kellele kuulub sülem ?

Pronksmedal (100p.)

Sülem lendas naabriaeda, naaber kodus ei olnud, läksin ja tõin ära. Õhtul märkas naaber, et olin murdnud mõnen õunapuu oksad- sain kõvasti sõimata, et käisin  luba küsimata tema territooriumil. Vabandasin. Kas mul oleks olnud muid variante? Kellele üldse kuulub sülem?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Sülemi omanik

oled siiski Sina ja naaber ei tohiks teha takistusi, kui käid seda tema aiast ära toomas. Paraku õunapuu oksi Sa kindlasti murda ega lõigata ei tohi, see on teise inimese vara kahjustamine. See et käisid sülemit nö. "salaja" ära toomas, on paratamatus. 

Vii naabrile purk mett Smile

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

omand

kui naabri õunapuu oksad kasvavad üle aia minu poolele ,siis seaduse järgi on oksad koos õuntega minu omad. kui sülem on minu (õuna)puu otsas ,siis on see minu vara niikaua kui naaber pole tõestanud ,et see mesilane tema oma on. minu loata minu õuel viibimist ja minu vara (õunapuude) kahjustamist käsitletakse seaduses ettenähtud korras. kui naaber tuleb mulle mett pakkuma , siis tekib mul küsimus ,mis ma enda meega teen ja mida tema omaga Smile paraku minu õunapuu on ikka katki.

Kasutaja Sammalhabe pilt

Asjaõigusseadus

§ 142. Võõral maatükil viibimine

 (1) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval kinnisasjal, mis on omaniku poolt piiratud või tähistatud, ei või teised isikud omaniku loata viibida, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

 (2) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval piiramata ja tähistamata kinnisasjal ei või teised isikud omaniku loata viibida päikeseloojangust päikesetõusuni, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Kui minu laps läheb naabri

Kui minu laps läheb naabri aeda mängima, kas ta on siis sellel hetkel naabri laps Smile


Kui mummid tulid sinu tarust ja sa neil silma peal hoidsid, siis on nad sinu omad, lihtsalt rumalad loomad läksin nn naabri karjamaale. Kui need olid võõrad mesilased , siis tegelikult oleks need nagu naabri omad, aga eks las nad siis tõestavad ...

Samas kui naabrid läksid sellest pöördesse ja õunapuu on rikutud ja ei taastu kunagi, siis ei taastu ka teie naabrirahu  ka kunagi.  Hulludele naabritele vii mummid tagasi ja soovitavalt lase tuppa lahti  :)

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

ex ta ole...

lähen luba küsimata naabri aeda, lõhun õunapuu ära ja kui palju mögiseb,uputan mee sisse ära. mis see tünn mett mulle ikka maksab. mul kolm tonni veel.
PS. minu laps ilma eelneva kokkuleppeta naabri aeda mängima ei lähe.

Kellel kuulub sülem

Tere,

Algselt oli Asjaõigusseaduses

§ 97. Mesilaspere hõivamine

 (1)
Mesipuust lahkunud mesilaspere on peremehetu, kui omanik ei asu seda
viivitamatult jälitama või jälitamise lõpetab.

 (2) Omanikul
on õigus jälitada mesilasperet võõral maatükil ning oma mesilaspere võõrast
tühjast mesipuust ära võtta, hüvitades seejuures tekitatud kahju. Kui
mesilaspere asub võõrasse mesipuusse, kus juba on mesilaspere, läheb
mesilaspere tasuta mesipuu omaniku omandisse.

 (3)
Erinevatele omanikele kuuluvatest mesipuudest lahkunud mesilaspered lähevad
ühinemisel jälitavate omanike kaasomandisse, milles nende osad määratakse
jälitatavate mesilasperede arvu järgi.

See võeti välja ca 2003.a.

Tsiviilseadustiku üldosa ütleb

§ 2. Tsiviilõiguse allikad

 (1) Tsiviilõiguse allikad on seadus ja tava.

Arvan, et tavaõiguse alusel võib minna oma sülemit ära tooma aga kahjud tuleb hüvitada.


kellele kuulub sülem

Kui su sülem sinu maa pealt naabrile lendab,ei ole enam sinu oma,kui naabriga kokkuleppele ei saa.

Kui lased ennast sõimata,siis saad aru,et oled süüdi ja kui sust rohkemaks asja ei ole,siis parem vaiki ja ära kaeba siin foorumis.

sülem


Nii palju, kui vanadest raamatutest ja ajakirjadest olen lugenud, kuulub sülem sellele, kelle mesipuust ta välja lendas niikaua kui omanik suudab sülemit jälitada. Täpselt ei mäleta, kus, kuid kusagil oli piirang isegi aedade ehitamisel, et mesinik saaks sülemit hobusega jälitada.

Kui inimesed tavaõigusest midagi ei pea ja arvavad, et kõik mis tema käes on tema oma, ega neil mesindamine ka hästi välja ei kuku. Mesilastele kadedad ja lollid inimesed ei meeldi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kellele kuulub sülem

no ei ole olnud probleemi sülemi pärast,kui lendab naabri aeda siis on huvi et see ruttu ära saaks ,need kes mummudega ei tegele kardavad.Kas siin pole olnud tüli põhjuseks midagi muud,nagu aastaid tagasi hakkasid Mesila tänava naabri mesilased ründama peale tüli kõrge ehitise pärast piiril,või on naaber mõned ravisüstid saanud ja tiheasustuses pidada rahulikke ,muidugi kooskõlas naabritega

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesindage nii

mesindage nii et sülemit ei tuleks, pole sülemit ja pole probleemi. pole naabriga kemplemist ega sülemi passimist.
 kui sa maist- juulini käid 9  päevatagant peresid vaatamas siis on vöimalik sülemlemist vältida, kui harvem käid siis on sülem sisuliselt läinud.  kui kupud tarus, siis vanast emast te idu pere, ja kupudest tehku (1 kupust) tehku uus ema. Parem kui anad ise uue ema, mis on tehtud sülemlemis kainest perest.  ja see pere sülemlema ei lähe.

kuidas

Kas vanast perest paari raamiga vana ema  teise tarusse ümber? või kuidas?

Kas sülemi saab kätte

Kui sülem on naabri aias ja naaber keeldub oma aeda lubamast (eravaldus), kas siis tuleb leppida sülemist ilma jäämisega?

Kasutaja meremesinik pilt

Alusetu rikastumise mõiste

ka kirjutas:
Kui sülem on naabri aias ja naaber keeldub oma aeda lubamast (eravaldus), kas siis tuleb leppida sülemist ilma jäämisega?


Kui Su kallis tõukoer jookseb naabri aeda ja ta keeldub Sind talle järele minemast, kutsud sa tõenäoliselt kohe politsei. Mille poolest sülem teistmoodi on? Kuna tegemist on vallasvaraga, siis vastavalt VÕS-ile on tegemist naabri poolt alusetu rikastumisega, kui soovib seda koera või sülemit endale jätta. Vastavalt seadusele on Sul õigus oma varale:
§ 1027. Alusetu rikastumise mõiste

  Isik peab käesolevas peatükis sätestatud alustel ja ulatuses andma teisele isikule välja temalt õigusliku aluseta saadu.


Loomulikult pead jälgima seaduse muid punkte, millele on viidatud juba eelpool: eelkõige hüvitama, antud juhul naabrile, tekitatud kahjud mõistlikus ulatuses.

Kuna seadus ei näe ette esimese asjana rahalist hüvitist, vaid võimalusel asja parendamise näol, siis näiteks rikutud muru saab kenasti taastada. Kui tegemist on aga hooldamata (lõikamata) õunapuuga, siis võib hoopis hoolduslõikuse eest tasu küsida. Wink Viimane siiski pooleldi naljaga öeldud ja peaks iga juhtumit ikkagi eraldi vaatama. Parim viis on sättida ennast naabri olukorda ja vaadata, et millist õiglast hüvitist ma 'oma' õunapuule tekitatud kahju eest sooviksin.


Kokkuvõttes: kas sülemist jääb ilma - ei, kui ise õigesti käitud; kas naabriga head suhted säilivad - jah, kui ise õigesti käitud.


Päikest,

Meremesinik

Naabriga head suhted

Tänud! Küsimus oli ennetatav. Aasta kümneid on minu kõikvõimalikud naabrid mesilastesse suhtunud hästi. Kuid sellel aastal sai üks naabritest arvatavasti mesilaselt protseduuri, võib-olla on tal olnud mõne putukaga rohkemgi tegemist, mispeale esitas ta ultimaatumi mesilasperede likvideerimise kohta. Seetõttu on oluline teada, millest siin foorumis juttu on olnud. Häid suhteid säilitada pole alati võimalik. Ja kui tõesti häid suhteid ei ole võimalik säilitada, siis arvan et heade suhete nimel pingutamine on mõttetu, kuid käituda tuleb alati õigesti.

Kasutaja meremesinik pilt

RE: Naabriga head suhted

ka kirjutas:
....mispeale esitas ta ultimaatumi mesilasperede likvideerimise kohta.


Kõike saab nõuda, kuid sellel peab ka mõistlik põhjus olema ja kooskõla seadusandlusega. Samahästi võiks naabril paluda, et ta lõpetaks söömise oma kinnistul, sest see häirib Sind.
Kui kohalik omavalitsus pole mesilaste pidamisele mingeid eraldi sätteid seadnud, on naabril võimalus vaid kohtu poole pöörduda. Pole kindel ja ei viitsi hetkel ka otsida, kuid minu teada oleks see esimene lahend mesilaste pidamise (või keelamise) osas kohtu loal. Igatahes usun, et sellekohast lahendit ootaksid paljud. Sealhulgas ka mesinikud, kes rahulolematu naabriga hädas on.

Parimat,
Meremesinik
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesilaste ja mesinike vihkaja naaber.

Las räuskab oma lõbuks,kui mesindusettevõtlus on registreeritud ja mesilased Prias arvel.Oli konflik väga tõsine,kuid kahjuks kustus tema eluküünal.Tema ioetaja ehitab  2 m kõrgust plankaeda.Venekeelne põrandaalune ,2km eemal sai kohtus kaela trahvi ja mesilaste ümberpaigutamise kohustuse.Paigutas 200 meetrit eemale.
   Mesilaste ja enda õigusi tuleb kaitsta jäädes inimeseks.
         Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Meremesinikuga mõnes mõttes nõus ..

kuid vaadates olukorda riigis, on esiteks kultiveeritud kiivust kadedust ja vimma, mida olen pidanud rumalusest tingitud õeluseks ja õelutsemiseks inimeste hulgas temaatikal ''naabrist parem'' .. tegelikult ''uhkem-suurem-vägevam'' ja '' ''õiguseid'' '' täis..
Ainult et inimlikkus on jäänud elukaugeks ja võõraks mõisteks selles, et kõik on saanud järsku ''omanikeks'' - tegelikult muutunud ennasttäis ''maailma nabadeks'', kellega kõik peavad igas eluvaldkonnas arvestama .. muidu lajatab vimm, mis kogunend salaja ...

Inimlikult on justkui lõbusam, kuid pead teadma, kus sellised  ennasttäis eneseimetlejad asuvad, et vältida nende harituse puudusest tingitud ekstreemsuseid ja tegelike kogemuste puudusest tingitud ebakompententsust.

Aga muidu läheb ikka lõbusalt, sest mummud pole isekad ja ennast täis .. korjatud saagi jagamisel olen lõpmatult tänulik neile ja aitan püüdlikult neid kuidas oskan ....

eks vahest ajan kiusu ka pisut - keelan ''vabaduslaulude laulmise'' ja suunan ''revolutsionäärid'' nende põhitegevuse juurde tagasi ....