Lestasusest, selle jälgimisest ja tõrjest

Olin kuni viimase ajani lestatõrjega lihtsalt udu-umbes tegelenud: lestasust ei jälginud ja tõrjet tegin nö kõhutunde järgi (tümool, sigelghape, möödunud aasal esimest korda ka BeeVital HiveClean; päris ammu, nii 15...20 tagasi ka Apistan - aga kui natuke juba targemaks sain, siis sellest loobusin).

Tänavu sügisepoole, septembri algul millalgi, soetasin omale lõpuks aga ka võrkpõhjad lestasuse jälgimiseks. Alla said nad vahetult enne kolmandat korda BVHC-ga tõrje tegemist. 24 h järel kontrollisin siis lestasust - ja pidin esimese taru juures rabanduse saama. Smile Olin eeldanud, et kuna kolm korda tõrjet juba tehtud, siis eriti lesti olla ei tohiks - aga võta näpust! Võrgualune õlitatud paber lausa mustas lestadest, neid oli seal sadu ja sadu (teistes tarudes küll vähem, aga siiski kolmekohalise numbrina loendataval hulgal)!! Mõnes mõttes muidugi loogiline - hauet järjest ju koorus (koos lestadega) samal ajal kui korje loodusest otsas ja ema märksa vähem munemas.

Tegin siis veel tõrjet sipelghappega, kuigi aeg enam kõige soodsam polnud ja happe aurumine jäi tõhusa tõrje jaoks liiga väheseks (mõnes tarus vaid 3g/ööp). Lesta kukkus robinal!

Nädal tagasi kasutasin oblikhappe aurustamist Varroxiga (kindlasti on osa hauet veel koorumata, nii et korra või paar pean veel tegema). Täna, täpselt nädal peale oblikhappega gaasitamist käisin siis nädala jooksul langenud lesti loendamas - ikka palju! Ühes tarus (selles, milles ainukesena sipelghappe aurumine piisav oli olnud, 7-8 g /ööp)  loendasin keskeltläbi 3 lesta ööpäeva kohta, ent kõige lestasemas lausa 60.

Ometi olin arvanud, et kuna ma tänavu kevadel ja suve hakul oma peredega jänni jäin ja neil kõvasti sülemleda lasin, võinuks lestaprobleem haudmevahede tõttu ju tavapärasest leebem olla. Välisel vaatlusel paistiski nii. Kui vaatlustaru põhjal tavaliselt mõnda lesta ikka näen, siis tänavu mitte ühtegi. Halval aastal on vaatlustaru põhjal ka kannudest välja roogitud nukke ja väljaarenemata tiibadega mesilasi näha - ent tänavu mitte ühtegi.

Enda jaoks siit moraal - arvamine ja kõhutunne ei asenda teadmist. Edaspidi jälgin lestasust pidevalt ning tõrjel lähtun vaatlustulemustest.

Keskmine: 4.7 (3 häält)

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Teine kord oblikhapet

Nädal VARROXiga oblikhappe aurustamisest möödas, käisin lesti loendamas. Tõrjejärgselt on ühe nädala jooksul lesti sõltuvalt tarust langenud 8...250 (mis teeb keskeltläbi 1...36 lesta ööpäevas). Lestasemates tarudes oli siis hauet ilmselt vahepeal rohkem koorunud. Kõige vähem lesta - nädalaga 8 tk - pudenes sellest tarust, kus sipelghape piisavalt aurunud oli.

Täna kasutasin veel korra Varroxit, näis siis, mida lestaloendus nädala pärast näitab.

Mind paneb imestama ,et

Mind paneb imestama ,et missuguse koguse lestaga suudavad mesilased veel toimetada.Tegime eelmine aasta oblika aurudega 5 korda peale söötmist.Kohutav kogus lesta langes ja pered mis jäid need arenesid sel aastal tublideks.Sel aastal langes samuti hulga lesta aga pilt oli juba parem.Lähiajal tahame veel ühe korra teha tõrjet.Sipelghappega oligi see tulemus kuidagi ebaühtlane ,mõnest perest langeb massiliselt ja teisest mitte.samas teha oblika auru või kasvõi  ribad panna ja kukub nendest nagu mühinal.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Arvamine ja kõhutunne ei asenda teadmist

Just, just nagu Aednik ütleb - Üritan veidi (oma?) teadmist lisada - kui võimalik.. Mesinduses on kahjuks agarus = ogarus. Olen näinud igasuguseid korduv, korduv tõrjujaid - KUID SEDA, ET KA IGA TÕRJEKORRAGA MESILASPERE KAHJUSTUB, seda ei märgatagi. (Meenub mesilaspere kasetis kuumutamine, lestatõrjeks, kus keemiat ei kasutata - kuid tekitatakse perele kohutavat stressi)) Rõõmustatakse, et vaata lesta tuli maha, aga, et mesilaspere puhta õnnetu/stressis/kiusatud/häiritud!, seda tähele ei pandagi! Mida nõrgem pere/mida rohkem tülitatud/tuulutatud/kahjustatud  (ka tühjaks sülemlenud) seda lestasem! Olete ehk märganud, et lest on rohkem lesehaudmes - hoiab jahedasse.. talle sobib 34 ja madalam temperatuur - tugeva pere keskpaik temale ei sobi. Varrox ongi selle eelisega, et kobarat/organismi ei kista laiali/ei avata - kuid ka sellega ei maksa liiale minna! Ja veel lisaks - lest on nagu lutikas, suudab oma avad sulgeda ning hakkab varisema alles II päeval..  ka õnnelikud inimesed on tugevad ja terved - mida rohkem vintsutad ja sekkud täiuslikku organismi - seda nirumaks olukord kisub!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

väsinud seletamast :(

Sad

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kahju mesilastest

... aga seletamine inimestele, kes on võtnud pähe IDEE ja kes seepärast niikuinii ei kuula, on mõttetu ajaraisk. Las suretavad oma mesilased välja ja ehk ei hakka enam uusi hankima