Mida teha kui sügisel on mesi tarru jäänud ?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

Olen alles algaja .Ostsin sügisel kolm tühja Eestitaru  22 raami ja nüüd kevadel sain veel 2 taru koos mesilastega . Nüüd on probleem selles ,et vaatasin esimest korda sinna kaanealla-ja sealt ka mure ,taru on otsast otsani raame täis ,avasin liistud ja vaatasin 4 raami . Kärg alt hallitanud, mesi kärgedes suhkustanud ,tarupõhi märg .Kas juhul ,kui ilma on tohib pesaruumi kokkutõsta 12 raamini ilma ,et haudmele viga teeks ja kunas oleks optimaalne aeg pere uude ja puhtase tarru ümbertõsta . Need 4 raami ma eemaldasin tarust ja puhastasin ka põhja sealt alt kus need asusid . Mida teha edasi ,raamat sellisest olukorrast ei kirjuta. Nende tarude eelmine peremees on augustist 2008 südamega siiamaani haiglas ja perenaine jagas putukad külamööda laiali ,seetõttu ka mesi tarust võtmata ja talvitumiseks vajalikud toimingud tegemata.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

korrastamine

Esimese asjana saad teha seda, et korjad viivitamatult mesipuust välja kõik need raamid, kus mesilasi peal ei ole. Sisse jäävad kärjed peaksid olema ikka üsna kaetud, üksikuid kärjel hulkujaid ei tasu arvestada, need pühid harjaga taru põhja ja küll nad seal ise oma õige koha leiavad. Kui ma õieti aru saan, oli taru raame täis, seega 22tk. Pakuks et praegusel juhul võiks sinna jääda sõltuvalt pere tugevusest umbes 8 - 10, väga tugeva pere korral 12 raami. Koondama pead tõenäoliselt mõlemalt poolt, tarupõhja puhastamiseks nihuta raamid korraga ilma teineteisest eemale kangutamata ühele poole taru otsa, siis kiiresti põhjast suurem sodi kokku ja raamid tagasi. Korralikuma puhastamise võid jätta veidi soojemale ajale.

Pere ringitõstmiseks puhtasse tarusse sobib selline päev kui ei ole tuult ja õhusooja on varjus vähemalt 15kraadi.

Kärg alt hallitanud, mesi

Kärg alt hallitanud, mesi kärgedes suhkustanud ,tarupõhi märg .
Täitsa tüüpiline kevadine olukord.
Jäta niipalju kärgi pessa kui mesilased katavad ja et mett ikka ka oleks paar kärge. Mida teha ülejäänud kärgedega? Mitte ühegi raamatu autor ei riski soovitusega hallitanud kärgedes olev mesi tagasi sööta ,aga ei paku ka mingit muud kasutust neile, peale lakoonilise "eemaldage üleliigsed ja suhkrustunud kärjed".Minu soovitus- Kraabi neilt suurem sodi maha ja tee õlut või mõnda muud lürbet.
Puhtad suhkrustanud kärjed söödad tagasi, vedela osa luristavad nad hea meelega ära ja kristallid tassivad välja.
Puhtasse tarusse ümbertõstmiseks on tiba vara.
Edu
Otu

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

miks tüüpiline!?

/...Kärg alt hallitanud, mesi kärgedes suhkustanud ,tarupõhi märg .
Täitsa tüüpiline kevadine olukord.../

Võrdlemisi üllatav lähenemine asjale, äkki oleks vaja sel juhul kriitiliselt üle vaadata tarude sügisesed koondamise ja katmise põhimõtted! Eks mõne taruga võib tõesti nii  minna, kuid tüüpiline selline pilt kindlasti olla ei tohiks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja tomm pilt

esimine suurem töö

Täna oli juba sooja varjus +12  ja eemaldasin hallitanud kärgedega raamid mõlemast tarust tegin põhja kiiruga niiskest sodist puhtaks , ning tõstsin pesaruumi mis sügisel tegematta oli jäänud kokku.Ja jätsin sinna ales,  I taru 10 korraliku raami  6 raami haudmega 2 meega ja 2 kunstkärjega raami. II taru 7 raami haudmega 2 meega ja 1 kunstkärjega raami. Mesilasi jätkus ka äärmistele raamidele ja mitte vähe. Ei ole kindel aga arvan ,et selline kogus raame on sobiv. Täna tulid juba mõned mummid kollaste tagajalgatega tarru . Aga perede ümbertõstmisest puhastesse tarudesse ma ei pääse kuna tarud on oma ehituselt viletsad ,lennuava asub esiseina alaosa keskel ja põrandad on niiskuse tõttu ülesse paisund .Peab ootama ilusat ja sooja tuulevaikset ilma .