kuidas kraini mesilaste sülemlemistungi ohjeldada

Tere,

Mul selline mure, et umbes nädal tagasi oli võimsal kraini perel sülemlemine, sain sülemi kenasti kätte ja uude tarru, sellega esialgu kõik korras. Nädal aega sülemlenud taru ei puutunud, kuna kartsin,et võin emakupu lõhkuda, ühel varasemal läbivaatusel see nimelt juhtus. Eile sai see taru üle vaadatud, mune ega vaklu ei tuvastanud, kuid leidsin hulgim emakuppe, 2tk jätsin igaks juhuks sisse, teised lõikasin maha, läbivaatuse lõpus, kui hakkasin kaant sulgema avastasin, et noor mamma jalutab kaane peal, püüdsin ta kinni ja juhatasin tarru, kui nüüd kõik hästi on siis ehk nädala pärast või nii loota ka munemist ning ehk närib ka allesjäänud emakupud maha. Kärgi oli tarus 18, lisasin 5 kunstkärge juurde kuna on näha, et tarus ruumipuudus käes, mul eesti lamavtarud, veidi pikemad kui tavaliselt, sisse mahub oma 30 kärge. Aga tundub, et uus sülem on varsti tulemas, seda siiski tahaks kuidagi ära hoida, kogemusi on vähe, ise tegelen sellega alles teist suve. Mida peaksin tegema, kas magasin peale panna? Läbivaatusel avastsin ,et mummid on peaaegu kõik kärjed mett täis vedanud, mitu kärge oli juba poolenisti kaanetatud.

Ja see pere, kes nüüd sülemist saadud, see oli suur, umbes 5Kg, neile sai ka kohe antud 4 kunstkärge ette, need juba üles ehitatud, vana ema muneb korralikult, lisasin sellesse tarru ka 5 kunstkärge, aga kui nad sellises tempos jätkavad siis võib ka sellest tarust sülemit karta.

Kraini ema on aastane, eelmisel suvel juuli lõpus tõin ta Mai Endla käest, kuna vana ema oli munemislepingu üles öelnud, pere tugevuse ja arengu kohapealt võiks öelda, et õige valiku tegin, kui nüüd saaks ka nende sülemlemistungi kuidagi ohjata.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Laiendama peab aegsasti.

Üsna selge, et laiendamisega jäid kahjuks hiljaks. Magasini panen mina peale juba siis kui all raame piisavalt, et magasini saab panna. Smile  Sellisele sülemile oleksin mina pannud kohe 15 kärjepõhja. Ma ei saanudki aru mitu raami sülemil on, aga kui ainult 5, siis esimesel võimalusel pane kümmekond juurde.  See on minu arvamus.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja aldis3 pilt

mina sain

3 kg sülemi ja ma panin neile kohe 10kunstkärge. Sülemit on hea ära kasutada kunstkärgede ülesehitamiseks.

Veel algajam, kui küsija

Kui sülemlenud tarusse ei mahu mesilased ära , siis pole sul  tegemist üliaktiivse sülelemistungiga vaid ruumikitsikusega. Raame juurde ei lisaks, sest see taru on kuni uue ema munemiseni allakäigul... Kogenumad meekollid võiksid öelda mida tavaliselt sellises seisus pere oluliseks peab ? Millegi pärast ei usu et nad täisvõimsusel kärgi ehitaks,  mett korjaks ja tundub et nad tigetsevad rohkem, kui ennem sülemlemist.

ermok

Vanas tarus enne sülemlemist oli 25 kärge, peale sülemlemist võtsin viis kärge välja, sisse jäi 20 kärge, uuele perele panin 2 pool täis kärge meega, 4 kärjepõhja ja 2 varem kasutuses olnud kärge, kokku 8 siis. need 4 kärge ehitasid nad kolme päevaga üles ja kusjuures osaliselt tassisid juba mett täis, siis lisasin neile veel paar kärjepõhja, ning eile sai pandud veel 5 juurde, kokku on nüüd 16 kärge tarus, vana taru sai ka 5 kärjepõhja juurde, kokku taas 25 ja nagu oma esimeses postituses mainisin, tahab vana taru taas sülemleda või vähemalt ma arvan nii, kuna emakuppe on palju ehitatud

Kogemusi mul jah pole eriti, aastaid tegeles sellega isa, nüüd võtsin selle üle enda kätte aga varasemalt on olnud nii, et enne juuni lõppu pole magasini peale pandud, mesilased muidugi koguaeg olnud ka krantsid. Nüüd tuleb need asjad ümber vaadata, aga on mul mingigi võimalus taru(de) sülemlemistungi vähendada?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu nägemus asjast

ermok-ile kui sul sülem juba perest väljus, ja sa ei julgenud vaadata , siis se oli vale sam. kindlasti kohe vaadata, kui nääd tarus mönda kuppu mis on ots lahti näritud(    mite küljelt vaid otsast)    siis soovitan tösiselt taru läbi kammida. sest siis on ema koorunud juba, kui ema leiad, ja teisi kupe (köiki ) maha ei vöta, vöib sellest perest tulla veel mitu sülemit, ja vanase taru jääb ainult peotäis mesilasi. kui kupu otsa lahti näritud pole, siis vali köige suurem ja ilusam kup  ja jäta see alles. Köik teised noti maha.Kuna sa ei tea kunagi kas pere piirdub ühe vöi mitme sülemiga. kui aga on 1 kup siis 2 sülemit enam ei tule. kui aga kupuga peaks nurja minema, siis ana perele teisest perest haudme ja muna raam ja nad teevad uue ema kupud, kui ei tee siis on ema tarus kuid ei mune.

 

 kui on sülemlenud pere ,siis seal on lennu mesilased, kes on  nn. vanad mesilased, siis nemad toodavad  vaha hästi. Looduses nad peaksid ehitama köik kärjed 0 list, kuna aga mesinik kaasa aitab siis mummid saavad lihtsamalt, seega vöib sülemile anda ainult kunst kärgi5-10 tk söltuvalt pere suurusest. nädala pärast vaadata kas ja kui palju veel panna. sülemlenud pere reeglina selel aastal ei sülemle, kui öieti laiendada. Sülemlenud perele antakse vahest haudme raam. Selle möte on selles et pere ei otsustaks ikagi teise kohta lahkuda, mis sest et sa nad taru panid. Kuna mesilased hauet maha ei jäta siis nad jäävad kindlamini taru..

pere kust sülem lahkus aga laiendust ei vaja ,kuna munejat veel pole ja korje mesilasi ka pole. seega tuleb vaadata et sellel perel süüa oleks, umbes 2 nädala pärast saavad  taru mesilastest korje mesilased, ja ema hakab ka umbes sell ajal munema, kuid selleks ajaks on  köik haue koorunud ja emal ruumi küllaga munemiseks ja siis se noore emaga pere reeglina see asta enam ei sülemle.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Pisuke parandus

"Teemase" jutt kõik hea, aga segaduste vältimiseks lisaksin, et keskmises lõigus fraasi sülemlenud pere asemel peaks olema sülem või sülemipere.

Niisiis põhipere ehk sülemlenud pere on see, mis kupud tegi, enne noore ema paarumist suuremat tööindu üles ei näita ja enamasti ei vaja ka koondamist, sest kogu haue jäi ju paika ning kärgede kattuvus mesilastega iga päevaga paraneb. Sülemipere on see, mis puu otsast püütud, ehitab enneolematu innuga kärgi ja korjab mett. Tarru pannes võiks sinna anda 2,5-3 kärge 1 kilo mesilaste kohta  ning kontrollida 5-7 päeva pärast, võib-olla vajab veel mõned kärjepõhjad. 

Ja täpselt nii läkski täna.

Ja täpselt nii läkski täna. Ennelõunal kella 10:30 paiku oli järgmine pereheitmine, kui ma kohale jõudsin, tunnike hiljem siis oli 2 kobarat tekkinud lähestiku, umbes pooleteise meetrise vahega, võtsin nad siis alla, kumbki omasse kasti ja varjualla. Kogu seda tööd tegin korralikus vihmasajus...

Kuskil tunni pärast oli selge, et 1 sülemis oli ema olemas, teises aga mitte. 

Vahepeal vaatasin selle taru üle, kust pered tulid ja võtsin siinkirjutatud õpetused kasutusse, 2x vaatasin läbi, 1 emakupp oli kenasti olemas, teist esialgu ei märganud, lõpuks leidsin selle ka üles ja lõikasin maha. Läbivaatuse lõpuks oli noor ema aga juba kupust välja tulnud, loodan nüüd, et rohkem ei tule.

Kuna ilmaga see nädal suht nigel, siis sai uus pere tarru pandud juba päeval, need läksid kenasti uude pessa. Aga pere oli suht väike, umbes kilo. Aga kuna teine kinni püütud sülem oli rahutu ja andis selgelt mõista, et ema nendega ei ole siis otsustasin need kaks kokku panna. Lihtne see ei olnud, kogu õhk oli neid täis, aga õnneks umbes pooled jäid asjaga rahule, teine pool pani oma vanasse tarru tagasi. Eks näis kuidas läheb, igasugu trikke nendega juba tehtud...

Sülemlemine

 Herr Metsamesiniku kodukalt selline lõik: Kui mesila piirkonnas lõpeb korje juulis, st. kanarbikuväljasid läheduses pole ja sinna ei kavatseta ka tarusid transportida, on õigustatud munemise oluline piiramine alates juuni lõpust paari-kolme nädala jooksul. Just sel ajal munetud munadest kooruvad mesilased ei jõua enam osa võtta peakorjest, samas vananemise tõttu ei jää ka talvituma.

Küsimus nüüd selline,kui sülemleval perele jääb uus paarumata ema,kas täidab see nn munemise piiramise rolli.Samas tuleks vist seda peret toetada ikkagi haudmeraamiga,ajal mil ema paarub ja esimeste mesilaste koorumiseni.

KUidas suhtuksid mesilased sellesse,kui vahetada omavahel kahe sülemleda sooviva taru emad Smile Või uuesti ühendada sülem vööra perega.? Mõjutab see üldse sülemlemist .

Perede ühendamine ja emade

Perede ühendamine ja emade vahetamine on sellised protseduurid, millega kaasnevad samuti riskid ja omajagu tööd ning pole kuigi kindel, et õnnestub sülemlemist vältida. Sülemlemist tuleb ikkagi ennetada, mitte vältida. Kõigepealt ennetad õigel ajal kunstkärgede ja magasiniga laiendades ning palvetades, et mais ja juunis on head ilmad ja pikemat passimist ei tule. Kui hoolimata kõigest on mesilastel selge plaan(munadega kupud või juba kaanetatud), siis tuleb kasutada mõnda tehnikat vana ema eraldamiseks ja uue pere tegemiseks, et vältida vajadust sülemit passida ja mööda puulatvu taga ajada. On igasuguseid muid ideid samuti, kuidas sülemlemismeeleolu katkestada, aga reaalselt on see selline 50:60 tõenäosus ning pärast igapäevasele kontrollimisele ja jälgimisele kulub rohkem aega, kui kohe selle ema üles otsimisele ja osade mesilaste eraldamisele. 

Munemise piiramise osas mõeldakse tugevat peret, kus ema muneb nagu kuulipilduja, mitte sülemlenud peret, kust on nagunii põhiosa lennumesilasi läinud ja munemine mõnda aega piiratud. Ühelt poolt ei ole mõtet kasvatada nö lihaperet, kes suve lõpus lihtsalt sööb, magab ja viletsamal juhul veel sülemi annab. Teiselt poolt on ikkagi oluline hoida peret tugevana talvesse välja, sest enne talvitumist tuleb veel talvesööt kärgedesse tassida ja need kaanetada ning talvituvad mesilased üles kasvatada.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus

selleks on mesinikel nipp. peredele otseselt munemis  vähendamist ei tehta. nende mesilastest tehakse uusi peresid. peresid tehakse 10  juulist alates kuni 2 nädalat. perest vöetakse  vastavalt pere tugevusele vastavalt hauet ja haudme mesilasi. antakse uus ema  ja sellest saab uus pere järgmiseks aastaks.

 Kui taruse paned  5 haudme raami koos mesilastega,  +2 suira raami  ja 3 tühja raami , saad talvituma tugeva pere.

kui paned 3 haudme raami ja 2 tühja raami  saad 5 raamilise pere talvituma (vahest tuleb kui on kiiresti arenema hakanud  1 haudme raam ka välja vötta, kuna muidu läheb pere liiga suureks 5  raami kohta.) 5 raamilised pered 2tk 1 taru talvituma. kui 3 perest  vöta 1 raam saab uue pere veel juurde teha.   pered teha siis ainult paarunud emadega, siis ei lähe paarumise peale aega ja ema saab kohe munema.

kui need pered  viia suurest krupist eraldi  krupi , siis neid peresid saab varem siirupiga  toita, kuna noortel peredel kulub kauem aega siirupi ümber töötlemisega.

Kui jätad suurte perede kruppi ,siis suured pered röövivad väiksed pered tühjaks.

muidugi siirupit anda jao pärast esialgu et emal oleks kus kohe munema kakata. kui korje on siis siirupiga koku oida.

 

Kui nii teha siis kasutatakse se pölvkond maksimaalselt ära.

edu sulle