Varroatoosi ravimine

Aasta mesinikPronksmedal (100p.)
Kasutaja Jaanus pilt

Varroatoosi ravimine orgaaniliste hapetega

Oblikhape

Tähelepanu! Oblikhape on tervisele ohtlik nii naha kaudu kui sisse hingates! Kasuta kummikindaid, ka respiraatorit või gaasimaski (eriti oblikhappe gaasistamisel)!

1. Oblikhappe lahusega piserdamise meetod

Valmistamine. Sega 2,1-2,3% vesilahus:

* 30 g kristallilist oblikhapet;
* 1 liiter vett (soovitavalt keedetud ja jahutatud).

Doseerimine. Ravilahust pihustatakse käsipihustiga pesaruumist välja tõstetud kärgedel asuvatele mesilastele, kummalegi kärjeküljele 3-4 ml.

Kasutusaeg. Kasutatakse mais-juunis kunstperede ja sülemite raviks; ka septembri lõpus.

2. Oblikhappe lahusega hilissügisel tilgutamise meetod

Valmistamine. Sega 3,0-3,2 % vesilahus:

* 70-75 g kristallilist oblikhapet;
* 1 liiter vett (soovit. keedetud ja jahutatud);
* 1 kg suhkrut.

Saadakse 1,66 liitrit lahust, millest jätkub kuni 50 mesilaspere ravimiseks.

Kasutusaeg. Ravi toimub hilissühisel haudmevabal ajal tilgutades lahust süstlaga doseerides kärjetänavas asuvatele mesilastele.

Doseerimine.
Mesilastega täidetud kärjetänava kohta: eesti lamavtaru korral 4-5 ml lahust, Langstroth või Zander korpustaru korral 4 ml lahust.
Mesilaspere kohta: nõrk pere - 20 - 25 ml, keskmine pere - 30 ml, tugev pere - 35 - 40 ml, väga tugev ja suur pere - kuni 50 ml.

Tähelepanu! Mesilaspere on tundlik üledoseerimise suhtes! Mesilased võiksid saada vahetult pärast ravi võimaluse lennata, välisõhu temperatuur võiks olla ravimise päeval üle 0°C

Sipelghape

Tähelepanu! Sipelghape on tervisele ohtlik nii naha kaudu kui sisse hingates! Kasuta kummikindaid ja prille!

1. Sipelghappe kiire aurumise meetod

Sipelghape valatakse plast-purgikaanele, puitkiudplaadi tükile või riidelapile, kust see vabalt aurustub.

Doseerimine:

* purgikaas - 25-40 ml 60-65 % sipelghapet (1-4 korda);
* kiudplaat, riidelapp või kangatükk kärgede peal - 1,0 ml (80-85 %) või 1,5 ml (60-65 %);
* kärjetänava mesilaste kohta, kokku kuni 30 ml (kahekorpuselisele tugevale perele kuni 40 ml).

Ravimi andmine. 12-20 °C - kogu päeva jooksul; 20-25 °C - õhtul; >25 °C -varahommikul.

2. Sipelghappe reguleeritud aurustumise meetod

Hapet kandev kiudainest plaat või kangas asetatakse Apidea-plaataurustisse või reguleeritavate avadega karpi või kilekotti, millesse lõigatakse teatud arv avasid.

Doseerimine. Pakendisse immutatakse 200-250 ml sipelghapet (80-85 %), pakendisse (kilekotti) tehakse avad läbimõõduga 1,5 cm:

juulis, augustis:

* nõrk pere - 2-3 ava;
* keskmine pere - 4-5 ava;
* tugev pere kuni 7 ava;

septembris:

* nõrk pere - 6-10 ava;
* keskmine pere - 12-14 ava;
* tugev pere kuni 18 ava.

Keskmine: 4.6 (7 häält)

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Küsimus veel targematele.

Tere mesinikud! Olen algaja hobimesinik Tartumaalt Vooremaa veerelt.Mesindus.ee-d ja teisi vastavaid saite olen uurinud enamvähem pidevalt ja mingisugune teoreetiline baas oma hobiga tegelemiseks on olemas.Raamatuid ka mitmeid tudeeritud. Aga nüüd asja juurde. Panin oma 2-le tarule tümoolipadjad(sinised) sisse 27.08. Tarude ees maas on väikesed eterniiditahvlid,et näha mida tarust välja visatakse. Leidsin sealt vahetevahel ilma tiibadeta koorunud mummisid ja olin üsna hirmul,et lesta palju ja tümool ei ole efektiivne. Eile tegin siis tõrjet oblikhappe suhkrulahusega. Ühes tarus oli küll tarupõhjas näha massiliselt lestalaipasid(ilus vaatepilt). Ja tümooli olid nad ka juba varem tükikaupa välja tassinud(arvan,et paigutasid sinnakanti oma talvesööta ja mujal polnud ruumi). Teises tarus polnud põhi nii hele,et sealt midagi näha oleks olnud. Väga lammutama ka ei tahtnud hakata. Ja nüüd ikkagi minu küsimus: Oblikhappe pakendil oleval õpetusel on lause MESILASED PEAVAD SAAMA PEALE LESTA TÕRJET VÕIMALUSE LENNATA. Eile nad väga lendama ei kippunud.Viluvõitu ilm oli ka. No ja täna pole üldse "lennuilma". Kas on see VÄGA tähtis? See lendamine nimelt. Ja kui ei saa,mis siis juhtub? Ootan huviga veel targemate kommentaare.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Vastus

Rumal on see, kes end targaks peab. Aga hea on see, et tõrje tegid, halb see, et veidi hilja (parem rõrjet teha ilusa ilmaga). Hullu pole midagi, pead vaid paremat lootma. Oled teinud endast oleneva. Kui teed lesta arvukuse kontrolli, siis oskad ka ravida. Ravi pead ikka kaks korda aastas tegema, siis on suurema tõenäosusega ka kevadel suminat kuulda.

Muidugi, kui mesilaspere on lestade poolt nõrgestatud alla kriitilise piiri ei vea nad kevadeni välja.

Mesilased peavad saama peale

Mesilased peavad saama peale lestatõrjet lennata- arvan, et siin on mõeldud seda, et saavad veel sellel aastal enne talvituma jäämist lennata.

Lendamisvõimalus pärast

Lendamisvõimalus pärast oblikhappelahusega tilgutamist ei ole oluline. Ise olen sellist lestatõrjet teinud harilikult novembri lõpus või detsembri algul ja kõik on OK.
Jaanus võiks kirjutada kuidas ta ise lestatõrjet aastaringi teeb, suurmesinikel on selleks kindlasti mingid optimaalsed skeemid.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vabandage mind aga kas

vabandage mind aga kas oblikhappe segamine siirupi sisse ja siis sellega tilgutamine,mitte üks suur mull pole...???kui  mesilaspere asub 2-s korpuses-kuidas siis on tagatud nn.superravimi jõudmine alumisse korpusesse mesilastele.

peab see oblikhape ikka tohutu mürk olema,et mesilaspere lestanakkusest puhtaks saaks???!!!-bipiini,mis on tõesti kange mürk kasutatakse tilgutamisviisil-varemalt ka perizini...-ja teisi analooge,aga oblikhape,no tulge maapeale...tean mesinikku,kel ülalnimetatud ravi tulemusel oli sellel kevadel tulemus käes-36 tugevast perest oli järel 10 väga nõrka peret...

ise kasutan 2,5% oblikhappe lahu pritsides oktoobrialgul kõik mesilased pihustiga üle-selleks tõmban raamid teineteisest 5 cm kaugusele.sama meetodit kasutab endla mai ja teised väga pika praktikaga mesinikud...

aga oblikhappega töötlemione detsembri alguses??????!!!!!!novembri alguses tilgutatakse bipiiniga...muidugi,siin foorumis on ka selliseid tegelasi,kes hoiavad oma pered lestavabad rabarberivartega või pole nende mesilas varroa nakkust üldse!!!!-huvitav kuidas nad rabarberi kooki või rabarberi kisselli söövad???-tehke oblikhappe kooki või oblikhappest kisselli ja sööge!!!järeldused tehke nädal aega hiljem!!!eks iga üks ise teab...-aga peaasi,et kutsemesinike mesilad ei kannataks siis teié raviviiside tõttu-nendel maksud maksta ja pere toita!!!!

Tänud kõigile vastajatele...

See "veel targemate" jutt oli muidugi naljana mõeldud. Vist mitte eriti õnnestunud nali. Ja ega kõigil ei peagi naljasoont olema. Igaüks saab igast asjast omamoodi aru ja igaühel on oma tarkus. Ei pea ennast sugugi mitte targaks. Otse vastupidi. Vana mees juba,aga mesinikuna täitsa roheline. Ja sellest ka igasugused foobiad. Loen raamatuid ja uurin netist, küll kunagi targemaks saan.Aga hr.juki´le julgen vastu vaielda-ei olnud see tõrjeaeg "veidi hilja". Kirjasõna ütleb,et hilissügisel haudmevabal ajal tuleb teha. Lamavtarus on lesta arvukuse kontroll raskendatud ka. Ja keegi siin ütles,et kui juba ilma tiibadeta mesilasi leiad, on TÄPE. Kas siis tulebki raudse järjekindlusega 2 korda aastas tõrjet teha, omamata selget ülevaadet olukorrast?
Küsimusi rohkem,kui vastuseid....Igatahes tänud kõigile vastajatele ja julgustajatele. Edu töös ja õnne isiklikus elus(nagu ennevanasti öeldi(siis,kui mina veel noor olin)).

Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vaata asjale nii, et kõik

Vaata asjale nii, et kõik mis kuuled ja loed pole kuld, pead ise selle tõe enda jaoks üles leidma. Mind aitab sellisete küsimuste juures peale teistelt saadud nõu ja raamatutarkuse, loogika.

Ok on haiged või mitte, selles tuleb kõigepealt veenduda, sest ei hakka ju sa ise ka rohtu enne võtma, kui diagnoos määratud-nii talita ka mesilastega. Õudusega loen siit mõnda kommentaari, kuidas pannakse igasugu ribasid ja jumal teab mida kõike veel, ilma et isegi rohupudeli silti loetakse. Nõu andjatest puudust pole, seda panid ehk isegi tähele.

Tervitab

Pokumees

 

 

Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

varroatoos on jälle

varroatoos on jälle massiliselt levima hakanud kuna korralik kontrollvõrgustik puudub-õnneks järgmisest aastast alates kantakse tegutsevad mesinikud registrisse-ja loodame,et siis saab ka see mesilaspassi asi sisse seatud!

vahepeal tänu korralikule teavitustööle ja apistani norm.hinnaga kättesaadavusele õnnestus varroatoosi nakkus suht maha suruda.apistani hind tõusis mitme kordseks ja hakati jutte levitama ärimeeste poolt apistani resistentsusest-no pole ju võimalik,et ravim toimiks kui kasutatakse samu ribasid järjest viis aastat-nüüd korjasid tera üles ärimehed,kes teisi varroatõrje ravimeid maale tõid!!!ühtlasi levisid nn.rohelised ravimid,mille efektiivsuses praktilised mesinikud on kogu aeg kahelnud...

ja need kes oma peresid ei ravi väites et nendel lesta polegi????-kas te kuulute mingisse ususeltsingusse või???-mis annab teile alust väita,et teil varroanakkust pole???kellelt olete võtnud seda õigust mesilasi mitte ravida???patsiendil on õigus anda tänapäeval ravist keelduda,aga seda ei saa teha ohtliku nakkushaiguse korral!!!saatke kaanetatud haudmekärg ja proov põhjalangetisest vet.laborisse-sealt saate kena väljatrüki-näidake seda mõnele kutsemesinikule ja mainige,et ma ei ravi oma peresid,sest nad on täiesti terved!mis nüüd juhtub,vastutate ise...

erilisi tolbakaid on ikka kandmas maarjamaa pind.mis haridus teil on,kes mesilasperesid ei ravi?ise soovite mesindust arendada ja jahute et mesinike liit on liiga passiivne!kuidas te arendate eesti mesindust kui levitate ohtlikke nakkushaigusi tänu super ravivõtetele või üldse ravimatta jätmisele?ausalt öeldes kui minu teha oleks, põletaks ma sellised tondid koos oma ravimata jäänud peredega,aga meil on ju DEMOKRAATIA!!!!-igaüks teeb mis tahab!!!leebemas korras tuleks lihtsalt küsitluslehed välja saata ja need kes rabarberivartega ravivad või üldse ei ravi,kuna nende mesilas varroatoosi nakkust ei esine tuleks sundkorras kursustele saata.kursustest keeldujad peaksid sundkorras kinni maksma mesilasperedele tekitatud kahju 5 km.raadiuses!!!muidu korda lihtsalt majja ei saa mesinduses!!!

mesilaste register

karumõmmi kirjutas:

varroatoos on jälle massiliselt levima hakanud kuna korralik kontrollvõrgustik puudub-õnneks järgmisest aastast alates kantakse tegutsevad mesinikud registrisse-ja loodame,et siis saab ka see mesilaspassi asi sisse seatud!

See seadus millele siin paljud viitavad on tegelt alles tegemisel ja hetkel ikka veel päris toores. Registrisse peaksid saama kõik mesinikud ja kirja peaks minema kõik mesitarud, aga kes seda tegema hakkab on veel lahtine, loodetakse et see jääks kohaliku valla vet. arsti kaela. Registrit hakkab pidama PRIA ja seadus peaks olema kohustuslik kõigile aga hetkel pole kirjas seal sanktsioone neile kes ei pane omi peresid kirja, nii et ikka poolik asi. Kindlasti vähendab see seadus ka tarude arvu ja mesinikke kuna kui sul on üle 15 pere muutud automaatselt ka vet. ameti jaoks suurmesinikuks ja see tähendab ranget kontrolli ja ettekirjutusi. Mul on palju tuttavaid kel on üle 15 taru aga kirja panevad lubatud numbri. Nemad kindlasti vähendavad tarusid kuna hobimesinikul pole mõtet hakata tegema suuri väljaminekuid et vet.ametile meeldida.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

ravimid

Mul on võimalik ära jagada vene varroatoosi ravimeid kuna tellisin uued. Paki hinnaks oleks 100.-  Varropoli on üks pakk järgi, teisi 3. Kes soovib andku teada. See aasta ma enam ribasid ei soovita kasutada kuna mesilased on kobardumas ja pole enam aktiivsed. Toimeaine ei leviks piisavalt. Küll aga saab ribad sisse panna kevadel pärast puhastuslendu.Varropol on plastik ribadel ja teised puitribadel.

Pronksmedal (100p.)

Kas nüüd (augustis ning

Kas nüüd (augustis ning esineb mune ja hauet) või teha oblikhappega ravi (tilgutamine ja gaasitamine)?? õpetusel on kirjas, et peab tegema haudmevabal ajal.
ette tänades

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tõrjet võid ju teha, aga

Tõrjet võid ju teha, aga efekt jääb lahjemaks, kuna suur osa lestasid haudmekaante all kaitstud. Aurutamine mõjub vähesel määral ka kaane alla.