Õietolm

Tekkis küsimus õietolmu kogumise kohta. Kui kaua oleks mõistlik õietolmukogujat tarul ees hoida(päeval), et see ei segaks nende meevarumist? Nad ju peavad kogu aeg läbi nende augukeste ennast pressima. Kui nad meepõie täis imevad, äkki ei mahu enam avausest nii lihtsalt(kiirelt) läbi, et uue kandami järgi minna. Muidugi on nad nüüdseks ka juba mett kärgedesse kogunud aga praegu pole ju veel see kiirem kogumisaeg käes. Või on õige aeg ära võtta siis, kui nad hakkavad kogujat ummistama?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Õietolmu kogumine

Mõned suuremad õietolmu kogujad alustavad alles jaanipäevast, kuna kevadel lastakse perel rahus kasvada/areneda. Kevadine mee- korje on ju meievööndis parim - kui ilma on...1 kg õietolmu kogumise asemel jääb 3 kg mett toomata. Nii, et kui õietolmu müügiks läheb, peaks 3x kõrgemat hinda saama. Kui õietolm lendlal ära võetakse ning tarus selle järgi vajadust ei kaeta - suundub õietolmu tooma üha rohkem mesilasi - selle tõttu on nektarikorje tunduvalt tagasihoidlikum. Kõike head korraga ei saa..Mul on olnud õnn jälgida/võrrelda pikki aastaid väga suure õietolmukoguja mesiniku meesaaki jne...Tema kogus küll varakevadest peale - kogu suve... aga tal olid ka väikesed probleemid haudmega, mida ma suure õietolmu kogumise kaela ajan. Ta oli supper vinge mesinik: Ütles, et nutikamad mesilased panevad tagumised jalad kokku nagu stopptuled/vahel ka risti, et õietolmuga tarru pääseda...Samas on õietolmu toomist/kogumist perede kaupa väga huvitav jälgida - kui erinevatelt taimedelt on kõrvu olevatel peredel eri-korje ning kuidas vahel poolest päevast muudetakse taimi, millelt kogutakse... Olen kunagi tänu õietolmu kogumisele avastanud isegi lubihauet - mida muidu ei märganudki jne.

Õietolm ei tohiks kogujat ummistada, kui korralikult iga päev tühjendada - või on siis koguja ehituses viga...Kui kunagi hoolega õietolmu kogusin, rippus vahel ka mõni sülem koguja küljes, kuna ema ei pääsenud välja.

Valik on teie!

Aitäh

Mul on kõige tavalisem plastikust koguja. Ma ei mõelnud, et õietolm kogujat ummistab, vaid mulle tundub(kui ma mesilasi jälgin seal taru suu ees), et mesilastel on nii kiire ja siis nad otsivad, millisest august oleks õige sisse minna ning selle ajaga tuleb järjest uusi, kes tahaks ruttu-ruttu tarru pääseda ja nii ma siis mõtlesin, et see on nendel kiirel peakorje ajal takistuseks(mingil määral ta ju ongi), kui ikka peres on juba palju lendavaid mesilasi. Ja igal perel on kogujavabu päevi, sest panen ühte kogujat järjekorras kõigile üheks päevaks, kui ilm ei saja. Aga suured tänud vastamast.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Õietolm või suir.

Milleks õietolmuga mässata,kui on võimalik korra aastas eraldada üleliigne suir,mis on mesilaste poolt töödeldud.

     Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Veel õietolmust

Plastist koguja sahtel kah plastist - see on väiksem, kui olid puidust sahtlid....Plast ei hinga ning seal kipub õietolm järgmiseks päevaks raisku minema. Eks ka puidust sahtlid tuli ikkagi iga päev tühjendada, kuid nende põhi ja kõik oli õhurikkam. Tean ka, et näiteks kuulus Porkuni mesinik M. M. sõitis iga päev, õietolmu kogumise ajal 60km ringi mööda mesila-gruppe. Tegelikult hakkavad n. ö. õiged kogused õietolmu tulema alles 3-4-5 päeval... alles siis jääb peres õietolmu puudu. Kui ühel päeval on koguja ees ning teisel päeval ilma - siis nad otsivadki võimalust tarru pääseda, nagu varem. Plast sahtlid on suht väikesed ning hea õietolmu korje korral, kui pere on n. ö. käima läinud - võivad lendla õhtuks ummistada küll.

Enne mobiilide aega uuris too vinge mesinik - suur õietolmu koguja, et kas tal on raha kontole tulnud. Telleri - tüdruk vaatas ja ütles, et jah - tolmu eest üle viie tuhande krooni...Et, mis tolm see on, mille eest niipalju makstakse?

Suir on jah - ka inimese jaoks omastatavam, tarbitavam/söödavam, kui õietolm...Kus ühes tombukeses on tuhat pähklit - mis näitavad mee päritolu - või mille järgi saab öelda - veel tuhandeid aastaid hiljem - mis taimed siis - siin on kasvanud/õitsenud... Ju need õietolmu terakesed ka meie seedekulgla sama ukelt läbivad - kui just ülihappesusega tegemist ei ole jne..

Kuid milleks Mart - kord aastas suirakärgi ära võtab? Kui isu tuleb - võid ju kohe võtma minna!

Hääd

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Õietolm on kassitoit

Õietolm on kassitoit !

Ükspäev avastasin, et kass oli lauapeal oleva tassi õietolmuga ümber ajanud ja pool tassitäit pintslisse pistnud. Vot sulle Smile !

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lesehaue on kassitoit

Üks vahva mesinik õpetas oma kassid lesehauet sööma ja nad olid väga maiad selle peale - käisid tal lausa järgi. Ma olen paar korda kana - tibudega lesehaudmele välja õpetanud - kes teavad, et sealt maiust saab -tulevad siis lennuga.

Desintekraator (Tallinnas, Leningradi mnt.) valmistas õietolmust kõigile loomakestele-linnukestele lisasööta. Nemad (Jüri Hannus Õietolmu raamatu autor ja desintekraatori juht)) väitsid, et suudavad vastavates veskites õietolmu pähklikestele mõra tekitada, et õietolmu oleks võimalik omastada.

Loomad on head indikaatorid - nemad juba ei valeta...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Toredad õietolmu kogujad

https://youtu.be/RU30P-QiF8w....

MegaStaratelil, ta on väga loomulik ja vinge mesinik!

Hääd perede laiendamist - uute perede tegemist - soovides jaanipäevaks värske mee vurritamist!

Veel - tänan Teemast - kes endiselt võtab vaevaks alustajatele Looduse-raamatut lahti rääkida. Pakun omalt poolt Teemase aasta mesinikuks 2015, kuna ta on pikalt ja sõbralikult aastaid mesindust selgitanud....

Hääd