Kirjanik palub abi

Tere! Kirjutan lasteraamatut, mille üks episood räägib mesilasesülemi päästmisest/eemaldamisest korstnast. Kuigi tegemist on poolfiktiivse jutuga, tahan ikkagi faktid paika panna, sellepärast palungi asjatundjate abi.

Sündmuse käik oleks selline. A teeb suvila kaminasse (suvel) tule, aga suits tuleb sisse. Nii korstnast kui ka tuppa hakkab tulema peale suitsu veel mesilasi. A on kindel, et korstnas on mesilasesülem või -pesa, mis on korstna umbe ajanud. A paneb kindad kätte, võtab ämbri kaasa ja ronib katusele. Seal kühveldab ta mesilased ettevaatlikult ämbrisse ja ronib alla tagasi. Ämber mesilastega toimetatakse 1-2 kilomeetri kaugusel olevate mesilasepidajate juurde tühja tarusse. Korsten päästetud, maja päästetud, mesilased päästetud ja kõik rahul ja rõõmsad.

Noh, selline oleks olnud esimene versioon. Tegelikult on loos ilmselt mitu nõrka või lausa naeruväärselt vigast kohta. Tahangi nüüd selgitada:

- Kas on võimalik, et mesilased pääseksid korstna kaudu tuppa?
- Kas sülemit on võimalik niimoodi kätega korstnast välja kühveldada?
- Kas neid saab ämbrisse panna, ilma et nad sealt kohe välja lendaksid?
- Kui vihased sellised mesilased on, kas nõelaksid palju? Või teeks korstnast tulev suits nad uimaseks ja rahulikumaks? Kui päästjal näovõrku pole, kas siis oleks nägu sutsakaid täis?
- Kui suur-väike selline sülem võiks olla? 2 kg ja 20 000 mesilast?
- Kuidas emamesilast ära tunda muu kui natuke suurema keha poolest? Kas Eestis emasid märgitakse värviga, nagu mõnelpool mujal maailmas?
- Kui sügavale korstnasse selline sülem tavaliselt läheb? Kas sealt ulataks neid õngitsema? Kui, siis millega?

Niipalju (vähe) olen nüüd mesindusest lugenud, et mesilassülem võib vist korstnasse minna küll, kui see vanast tarust plehku paneb. Taru peaks ilmselt siiski üsna läheduses olema? Kas oleks loogiline, et see sülem on tulnud sellest 1-2 km kaugusel olevast mesilast? Korstnast kättesaamine oleks vist juba väga raske, kui mesilased on jõudnud sinna kärgi ehitada ja elamise sisse seada. Aga kui nad oleksid alles äsja tulnud (kui hiljuti?), kas nad võiks sealt kokku korjata ja mujale viia?

Mesilassülemit ämbrisse ajada on vist sama lootusetu kui ussi püssi ajada... Minu katusele ronival tegelasel pole sülemikasti ega feromoone ega mingeid muid mesiniku abivahendeid käepärast. Aga mis võiks seda kasti hädakorral asendada? Ja kui kähku selline protseduur käiks? Kas peaks ikka tunde või lausa päevi ootama, et mesilased ise kasti läheksid või saaks nad ikkagi kuidagi kiiremini sinna kupatada?

Äkki võiks sinna ämbrisse/kasti midagi meelituseks panna? Mett või muud magusat?
Või vahest oleks võimalik ema sellest sülemist üles otsida (ma küll tõesti ei tea, kas see selle sumiseva parve keskel kuidagi õnnestuks) ja kasti/ämbrisse panna, et teised mesilased talle järele läheksid?

No nii, sellised on minu mõtted ja küsimused. Loodan, et saate head nõu anda!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Mõte on hea kuid

Millisele vanusegrupile sa kirjutad- mul lapsi eri vanuses. Esiteks enamus nooremad kuni 8a ei saa pihtagi mis see sülem on - nii et detailid võid välja jätta- teeb jutu igavaks! 10-16 a - ei paku hui üldse Wink vabanda kui sinu tuju rikkusin- kuid nii see on- väga harv juhus kui veidi vanemad lapsed huvi tunnevad. samas on ka erandeid.
Väikestele piisab kui mesilasema juuliga kokkuleppele saadakse et ta oma seltskonna ssealt suitsu seest kaasa kutsub ja paremasse elukeskonda laseb ennast viia ... edasi võiksid ikka ise kirjutada Wink

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Jah

Ma mõtlen, et keegi kogenum kes on ka ise raalselt mesilasperet korstnast eemaldanud võiks lihtsalt vastata kirjanku esitatud küsimustele. Kirjandusliku vormi valik on kirjaniku rida. Igal ikka omad liistud Smile

oi jah...

taevas halasta...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Korstnamesilased

Sinu esialgne visioon on lihtne, edasised küsimused aga detailsemad ja nende lastele arusaadavalt kirjeldamine võib jutu pikaks ja raskeks muuta. Seega esmasena soovitaksin asendada sõna "sülem" sõnaga "pere". Puuoksale kobardunud mesilaste punt on vaieldamatult sülem, aga kaua see staatus kestab? Kas juba omale püsiva elupaiga leidnud ja sinna juba kärjed ehitanud mesilased on ikka veel sülem või juba mesilaspere?
Nüüd vastuseid: kamina kaudu võivad mesilased tõesti ka tuppa pääseda, ahju või pliidi kaudu seda enamasti ei juhtu, lihtsalt lõõre on vahel liiga palju. Kuigi päris võimatu ei ole.
Kulbi või muu taolise abivahendiga on mesilasi võimalik korstnast välja tõsta, järgi proovitud. Ja muidugi kasti või ämbrisse panduna lendab sealt kohe pool kulbitäit välja tagasi, olenevalt temperamendist teatud osa rahurikkujat karistama, seega näovõrk, karmimate mesilaste puhul ka kindad on täitsa asjakohased.
Korstnast tõusvad suitsupilved tekitavad mesilastes tulekahju tunde, mistõttu imevad nad meepõied täis, tagakeha enam nii hästi ei paindu ja nõelamine seega tagasihoidlikum. Meepõite täitmise eelduseks on muidugi see, et sülem on seal korstnas end juba sisse seadnud, natuke kärge ehitanud ja sinna mettki kogunud.
Sülemi suurus võib kõikuda väga laiades piirides, poolekilosest kordussülemist kuue-seitsmekilose esmasülemini, kui kaal tingimata oluline, pane 3 kilo.
Emamesilane on tublisti pikem, püüdes sülemit korstnast välja võtta tekitatakse mesilaste hulgas suuremat sorti segadus, seega ühe mesilase leidmine 30 tuhande hulgast on õnne asi.
Mesilased võivad minna ka paari meetri sügavusele korstnasse, algatuseks piirduvad üldjuhul siiski poole kuni 1 meetriga, pere arengu käigus ehitatakse kärjed allapoole pikemaks.
See, et sülem on tulnud paari km kauguselt, on täiesti loogiline, kuigi sageli lendab ka üsna kaugele, isegi 10 või rohkem km. Seda selleks, et põhipere ja sülemi korjemaad ei kattuks, toitu peab ju mõlemale jätkuma. Suured kaugused pole siiski reegel ja on väga palju juhuseid, kus ühest tarust väljunud sülem suundub otsejoones kõrvalasuvasse tühja tarusse.
Nii ongi, kui mesilased on uues kohas juba kärjed ehitanud ei lahku nad sealt kuigi meelsasti. Kõige lihtsam on korstnast sülemit kätte saada samal päeval, eriti siis, kui vahetult peale sülemi kogunemist hakata mesilasi välja võtma.
Ussi püssitorusse ajada pole ma püüdnud, mesilasi ämbrisse ka mitte, aga ma ei näe põhjust, miks nad sinna (ajutiselt) jääma ei peaks. Mõni kärjetükk ka ämbri põhja panna "kodusema miljöö" loomiseks... Ise olen ekstreemkorras ajanud sülemi pappkasti.
Kui kaua selline töö aega võtab, sõltub sellest, kaua mesilased on seal korstnas olnud. Kui nad kolisid sinna hommikul, siis pealelõunal saabuv mesinik peaks hakkama saama tunnikesega pluss see aeg, mis kulub enese turvalise paiknemise kindlustamiseks katuseharjal. Mõned päevad korstnas elanud sülem on uue kodu juba omaks võtnud ja meelsasti sealt lahkuda ei taha.

Kulp ja korsten

Suur tänu kiiresti vastamast! Sellest kirjeldusest oli juba vägagi abi.
Eriti meeldivad mulle pappkast ja kulp!

Selgituseks teistele. Raamatus räägib ainult üks peatükk mesilaste korstnast välja õngitsemisest. Mul pole absoluutselt mitte mingit kavatsust vaeseid lapsukesi detailsete mesilaselu kirjeldustega haigutama ajada. Ikka põnev peab neil ju olema, loomulikult! Aga ma ei taha isegi põgusates üksikasjades puusse panna. Sellepärast siis selline pöördumine.

Praegu saan küll juba oma asjaga edasi minna. Aga väga võimalik, et mul tuleb kirjutamise käigus veel küsimusi.
Eks siis jälle tean, kellelt küsida Smile

Kasutaja Sammalhabe pilt

sülemist korstnas...

...olen ma lugenud rohkem ilukirjanduslikest teostest kindlasti kui mul pöidlaid on. Ilmselt isegi veel rohkem. Kas originaalsuse mõttes ei tahaks seda sülemit (ehk siis pere nagu MM soovitas) kuhugi mujale ajada väljavõtmiseks?
Ma usun, et Metsamesinikul on mõni kihvt kogemus. Minupärast olgu see siis kas laste mängumaja, elektrikilp või muud. Suitsuahi või... Lihtsalt, et kellelgi oleks pisutki teistmoodi.

PS: Noh, et pegasus paremini perutada saaks, toon näite kogemustest, kus näituseks mingi lind tegi pesa traktorisse reaases elus (loomulikult mitte töötavasse) ning mul on olemas kusagil pilt, mille tegin töökojas mootorist, kuhu rott oli tassinud hunniku tõrusid.

Lihtsalt selline mõte.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Linnud puuris

Sammalhabe kirjutas:
.Lihtsalt, et kellelgi oleks pisutki teistmoodi.

Mul oleks selline kaasus välja pakkuda: http://mesindus.ee/album/linnud-puuris Smile

Ikka need mesilased

Ei noh, mesilased linnu pesakastis, suitsuahjus või mujal ja linnupesa traktoris oleks kindlasti ka toredad lastejututeemad, ja las kirjutab neist mõni teine. Mul on raamatu süzhee juba üksipulgi läbi mõeldud, pool raamatut juba valmiski kirjutatud, ja pole parata, minu mesilased lähevad justnimelt korstnasse. Seda enam, et üks peategelane on korstnapühkija. Ja kui nüüd keegi peaks veel kahtlema, et kas ma ikka oskan üldse kirjutada, siis tänan muretsemast, aga otseselt kirjutamise ja jututeemade alast nõu mul vaja pole, ja kirjutamisalast kogemust on mul ka juba parasjagu. Aga aitäh pakkumast! Smile

Pronksmedal (100p.)

Paar kogemust...

6-8 aastat tagasi võtsin saunakorstnast sülemit. Värskelt pandud plekkkatus. Ilma katuseredelita. Korstnale üleni plekk ümber pandud.Andsin alt suitsu oma tunni või rohkem. Aeg-ajalt ronisin üles vaatama kas juba kastis ka midagi. Üles ronisin mööda neelu. Paari korra järel käed veritsesid sest meistrid olid plekke relakaga lõiganud. Jahedale ja tuulisele ilmale tuli lisaks veel paar sagarat hoovihma.
Ning sülem otsustas kastimineku asemel pugeda pleki ja korstna vahele.Kui korra märjal katusel tasakaalu kaotasin ning korraliku lõikehaava pihku sain siis ... nojah küsisin pererahvalt mürgipudeli ning sülem lõpetas õnnetult.
Tänavu turismitalu saunakorstnast sülemit võttes ei hakanud suits kuidagi korstnajalst sisse minema.Sauna ventilatsioonikorsten- auk põrandaga tasa lava all.Juba peremehega mõlemal tatt ja pisarad jooksevad sest ruum maast laeni suitsu täis ning suitsuandur röögib mis kole. Siis peremehele kukkus õun pähe. Tõi vana tolmuimeja.Võtsime tolmukoti välja ning hakkasin imejasse suitsu kütma.
Kast sai juba enne korstna otsa viidud. Ilus suur 4 auguga korsten ja ainult 8-9 meetrit kõrge. Lust otsas seista ja kastile oli ka ruumi. Haruldaselt leplikud mesilased. Keegi peale perenaise ei saanud nõelata. Tema sai omal soovil kummagi põlve peale 2 nõela sest liigesed pidid häda tegema.

Tolmuimeja

Huvitavad kogemused! Ei ütle, et just kadestusväärsed, tundub, et see mesilasepidamine on vahel ikka päris rank töö.

Tolmuimeja kasutamine jäi mulle natuke ebaselgeks. Ega sa ju mesilasi tolmuimejasse ei ajanud, muidu oleksid tolmukoti sisse jätnud? Äkki see oleks ka kuidagi töötanud? Ega sellest kogemusi või arvamusi pole?
Aga kuidas sa seda suitsu tolmuimejaga õigesse kohta said aetud, kas olid katusel selle imejaga või toas?

Liigesehädade vastu mesilaselt meelega nõelata saamine on tuttav. Minu vanatädi oli ka selline, kui reuma kimbutas, siis läks tuttava mesiniku juurde kuurile. Meil, lastel, seda hirmus mõeldagi, vaatamisest rääkimata Smile

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tolmuimejaga püüdmine

Võib-olla on tegu lõbusa legendiga, aga kuuldavasti olevat sülemit tolmuimejaga püüda proovitud. Püüdmine olevat õnnestunud hästi, pärast mesilaste tarru panek aga mitte nii väga. Mesilased olevat lihtsalt väga pahased olnud... Pehmelt väljendudes...Laughing out loud

Pronksmedal (100p.)

Mesilaste imur

Selline asi siis täitsa olemas laias maailmas. Väike video ka ühest sellisest https://www.youtube.com/watch?v=_mBzjpJxbcY

Andres.

Kasutaja Sammalhabe pilt

naljakas

just komistasin teemassepuutuvale pildile siin kohapeal:
http://mesindus.ee/album/mesilased-saku-jaamahoone-korstnas

Pronksmedal (100p.)

Täpsustus...

Tolmuimejaga sai suitsu korstnajala alumisest otsast sisse puhutud. Vanad vene tolmuimejad (Tšaika või Raketa) sai panna ka puhuma. Ausalt öelda mark mind ei huvitanud . Põhimine oli suits sülemile alt juurde saada Siis voolikuots pikalt korstnajalga ja ümbert kaltsuga tihedaks. Tolmukott välja , et õhu hulk suurem oleks ning suitsik korralikult suitsema ja oligi kõik. Kuni maailmast vastavat aparaati otsida ehitab sülem kärjed ning proovi teda siis ilma korstent lõhkumata kätte saada