Ostan kasutatud lamavtaru

Pronksmedal (100p.)

Ostaks hea meelega mõned kasutatud lamavtarud. Eelistused(mis ei tähenda et muid ei tohiks pakkuda): 22 või enama raamilised, kahe lennuavaga

Võivad vajada kohendamist. Hea oleks kui Eesti keskpaiga kandis asuksid aga rattad on all, kärukonks on taga ja liigun ka ringi.

Pakkumisi võib teha nii siia teemasse kui ka e-mailile rait(at)raitwebs.com

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Olemas

Tarud olemas. Suur tänu kõigile pakkujatele.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Kivivill taru seina sees

asendab edukalt ajaloolist korralikku höövlilaastu, kui toda kasutatud Eesti lamavtaru taastamiseks (sipelgate poolt taru seina seest välja veetud saepuru asemel) võtta ei ole. Smile Ja kivivillaga täidetud saepurubriketi valged, plastkiust punutud õhku ja veeauru hästi õue läbilaskvad kotid on head pesalaudade katteks, ainult kinnitusniitide lahtised kiud-otsad peab gaasi-leeklambiga n-ö tilgaks ära kõrvetama – sel juhul ei jää mesilased neisse kinni.
Kottide äärte alla on mõistlik panna paar raamivaheliistu tükki, et mesilased otsalaua alt ning koti alt taru lae alla pääseksid korda looma ning alt parajalt õhk liikuma pääseks.

Need kotid on näha alumisel pildil, vt "Pildid- automaatsüstlaga on mugav mesilastarudesse varroatoosi tõrjeks 3,2% oblikhappe-suhkrulahu manustada":
https://mesindus.ee/node/4281

Hiiresiibri lennuava ümber kinnitamisest, nende äärest kraega toetamise (mitte läbi ava kinnitamise) teel, soovitavalt roostevabade kruvidega, kirjutasin siin:
https://mesindus.ee/node/6031#comment-17603
Talvel olgu hiiresiiber lennuava ette lükatud selliselt, et kõik ~8 mm avakesed on (sh õhuvahetuseks) lahti ja oma elukaart lõpetavad mesilased tarust välja õue surema pääseksid.

Vanu tarusid tasub taastada, sest et tegelikult meeldivad mesilastele värvimata ja juba natuke kõdunevast puidust tarud kõige rohkem – mh läheb neist ka niiskus hästi välja. Kuigi hiirekindlust tuleb hiiresiibriga lennuavasse, (soovitavalt roostevaba, sest et roostevaba materjal õues õigustab end aastatega) traatvõrguga katkisse taru nurka jm viisil tõsta.
Katuse laiendamiseks on mõistlik taru katuse peale tõsta katusekatteplaat ning paar kivi tuuleraskuseks peale – nii säästab taru seinu vettimise eest (ning varjutab suvekuuma päikese eest, plaadi "lainete" alla jääva õhu isolatsiooni abil), sest et pahatihti on katusekate ühte külge langusega katuse alla rullitud nii, et vesi vihmaga mööda taru seina kipub alla voolama, mitte ei tilgu katuse äärest maha, nagu peaks.

Mu soovitused  ei ole taaskord kohustuslikud. Lihtsalt: säilitagem vanu tarusid.
Edu selleks! Smile Ja ikka jäägem terveks.

Papa Lauri – hobimesinik.

Pronksmedal (100p.)

Vanad tarud

Tänud heade soovituste eest, Teile Lauri. Sain tarudele täna esimese kiire ülevaatuse teha ja olen nende seisukorraga rahul. Üks on suurem, kahe lennuavaga( üks ühel, teine teisel pool taru) teine väiksem ja ühega. Soojustusmaterjali olukorda ja mis materjaliga üldse tegu on, ei jõudnud veel kontrollida. Kivivilla on mul õnneks ehitusjääkidest hulgim võtta.

Homses päevakorras on tarude pesaruumide puhastus leeklambiga ja soojustuse kontroll, seejärel kaasas olnud raamide ja vaheliistude puhastus ja leeklambiga desinfitseerimine.

Minu jaoks eriti märgilise tähtsusega on fakt, et nende tarude esialgne omanik oli minu lapsepõlvekodu naaber ja kogu küla mesinik. Just tema oli see, kellele võlgnen oma esimesed lapsepõlvekogemused kõige selle osas mis on mesila, mesilased ja ka mesi.

Seega on mulle suureks auks need tarud kergelt ära värskendada ja taaskord mesilastele kodu pakkuma panna.

Üks küsimus on ka tekkinud tarude sättimisega. Üks taru vajab kindlasti välisvoodri värvikihi uuendamist. Suures osas on vana värv täielikult kadunud ja voodrilaudadel vaatab vastu halliks tõmmanud puit. Kas pinotex oleks sinna sobiv kattevärv?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

tarud

tere,minu isiklik arvamus ,et pinoteks on sobilik ainult uue st. värskelt saetud ja hööveldatud laua värvimiseks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Võtke heaks. Säilitagem vanu Eesti lamavtarusid.

Tänan Teid. Smile
Mul on kogemus, et Pinotex koorus mõne aastaga maha, kuigi sellega saab taru katta küll, mh selle värvitu variant jätab taru väljanägemise n-ö ajalooliseks.

Usun, et võib ka üldse värvimata jätta, sest et kõige enam meeldivad mesilastele värvimata vanad tarud, mis hästi "hingavad".
Vihmakindlus on piisav, kui katus ja/või sellele pandud lisakate on lai ning vihm taru seinu mööda alla ei voola. 

Ehk saate endale vajalikku lisateavet ka siit päringust – mu koostatud aegunud pakkumiskutsest.
Vt "Uus Eesti lamavtaru on ostetud – aitäh Teile, pakkujad":
https://mesindus.ee/node/6030

Jah, säilitagem kasutatud Eesti lamavtarusid

Papa Lauri – hobimesinik.