magasinid

Pronksmedal (100p.)

Lamavtarudega mesindavad mesinikud, aeg on magasinid peale panna, muidugi juhul kui pered on tugevad. Mul all pea raame täis, panin magasinid peale, nädala pärast vaatan kui on vastu võetud penen teise juurde. Ehitasin tarud nats kõrgemaks nii,et saan 2 magasinid üheteise otsa panna, kokku panen siis tarru 4 magasini, on nagu korpustaru. Sedasi olen juba mitu aastat teinud, sülemlemistung on kõvasti langenud ja mett saan rohkem.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

magasinid

Täna panin teise juurde, esimine oli ilusti mesilasi täis, mõnele ladusin ka kolmanda otsa. Edu!

magasinid

Olen eelnevatel aastatel pannud magasini peale siis, kui lamavtarus on 3-4 raamijagu veel ruumi. Magasini ei pane kohe kõiki täis vaid algul 3-4 raami, et pesal ei peaks võtma kõiki pulki ära ja pesa ei jahtuks. Nii ma siis olen seda pesa paari raami kaupa all suurendanud, et ema muneda saaks ja magasini laiendanud. Täna taas vaadates olid alumised raamid mune ja hauet täis aga magasini mett ei tule. Alumistel raamide on ka mett nii vähe, ainult äärmistel kärgedel ja veidi mõnel raamil üleval. Kui nüüd soojaks ei lähe tekib juba hirm, et mummud jäävad nälga. Täna poolitasin 1 pere ära, kuna polnud võimalik alla kärgi lisada ja jäi 11 ja 8raamine pere( kupust kasvab ema). Nüüd on neile  jälle võimalik peret kasvatada. Nüüd lõpuks ka küsimus, et kas selline teguviis on õige või peaks ikkagi panema kogu magasini korraga ja alles siis, kui alt on täitsa täis raame? Samas tekib mul küsimus, et kuhu siis ema muneb, kui kõik täis all on munetud? 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Magasinide pealepanek

Sagedamini esitatav küsimus, minu poolt tavapärane vastus - magasinid panna peale siis, kui all pesaruumis olevate raamide arv seda võimaldab. Tavapäraste magasini mõõtmete korral tähendab see miinimum 10 raami, kuna pahatihti sel ajal veel püsivalt soe ei ole, oleks sobivam panna magasin siis, kui pesaruumis on 12-13 täisraami. 

Kui panete magasini suht varem või ennetavalt, see tähendab et mõnda aega ei ole mahti taas taru juurde pere arengut kontrollima minna, siis võtta kummastki servast ära 1-2 raamivaheliistu. Kui all on juba näiteks 14 pesaraami ja mesilased kogunevad juba vahelaua tahagi, pole temperatuurihoidmisega probleeme ja ära võetakse kõik raamivaheliistud. Ahjaa, magasin pannakse mõlemal juhul muidugi raame täis. 

Et kuhu ema muneb? Kuhu mesilased pinna ette on valmistanud, sinna ka munb! Tootlikkuse puhul 2500 muna päevas piisaks arvutuslikult emale tegutsemiseks 8-st Eesti raamist. Seda muidugi eeldusel, et ta need liistust liistuni tihedalt täis tikib. Reaalsuses seda ei juhtu, ka ilusa plankhaudme äärtes, eriti raami otstes on kerged mee ja/või suiravarud. Kuna haudme intensiivseks arenguks võiks need varud üsna tuntavad olla, siis peakski emale piisama tegutsemiseks umbes 12-14-st kärjest. Intensiivse korje puhul panevad mesilased ka nektarit esimesena ettejuhtunud kannudesse, nii võiks korje tippajal emale tegutsemisruumi olla isegi 20 täiskärje jagu. Ning kui ema lähebki magasinikärgedele munema, mis sellest siis ikka. Mesi tuleb lõpuks peale, küll ta sealt alla tagasi kolib. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Magasin teeb mett

ütlevad vanad mesinikud...See lause kirjutage omale seina peale!

Ja laiendus - nõrgale peale peale/väljapoole kobarat - tugevale vahele. Kobar on PÜHA - austamist väärt - seda püüdke meeles pidada.

Alustajad ning kahtlejad - katsuge kogu aeg ette kujutada, kuidas ning kus see imeline organism looduses elab - millise kujuga on tema kodu ning kuidas teda ümbritseb/katab mee ja suira tekk - ning te ei eksi.

Mul on magasinidega hea võimalus kätte saada talvepesas olnud kärjeraamid. Kuna satun oma mesila grupidesse suht harva on mul lamavtarudes juba topeltmagasinid peal - haue - haudme kohal ning servadesse laienemisvõimalust piisavalt. Kellel pole piisavalt ülesehitatud magasini kärjeraame - haudme kõrval ehitatakse need kähku üles. Läbi kahe magasini on 4-5 tumedamat talvepesa haudmeraami üles tõstetud, alumise haudme kohal- jõuan neid jaanipäevaegu servadesse/all lamavtarus tõsta küll.. Teine lause, n. ö. kuldreegel, mida võib alustaja omale seinale kirjutada on - kuni jaanipäevani: MIDA ROHKEM HAUET, SEDA UHKEM! Ärge laske ennast häirida, kui magasinid hauet täis.

Mõnel perel on suvel 3-4 magasini ülestikku. kui vurritada aega pole. (Ega tarud mett korja - ikka mesilased ning vahet pole, kas lamavtarud, või korpused) Tumedate talvepesa raamide asemele saab alla panna juba heledad uued raamid - järgmise talvepesa jaoks. Nii, et n. ö. vahtraõitsemisest alates teedki juba järgmise aasta talvepesa. ((- ilm küll tänavu jupsib))

Vaadake MegaStaratelit vinget vene-mesinikku..Kes mesindab taevavärvi tarudega - nagu meil siin Velise mesinik Allu Pärtel - kes, tegi pikalt, enne Janekit Maalehe bloggi. MegaStaratel on pea samas vööndis, nagu meie ning kasutab kah, isegi raamivaheliiste jne. Viimased õpetlikud filmid alustajaile 9, 10, 11 on just laiendamise ja võrsikperede tegemine ning ka emakupu andmine jne...

Nii, et head magasinidega mängimist - NII PALJU KUI ON MESINIKKE ON ERINEVAID TÕEKSPIDAMISI....

Kuid ärge siis unustage, nagu ütles kord Võrumaa mesinik Mati Urbanik, et mesilaspere lahtivõtmine on sama, kui teil tõmmatakse öösel tekk pealt ära ning hakatakse uurima, et kuidas te siis ikka siin elate?

Laiendage - laiendage - laiendage.. ja nautiga seda imet - milleks see täiuslik organism võimeline on!

Pronksmedal (100p.)

magasinid

Nii, vurritasin täna magasinidest mee välja, sain pere kohta 20 kg. Panin raamid kohe ka tagasi sest õitsema on  hakanud  ussikeel, mesikas, valge ristik, varsti ka pärn ja põdrakanep jt meetaimed.

Pronksmedal (100p.)

suhkur

Aeg on talvesuhkur ära osta, Säästumarketist sain 47 senti kilo. Kas on veel kusagil odavam?

Juba kaanetatud?

Kas selline mesi mitte käärima ei lähe?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Minu kogemus.

On selline, et täielikult kaanetatud pooleraamiline magasin, lahti kaanetades oli kuidagi liiga vedel. Mõõtsin üle refaktomeetriga, liigniiske . . .Vot sedasi ka vahest. Ja aasta enne seda oli käärima läinud purke, siis ei olnud millega mõõta, sain teada milles asi. Suuremad kogused korraga vurritades kaob see tilk sinna ära ja ei tee midagi. See oli eelmine aasta ! Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesi

Kaits kirjutas:

On selline, et täielikult kaanetatud pooleraamiline magasin, lahti kaanetades oli kuidagi liiga vedel. Mõõtsin üle refaktomeetriga, liigniiske . . .Vot sedasi ka vahest. Ja aasta enne seda oli käärima läinud purke, siis ei olnud millega mõõta, sain teada milles asi. Suuremad kogused korraga vurritades kaob see tilk sinna ära ja ei tee midagi. See oli eelmine aasta ! Smile

refektomeetrika möötes  lase mesi enne maha jahtuda, on möödud oopis teised. kui met vuritad, siis vötad tarust, mesi 36 temp. köige parem on mööta järgmine pääv. ja kui möödad siis ära segi löö. kuna vedel mesi kerkib peale ja paks vajub pöhja. kui segamata refektomeeter näitab et mesi 0n 18- 22 % vett siis veel ok parem kui jääks maximum 20% piirimaile. vähem vöib olla.

 

Mina pole näinud et mesilased oleksid kaanetanud  toorest mett!!!

pigem usun et mesi tömbas peale vurimist öhu niiskusest vee enda sisse ja läks siis käärima.

toon näite sellest aastast.

vuritasin mett, sulgesin mee ermeetiliselt mesi 17,5-18%

kuna aga kaanetus kasti alla jätsin nöu kuhu nörgub kaanetise  mesi, öö läbi seistes oli selle mee niiskus 21-22 %

 nii lihtne se ongi

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ma mõõtsin kohe

Kui lahti kaanetasin,mõõtsin kohe refaktomeetriga, ei saanud seal midagi sisse tõmmata ! Ilmselt on see sel ajal kui palju korjet, kui see mesi sealt raamist otse purki panna, siis ongi kääriv mesi pärast. Kui aga suuremas nõus teisega kokku, siis probleemi ei tohiks olla. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesi +vesi

Kaits kirjutas:

Kui lahti kaanetasin,mõõtsin kohe refaktomeetriga, ei saanud seal midagi sisse tõmmata ! Ilmselt on see sel ajal kui palju korjet, kui see mesi sealt raamist otse purki panna, siis ongi kääriv mesi pärast. Kui aga suuremas nõus teisega kokku, siis probleemi ei tohiks olla. 

kas raamid olid vastalt tarust tulnud . kui nii siis mesi on soe veel  ja rehvektomeeter paneb segast.  Miks käärima läks ???

mul on selline juhus olnud et mesi oli ok kui pakisin, kuid pakisin kulbiga. Muidugi kulbiga pakides läheb purk meeseks. kui kaane peale panin, siis vist kaan koralikult ermeetiliselt ei sulgunud, kuna kaane vahele jähi mett vist (plast purgid 770ml). kui nüüd vee all pesin purke  et nad ei kleepuks  satus vesi mee sisse, ja läks käärima. (See on oletus) .  nüüd pakin teisiti. ja sellist viga  enam ei ole kohanud..