Uus Eesti lamavtaru on ostetud – aitäh Teile, pakkujad.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Kellel on uut Eesti lamavtaru müüa?
Aitan Pärnu piirkonnas asuval algajal mesinikul osta õigete oluliste mõõtudega uue Eesti lamavtaru, mai 2020 alguses. Võimaluse korral soovitavalt vähemalt ~22 raamiline Eesti lamavtaru, aga sobib ka hästi ehitatud 16 raamiline vm lamavtaru Eesti kärjemõõtu kärgedele ehk Eesti kärjemõõdule).

Pakkujatel palun märku anda ja võtan ühendust,  julgematel siia avalikult ;-) või tagasihoidlikuma privaatsõnumiga www.mesindus.ee (postkasti) või kui teab e-aadressi, siis ka e-posti. Ma eelistan e-suhtlust ning enamasti ei olegi võimalust telefoniga suhelda.

Mõõte jm vajalikku saab vaadata: „Eesti lamavtaru ehitus“ (allikas, tubli mahemesinikest perekond Taal):
http://2017-2019.mesindusprogramm.eu/filebrowser/download/2014

Ja olulise fotoga raamat (brošüür): austet Jaan Roots "Eesti taru ehituse õpetus", Tartu : Teaduslik Kirjandus,  1945.a., 24 lk; vt tundmatu levitaja poolt vahendatud pilti Eesti taru mõõtudest jm vajalikust. Siit näed väikese, vanemat tüüpi (16 raamilise) Eesti lamavtaru mõõte, koos olulise juhiste lisaleheküljega (sh pesaruumi risti raami laiuse, n-ö taruvaiguse varumõõduga arvutuse vajalik väärt põhimõte); eelnimetatud foto on avaneb allolevast e-lingist,
Eesti lamavtaru ehitamise mõõdud ning ehitamise juhised, otse suurendatavale pildile (vajutades korraga Ctrl+kerides hiire rattaga), vt:

https://cache.osta.ee/iv2/auctions/1_1_12430503.jpg

või vaata sama pilti, avades selle (n-ö ringiga) teise lisa-fotona, vt siin selle avaneva lehe all on kaks väikest fotot:

https://www.osta.ee/eesti-taru-ehituse-opetus-1945-a-24lk-28395542.html

Pakkumisse palun soovitavalt (kui raatsib kirjutada) märkida järgnev.

  1. Mis aastal on taru ehitatud; kas on Eesti lamavtaru ühele või kahele mesilasperele (kas taskupere lendlaga otsapool taru tagaküljel)?

  2. Mis puust on taru tehtud ning kas lennuava on uuristatud ühe klotsi sisse või laudadest kokku klapitud?

  3. Mitme lendlaga?

  4. Kui suur on sisemine risti- ja pikimõõt ning pesaruumi sügavus laua ülemisest äärest põhjani?

  5. Mitu seina ning kas põhi on seest soojustatud ja millega?

  6. Kas on väljastpoolt (mitte alt) värvitud (mesilastele nähtavat värvi: kollane, valge (violetne) sinine) ja kui, siis mis värvi ning kas nn hingava värviga?

  7. Mis kuulub taru komplekti: mh kas esiseinal on kõrgemad lisaklotsid ja nende sisse kinnitatud hinged; missugune on katusekatte-materjal (tõrvapapp, tsingitud plekk vm) – jms vajalikku?

  8. Kus tarud asub(vad)?

  9. Kui palju Eesti lamavtaru (kõik komplekt kokku) maksab?

  10. Võib lisada võimaluse korral foto(d), aga tingimata ei pea.

Eesti taru pesaruumi sügavus pesalaua (mille äärevaltsi/astme põhja mh toetub raamiõlg) ülemisest (valtsi tagumisest kõrgemast) äärest põhjani on teatavasti: 8 + 277 + 15 = 300 mm ning kõige tähtsam mõõt on taru esi- ja tagaseina vaheline mõõt (piki kärgesid): 428 mm (lubatav viga kuni +/- ~2 mm), sest et nii on tagatud mesilaskäigu paras laius (mesilaskäik on parajalt ~7 mm lai), mida meemesilased (tavaoludes) taruvaiguga kinni ei kiti ja/või kärge täis ei ehita.

Võib olla pooleraamilise magasiniga Eesti lamavtaru variant, kuid veel parem on, kui on täisraamilise magasiniga ning nn kaheperetaru.

--

Kuidas kirjeldan head taru?
Minule ~10 a tagasi suurepärased tarud ehitanud ja müünud tubli eakas puusepp Andres M. – Mustvee lähedalt, ei ole paraku enam kättesaadav. Tema tehtud tarudel on ka nüüd, umbes kümne aasta möödudes, esi- ja tagaseina vaheline mõõt ~428 mm ja (lubatav) viga on väiksem, kui +/- ~2 mm (!), sest et ta ehitas need tarude sisemused (sh paksemad lauad) jalal kuivanud kuusest – kõmmeldub vähem ning on soojem. Leenuavad uuristas ta ühest pakust (nagu on ette nähtud!) – nii kannatab lennuava leeklambiga desinfitseerida, sest et tuli ei lähe taru täitesse ka kuivanud laudade puhul.
Esi- ja tagaseinad ning põhi on toppega, milleks ta pani parima peene höövlilaastu. Ta tegi eelnimetatud tarud minu muudetud Eesti lamavtaru jooniste järgi (mh kõrgema taru seinaga täisraamiliste magasinide jaoks ja pikemad ~1000 mm seestpoolt, s.o 13 + 13 = ~26 raami) – niimoodi said valmis n-ö karukindlad suured kaheperetarud – kõrgema seinaga Eesti lamavtarud täisraamiliste magasinidega, mida mahub tarru kõrvuti kaks - üks täisraamiline magasin kummalegi mesilasperele, kumbki mahutab 13 raami. Ülemine lisa-esilendla (taru esiseinas) jääb, tagumise põhilennuavaga n-ö taskupere käsutusse, kui selles on üle 7 raami, sest et lisa-esilendlat ei saa kahe mesilaspere peale poolitada ning sel juhul tuleb vahesein juba teisele poole lisa-esilendla äärt paigutada.
Olen neisse erimõõdus Eesti (täisraamilise magasiniga) kahepere-lamavtarudesse (mesilastekindla ~12 mm paksuse pesaruumi põhjani vaheseinaga, mille mesilased taruvaiguga hermeetiliselt kinni kitivad) korraga mahutanud kaks mesilasperet ja ei ole üle kümne aasta jooksul kordagi olnud, et mesilaspered tarus omavahel ühineksid (kusagilt vahelaua ääre vahelt või katuse alt või lisa-esilendla ja põhipere lendla kaudu vms juhul - ei ole kunagi liitunud).
Miks? Kaks mesilaspere ühes tarus on hea, sest et põhipere soojendab talvel taskupere ja see parandab mõlema talvitumist, ning põhipere annab ka kevadel varuemaperele lisaküttega arenemiseks hoogu juurde jne.

Pesakattelauad.
Kasutan ~475 mm pikkuseid pesakattelaudu, sest et selle pikkusega katab pealt üsna täpselt pesaruumi küljelauad ja pesakattelaudade alla kärjeraamide peale moodustub ~8 mm kõrgune mesilaskäik. Pesakattelauad on vajalikud mesilaste pesa oluliselt paremaks ventileerimiseks ja mh võimaldamaks mesilastel talvel risti üle tühjaks söödud kärgede uutele meega kärgedele liikuda. Raamivaheliiste kasutan vaid magasinide kärjetänavate katmiseks, vajaduse korral peskattelaudade tõstmiseks - asetedes nende otsade alla kitsama küljega raamivaheliistud jms juhul, kui see on vajalik vahelaua ääre kindlustamiseks, et mesilaspered ei ühineks.
Peskattelaudade paksus on ~15 mm (parimad on ~16 mm paksused) kuni ~25 mm ja need on erineva laiusega (arvestades pesa laiust ning kärjetänavate sammu). Keskmisele laiemale (laiusega vähemalt 100 mm) on puuritud ~45 mm diameetriga ümmargune ava laepealse ~1 L / ~1,5 L plast-lisasöötja alumise krae mahutamiseks.

Roostevabast terasest kinnitusvahendid.
Soovitav on tarude ehitamiseks olulistes, sh väliskeskkonnaga enam kokkupuutuvates kohtades kasutada roostevabast terasest kinnistusvahendeid, mis end aastate pikkuse ajaga õuetingimustes õigustavad, mh hiiresiibri ning lennuava kinnitamiseks. Samuti roostevaba nn herilasekindlat terasvõrku õhuavade (seestpoolt) katmiseks katuse raami ääres ees- ja tagaküljes.
Näiteks roosteteva (mh vähetsingitud) kruvi pealt n-ö ronib rooste ka tsingitud hiiresiibrile (mis ise nii ruttu rooste ei läheks) ja too hiiresiiber roostetab umbes ~10 aastaga läbi. Roostevabast terasest kinnitusvahendite keeramiseks peaksid (kruvikarbis või sellega kaasas)  olema ka roostevabad otsikud (!), et metallide kokkupuutekohta ei tekiks  roostevaba terase pinnale roostetamise algust võimaldavat nanokihti.

Söögisool mesilastele.
Puistan mesilastele lakkumiseks lennulauale jämedat (pulverisaatosrist kinnitamiseke veega niisutatud) söögisoola, mis eriti hästi roostetamist soodustab. Soolanälg võib olla mesilastel suur ning nad on haudmeperioodil soolaga varustatult märksa rahulikumad. Ka näiteks vesirott vm loom on mul tulnud soolaga imbunud taru lennulaudu "poolkuudeks" närima! Wink

Lisad.
Kui huvi on, siis vt nendest ülalnimetatud suurest n-ö kahepere Eesti lamavtarudest on mh pilte artiklis ajakirjas "Mesinik":
„Mesitarude elektrikütte korraldamine. Olulisemad hoiatused“:

https://www.mesinikeliit.ee/failid/mesinik/2012-1.pdf

ja „Hõbedavesi mesinduses“:

http://2017-2019.mesindusprogramm.eu/filebrowser/download/1776

ning „Mesilasperede talvitumine lume all“:

http://2020-2022.mesindusprogramm.eu/sites/default/files/mesinik_79_5_oktoober_2013.pdf

--

Jäägem kõik terveks! Smile

Papa Lauri – hobimesinik.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Eesti lamavtaru

on 2 tk  Tammistes kokku 50 euri  natuke remonti ja pikaks ajaks taru olemas +100 ja pere ka

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Ostetakse uus Eesti lamavtaru.

Aitäh pakkumast, kuid kasutatud lamavtarusid on omal ka, mida sättida saan ning ka mesilasperesid jagub piisavalt.

Loodetavasti siin www.mesindus.ee -s keegi vastab ka Teie pakkumisele kasutatud Eesti lamavtaru ostmiseks.

Ostetakse (võimaluse korral) päris uus Eesti lamavtaru, sest et ostja nõudlik naispere soovib ka ta uue maja juurde silmarõõmu. Smile

Jäägem kõik terveks!

Papa Lauri - hobimesinik.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tere papa Lauri

aga siuke eri taru maksab kas tellijal on ikka paks patakas pappi  tapselt jalgrattaga tipphinnad -5000 aga minu kasutatud auto mis iga paev soidab on vaart 1500 euru

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Hea taru hoiab mh mesiniku aega kokku ja kestab aastakümneid.

Kõige tähtsam on muidugi see, et õige mesilastaru meeldib mesilastele, sest et mesilinnud on sellises mesipuus tervemad ning sel juhul saavad ka rohkem mett valmistada. Selle kõige pärast ongi hea mesilastaru suur väärtus.

Ütlen ikka, et tuleb vahet teha vajalikul ja kasulikul (täpsemalt kasumlikul), mis osaliselt saab, kuid ei pea kattuma.
See talupojatarkus, et mis on esmavajalik, on nüüd koroonaviiruse COVID-19 pandeemia käigus taaskord selgemaks saanud. 

Jäägem kõik terveks! Smile

Papa Lauri hobimesinik.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Ost on tehtud – aitäh pakkujatele.

Sai ostetud selline uus Eesti lamavtaru, vt panin kirja mõned plussid sellele tarule ja mh on näidisest ka pilt puusepa enda postitustes:
https://mesindus.ee/node/6031#comment-17603