Viljandi taru

Kasutaja Rainis pilt

Kas keegi kasutab ja kui, siis millised on kogemused?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

viljandi taru

valt Viljandi taru on välja töötatud Viljandi Mesindus Seltsi poolt. Ehituselt väga omapärane, ilmselt kasutati teda ainult Mulgimaal. Sell ajal paistab et paljud mesindus seltsid töötasid välja oma taru. Kui soovite lähemat infot, siis otsige Tegeliku aianduse ja mesinduse käsiraamatu 3 osa lk. - 330. raamatu väljalase 1935. Taru paistab silma oma kõrgete raamidega üle 40 cm. Ta kasutusele võtt võis olla kusagil 1907 a. paiku.

viljandi taru

Olen kasutanud Viljandi tarusid 20a.Sain need päranduseks.Vanimad võivad olla pärit 30-ndatest,aga muidu remonditud mitu ringi.Olen uurinud mesinduspäevadel,kas kuskil veel neid on.Analoogsed on kasutusel Kurgja Talumuuseumis.Muidu hobimes.seisukohalt võib nende tarudekasutamisega rahul olla,40-50kg keskmisena saab mett vurritatud küll.Tarud on väikesed 14raami,aga peale olen pannud2-3 magasini,nii et võib rääkida juba nagu korpustarust.Raami mõõt sama eesti raamiga,ainult püstine.Eesti raami kärjepõhi sobib ideaalselt.

Kasutaja Rainis pilt

Tänud

Olen mesinduses algaja. Kuid peale erinevate tarudega tutvumist otsustasin pesaruumi teha viljandi tüüpi ja tundub, et mesilastele meeldib. Võrreldes eesti tarudega oli toodang kolm korda suurem. Soovisin teada kas on minu kiiks või on tegelikult ka vahe sees.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

tootlikkus

ei sõltu tarutüübist vaid mesiniku oskustest mesilasi tööle rakendada.

Viljandi taru

Erinevalt eespoolkirjutanust pole mina Viljandi taruga rahul.Raam on jah eesti raam pööratud 90 kraadi.Tegin ta 15-20 aastat tagasi prooviks 22 raamilisena. Hiljam sinna juurde poolraamilise magasini. Mina pean põhipuuduseks seda, et mesilased ehitavad raamid seinte külge kinni.
Sai mängitud raamimõõdetega(vahed ideaalseks)8mm.
Kui raame üles tõsta jäävad mesilased pidevalt vahele ja rullitakes meeseks ning puruks ja see teeb pere tigedaks.
Venemaa tunneb seda tarutüüpi Ukraina taru nime all ja n
eil on isegi pooldajaid.
Ka Aieksander Kilgil oli katseks paar aastat tagasi üks taru.Hiljem pole juttu olnud. Tema soovitusel tegin omale magasini ja enam see taru ei sülemlenud ning möödunud suvel sain ainuüksi magasinist 50kgmett+ alt.
Heaks võib lugeda talvitumist sest teistpidi raami tõttu jõuab reeglina enne kevad kätte kui sööt otsa saab. Siis peab ikka sügisel söötmisega väga puusse panema kui seda tüüpi tarus mesilased nälga surevad.