesilased sai alles eelmine õhtu lamavatest ringi ka tõstetud, lausvihmaga, sunnitult kiirustades. Paar pilti ka.
http://nagi.ee/photos/rannamees/sets/387835/

sa ilmselt

ilmselt avasid kinni ei pannud?  kas nii läheb neid palju kaotsi?

Pronksmedal (100p.)

Panin avad kinni, kipsi

Panin avad kinni, kipsi võrkteibiga. Lihtsalt kaks korpust liikusid omavahel veidi nihkesse ja mesilased said taru seinale kõndima. Palju neid kaotsi läks- ei tea. Sõitsin ca 20...30km/h ja peeglist jälgides püsisid nad kõik kenasti taru seina küljes.

Pronksmedal (100p.)

Tuleb korpused puiduliistu ja


Tuleb korpused puiduliistu ja kruvidega üksteise külge  kinni kruvida, korpused omakorda põhja ja katuse külge, ei nihku ega lähe kuhugi

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Katsetused ...

Pildi järgi sellise panduuraga liikudes avalikul teel teenid varsti rtahvi,lennuavasse pistan kuuse oksa,kolmas korpus on esialgu  õleliigne,kärjed lasen kinni kruvidega soome papi ribade külge.
       Mikro...e Mart


Pronksmedal (100p.)

Mart, millise seadusepügala

Mart, millise seadusepügala alusel ma trahvi saan?

Pronksmedal (100p.)

kartsin seda isegi aga aega polnud

barrys kirjutas:

Tuleb korpused puiduliistu ja kruvidega üksteise külge  kinni kruvida, korpused omakorda põhja ja katuse külge, ei nihku ega lähe kuhugi

Aeg oleks ka abiks. Nädalaga kitivad mummid  korpused omavahel piisavalt kokku. Lihtsalt mul oli kiirtransport peale paaritunnist lamavast ületõstmist.

Pronksmedal (100p.)

Väike vahekokkuvõte

Rändurid talvituvad kodujuures ja käru peal.
Järgmisel suvel hea kohe korjemaale liikuda.
Soodsa pakkumise korral võin käru ka maha müüa,
sest uued ideed on juba peas küpsemas ja käed sügelevad leiutamise järele.
http://nagi.ee/photos/rannamees/sets/387835/

Jututoa moderaator

Meesaak

Tere, võiks mõne lause meesaagist ja kvaliteedist kah kribada kui tüli ei ole.

Pronksmedal (100p.)

Tere. Meesaagi kokkuvõtet

Tere. Meesaagi kokkuvõtet tarude või gruppide kaupa eraldi teinud ei ole, seepärast ka midagi ei kribanud.
Tegu oli rohkem sunnitud eksperimendiga, sest kodujuurde rohkem tarusid ei mahuks.
Järgmine korjehooaeg teen põhjalikuma ja teadlikuma kokkuvõtte erinevate gruppide kaupa.
Kvaliteedist vast niipalju, et siiani olen püüdnud asukohtade valikul põhiliselt rapsipõlde ja karusid vältida.
Mett iseloomustab veel väga aeglane kristalliseerumine. Ilmselt on põhjuseks paljud erinevad korjetaimed.